Forbes Israel Logo
מרים אדלסון (מימין), צ'ארלס קוך ורופרט מרדוק | צילומים: Gavin Peters ,Wikipedia, Shutterstock
מרים אדלסון (מימין), צ'ארלס קוך ורופרט מרדוק | צילומים: Gavin Peters ,Wikipedia, Shutterstock

על מגש של כסף: עשירי ארצות הברית שירשו את הונם

הנינים ובני-הנינים של מייסד תאגיד המזון קרגיל עדיין מחזיקים בכמעט 90% מהעסק שהקים ב-1865; יורש ענקית הקמעונאות וולמארט, הוביל את העסקה היקרה בהיסטוריה לרכישת קבוצת ספורט; והבן שירש שני עיתונים אוסטרלים מאביו והקים את אימפריית התקשורת פוקס ניוז. הכירו את היורשים העשירים ביותר באמריקה

סערה בעולם הספורט לאחר שבשבוע שעבר קבוצה בראשות יורש ענקית הקמעונאות וולמארט, רוב וולטון, ניצחה במלחמת ההצעות על קבוצת הפוטבול מליגת ה-NFL, ה-Denver Broncos, עם הצעה של 4.65 מיליארד דולר. הסכום מנקר העיניים הפך את העסקה ליקרה ביותר בהיסטוריה ברכישת קבוצת ספורט, והפנה זרקור אל האיש במרכז העניינים: וולטון, שידוע כמי ששומר בדרך כלל על פרופיל נמוך.

בנו הבכור של מייסד וולמארט, סם וולטון, ירש את הונו ושימש כיו"ר וולמארט במשך 23 שנים. כעת, עם הון של 57.2 מיליארד דולר, הוא האדם ה-15 בעושרו באמריקה והיורש החמישי בעושרו בארה"ב.

קומץ מקרובי משפחתו של רוב וולטון נמנים גם הם עם האנשים העשירים ביותר באמריקה. וולמארט, הקמעונאית הגדולה במדינה, שנוסדה ב-1962 על ידי סם ואחיו ג'יימס "באד" וולטון, נמצאת עדיין בבעלות חלקית של בני המשפחה.

שבעה מהם מחזיקים בהון של 10 מיליארד דולר או יותר, כולל שלושת ילדיו החיים של סם וולטון – רוב, ג'ים ואליס – והנכד לוקאס. (המיליארדרית השמינית של וולמארט, כריסטי וולטון, אלמנתו של בנו המנוח של סם, ג'ון, שווה כ-7 מיליארד דולר).

שומר על פרופיל נמוך. יורש וולמארט, רוב וולטון | צילום: Walmart, Flickr

מועדון שלושת הפסיקים

עושר משפחתי אדיר הוא סימן ההיכר של רשימת היורשים של פורבס, אם כי יורשים מיליארדרים רבים מגיעים מקומץ חברות בלבד. חברה כזו היא ענקית החקלאות קרגיל, החברה הפרטית הגדולה במדינה, שהכניסה 12 יורשים למועדון שלושת הפסיקים. הנינים ובני הנינים של המייסד וויליאם וואלאס קרגיל עדיין מחזיקים בכמעט 90% מהעסק שהקים ב-1865.

עסקים אחרים שבהם השלל המשפחתי עבר לדורות הבאים כוללים את יצרנית מוצרי הניקיון מוויסקונסין SC Johnson – הידועה במותגים כמו Windex, Off ו-Pledge – ומארס, אימפריית הממתקים והמזון לחיות מחמד שהוקמה על ידי פרנק מארס ב-1911.

ארבעה נינים של סמואל קרטיס ג'ונסוןה. פיסק ג'ונסון, הלן ג'ונסון-לייפולד, ס. קרטיס ג'ונסון ו-וויניפרד ג'יי מרקוורט – מחזיקים ביחד רוב בחברה הפרטית ושווים כ-3.1 מיליארד דולר כל אחד, בעוד ששישה מהנכדים והנינים של המייסד פרנק מארס הם מיליארדרים, שווים מוערך בין 7.4 מיליארד דולר ל-29.7 מיליארד דולר, לפי פורבס.

וויליאם וואלאס קרגיל, | צילום: וויקיפדיה
מפעל קרגיל | צילום: Shutterstock

568 מיליארד דולר בירושה

חלק מהיורשים הללו השתלטו על עסקים שהם ירשו ושינו אותם באופן קיצוני. צ'ארלס קוך ושלושת אחיו ירשו את רוב חברת קוך תעשיות שהייתה קטנה בהרבה כאשר אביהם, פרד, נפטר בשנת 1967. צ'ארלס ואחיו דיוויד (נפטר ב-2019) קנו את המניות של שני אחיהם, פרדריק וביל, תמורת 1.1 דולר מיליארד ב-1983. צ'ארלס ניהל את החברה מאז מות אביו, ותזמר בין היתר את הרכישה ב-13 מיליארד דולר של Georgia Pacific ב-2005 ואת הרכישה המוערכת ב-13 מיליארד דולר של חברת תוכנת הענן Infor ב-2020.

צ'ארלס קוך הופיע ברשימת פורבס 400 הראשונה של האמריקאים העשירים ביותר ב-1982 עם שווי נקי של 266 מיליון דולר. פורבס מעריך כעת את הונו בקצת פחות מ-60 מיליארד דולר. רופרט מרדוק ירש שני עיתונים אוסטרליים כשאביו מת – ויחד עם אלה התחילה אימפריית תקשורת שגדלה וכוללת את פוקס ניוז, ללא ספק רשת הטלוויזיה בכבלים המשפיעה ביותר בארה"ב.

מרים אדלסון. מאז מות בעלה, תרמה אדלסון רק תרומה פדרלית אחת, 5,000 דולר ל-PAC של ניקי היילי, מושלת דרום קרוליינה לשעבר ששימשה כשגרירת דונלד טראמפ באו"ם. צילום: shutterstock
ירשה אימפריית הימורים. מרים אדלסון | צילום: Shutterstock

מרים אדלסון הישראלית ירשה את אימפריית ההימורים של בעלה המנוח שלדון אדלסון לאחר שנפטר בינואר 2021 בגיל 87. בת ה-76 מחזיקה ב-52% ממניות Las Vegas Sands הנסחרת בבורסת ניו יורק, ובבתי קזינו בסינגפור ובמקאו. בפברואר היא השלימה את מכירה בסך 6.25 מיליארד דולר של The Venetian Resort בלאס וגאס לחברת ההשקעות הפרטיות Apollo Global Management וקרן ההשקעות בנדל"ן VICI Properties. מניות לאס וגאס סנדס איבדו 40% מערכן בשנה האחרונה.

ביחד, 20 היורשים המיליארדרים העשירים ביותר במדינה שווים 568 מיליארד דולר. זה בערך 13.5% מהעושר של 4.2 טריליון דולר של כל 701 המיליארדרים האמריקאים, לפי הערכות פורבס.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.