חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

הגדולה והמפורטת ביותר: פורבס מפרסם את מהדורת הרופאים הטובים 2021

רשימת הרופאים הטובים בישראל 2021 | צילום: Shutterstock
רשימת הרופאים הטובים בישראל 2021 | צילום: Shutterstock
שמונה שנים של סקירת אלפי רופאים מתחומים שונים הובילו לגיבוש הרשימה הגדולה והנרחבת ביותר של פורבס ישראל, הכוללת 37 התמחויות, 177 תתי התמחוית ו-48 מוסדות רפואיים

עידן הקורונה שאנו חווים בשנתיים האחרונות העמיד בחזית התקשורתית רבים מהרופאים המוכשרים במערכת הבריאות הישראלית וחשף בפני הציבור את המקצועיות, המסירות והיכולות יוצאות הדופן שלהם.

אך הפנים המוכרות ממסכי הטלוויזיה הם רק קצה הקרחון של הרופאים הטובים בישראל, שפעילותם משתרעת על פני שלל התמחויות – מאונקולוגיה ועד קרדיולוגיה – כל אותם תחומים שבהם, אפילו בעיצומם של גלי המגפה, עדיין מטופלים מרבית החולים בישראל מדי יום.

לרכישת גיליון הרופאים הטובים בישראל 2021 במהדורה מודפסת או דיגיטלית

זוהי השנה השמינית שבה מפרסם פורבס את רשימת הרופאים הטובים בישראל – רשימה מקצועית, חסרת פניות ויחידה מסוגה, המציגה מנעד רחב של הרופאים הטובים ביותר לפי התמחויות ותת התמחויות – כלי אפקטיבי ביותר שעומד לרשות הקוראים הנזקקים לכך.

באנר הרופאים הטובים בישראל 2021

כך בדקנו

לשיטתנו, היחידים שלהם יש את הידע המקצועי הנחוץ על מנת לזהות את הרופאים הטובים ביותר, הם הרופאים עצמם. לכן, רשימת הרופאים הטובים בישראל היא אינה המלצה של מערכת פורבס וגם לא מבוססת על המלצת מטופלים – היא תוצר של סקירת עמיתים מקיפה, אשר מדי שנה מתעבה בהמלצותיהם של מאות רופאים חדשים.

הרשימה מורכבת מ־37 תחומים רפואיים המחולקים ל־177 קטגוריות מִשנה. בכל תחום פנינו לעשרות רופאים מומחים וביקשנו מהם להמליץ על רופאים מצוינים אחרים בכל אחת מתתי־ההתמחויות שמרכיבות את תחום התמחותם (למעט תת־ההתמחות שבה הם עוסקים, על מנת לצמצם את הפוטנציאל להטיה של שיקולים פרסונאליים).

בפשטות – ביקשנו מהם להמליץ על הרופאים שהם היו מפנים אליהם את קרוביהם, אם הללו היו נזקקים לטיפול או לבדיקה. אלפי רופאים מומלצים כך בידי עמיתיהם מדי שנה. מתוכם, רק המובהקים שבמומלצים בכל תחום נכנסים לרשימה – 1,350 רופאים כאלו מוצגים בה השנה.

שער גיליון הרופאים 2021

על מנת לצמצם את השפעתן של הטיות שונות, הפעלנו שורה של כלים נוספים, פרט לדיוק תחומי ההתמחות שכל רופא הורשה להמליץ לגביהם. בין היתר, רופא יכול היה להמליץ על עמית מאותו מוסד רפואי שבו הוא עובד לכל היותר פעם אחת; המלצות שהעניק רופא מסוים על מי שאינם עובדים איתו באותו מוסד קיבלו משקל גבוה יותר מהמלצות שאותו רופא העניק לרופאים מהמוסד שלו; תתי־התמחויות שבהן מספר הרופאים מועט קיבלו משקל שונה מתחומים שבהם קל יותר לקבל המלצות בשל ריבוי רופאים ועוד.

לרכישת גיליון הרופאים הטובים בישראל 2021 במהדורה מודפסת או דיגיטלית

כמו לכל שיטה, גם למתודולוגיה שלנו יש חסרונות. אומנם הפעלנו מכשירים שיסייעו לצמצם את ההטיות השונות שעשויות להשפיע על הממליצים, אך השיטה אינה מושלמת ובהחלט ייתכן שישנם רופאים מצוינים שנעדרים מהרשימה. יחד עם זאת, אנו מאמינים שמבין כל השיטות האפשריות לטיפול במשימה הסבוכה שלקחנו על עצמנו, השיטה שלנו היא הטובה והנקייה ביותר. כך למשל, אנו משתדלים להגדיל את כמות הרופאים שממליצים לנו על עמיתיהם ומועסקים במוסדות רפואיים קטנים, וכאלו הממוקמים בפריפריה.

בין היתר, שיטה כמו שלנו מאפשרת התחדשות – אנו פונים בכל שנה לממליצים חדשים, ומעניקים משקל רב יותר להמלצותיהם על פני המלצות עבר. כך, מדי שנה, הרשימה מתרחבת ומתעדכנת, והשנה כאמור, היא הגדולה והנרחבת ביותר מאז החל הפרויקט לפני שמונה שנים.

גיליון הרופאים הטובים בישראל 2021

על הרשימה

1,350 הרופאים שמופיעים ברשימה עובדים ב־48 מוסדות רפואיים בישראל, ציבוריים ופרטיים. לצידם, גם עשרות רופאים מהמגזר הפרטי שמנהלים פרקטיקה עצמאית. יש לציין כי רבים מהרופאים ברשימה עובדים הן במערכת הציבורית והן באופן פרטי – כחלק מצוותים של מוסדות פרטיים או בקליניקות פרטיות. המידע על כל רופא ברשימה ניתן לגבי עבודתו במערכת הציבורית בלבד. פעילותו הפרטית של רופא מצוינת רק כאשר זוהי פעילותו היחידה (כלומר, כשאינו עובד במערכת הציבורית כלל).

זוהי הרשימה הגדולה והמפורטת ביותר שהוצאנו עד היום, והשיקול שהנחה אותנו בעריכתה היה נוחות השימוש עבור הקוראים. לכן, השתדלנו לייצר בכל תחום התמחות חלוקה פנימית ברורה ככל הניתן, ולצמצם תחומים שכמות הרופאים בהם לא גבוהה תחת כותרות כלליות יותר (שלא בהכרח חופפות את השמות המקצועיים הפורמליים הנהוגים בישראל לכל תת־התמחות).

הרשימה מסודרת על פי סדר האל"ף־בי"ת העברי: ראשית לפי כותרות התחומים, לאחר מכן לפי תתי־ההתמחויות שמוצגות תחת כל תחום, ולאחריהן לפי שמות המשפחה של הרופאים.

כל רופא ורופאה מופיעים ברשימה פעם אחת בלבד, על אף שאת חלק מהם ניתן היה לסווג תחת יותר מתחום אחד. כאשר נאלצנו להכריע תחת איזה מן התחומים שהרופא מומחה בהם לרשום את שמו, השתדלנו שבחירתנו תשקף את העיסוק המרכזי שלו בחיי היומיום. מאות רופאים ברשימה מתמחים בטיפול בילדים, ושמותיהם מפורטים באופן מובחן תחת כל תחום רפואי שבו ישנה פרקטיקה מקובלת המתמקדת בילדים.

כמו כן, הוספנו הפניות המקשרות בין התחומים: לצד כל תת־התמחות שיש לה מקבילות רלוונטיות בתחומים רפואיים אחרים (למשל: אונקולוגיה אורולוגית ואורולוגיה אונקולוגית), ציינו עבור הקוראים את התחומים שאנו ממליצים לעיין גם בהם.

בנוסף, בסוף כל תחום ראשי (למשל אונקולוגיה) ציינו באילו תחומים ראשיים נוספים ישנה פעילות רפואית משיקה (למשל: בנוסף לאונקולוגים, קורא שמתעניין בתחום הסרטן עשוי להתעניין גם ברשימת הכירורגים או הרדיולוגים).

הקדשנו זמן רב לבירור הפרטים העדכניים של כל רופא ברשימה – מי הפך לפרופסור, מי פרש לגמלאות, מי קודם בתפקידו וכיוצא בזה, כדי שהרשימה תהיה מדויקת, בתקווה שאכן לא נפלו טעויות במהלך הפקת הרשימה שלפניכם. קריאה נעימה ובריאות שלמה.

לרכישת גיליון הרופאים הטובים בישראל 2021 במהדורה מודפסת או דיגיטלית

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן