חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
סם אלטמן | צילום: Shutterstock
סם אלטמן | צילום: Shutterstock

הדרמה שלא נגמרת: אלטמן חוזר ל-OpenAI לאחר שהעובדים איימו לעזוב יחד אתו

בסוף השבוע שעבר הדיח במפתיע דירקטוריון החברה את המנכ"ל הדומיננטי

OpenAI הגיעה לעסקה ראשונית שתאפשר לסם אלטמן לחזור כמנכ"ל החברה ולהקים דירקטוריון חדש, כך הודיעה היום החברה. צעד זה שם קץ לכמעט שבוע של דרמה שהוצתה על ידי הדחתו המפתיעה של אלטמן על ידי הדירקטוריון הקודם של החברה.

החברה הודיעה על המהלך באמצעות X, כשציינה שאלטמן הסכים לחזור כמנכ"ל, והחברה תקים "דירקטוריון ראשוני" בראשות מנכ"ל סיילספורס ברט טיילור. חברי דירקטוריון נוספים כוללים את שר האוצר לשעבר לארי סאמרס ומנכ"ל קווארה אדם ד'אנג'לו.

חזרתו של אלטמן ל-OpenAI מסכמת כמה ימים דרמטיים במיוחד בחברה, שהחלו עם פיטוריו המפתיעים ביום שישי. דירקטוריון החברה אמר שההחלטה להדיח את אלטמן נבעה מכך שהמנכ"ל "לא היה כן בתקשורת שלו עם הדירקטוריון", והוסיף שאין לו עוד אמון ביכולתו של אלטמן להמשיך להנהיג את OpenAI.

למען הצוות

כמה שעות לאחר מכן הודיע גם נשיא החברה ברוקמן על עזיבתו. החלטת הדירקטוריון עוררה התנגדות חזקה מצד המשקיעים הגדולים ביותר של OpenAI, שניסו להתערב ולהשיב את אלטמן לתפקידו. אך הדירקטוריון בחר במנכ"ל טוויץ' לשעבר אמט שיר כמנכ"ל בפועל.

עם ההשקעה של יותר מ-10 מיליארד דולר בסכנה, מיקרוסופט התערבה ושכרה את אלטמן וברוקמן להוביל את צוות המחקר הפנימי בתחום האינטליגנציה המלאכותית שלה. מייד לאחר ההודעה על עזיבת השניים למיקרוסופט, החל מרד עובדים ב-OpenAI, כאשר 95% מהם איימו להתפטר אלא אם אלטמן יוחזר לתפקידו.

בציוץ ב-X אלטמן כתב, שהוא אוהב את OpenAI, ו"כל מה שעשיתי בימים האחרונים היה למען שמירת הצוות של החברה ומימוש המשימה שלו". המנכ"ל החוזר אמר, שהוא האמין שההחלטה שלו להצטרף למיקרוסופט בתחילת השבוע הייתה "הנתיב הטוב ביותר" עבורו ועבור הצוות. אבל עם דירקטוריון חדש ותמיכת מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נאדלה, אלטמן אמר שהוא "מצפה לחזור" לחברה ו"לבנות על השותפות החזקה שלנו" עם מיקרוסופט.

גרג ברוקמן. נשיא OpenAI | צילום: Ethan Pines for Forbes
גרג ברוקמן. נשיא OpenAI, חוזר גם הוא לחברה | צילום: Ethan Pines for Forbes

גם מייסד OpenAI גרג ברוקמן הודיע שהוא יחזור לחברה, ימים ספורים לאחר שהתפטר מתפקידו כנשיא בתגובה לפיטוריו של אלטמן.

שמח מהתוצאה

נאדלה גם שיבח את ההחלטה וצייץ ב-X: "אנו מעודדים מהשינויים בדירקטוריון של OpenAI. אנו מאמינים שזהו צעד ראשוני והכרחי לממשל תאגידי יציב, שקוף ויעיל יותר. שוחחתי עם סם וגרג והסכמנו שיש להם תפקיד מפתח בהנהגת OpenAI, כדי להבטיח לחברה שגשוג. אנחנו בונים על השותפות החזקה שלנו".

אמט שיר, שמונה כמנכ"ל בפועל בתחילת השבוע, אמר שהוא "שמח מאוד" מהתוצאה: "זו הייתה הדרך שהביאה לתוצאה הנכונה עבור כל המעורבים. אני שמח שהייתי חלק מהפתרון".

על פי פרסומים ראשונים, מונה הדירקטוריון הראשוני "לבדוק ולמנות" דירקטוריון מלא של 9 חברים. דווח כי אלטמן ביקש מקום בדירקטוריון החדש, וגם מיקרוסופט – המשקיעה הגדולה ביותר בחברה. בנוסף, החברה תחקור את פיטוריו השנויים במחלוקת של אלטמן והדרמה שלאחר הפיטורים.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן