Search
Close this search box.
Forbes Israel Logo
ראש ממשלת ישראל ונשיא ארה"ב ״שווים״ כמעט אותו הדבר | צילום: לע"מ
ראש ממשלת ישראל ונשיא ארה"ב ״שווים״ כמעט אותו הדבר | צילום: קובי גדעון, לע"מ

מי עשיר יותר: נשיא ארה"ב ביידן או ראש ממשלת ישראל לפיד?

הערכה של פורבס מעידה שלאיש החזק בעולם יש יותר מן המשותף עם ראש ממשלת ישראל ממה שחושבים

הבוקר נפגש נשיא ארה"ב ג'ו ביידן לפגישה בארבע עיניים עם ראש ממשלת ישראל יאיר לפיד לפגישה רשמית ראשונה במלון וולדורף אסטוריה בירושלים. הפגישה התקיימה במסגרת ביקורו של ביידן במזרח התיכון.

הם דנו בפגישה הזו בנושאים שונים, אבל ספק רב אם העריכו כמה כל אחד מהם שווה. התשובה על תהייה זו מפתיעה במיוחד.

הערכות השווי של פורבס לגבי המיליארדרים הגדולים בעולם זוכים מטבע הדברים לתשומת לב ציבורית רבה והדברים נכונים שבעתיים כשמדובר בפוליטיקאים וראשי מדינות.

על פי הערכת פורבס ישראל, הונו הכולל של ראש הממשלה הנכנס, יאיר לפיד, עומד נכון להיום על כ-28-30 מיליון שקל. הונו של לפיד הצטבר במהלך השנים הרבות שבהן עבד בתקשורת: ב־2003 החל בכתיבת טור אישי במוסף סוף השבוע של ידיעות אחרונות עד 2012, עת הודיעו על כניסתו לפוליטיקה. החל משנות ה־90 הנחה לפיד גם תוכנית אירוח מצליחה בערוץ 2, ששודרה על פני שמונה עונות.

פגישה רשמית ראשונה בין המנהיגים, במלון וולדורף אסטוריה בירושלים | צילום: קובי גדעון, לע"מ

ב־2008 החל להגיש את "אולפן שישי״ בחדשות ערוץ 2 והגיש את התוכנית במשך ארבע שנים. לפיד גם כתב 11 ספרים, ולפני שנכנס לפוליטיקה היה מרצה מבוקש וכן הנחה אירועים עסקיים. נוסף על כל אלו, לפיד שימש במשך חמש שנים גם כפרזנטור של בנק הפועלים.

כמו רבים מהישראלים חלק משמעותי מההון של לפיד טמון בנדל"ן שבבעלות משפחתו. בני הזוג לפיד גרים בקוטג' בשכונת רמת אביב ג' בתל אביב, שמוערך בכ־15 מיליון שקל.

קו המשווה

ומה לגבי נשיא ארה"ב ג'ו ביידן? מתברר שהונו האישי נמוך יחסית ממה שהיה אפשר לצפות ממנהיג מעזו הקפיטליזם העולמי, גם בהשוואה לפוליטיקאים העשירים בישראל. על פי הערכת פורבס סך הנכסים הכולל של הסנאטור מדלוור עומד על כשמונה מיליוני דולרים בלבד, שהם נכון להיום כ-28 מיליוני שקלים. במילים אחרות, לפיד, ראש ממשלת ישראל הנכנס ונשיא ארה"ב המכהן ״שווים״ כמעט אותו הדבר.

ביתם של בני הזוג לפיד ברמת אביב ג' מוערך בכ־15 מיליון שקל | צילום: פורבס ישראל

רשימת הנכסים של ג׳ו ביידן ורעייתו ג׳יל צנועה יחסית וכוללת בסך הכל שני בתי מגורים בדלוור, מזומנים והשקעות וכן פנסיה פדרלית.

גם אם הונו האישי של ביידן נמוך בהשוואה לפוליטיקאים אחרים, הוא כמובן רחוק מאוד מלהיות מוגדר כאיש מעמד ביניים בזכות מיליוני דולרים אותם צבר לאורך הקריירה הפוליטית העשירה שלו – בעיקר בשנתיים האחרונות לאחר כהונתו כסגן הנשיא של ברק אובמה. למעשה, בתקופה זו כשהוא ממנף בהצלחה יתרה את התואר ״סגן נשיא לשעבר״, למכירת ספרים ונשיאת נאומים, גרפו ״הביידנים״ לא פחות מ-17 מיליון דולר.

לפי ניתוח פורבס מתוך ההון שולמו כשבעה מיליון דולר מיסים שונים, 1.3 מיליון נוספים הועברו לצדקה, וסכומים נוספים שולמו למשק בית ולריבית על משכנתאות. עוד כמה מיליוני דולרים הועברו לפי הערכת פורבס לקרובי משפחה, הושקעו באפיקים שונים או פשוט בוזבזו בשנים בהן לא היה בתפקיד.

Netanyahu and Bennett. by?L Shutterstock and Kobi Gideon Lam
שווים יותר. ראשי הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו ונפתלי בנט | צילום: Shutterstock וקובי גדעון, לע"מ

שקיפות אמריקנית

נקודה מעניינת היא השקיפות שבה מציג לציבור נשיא ארה"ב את הונו לעומת ההתנגדות הנמרצת של המנהיגים הישראלים בכלל ושל ראש הממשלה לפיד בפרט לחשיפת ההון האישי שלהם.

שני המנהיגים הנוכחיים ביידן ולפיד רחוקים מאוד משני ראשי ממשלת ישראל הקודמים בנט ונתניהו. על פי הערכת פורבס ישראל, הונו הכולל של ראש הממשלה החליפי, נפתלי בנט,  עומד נכון להיום על כ-100 מיליון שקל, אותם צבר במהלך קריירת היי-טק קצרה אך רווחית. שוויו של ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו,  מוערך נכון להיום בכ-70 מיליון שקל, אלו נזקפים בעיקר לזכות נכסי הנדל״ן שברשותו.

כל אלו מתגמדים באופן מובהק אם מכניסים ל״משוואת הפוליטיקאים המיליונרים״ את המיליארדר הנוכחי ונשיא ארה״ב לשעבר, דונאלד טראמפ. על פי הערכת השווי האחרונה, הוערך הונו הכולל של נשיאה ה-45 של ארה״ב בכשלושה מיליארד דולר.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן