חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

43. פרופ' מיכל פלדמן

המעבדה לתורת המשחקים האלגוריתמית בבית הספר למדעי המחשב באוניברסיטת תל אביב נשמעת כמו אחד מהמקומות התיאורטיים ביותר בארץ, מקום המכונס לו כשבלול במגדל שן אינטלקטואלי. אלא שבדיוק ההפך הוא הנכון. פרופ׳ מיכל פלדמן (40) המכהנת כראש קבוצת מחקר במעבדה וכחוקרת בכירה במעבדות המחקר של מיקרוסופט בישראל, היא פורצת דרך בתחום האלגוריתמים המשלבים נושאים מעשיים להפליא, הנוגעים לחיי היומיום של כולנו.

הכתבה מופיעה בגיליון יולי של מגזין פורבס ישראל

לרכישת הגיליון חייגו 077-4304645

לרכישת מנוי למגזין פורבס ישראל

לכל העדכונים, הכתבות והדירוגים: עשו לנו לייק בפייסבוק

לאחרונה הציגה פלדמן את תוצאותיהם של מחקריה החדשים, אשר ערכה ביחד עם עמיתיה ותלמידיה, ובהם הוכיחה כי חרף המורכבות והאתגרים הרבים שמציב העולם המקוון, ניתן לייצר איזון בין כוחות ההיצע והביקוש הפועלים בו, מה שמביא ל"רווחה חברתית מקסימלית בקירוב". פלדמן הראתה כי שוק המתאפיין בתמחור אופטימלי בקירוב, מספק הן מענה מלא לצורכיהם של כל הקונים והן זירה אשר מאפשרת לכל המוכרים למכור את מרכולתם במלואה. זאת ועוד, פלדמן פיתחה אלגוריתם המסוגל לחשב באופן דינאמי את המחירים אשר יביאו את השוק למצב של רווחה חברתית אופטימלית בקירוב, וזאת ללא כל התערבות חיצונית.

ליצור אלגוריתמי יעילים. פלדמן | צילום: אייל טואג באדיבות עיתון הארץ

״המחקר עוסק בתחום כבן עשור, אשר נולד בעקבות כניסת האינטרנט לחיינו סביב תחילת המילניום השלישי״, מסבירה פרופ' פלדמן. ״מדובר למעשה בממשק בין־תחומי הקושר בין מספר דיסציפלינות, בעיקר מדעי המחשב וכלכלה, אשר עד לבואו של האינטרנט היו שני תחומים נבדלים לחלוטין, ולפתע נוצר הצורך לחבר ביניהם״.

מערכת המסחר האינטרנטית היא עצומה, ופועלים בה מיליוני גורמים בדמותם של מוכרים, צרכנים, מוצרים, אינטרסים וכן הלאה. הסקאלה האדירה דרשה מאנשי מדעי המחשב לספק פתרונות למצב החדש בצורה של אלגוריתמים יעילים, אשר יהיה ביכולתם להתמודד עם כמויות המסחר הללו. ואולם, לשם כך נדרש הן ידע כלכלי והן ידע בתחומי האלגוריתמיקה, עם ידיעה ברורה בנוגע לגבולותיו של המחשב.

״נתבונן למשל בפרסומות המופיעות במנועי החיפוש. כאשר אנו מקלידים בגוגל ׳כרטיס טיסה לרומא׳, ברגע שנקיש על כפתור ה׳חפש׳, יתבצע בזמן אמת מכרז בין מיליוני מוכרים רלוונטיים המבקשים לשווק את עצמם ולמכור לנו את כרטיס הטיסה הנכסף", מסבירה פלדמן. "כיצד ניתן ליצור בסיטואציה כזו מצב שבו כל הצדדים ייצאו מרוצים? זה בדיוק מה שאנו חוקרים״.

מחקריה של פלדמן מצוטטים באלפי מאמרים אקדמיים, משתייכים לתחום המשפיע על שווקים בהיקף שנתי עצום, ומהווים תשתית לתהליכי המסחר המתבצעים דרך האינטרנט. פלדמן היא חברה באקדמיה הצעירה הישראלית למדעים, ואף בזו הבינלאומית, והשנה תהיה דוברת מרכזית בקונגרס העולמי של האגודה לתורת המשחקים.

לדירוג המלא של הנשים המשפיעות בישראל 2016


הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן