חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

מנהלי קרנות הפנסיה הטובים ביותר בשנת 2023

צילום: Shutterstock
צילום: Shutterstock
קרנות הפנסיה החדשות, המהוות את המאסה העיקרית באפיק הפנסיוני, מנהלות כיום  קרוב ל־730 מיליארד שקל מחסכונות הציבור באפיק הסולידי, שבשנים האחרונות רשם תנודתיות חריגה

הגאות החריגה בשווקים הפיננסים בעולם, לצד עליית האינפלציה ושיעורי הריבית, דחפו את אפיק ההשקעה הפנסיוני לרשום את אחת השנים הטובות בעשורים האחרונים. קרנות הפנסיה החדשות, המהוות את המאסה העיקרית באפיק הפנסיוני, מנהלות כיום  קרוב ל־730 מיליארד שקל מחסכונות הציבור באפיק הסולידי, שבשנים האחרונות רשם תנודתיות חריגה. אחרי 2021 הפנומנלית, בה צברו הקרנות תשואת שיא של כ־15%, 2022 הייתה שנת תיקון עם תשואה שלילית של 3.5%. כעת, בסיכומה של 2023 אפשר לציין עוד שנה של תשואות חריגות, עם תשואה ממוצעת של 10%.  

במסלול הכללי השנה רשמה קרן הפנסיה של מגדל את הביצועים הטובים ביותר ביחס לכל יתר הקרנות במסלול – הן מבחינת ביצועי התשואות (שנה אחרונה, שלוש שנים אחרונות וחמש שנים אחרונות במצטבר) והן מבחינת מדדי הסיכון והיעילות. מיד אחריה דורגה קרן הפנסיה הכללית של מנורה־מבטחים – בה מנוהלים נכסים בהיקף כולל של כ־100 מיליארד שקל – כמעט כפול מהיקף הנכסים המנוהלים ביתר הקרנות במסלול ושליש מסך הנכסים הכולל.   

בדומה למגמה אשתקד, גם השנה הובילו קרנות הפנסיה של בית ההשקעות מיטב בעיקר  במסלולים על פי קבוצות גיל. לצידן הפגינו ביצועים טובים גם קרנות הפנסיה של הפניקס, ומנורה־מבטחים.  

במסלול ההשקעה עד גיל 50 זכתה קרן הפנסיה של מיטב בציון המשוקלל הגבוה ביותר בזכות תשואות חזקות שהשיגה בשלוש וחמש השנים האחרונות (23.5% ו־50.8% בהתאמה). צמוד אליה במקום השני דורגה קרן הפנסיה של הפניקס שבלטה גם השנה בתשואה הטובה ביותר בשלוש השנים האחרונות והציגה את מדדי היעילות והסיכון הטובים במסלול.   

גם במסלול לבני 50־60 דורגה קרן הפנסיה של מיטב במקום הראשון, כשגם פה תופסת את המקום השני בפער לא גדול אחריה הקרן של הפניקס. מיטב מקיפה 50־60 השיאה תשואות גבוהות בהרבה יחסית למתחרות בשלוש השנים האחרונות (24%) ובחמש השנים האחרונות (50%) לצד מדדי יעילות וסיכון הגבוהים ביותר.  

קרן הפנסיה של אלטשולר־שחם השיגה את התשואה השנתית הטובה בשני מסלולים – מסלול עד 50 ומסלול לבני 50־60. עם זאת, למרות הביצועים העדיפים ב־2023, הדרך לתיקון עוד ארוכה ובבחינת התשואות בשלוש השנים האחרונות ובחמש השנים האחרונות, קרנות הפנסיה של בית ההשקעות הגדול בישראל עדיין משתרכות הרחק מאחור.  

כפי ששוקלל בדירוג אשתקד, כך גם השנה – במסלול לבני 60 ומעלה מדורגת ראשונה קרן הפנסיה של מנורה־מבטחים, שהשיגה ביצועים טובים יותר על פני המתחרים בשלוש השנים האחרונות (20.2%) ובחמש שנים אחרונות (38.5%).  

בקרנות הפנסיה במסלול המניות והאג״ח, שם מנוהלים סכומים צנועים יותר מאלו המנוהלים במסלולים הכלליים ותלויי הגיל, דורגו במקום הראשון קרנות הפנסיה של מיטב (במסלול המנייתי) ושל הפניקס (במסלול האג״ח). הקרנות החדשות של מיטב במסלול המנייתי דורגו בפסגה בזכות התשואות העודפות שרשמו בשנה האחרונה ואילו קרנות הפנסיה במסלול האג״ח של הפניקס הפגינו ביצועים חזקים בהרבה מכל יתר המתחרות במסלול בבחינת מדדי התשואות, הסיכון והיעילות. 

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן