Search
Close this search box.
Forbes Israel Logo

רופאים במלחמה: פורבס מפרסם את מגזין הרופאים הטובים בישראל לשנת 2024

הרופאים הטובים 2024 | צילום: ניר סלקמן
הרופאים הטובים 2024 | צילום: ניר סלקמן
גיבושה של הרשימה השנתית של הרופאים הטובים של פורבס היא משימה מאתגרת בכל שנה. השנה זו היתה משימה קשה במיוחד. גיליון זה, שאמור היה לציין באוקטובר 2023 עשור לפרויקט של פורבס, נדחה ויוצא לאור כעת. במהלך החודשים האחרונים הרשימה עודכנה וכוללת 1,386 רופאים ב-186 תחומים ותת תחומי התמחות

רשימת הרופאים הטובים בישראל אמורה היתה לצאת לאור ב-2023. אוקטובר 2023, ליתר דיוק. זה היה תאריך היעד המקורי לפרסום הרשימה השנתית, המאגדת את אנשי הרפואה הנבחרים ביותר – תוצאה של מחקר ואיסוף נתונים ממושך ומעמיק. למעשה, היינו אמורים לציין את הוצאת המהדורה השנתית ה-10.

מתקפת הטרור הרצחנית של 7 באוקטובר, והמלחמה שפרצה בעקבותיה טרפו באופן טבעי את כל הקלפים ופרסום הרשימה נדחה למועד הנוכחי.

במהלך החודשים האחרונים, מאז מתקפת הטרור ופרוץ המלחמה, גילה הציבור מחדש את המונח ״מלאכים בלבן״. אנשי מערך הרפואה בישראל, שבאותה שבת שחורה התגייסו למשימה הלאומית הקדושה שאין חשובה ממנה – הצלת חיים. בפעולתם ההרואית באותו היום המדמם ובימים הקשים שלאחריו, שזורים סיפורי התושייה, המקצועיות, היוזמה ואומץ הלב – אלה שהביאו להצלת חייהם של אלפי אזרחים וחיילים.

אחת המשימות החשובות עליה מעידים מנהלים ורופאים במערכת הרפואה הישראלית הוא הצורך להמשיך בפעילות הטיפול השוטפת עבור כלל הציבור תוך כדי המלחמה. זו משימה כלל לא פשוטה בימים אלה.

מיהו רופא טוב?

לצד העיסוק הנרחב בנושאי המלחמה, ליבו של הגיליון הוא, כבכל שנה, רשימת הרופאים. כמדי שנה, הרשימה מבוססת על מחקר מקיף, מקצועי ומעמיק, פרי עבודה שנמשכה לאורך למעלה משנה. זו הפעם העשירית שבה אנו מפרסמים את רשימת הרופאים. לאורך השנים גדלה הרשימה והתרחבה לתחומים חדשים, מספר הרופאים המשתתפים באיסוף החומרים וההמלצות גדל – ואנו ממשיכים להגדיל את מאגר הנסקרים כל הזמן.

האתגר הראשון ואולי ההגדרה החמקמקה מכולן היא מה זה בכלל רופא טוב? האם רופא שמקצועית הוא מצוין, אבל אינו קשוב בהכרח למטופל ולמשפחתו, מתייחס אליו כעוד חולה בפס ייצור אינסופי בחוסר הבנה וסבלנות – האם אדם כזה יכול להיחשב רופא טוב?

ומה עם רופאים מצויינים שיש נגדם חשדות על התנהלות בעייתית, אתית, כלכלית או אחרת? זה בהחלט משהו שצריך לחשוב עליו כשרוכשים שירות מאיש מקצוע – אבל האם זה באמת שיקול לחולה לב הזקוק כרגע לרופא הטוב ביותר שהוא יכול להשיג?

וזה לא נגמר בכך. איך בכלל בוחרים רופאים טובים? הרי משרד הבריאות בארץ, כמו ברוב העולם, נמנע מלפרסם מדדים איכותניים על רופאים, כמו כמה מניתוחיו היו מוצלחים, כמה מחוליו התאוששו באופן מלא וכו'. הסטטיסטיקה הזאת לא קיימת ויש לכך סיבות לא רעות, החל מבעייתיות בהשוואת "אחוזי ההצלחה" בין דיסציפלינות והליכים שונים ועד החשש שבהינתן סטטיסטיקה כזאת גלויה לציבור, רופאים שירצו לשמור על מעמדם יימנעו מלקחת על עצמם מקרים מורכבים ומסובכים יותר, מחשש לפגיעה בדירוגם.

חוק זכויות החולה מחייב רופאים לספק למטופליהם את כל האינפורמציה הרלוונטית בנוגע לדרכי הטיפול השונות במחלה וסיכויי ההחלמה. הם גם מחויבים לתת מידע על הכשרתם ותפקידם – אך בפועל מסופק מידע זה רק ברמת המיקרו, לאחר שכבר נוצר קשר בין רופא למטופל. מי שינסה לברר מבעוד מועד פרטים כמו ותק ואחוז הצלחות בניתוחים, או אפילו האם הרופא שאליו הוא מעוניין לפנות היה מעורב בעבירות אתיות בעבר, יגלה כי קשה מאוד לאתר מידע זה, על אחת כמה וכמה ממקור רשמי ואמין.

שער גיליון הרופאים 2024 | צילום שער: ניר סלקמן

אז מה נשאר? אפשר לעשות סקר בקרב המטופלים. אבל המטופלים יכולים להיות מקור מצוין לחוות דעת על נגישותו, פתיחותו וסבלנותו של הרופא – ומדובר כמובן במדדים חשובים מאוד – אבל על פי רוב אין להם יכולת לבחון את הטיפול מבחינה מקצועית, ובוודאי לא להשוותו לרופאים אחרים.

כך בדקנו

לשיטתנו, אם כן, היחידים שלהם יש את הידע המקצועי הנחוץ על מנת לזהות את הרופאים הטובים ביותר, הם הרופאים עצמם. לכן, רשימת הרופאים הטובים בישראל היא לא המלצה של מערכת פורבס וגם לא מבוססת על המלצת מטופלים – היא תוצר של סקירת עמיתים (Peer Review) מקיפה, אשר מדי שנה מתעבה בהמלצותיהם של מאות רופאים חדשים. הרשימה מורכבת מ-36 תחומים רפואיים המחולקים ל־186 קטגוריות מִשנה.

בכל תחום פנינו לרופאים מומחים וביקשנו מהם להמליץ על רופאים מצוינים אחרים בכל אחת מתתי־ההתמחויות שמרכיבות את תחום התמחותם.

בפשטות – ביקשנו מהם להמליץ על הרופאים שהם היו מפנים אליהם את קרוביהם, אם הללו היו נזקקים לטיפול או לבדיקה. לאחר מכן פנינו למומלצים עם אותה שאלה בדיוק, וכן הלאה. וכך אספנו רשימה של אלפי רופאים מומלצים בידי עמיתיהם. מתוכם, רק המובהקים שבמומלצים בכל תחום נכנסים לרשימה –  1,386 רופאים כאלו מוצגים בה השנה.

אבל גם שיטת הבדיקה שלנו אינה נטולת בעיות. אנו כמובן מודעים לכך שרופאים הם בני אדם, וככאלה יש להם הטיות שונות – חברים, יריבים מקצועיים, אינטרסים לטובת מקום העבודה שלהם וכיו"ב.

על מנת לצמצם את השפעתן של הטיות אלה, הפעלנו שורה של כלים שונים: בראש ובראשונה, צמצמנו את ההטיות באמצעות הגדלה מתמדת של מספר הרופאים מהם אנו מבקשים המלצות, והגבלנו את סוג ההמלצות. כך, רופא יכול היה להמליץ על עמית מאותו מוסד רפואי שבו הוא עובד לכל היותר פעם אחת; המלצות שהעניק רופא מסוים על מי שאינם עובדים איתו באותו מוסד קיבלו משקל גבוה יותר מהמלצות שאותו רופא העניק לרופאים מהמוסד שלו; תתי־התמחויות שבהן מספר הרופאים מועט קיבלו משקל שונה מתחומים שבהם קל יותר לקבל המלצות בשל ריבוי רופאים ועוד. בנוסף, בתחומים מסוימים פתחנו באופן יזום "שרשורים" חדשים של המלצות של רופאים חדשים ממוסדות רפואיים קטנים ופריפריאלים.

כל המכשירים האלה, ונוספים, נועדו לצמצם משמעותית את ההטיות שעשויות להשפיע על הממליצים שלנו, אך בהחלט ייתכן שישנם רופאים מצוינים שנעדרים מהרשימה. אנו מאמינים שמבין כל השיטות האפשריות לגיבוש רשימה אמינה, השיטה שלנו היא הטובה והנקייה ביותר. בין היתר, שיטה כמו שלנו מאפשרת התחדשות – אנו פונים בכל שנה, מאז תחילת הפרויקט ב-2014, לממליצים חדשים, ומעניקים משקל רב יותר להמלצותיהם על פני המלצות עבר. כך, מדי שנה, הרשימה מתרחבת ומתעדכנת.

ממה אנחנו מרוויחים?

מגזין פורבס ישראל הוא גוף עסקי, אך ככל דירוגי פורבס ורשימותיו, הכניסה לרשימת הרופאים אינה מותנת בשום סוג של תשלום. בניגוד לגופים אחרים, אין לנו כל קשר עסקי משום סוג עם הרופאים המופיעים ברשימה, הם לא משלמים על נוכחותם בה, ואנו גם לא מוכרים הבלטה של שמות רופאים מסוימים או גובים תשלום עבור תמונות של הרופאים המופיעים ברשימה. זו נקודה שחשוב לנו מאוד להדגיש, ולכן מצהירים אותה בצורה הברורה ביותר, בלי סייגים או ניסוחים משפטיים עמומים.

כמו כל מגזין או עיתון, אנו מוכרים עמודי תוכן שיווקי בתשלום, במנותק מהרשימה. עמודים אלה מסומנים במסגרת ובכתובת ForbesPro (מותג התוכן השיווקי של פורבס ישראל) בראש העמוד, ובכיתוב "המחלקה המסחרית" בתחתית עמודי התוכן השיווקי. אנו מקפידים שעמודי התוכן השיווקי לא יכללו תוכן שעשוי להשתמע ממנו או להיראות חלק מהרשימה שלנו. בנוסף, אנו כמובן מוכרים עמודי פרסום רגילים.

וכמובן, אנו מתפרנסים גם ממכירת גיליונות של המגזין לציבור, שמדי שנה מביע אמון במוצר שלנו ורוכש את הגיליון בכמויות גדולות. ללא הרכישות האלה והאמון שהן משקפות, לא היינו יכולים לגבש רשימה בלתי תלויה שכזו. ניתן לרכוש את הגיליון באמצעות אתר פורבס ישראל, שם תוכלו לרכוש את המגזין המודפס שיגיע בדואר, או לחילופין, גירסה דיגיטלית של המגזין שיישלח לכתובת המייל שתזינו.

לאחר גיבוש הרשימה מדי שנה אנו פונים לכל המרכזים הרפואיים להם יש רופאים ברשימה, ומבצעים איתם בדיקת עובדות (Fact Checking) – מוודאים שלא טעינו בשמות הרופאים, בתארים שלהם, בהגדרת ההתמחות המדויקת ובתיאור תפקידם.

קישורים בין תחומי התמחות

1,386 הרופאים שמופיעים ברשימה עובדים בקרוב ל־50 מוסדות רפואיים בישראל, ציבוריים ופרטיים. לצידם, גם עשרות רופאים מהמגזר הפרטי שמנהלים פרקטיקה עצמאית. יש לציין כי רבים מהרופאים ברשימה עובדים הן במערכת הציבורית והן באופן פרטי – כחלק מצוותים של מוסדות פרטיים או בקליניקות פרטיות. המידע על כל רופא ברשימה ניתן בראש ובראשונה לגבי עבודתו במערכת הציבורית. לגבי רופאים ברשימה, שאינם עובדים במערכת הציבורית, יצויין, כי עובדים באופן פרטי. 

השיקול, שהנחה אותנו בעריכת הרשימה היה נוחות השימוש עבור הקוראים. לכן, השתדלנו לייצר בכל תחום התמחות חלוקה פנימית ברורה ככל הניתן, ולצמצם תחומים שמספר הרופאים בהם לא גבוה תחת כותרות כלליות יותר (שלא בהכרח חופפות את השמות המקצועיים הפורמליים הנהוגים בישראל לכל תת־התמחות).

הרשימה מסודרת על פי סדר האל"ף־בי"ת: ראשית לפי כותרות התחומים, לאחר מכן לפי תתי־ההתמחויות שמוצגות תחת כל תחום, ולאחריהן לפי שמות המשפחה של הרופאים.

כל רופא ורופאה מופיעים ברשימה פעם אחת בלבד, על אף שאת חלק מהם ניתן היה לסווג תחת יותר מתחום אחד. כאשר נאלצנו להכריע תחת איזה מן התחומים יופיע שמו של הרופא, השתדלנו שבחירתנו תשקף את העיסוק המרכזי שלו בחיי היומיום. מאות רופאים ברשימה מתמחים בטיפול בילדים, ושמותיהם מפורטים באופן מובחן תחת כל תחום רפואי שבו ישנה פרקטיקה מקובלת המתמקדת בילדים.

כמו כן, הוספנו הפניות המקשרות בין התחומים: לצד כל תת־התמחות שיש לה מקבילות רלוונטיות בתחומים רפואיים אחרים (למשל: אונקולוגיה אורולוגית ואורולוגיה אונקולוגית), ציינו עבור הקוראים את התחומים שאנו ממליצים לעיין גם בהם.

בנוסף, בסוף כל תחום ראשי (למשל אונקולוגיה) ציינו באילו תחומים ראשיים נוספים ישנה פעילות רפואית משיקה (למשל: בנוסף לאונקולוגים, קורא שמתעניין בתחום הסרטן עשוי להתעניין גם ברשימת הכירורגים או הרדיולוגים).

הקדשנו זמן רב לבירור הפרטים העדכניים של כל רופא ברשימה – מי הפך לפרופסור, מי פרש לגמלאות, מי קודם בתפקידו וכיוצא בזה, כדי שהרשימה תהיה מדויקת, בתקווה שאכן לא נפלו טעויות במהלך הפקת הרשימה שלפניכם.

רשימת הרופאים היא תוצר של עבודה מאומצת שלנו, כפי שמתואר לעיל. אולם, הרשימה אינה מהווה המלצה או בקרת איכות, ונוכחות של רופא ברשימה לא מבטיחה כי הביקור אצל אותו רופא יהא בעל חוויה זהה לכל המבקרים. באותה מידה, היעדרותו של רופא מהרשימה אינה אומרת כי הוא אינו בעל מקצוע מיומן וטוב, אלא רק כי הוא לא נכנס במתודולוגיה שלנו. הרשימה משקפת צילום מצב בזמן נתון, בו עשינו ניסיון לבטל הטיות שונות ולקבל תמונת מצב נאמנה.

קריאה נעימה ובריאות שלמה.

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן