חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

שיא בשוק העבודה: עובדים מעשנים קנאביס יותר מאי פעם

עפים גבוה. מספר העובדים בארה"ב שנמצאו חיובים לקנאביס עלה ב-10.3% | צילום: Shutterstock
עפים גבוה. מספר העובדים בארה"ב שנמצאו חיובים לקנאביס עלה ב-10.3% | צילום: Shutterstock
מחקר חדש שנערך בארה"ב חשף שיא של 25 שנה בבדיקות חיוביות לשימוש במריחואנה – מה שלא בהכרח מצביע על עבודה תחת השפעת סמים • מדוע התוצאות עלולות להיות מטעות, ומהי המשמעות האמיתית של הנתונים החדשים

עם התפשטות הלגליזציה של קנאביס ברחבי ארה"ב, מספר שיא של עובדים אמריקנים קיבלו תוצאות חיוביות בבדיקות לשימוש במריחואנה, על פי דו"ח חדש שפרסמה ענקית בדיקות המעבדה Quest Diagnostics. במדד בדיקות הסמים השנתי שלה, Quest Diagnostics דיווחה שמספר הבדיקות החיוביות למריחואנה עלו ב-10.3% בשנה הקודמת (מ-3.9% ב-2021 ל-4.3% ב-2022).

אך המשמעות היא לא בהכרח שאלפי שכירים אמריקנים עובדים תחת השפעת מריחואנה. טטרהידרוקנבינול (THC), המרכיב הפסיכואקטיבי העיקרי בצמח הקנאביס, הוא ליפופילי, כלומר הוא מאוחסן בשומן הגוף, ואדם יכול להיבחן חיובי עבור מריחואנה גם במשך שבועות לאחר השימוש בו. מסיבה זו, בדיקות שתן אינן יכולות לקבוע אם אדם נמצא "תחת השפעה" ברגע הבדיקה.

לפי ד"ר פיטר גרינספון – רופא בבית החולים של מסצ'וסטס ומרצה בבית הספר לרפואה בהרווארד – המחקר של Quest Diagnostics "מטעה" ו"פשוט מראה שיותר אנשים משתמשים בקנאביס" באופן כללי – לא בהכרח בזמן הבדיקה.

"המשמעות היא שהאופציה החוקית היחידה במשך כמעט מאה שנה הייתה אלכוהול. ועכשיו שלאנשים יש בחירה חוקית לגיטימית למשהו אחר, הם בוחרים בקנאביס", הוא אומר. "אז זה לגמרי לא מפתיע אם יותר אנשים משתמשים בגראס, כי עכשיו זו אפשרות חוקית. ואין בזה שום דבר רע, כל עוד הם משתמשים בו בבטחה". נכון לעכשיו, 22 מדינות בארה"ב אישרו שימוש בקנאביס למבוגרים (בני 21 ומעלה), בעוד שב-38 מדינות קיימים מתווים למריחואנה רפואית.

לד"ר גרינספון, שמתמחה בקנאביס רפואי למעלה מ-25 שנה ולאחרונה כתב ספר בנושא, "לראות דרך העשן", יש ניסיון עצום בבדיקות סמים. הוא נבדק לשימוש בסמים באופן קבוע במשך חמש שנים במהלך המאבק שלו בהתמכרות, ושנים לאחר מכן ניהל בדיקות סמים לרופאים בזמן שעבד בעמותת Physician Health Services Inc. כעת, הוא עורך בדיקות סמים לחולים המגיעים אליו לטיפול בהתמכרות.

"אם קיבלת בדיקת שתן חיובית לקנאביס, כל מה שזה אומר הוא שהשתמשת בקנאביס בשבועיים-שלושה האחרונים – אין שום משמעות לכך שהביצועים שלך נפגעו בזמן העבודה או אפילו ב-72 השעות האחרונות", מסביר ד"ר גרינספון. "הבעיה היא שאין בדיקה לפגיעה בכושר העבודה. עם קנאביס, גם חודש לאחר מכן הבדיקה עלולה להיות חיובית".

והשפעות הקנאביס – כמו עם אלכוהול או כל סם אחר – הן הדאגה העיקרית עם העלייה בשיעורי הבדיקות החיוביות במקום העבודה. בשנה שעברה, 7.3% מבדיקות השתן שלאחר תאונת עבודה – חזרו חיוביים ל-THC, עלייה של 9% משנת 2021. מאז 2012, כאשר קולורדו ו-וושינגטון הפכו למדינות הראשונות להכשיר מכירת קנאביס, מספר בדיקות השתן החיוביות לאחר תאונת עבודה קפצו ב-204.2%.

משנת 2002 עד 2009, פרק זמן שבו 14 מדינות בארה"ב אישרו מכירת מריחואנה רפואית בלבד, Quest Diagnostics אומרת שמספר הבדיקות החיוביות לאחר תאונת עבודה ירד. למרות שקנאביס עדיין לא היה חוקי, מעסיקים רבים הפסיקו או הפחיתו את הבדיקות לאיתור מריחואנה. הדוגמה הגדולה ביותר היא אמזון, שהודיעה שתפסיק לבדוק עובדים פוטנציאליים אלא אם עבודתם מוסדרת על ידי משרד התחבורה. איגוד הכדורסל האמריקני מנהל משא ומתן עם איגוד השחקנים להסרת קנאביס כסם אסור. על פי סקר שנערך לאחרונה על ידי ClearanceJobs והקרן למודיעין ולביטחון לאומי, 30% מהאמריקנים בין הגילאים 18 עד 30 לא יגישו מועמדות לעבודות ממשלתיות עקב מדיניות קפדנית במיוחד של בדיקות מריחואנה. גם ה-FBI וה-CIA הרגיעו את הכללים שלהם לבדיקות סמים.

"אין בדיקה לפגיעה בכושר העבודה. עם קנאביס, גם חודש לאחר מכן הבדיקה עלולה להיות חיובית" | צילום: Shutterstock

אבל קווין סבט, נשיא "גישה חכמה למריחואנה" (Smart Approaches to Marijuana), עמותה שמתנגדת ללגליזציה, מאמין שדו"ח Quest Diagnostics הוא סימן רע. "קיים שינוי דורי בשימוש במריחואנה לרמה של צריכה שלא ראינו הרבה מאוד זמן", אומר סבט. "אני חושב שזה מדאיג שאנחנו רואים את זה, במיוחד במקומות העבודה ובתפקידים בטחונים רגישים, המסכנים אנשים אחרים".

סבט מודה שבדיקה חיובית לא בהכרח מצביעה שהעובד תחת השפעה באותו הזמן, אבל הוא מרגיש שהעלייה במספר האנשים שמעשנים גראס דורשת חשבון נפש תרבותי וחברתי גדול יותר שאמריקה צריכה לשקול.

"הבעיה היא – אם אנחנו חושבים שזה בסדר להיות חברה "תחת השפעה" או לא, אם אנחנו חושבים שזה בסדר שאנשים מעשנים מריחואנה כל יום – כל היום", אומר סבט. "כמדינה, אנחנו צריכים באמת לחשוב איזה מחיר אנחנו משלמים, ואני חושב שזה נושא שלא ממש דנו בו".

באשר לד"ר גרינספון, הוא רואה נקודת מבט זו "מבוססת על פאניקה מוסרית, לא על המדע". המשמעות היחידה שבדיקת שתן חיובית מראה באופן סופי הוא שאדם צרך מריחואנה בשלב מסוים בחודש האחרון. בספרו הוא כותב: "ככאלה, חוקים המתנגדים למריחואנה באופן מוחלט, שדרכם אנשים נקלעים לבעיות פליליות אם מוצאים גראס במערכת שלהם, עוסקים יותר ברדיפת משתמשי קנאביס מאשר בקידום ביטחון הציבור".

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן