חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

41 אישורים של ה-FDA, פריצות דרך במלחמה בסרטן ותקווה לחולי צהבת: השנה החלומית של חברות התרופות

2014 היתה שנה מוצלחת מאוד עבור חברות התרופות עם 41 תרופות חדשות שאושרו על ידי ה-FDA, מנהל התרופות והמזון האמריקאי. זהו המספר הגבוה ביותר של אישורים מאז שנת 1996, בה אושרו 53 תרופות חדשות.

בתחילת שנות ה-90, סבלה ארה"ב מעיכוב משמעותי באישורי תרופות, והפער שנוצר בין האישור שלהן מחוץ לארה"ב, לעומת ההיגררות של ה-FDA, הביא לזעם רב בקרב חולים אמריקאים. כתוצאה, הקונגרס התערב ויצר מנגנון שמיסה את חברות התרופות ובכסף שנאסף, גויסו עוד כ-600 עובדים ל-FDA. התוספת הזו בכוח האדם יצרה את מבול האישורים שהגיע ב-1996.

אך הדבר המרתק באמת הוא ההשוואה בין התרופות שאושרו ב-96 ובין אלה שאושרו בשנה החולפת. 1996 התאפיינה לא רק בעליה במספר התרופות שאושרו, אלא גם באישור של כמה תרופות חשובות במיוחד, כמו ה-Lipitor, תרופת הסטטין להורדת הכולסטרול בדם שנחשבת לתרופה הנמכרת ביותר בעולם. גם ניצנים ראשונים של תרופות לטיפול בסרטן אושרו באותה השנה וכן תרופות לטיפול באיידס כמוCrixivan ,Norvir ו-Nevrapi.

מחזור 96 מאופיין במולקולות קטנות. המולקולות הביולוגית היחידות שמופיעות שם הן תחליף האינסולין Humalog והאינטרפרון Avonex, לטיפול בטרשת נפוצה. תרופות למחלות נדירות פשוט לא קיימות ברשימה. עוד דבר מדהים שמתגלה במבט על רשימת האישורים של 1996, הוא שכמעט כל השמות של חברות התרופות, כבר אינם קיימים היום, לאחר שורה של מיזוגים ורכישות בינן ובין עצמן.


שפע של תרופות חדשות | צילום: thinkstock

התרופות של מחזור 2014 לעומת זאת, היו נראות כמו מדע בדיוני עבור החברות שכיכבו ב-1996. עידן האימונו-אונקולוגיה – שימוש במערכת החיסונית של הגוף על מנת להילחם בסרטן, הגיע בבירור עם אישורן של תרופת הקיטרודה של Merck, וה-Opdivo של BMS עבור חולי מלנומה, וכן תרופת ה-Blincyto של Amgen לחולי לוקמיה. עידן התרופות הממוקדות לסרטן המשיך עם Zykadia של Novartis עבור סרטן ריאה ו- Cyramzaשל Lilly עבור סרטן הבטן. אל אלה נוספו גם תרופות ללימפומת הודג'קין נדיה וסרטן דם של תאי B וברור לחלוטין שההשקעה הרבה והארוכה במחקר ופיתוח בתחום האונקולוגיה, מתחילה לשאת פרי.

אך התרופות לסרטן הן רק חלק מפריצות הדרך התרופתיות שאושרו השנה: שתי תרופות חדשות לצהבת, ארבע תרופות לחולי סוכרת וחומרי חיטוי חדשים עבור חיידקים שפתחו עמידות לאנטיביוטיקה, גם הם נכללים. מעבר לכך, מופיעות ברשימה של 2014 לא מעט תרופות למחלות נדירות – עובדה שמסמלת את שינוי התפיסה משנות ה-90, שדגלה באישור תרופות למחלות נפוצות בלבד.

במידה רבה, הרשימה המרשימה של התרופות שאושרו ב-2014 הודפת לא מעט מהביקורות שנשמעות כנגד חברות התרופות על כך שהן עסוקות במלחמות פנימיות שגורמות להן למחזר תרופות, ולהשקיע בפיתוח תרופות גנריות ולא חשובות. ההישגים המרשימים שבאים לידי ביטוי בתרופות החדשות, שרבות מהן מצילות חיים, נותנים תקווה לפריצות דרך משמעותיות נוספות בשנים הקרובות.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן