חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

בהון צדק: הפילנתרופים הנדיבים ביותר בארצות הברית

גם השנה, וורן באפט הוא בראש הרשימה | צילום: מייקל פרינס, עבור פורבס
גם השנה, וורן באפט הוא בראש הרשימה | צילום: מייקל פרינס, עבור פורבס
למרות שנה של טלטלות בשווקים, התרסקויות קריירה מפוארות והפסדי ענק – המיליארדרים הנדיבים בארה"ב העניקו יחד את הסכום הגבוה ביותר שנתרם בשנתיים האחרונות. מבאפט ועוד בלומברג – ריכזנו את השמות הבולטים מבין 25 הפילנתרופים הגדולים

בשנה בה שוק המניות האמריקני והון המיליארדרים ירדו משמעותית, התרומות של הפילנתרופים הנדיבים ביותר בארה"ב דווקא נעו בכיוון ההפוך. 25 העשירים תרמו יחד 196 מיליארד דולר במהלך חייהם עד סוף 2022, על פי הערכות פורבס.

25 הפילנתרופים שווים יחד 936 מיליארד דולר – 164 מיליארד דולר פחות מאשר לפני שנה – ירידה של 15%. 16 מהם חתמו על "התחייבות הנתינה", והבטיחו לתרום לפחות מחצית מהונם במהלך חייהם או לאחר פטירתם. לרובם יש דרך ארוכה לעבור לפני שיעמדו ביעד הזה.

גם השנה נמצא וורן באפט ​​בראש רשימת התורמים. הוא העביר במשך 17 שנים מניות של ברקשייר האת'וויי בשווי מיליארדי דולרים – והמשיך במסורת זו ביוני האחרון. פורבס מעריך כי באפט תרם 5.4 מיליארד דולר ב-2022 ו-51.5 מיליארד דולר בחייו.

שני עולים חדשים הצטרפו לרשימת 25 הנדבנים המובילים השנה: המייסד השותף של גוגל, סרגיי ברין ואיל קרנות הגידור קן גריפין, אשר תרמו 2.55 מיליארד דולר ו-1.56 מיליארד דולר, בהתאמה.

מקנזי סקוט, הסופרת ואשתו לשעבר של מייסד אמזון ג'ף בזוס, ממשיכה בדרכה לתרום לכמה שיותר ארגונים – כמה שיותר מהר. בשנת 2022 הודיעה כי תרמה 5.8 מיליארד דולר לכ-800 עמותות החל מיוני 2021. בפחות משלוש שנים היא העניקה 14.43 מיליארד דולר – יותר מכל אחד מלבד באפט, ביל גייטס ומלינדה פרנץ' גייטס וג'ורג' סורוס.

החמישייה הראשונה ברשימת הפילנתרופים הנדיבים בארה"ב:

וורן באפט

מקור ההון: ברקשייר האת'וויי

שווי: 106 מיליארד דולר

מטרות עיקריות: בריאות, צמצום העוני

תרם כל חייו: 51.5 מיליארד דולר

לעומת שנה שעברה: +5.4 מיליארד דולר

בשנת 2006, המשקיע האגדי התחייב לתרום כמעט את כל הונו. כ-17 שנים – ויותר מ-50 מיליארד דולר – לאחר מכן, הוא כנראה הפילנתרופ הגדול ביותר בכל הזמנים. חלק גדול מהכסף של באפט הוענק לקרן ביל ומלינדה גייטס, חבריו למיזם "התחייבות הנתינה". מיליארדים נוספים הועברו גם לארבעה ארגוני הצדקה שהקימו שלושת ילדיו ואשתו המנוחה, כולל 760 מיליון דולר רגע לפני חג ההודיה בנובמבר האחרון. "יש לי גאווה אישית באיך שהילדים שלי יצאו", אמר באפט ל-CNBC. "אני מרגיש טוב עם העובדה שהם יודעים שאני גאה בהם. זו התמיכה האולטימטיבית בילדים שלי, וזו ההצהרה האולטימטיבית שהילדים שלי לא רוצים להיות סתם יורשים עשירים".

וורן באפט. תרם עד כה יותר מ-40 מיליארד דולר. צילום: shutterstock
וורן באפט. המשקיע האגדי התחייב לתרום כמעט את כל הונו. צילום: Shutterstock

ביל גייטס ומלינדה פרנץ' גייטס

מקור ההון: מייקרוסופט, השקעות נוספות

שווי: 102 מיליארד דולר, 6.6 מיליארד דולר

מטרות עיקריות: בריאות, צמצום העוני

תרמו כל חייהם: 38.4 מיליארד דולר

לעומת השנה שעברה: +5 מיליארד דולר

למרות גירושיהם בשנת 2021, ביל ומלינדה ממשיכים לעמוד בראש קרן ביל ומלינדה גייטס, קרן הצדקה הפרטית הגדולה בעולם והאמצעי העיקרי לנתינה הפילנתרופית שלהם. כמו בשנה שעברה, פורבס סופר את התרומות של בני הזוג לשעבר כמספר משולב. ביולי האחרון, ביל אמר לפורבס שקרן גייטס מתכננת להגדיל את מתן המענקים שלה ב-50% ל-9 מיליארד דולר בשנה עד 2026. כדי לסייע במטרה זו, באותו חודש הוא תרם 20 מיליארד דולר לקרן; בתחילת ינואר, יצאה הצהרה מהקרן כי היא מגדילה את תקציב 2023 ל-8.3 מיליארד דולר, הגדול ביותר אי פעם. בינתיים, גם מלינדה נמצאת במסע פילנתרופי משל עצמה. בשנת 2019, היא התחייבה לתרום מיליארד דולר במשך עשור, דרך החברה שלה Pivotal Ventures, למען שוויון מגדרי.

ביל ומלינדה גייטס | צילום: Suzie Katz, Flickr
ביל ומלינדה גייטס | צילום: Suzie Katz, Flickr

ג'ורג' סורוס

מקור ההון: קרנות גידור

שווי: 6.7 מיליארד דולר

מטרות עיקריות: דמוקרטיה, חינוך, זכויות אדם 

תרם כל חייו: 18.4 מיליארד דולר

לעומת השנה שעברה: +300 מיליון דולר

Open Society Foundations קרן התרומות של ג'ורג' סורוס, הפעילה ב-120 מדינות, מתרכזת בזכויות אדם, רפורמת המשפט, ממשל דמוקרטי ועוד. במרץ 2022, הקרן העניקה 25 מיליון דולר להקמת הקרן לדמוקרטיה באוקראינה לתמיכה בחברה האזרחית באוקראינה, חודש לאחר שרוסיה פתחה במלחמה נגד המדינה; היא גייסה 20 מיליון דולר נוספים עבור הקרן מתורמים אחרים.

ג'ורג' סורוס | צילום: Shutterstock

מקנזי סקוט

מקור ההון: אמזון

שווי: 27.8 מיליארד דולר

מטרות עיקריות: כלכלה, אי שוויון מגדרי וגזעי

תרם כל חייו: 14.43 מיליארד דולר

לעומת השנה שעברה: +5.82 מיליארד דולר

בדצמבר, סקוט עמדה בהבטחתה לפרסם את כל המענקים שתרמה עד כה באתר בשם Yield Giving; שם נמצא פירוט של 1,600 הארגונים להם היא תרמה בשלוש השנים האחרונות. באתר היא מסבירה כי Yield "הוקמה כדי לחלוק הון כספי שנוצר במאמץ של אנשים רבים". סקוט, שהייתה נשואה בעבר לג'ף בזוס, קיבלה 4% ממניות אמזון בהסדר הגירושין שלהם ב-2019. ב-2022 היא הודיעה שתרמה 5.82 מיליארד דולר במשך 17 חודשים החל מיוני 2021, כולל 436 מיליון דולר לארגון Habitat for Humanity במרץ האחרון.

שווי התרומה של מקנזי סקוט הוא הגבוה ביותר שהתקבל בהיסטוריה בת ה-30 שנה של הארגון | איור: אליה-ים, רקע: Shutterstock
ממשיכהלתרום לכמה שיותר ארגונים – כמה שיותר מהר | איור: אליה-ים, רקע: Shutterstock

מייקל בלומברג

מקור ההון: Bloomberg LP

שווי: 76.8 מיליארד דולר

מטרות עיקריות: שינוי האקלים, בריאות, חינוך 

תרם כל חייו: 14.4 מיליארד דולר

לעומת השנה שעברה: +1.7 מיליארד דולר

באפריל, ראש עיריית ניו יורק לשעבר הכריז על מענקים בסך 200 מיליון דולר לשני בתי ספר ציבוריים בעיר הולדתו. חודש לאחר מכן, בלומברג התחייב לתרום 242 מיליון דולר להאצת המעבר לאנרגיה ירוקה במדינות מתפתחות. אחר כך, מיולי עד ספטמבר הוא התחייב לתרום 115 מיליון דולר לעמותה Resolve to Save Lives, 204 מיליון דולר להגנה על האוקיינוס, ו-85 מיליון דולר עבור עצירה של בנייה של יותר מ-120 פרויקטים פטרוכימיים. לפי בלומברג פילנתרופיות, הוא התחייב את הרוב המכריע של רווחיו מ-Bloomberg L.P. שייסד ב-1981 לפילנתרופיה, והוציא 1.7 מיליארד דולר ב-2022 על פני חמישה תחומים מרכזיים: אמנות, חינוך, סביבה, חדשנות ממשלתית ובריאות הציבור.

ראש עיריית ניו יורק לשעבר. מייקל בלומברג | צילום: Shutterstock

לרשימה המלאה

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן