Forbes Israel Logo
מייסדי Worldcoin אלכס בלניה וסאם אלטמן. צילום: Marc Olivier Le Blanc
מייסדי Worldcoin אלכס בלניה וסאם אלטמן. צילום: Marc Olivier Le Blanc / Worldcoin

הסטארט-אפ שיאיץ את אימוץ הקריפטו בעולם – על ידי סריקת הרשתית

מייסדי Worldcoin רוצים להאיץ את אימוץ המטבעות הדיגיטליים באמצעות סריקת עיניהם של מיליוני אנשים עד לשנת 2023. בינתיים, החברה שהקימו מוערכת במיליארד דולר ובין המשקיעים ניתן למצוא את מייסד לינקדאין ומייסד FXT סם בנקמן פריד

הצוות מאחורי מטבע קריפטוגרפי חדש שואף להשיג במהירות אימוץ המוני של נכסים דיגיטליים – וכדי להשיג זאת, הם רוצים לסרוק את הרשתית של אנשים. מיליארד איש עד 2023, ליתר דיוק.

Worldcoin, שנחשף בשבוע האחרון, תנפיק את המטבע הקריפטוגרפי שלה לכל אדם שיירשם. עד כה, היא סרקה יותר מ-100 אלף אנשים מרחבי העולם באמצעות מכשיר חדש בשם Orb. המטבע יעלה לאוויר ברבעון הראשון של 2022. החומרה הכדורית והכסופה – שגודלה מזכיר כדורסל – לוכדת תמונה של עיניו של אדם כדי לקבוע אם האדם אמתי והאם אותו אדם כבר נרשם לשירות בעבר.

הנכס הדיגיטלי החדש – שהוקם על ידי מנכ"ל Y Combinator לשעבר, סם אלטמן, יחד עם אלכס בלניה ומקס נובנדשטרן – גייס עד היום 25 מיליון דולר ומוערך בכמיליארד דולר.

משקיעים בחברה המבטיחה כוללים בין היתר את אנדרסון הורוביץ, Coinbase Ventures, CoinFund, המייסד השותף של הרשת החברתית המקצועית לינקדאין, ריד הופמן, ומייסד FTX, סם בנקמן-פריד. "אנחנו מנסים להביא לכך שמטבעות קריפטו יאומצו באופן המוני ממש במהירות, ויש לנו דרך מאוד ברורה להגיע לשם. עד כה – נראה שזה עובד מצוין", אומר בלניה.

עיניים גדולות

הצוות בחר לסרוק את רשתית העין כיוון שהיא מכילה מידע רב יותר מאשר טביעת אצבע למשל, כך לדברי בלניה. מגבלת גיל של 16 או 18 להחלת סריקת העין מתקיימת בהתאם לתחום השיפוט הפרטני. נכון להיום, ישנם למעלה מ-30 כדורים כאלו הפרוסים על פני 12 מדינות בארבע יבשות שונות.

לאחר סריקת העין, המשתמשים יוכלו להשתמש בקוד ייחודי לתביעת אסימונים דיגיטליים שיופצו באמצעות אפליקציית ארנק מקוונת שנוצרה על ידי ה-Orb.

מכשיר ה-ORB בפעולה בצ'ילה. צילום: Worldcoin
ה-Orb בפעולה בצ'ילה | צילום: Worldcoin

החברה מתכננת להגביר את קצב ייצור הכדורים במטרה להפיץ למעלה מ-4,000 יחידות בחודש או 50,000 יחידות סך הכל בשנה. הכדורים עוצבו על ידי עובד אפל לשעבר, תומאס מאיירהופר, והם משווקים לקבלנים חיצוניים ברחבי העולם שעוברים ראיונות ואימותים קפדניים במטרה לזכותב אישורי ההפצה. כל כדור, כך לפי המייסדים, פועל לפי "יכולת" מסוימת. נכון להיום, החברה עדיין לא הציבה את Orbs בארה"ב, בעיקר בשל אי ודאות רגולטורית לגבי הנכסים הדיגיטליים במדינה.

בניגוד לרושם הראשוני, בלניה הוא שהתעקש שהחברה לא דבר תמורת תהליך סריקת הרשתיות ולא תוכל לאגור את המידע בהמשך. ברגע שה-Orb סורק את שתי העיניים, הוא ימיר את תמונת הרשתית לקוד מספרי שיימחק מיד לאחר מכן במטרה להגן על פרטיותם של המשתמשים. "לא מדובר פה בעסקה או בחילופי דברים", אמר. "אנחנו מוודאים שהמשתמש לא הופיע אצלנו בעבר על ידי התהליך הזה, וזה דבר שונה מאוד. אנחנו לא רוצים לדעת מה השם של המשתמש או מה הפרטים האישיים שלו, אנחנו לא רוצים לראות את הדרכון שלהם, אלו לא פרטים שמעניינים אותנו".

מטבע קריפטו חדש

סוחרים שמעוניינים לרכוש את מטבעות הקריפטו החדשים שיושקו ב-Ethereum Blockchain, יכולים לעשות זאת גם בלי לסרוק את העיניים שלהם, מסביר בלניה, אך הם פשוט לא יקבלו את חלקם החינמי במטבע בתור התחלה.

עדיין לא נקבע איזה סכום מטבעות האנשים יקבלו עם הרישום לשירות החדש, אך ככל הנראה הסכום ינוע בין 20 ל-100 דולר, תלוי במועד ההרשמה: "ככל שהם יבואו מוקדם יותר, הם יקבלו יותר", מסבירים המייסדים.

ORB, סורק קשתית העין. השאיפה של החברה היא לסרוק את קשתית העין של מיליארד אנשים עד 2023. צילום: Worldcoin
Orb, סורק קשתית העין. השאיפה של החברה היא לסרוק את קשתית העין של מיליארד אנשים עד 2023. צילום: Worldcoin

Worldcoin מתכננת אספקה קבועה של 10 מיליארד טוקנים, כאשר 80% מהם יהיו מוקצים למשתמשים, 10% למשקיעים ו-10% ליצרנים, מפעילים ומפתחי ה-Orbs והרשת עצמה. "המספרים שאנו רואים היום וההתרגשות שאנו מרגישים מצד מהמשתמשים שאנו עובדים מולם ומאמתים את הנתונים שלהם מרגשים ביותר. יש המון למה לצפות בעתיד", אומר בלניה.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.