חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

אהבה מעבר לפינה: מייסד חברת התשלומים בולט מצטרף לסטארט-אפ חדש בשם Love

ברסלו. ידוע לשמצה בעמק הסיליקון בשל משטר בריאות קיצוני | צילום: Aaron Kotowski for Forbes
ברסלו. ידוע לשמצה בעמק הסיליקון בשל משטר בריאות קיצוני | צילום: Aaron Kotowski for Forbes
מייסד בולט, המיליארדר ריאן ברסלו, מצטרף לסטארט־אפ בריאות חדש ומסקרן • היו"ר השנוי במחלוקת של חברת התשלומים נכנס לנעלי המנכ"ל של החברה - אך מבטיח שהוא לא נוטש את הספינה

ריאן ברסלו, היו"ר הבכיר של בולט, הודיע כי הוא מאייש את תפקיד המנכ"ל והמייסד של סטארט־אפ בריאות חדש בשם Love. בינואר 2022, ברסלו בן ה־28, עורר בלבול ותיאוריות קונספירציה ברחבי עמק הסיליקון כשפרש מתפקיד המנכ"ל של בולט לאחר שמונה שנים – ורק ימים ספורים לאחר שגייס 355 מיליון דולר ממשקיעים מובילים לפי שווי של 11 מיליארד דולר.

הוא עומד בראש לאב בתקופה סוערת עבור בולט, אך אמר לפורבס כי הוא מתכנן להישאר בחברה כיו"ר הדירקטוריון.

בולט הגיעה למעמד של דקה־קורן (חברה ששוויה מוערך ביותר מ־10 מיליארד דולר) בתחילת 2022 עם הבטחה לספק את אותה חוויית 'קֻפָּה  דיגיטלית בקליק אחד' של הענקיות אמזון ושופיפיי, עבור מיליוני סוחרים בגודל בינוני. "ההשפעה הגדולה שלי בבולט הייתה להשיג את הלקוחות הגדולים שלנו, לפתוח דלתות, לעודד צמיחה וגיוס כספים". אמר ברסלו לפורבס בשיחת וידאו ממיאמי.

לאב עדיין בשלבים המוקדמים, ובכל זאת, באוגוסט האחרון היא גייסה 7.5 מיליון דולר לפי שווי של 180 מיליון דולר  מ־MaC Venture Capital. ולמרות שאין לו בדיוק בעיה של מזומנים, ברסלו לא השקיע את כספו האישי בחברה. "אני מוצא ערך בכך שיש לי הון חיצוני גדול לממן את הסטארט־אפ", אמר ברסלו לפורבס. "זה מוסיף לגיטימציה ועוד עיניים, ידיים ורגליים לעסק".

ברסלו ניהל סבב גיוס חדש – 10 מיליון דולר נוספים, הפעם לפי שווי של 300 מיליון דולר, לפי דיווח אנונימי. אדריאן פנטי, ראש עיריית וושינגטון לשעבר, ושותף כללי ב־MaC Venture Capital, אמר שהחברה שלו מהמרת על ברסלו משום שהוא מסוגל להרכיב צוות גדול שמגיע עם החידושים הטובים ביותר בתחום הבריאות. "הוא מסוג היזמים שיעסיקו את האנשים הנכונים וימצאו את האסטרטגיות הנכונות", אמר פנטי, שהשקיע בבולט ובלאב. "אבל גם לא יפחד לשנות כיוון כדי לבנות חברה טובה יותר".

אמר לפורבס כי הוא מתכנן להישאר בחברה כיו"ר הדירקטוריון. גיליון מאי של פורבס ישראל

לא נוטש את הספינה

ברסלו אמר לפורבס שהוא לא מתכוון לעזוב את בולט. בינואר, הוא העביר את שרביט המנכ"ל של בולט לסמנכ"ל התפעול שלו דאז, מאג'ה קורובילה, בכיר לשעבר באמזון, כדי שיוכל להתמקד במציאת שותפים קמעונאים גדולים וכישרונות טכנולוגיים מובילים.

מאז עברה בולט תקופות פחות טובות. במרץ, אחד מלקוחותיה הגדולים, Authentic Brands, תבעו את חברת התשלומים בטענה שהפריזה ביכולות התוכנה שלה. (התביעה הוסדרה ביולי;  אותנטיק ברנדס נותרה לקוחה של בולט). בחודש מאי, בולט – שעוררה בעבר מחלוקת בכך שהציעה הלוואות לעובדים כדי שיוכלו לקנות אופציות למניות שלה עצמה – פיטרה כ־200 עובדים, כרבע מעובדיה.

בינתיים, ניסיונותיה של בולט לגייס הון חדש לפי שווי של 14 מיליארד דולר התרסקו כאשר עליית הריבית הציתה שוק דובי פראי עבור חברות הטכנולוגיה. (מדד נאסד"ק עתיר הטכנולוגיה ירד ב־25% ב־2022).

קורובילה אמר לפורבס שהוא וברסלו שוחחו על תפקידו בלאב מאז שעבר בינואר לתפקיד יו"ר ההנהלה. "בולט גדלה וזקוקה לגישה אחרת, ידידותית יותר לארגונים. כוח העל של ריאן הוא לבנות דברים חדשים ודמוקרטיזציה של מרחבים חדשים", אמר קורובילה. "הוא סוג של אדם שיכול להימצא בכמה מקומות בו זמנית. אני מצפה שהוא יישאר מאוד מעורב בבולט ויעזור להמשיך את המסע".

משרדי לאב. בתמונה מימין: שער פורבס ישראל, מאי 2022 | צילום: Julian Buitrago

מה זאת אהבה?

לפי ברסלו, חברת הבריאות לאב תפעל כסוג של Kickstarter לניסויים קליניים, רעיונות מיקור המונים ומימון עבור מחקרים בדרגת פארמה שיעסקו בהשפעות הבריאותיות של מוצרים טבעיים. למשל, הכוח של כורכום בניהול סוכרת או השפעת קפה על הפחתת הסיכונים של שבץ.

"רפואה מערבית מועילה ביותר במקרים חמורים של טראומה ומחלות, אבל יש כל כך הרבה מסלולים אלטרנטיביים אחרים שהם בחינם, זולים ונגישים", אמר ברסלו. "עם זאת, אין נתונים. הכל השערה. יש אנשים שאומרים שהומאופתיה הומצאה על ידי חבורה של מטורפים, ואנשים רבים אומרים שזה באמת עובד. המטרה שלנו היא לשים קץ לוויכוח העתיק".

לאב תפעל כארגון אוטונומי מבוזר, או DAO, שימכור מטבעות דיגיטליים למימון ניסויים קליניים. כל מטבע יעניק לבעליו כוח הצבעה לגבי איזה מוצר טבעי יחקרו ואיזו חברה תפעיל את המחקר. ככל שלמשקיע יש יותר מטבעות, כך הוא מקבל יותר קולות.

"אנו מקווים שאנשים יקחו חלק מתוך סקרנות ושלא יבקשו תמורה", אמר ברסלו. "המטרה היא נתונים. בעתיד, ייתכנו איטרציות שונות סביב מסחור וצדקה עבור הקהילה. אבל הגרסה הראשונה עוסקת בהשפעה – אנשים שמשלמים כי הם מעוניינים בנתונים סביב הנושא".

ברסלו אמר כי לאב תיקח תשלום עבור ניהול ה־DAO, ומאוחר יותר תפתח מרפאה משלה שתיתן הצעות מחיר מול קבלנים אחרים כדי לערוך את המחקרים. החברה גם תשיק זירת מסחר למכירת ויטמינים, פרוביוטיקה, תוספי מזון ואפילו טיפולים פסיכדליים תחת המותג לאב וכמה חברות צד שלישי. גם ה־DAO וגם זירת המסחר יושקו בדצמבר.

אהבה משולבת

לאב משלבת את שתי האובססיות של ברסלו – טכנולוגיה ובריאות. המיליארדר מדור המילניום ידוע לשמצה בעמק הסיליקון בשל משטר בריאות קיצוני ויישום שבוע עבודה בן ארבעה ימים. בכתבת השער של פורבס מאפריל 2022, הצהיר ברסלו כי הוא "נמנע לחלוטין מבשר, גלוטן, קפאין, אלכוהול, תוספי מזון וסמים".

השגרה הקפדנית היא חלק ממה שהוא מכנה 'לעבוד כמו אריה', פילוסופיה שמשמעותה עבודה בהתפרצויות קצרות של מיקוד יתר ועוצמה, בדומה לאופן שבו החתול הגדול צד. לאחר השקיעה, הוא נמנע משימוש בנורות חשמל ומסכים משום שהם משבשים את שנתו. במקום זאת, הוא מדליק נרות ומנגן בתוף מעור תאו.

אותו אחד שאויביו הם אלכוהול, קפאין ותאורה חשמלית – מוכר כעת תוספי מזון וחומרים פסיכדליים. "אני לא לוקח תוספי מזון", אמר. "אבל אני פתוח לזה. בהחלט ראיתי תוספי מזון שעזרו לאנשים רבים בחיי. ואני גם אוסיף שאכן לקחתי תוספים בזמן שהייתי חולה כדי להשתפר". הוא אמר שהוא פתוח גם לחומרים פסיכדליים. "ברור שעשיתי את המחקר שלי על היתרונות המרפאים של תרופות פסיכדליות, ואני חושב שהן מאפשרות לך לחוות חוויות של תודעה מוגברת כדי לעזור לך להבין דברים בחייך שאולי לא הבנת קודם לכן".

"אנו מקווים שאנשים ייקחו חלק מתוך סקרנות ושלא יבקשו תמורה. המטרה היא נתונים. בעתיד, ייתכנו איטרציות שונות סביב מסחור וצדקה עבור הקהילה"

עבור לאב, להיות "הילד החדש בבלוקצ'יין" זה קריטי. תעשיית התוספים, שהרוויחה 15.5 מיליארד דולר במכירות בצפון אמריקה ב־2020, על פי Fortune Business Insights, עמוסה בשחקנים וסטארט־אפים מסורתיים כולל Ritual ,Hims ,Roman ואינספור עולים חדשים שמוכרים באינסטגרם ובטיקטוק.

לאב נכנסת לעולם שבו אוניברסיטאות מובילות, מכוני בריאות וסוכנויות ממשלתיות מצאו זה מכבר תשובות משתנות, ולעיתים קרובות מנוגדות לשאלות כגון: האם ביצים זה בריא לנו או מסוכן? מה עם יין אדום? וקפה? אם כן, כמה? "לאב תעסוק בחקירת נתונים בלבד. אנחנו לא מחפשים מסקנות או תוצאות", אמר ברסלו.

"אני חושב שכוח העל שלי הוא שמעולם לא עסקתי בעולם הבריאות לפני כן".

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן