Forbes Israel Logo

מתקפות סייבר, אינפלציה ומגפה: האם הכסף שלכם בטוח?

"מה שאנחנו רואים זה אירועים יוצאי דופן שחשבנו שלעולם לא יקרו". סיימון מיכאלוביץ'. צילום מסך מתוך יוטיוב, רקע Shutterstock
"מה שאנחנו רואים זה אירועים יוצאי דופן שחשבנו שלעולם לא יקרו". סיימון מיכאלוביץ'. צילום מסך מתוך יוטיוב, רקע Shutterstock
בתקופה של כאוס גיאופוליטי ואינפלציה, אסטרטגיות שימור העושר הקיצוניות של סיימון מיכאילוביץ' אינן נראות כל כך פרנואידיות. "מיזם המטילים איננו עוסק באבדון ואפלה - מדובר בהערכה מחודשת של סיכון"

סיימון מיכאילוביץ', מהגר ויזם רוסי, עוסק במכירת סוג מסוים של ביטחון. החברה שהקים, Bullion Reserve, הממוקמת בניו יורק, מתהדרת ברשימת מפוארת של משפחות עשירות כלקוחות. החברה קונה מטעמם מטילי זהב, אוספת אותן במשאיות משוריינות ומעבירה אותן למחסנים שמורים הממוקמים בשתי יבשות.

"מה שאנחנו רואים זה שרשרת של אירועים יוצאי דופן שחשבנו שלעולם לא יקרו – הנסיעות מושבתות, הנכסים מוקפאים, מלחמה פורצת באירופה", אומר מיכאילוביץ', וכל הזמן מצהיר שהוא עדיין אופטימיסט ששמח מאוד לחיות בדמוקרטיה שלווה לאחר שבילה את ילדותו במקום מסוג אחר מאוד. מיזם מטילי הזהב, הוא מתעקש, "איננו עוסק באבדון ואפלה. מדובר בהערכה מחודשת של הסיכון".

לדעת מיכאילוביץ', לאלו החוששים מפני מתקפות סייבר, אינפלציה ומגפה גלובלית – לא יועיל לקנות יחידות של תעודת סל או קרן נאמנות המתחקה אחר מחירן של מתכות יקרות ולאחר מכן להשאיר את הנכס במשמורת של בנק. אותם בנקים הם חלק מרשת שברירה שבה העושר מיוצג על ידי בליפים אלקטרוניים. הרבה דברים עלולים למוטט את הרשת: האקרים, אובדן אמון בממשלה כמגן על עושר, משבר נזילות, או הפרעות אלקטרומגנטיות.

מיכאילוביץ', בן ה-63, התרגל לקחת סיכונים במשך רוב הקריירה שלו, תחילה בחברת ביטוח, אחר כך בקרן גידור שהשקיעה על פי ספקולציות בנגזרות חוב ונכוותה מהתמוטטותו של בנק ההשקעות ליהמן ברדרס, ועכשיו – בפרויקט המטילים שלו.

"האם רוב הנכסים הפיננסיים אינם מגובים למעשה? האם אין לנו תאגיד פדרלי לביטוח פיקדונות לחשבונות בנק ותאגיד הגנת משקיעים בניירות ערך לחשבונות תיווך?", מיכאילוביץ' מלגלג. העתודות שלהם מספיקות כדי לכסות מוסד אחד, אם המוסד הזה קטן מספיק כדי להיכשל. במקרה של כשל מערכתי – הם יהיו מוצפים.

חסין סייבר

"אחסון הרזרבות שלכם במערכת הפיננסית זה כמו לחבר את גנרטור הגיבוי שלכם לשקע החשמל בקיר", אומר מיכאילוביץ'. "זה עובד יפה עד שהרשת קורסת". זהב, שמאוחסן במצב לא מקוון, הוא דבר אחר. "זה חסין סייבר. זה בלתי ניתן להריסה. זו לא תחת אחריותו של אף אחד". כשהוא משקף את הניסיון שלו עם ליהמן ברדרס, הוא מוסיף: "אין לזה סיכון מהצד הנגדי".

לקוחותיה של Bullion Reserves זכאים למשוך את כספם, מתי שהם רוצים, בצורה של מטילי זהב. לאחרונה, כמה מהם עשו בדיוק את זה. מיכאילוביץ' טוען שבמשבר גדול יותר, הרבה יותר עלולים למשוך זהב ולהשתמש בו כדי לקנות נכסים פיננסיים במחירים נמוכים.

דחף אטוויסטי מסתתר מאחורי חיבתו של מיכאלוביץ' למתכת הצהובה. לפני מאה שנה נמלטו אבותיו מפוגרומים באוקראינה והתיישבו בלנינגרד (כיום סנט פטרסבורג), שם יכלו לקנות מזון כי הביאו איתם מטבעות זהב.

מטילי זהב. לא מושפעים ממגפה, אסונות טבע, או קריסה של רשתות האינטרנט והחשמל. צילום: shutterstock
לא מושפעים ממגפה, אסונות טבע, או קריסה של רשתות האינטרנט והחשמל. מטילי זהב | צילום: Shutterstock

הבריחה שלהם מאסון לא הסתיימה. המצור הגרמני שהחל ב-1941 הרג מיליון בני אדם בעירם. כל ארבעת הסבים והסבתות של מיכאילוביץ' שרדו. זה עזר שיש להם עבודות חשובות; אחד היה מנתח בחיל הרפואה של הצבא הרוסי, ואחר היה מהנדס שעזר לשמור על קו אספקה ​​פתוח על פני אגם לאדוגה הקפוא. עם הזמן, המשפחה החליטה לעזוב את החיים תחת השלטון הקומוניסטי. בשנות ה-70 הדלת נפתחה מעט ואפשרה להם לעשות את השינוי.

אובדן אמון בממשלה

"מה שגרם לנו לרצות לעזוב הייתה ההבנה שהמערכת הסובייטית אינה ברת קיימא. היה אובדן אמון בממשלה, שחיתות רשמית, אובדן סיב מוסרי. אנשים אמרו, 'אם הם [חברי המפלגה הקומוניסטית] גונבים, למה שאני לא אגנוב?'. קשה מאוד לאדם ישר לנצל מערכת מושחתת".

רק לבקש אשרת יציאה היה עסק מסוכן עבור המשפחה. המועמדים היו צריכים להתחיל את התהליך על ידי התפטרות מעבודתם; אלה שהוויזה שלהם נדחתה נותרו חסרי כל. מיכאילוביץ', אז נער, היה מחכה במשרדי ויזה, צופה בכמה משפחות מגיחות עם ניירות, בזמן שאחרות יוצאות בדמעות. התעללות מצד הפקידים הייתה חלק מהתהליך. הם צרחו עליו: "בוגד!". בוגד במה? בתעודת הלידה של מיכאילוביץ' נכתב שהוא לא בדיוק רוסי. הוא היה משהו אחר. יהודי.

בסופו של דבר, סיימון, שני הוריו ושתי סבתותיו הורשו לעזוב. ב-1979 הם נחתו בבולטימור. השנתיים שלו בבית הספר להנדסה בלנינגרד תורגמו לשנת נקודות זכות לקראת לימודי מדע המדינה באוניברסיטת ג'ונס הופקינס.

האם זהב משמר עושר? כן ולא. הזהב צבר 1.7% בשנה בכוח קנייה במאה האחרונה, אך המגמה מעלה לא קבועה.

הוא רצה להיות יזם. למה לא להקים מסעדה? אשתו לעתיד המליצה לו לעבוד באחת קודם. עצה טובה, כפי שהתברר, כי הוא קיבל הזדמנות במועדון פרטי שבו אחד החברים, מנכ"ל U.S. Fidelity & Guaranty, ערך לו ראיון עבודה.

עבודתו בחברת הביטוח הייתה כולה על הצד השלילי. הוא עשה שיעורי בית, סיים את הגיוון השגוי של המעסיק שלו, שכלל חנות מחשבים וסוכנות נסיעות. עשור לאחר מכן, ב-1997, הוא שכנע את UF&G להנפיק אגרות חוב כבטחונות. כשחברת הביטוח החליפה בעלות, הבעלים החדש רצה להיפטר מהחלק הלא מתאים הזה של עסקי ניהול הנכסים שלו. מיכאילוביץ' ושותפו רכשו אותו.

מחוץ לרשת

השנים יצרו מוצרים פיננסים מורכבים מגובי חוב (CDO) והפכו אותם לחברת ניהול השקעות עם 19 עובדים ותיק נכסים של 2 מיליארד דולר. היא שגשגה בזמן משבר האשראי החמור של 2008 בזכות כמה מכירות שורט משמעותיות. הכסף שליהמן ברדרס היו חייבים להם במסחר הפך לתביעת פשיטת רגל שהם מכרו בפרוטות. מיכאילוביץ' פירק את תיק ההשקעות. השותף פרש. מיכאילוביץ' יכול היה לעשות את אותו הדבר בנוחות, אבל הוא היה חסר מנוחה.

הרעיון לקו עבודה חדש בא מתוך הכללים המכבידים מתמיד נגד העלמת מס שהטילה ממשלת ארה"ב על בנקים זרים עם לקוחות אמריקאים. למרות שמילא בקפדנות את כל הכללים, הבנק השוויצרי של מיכאילוביץ' לא רצה כלום מהניירת הזו והורה לו לעזוב. זמן קצר לאחר מכן, הוא מצא את עצמו מסתובב עם תיק יד מלא מטילי זהב במורד הרחוב בציריך. כמה? תשובתו על זה הייתה: "כאב לי בגב".

כך נולד, בשנת 2011, שירות המטילים. העיתוי לא היה מצוין. הזהב, בשיאו, החל בצניחה ארוכה שממנה התאושש רק לאחרונה. אחרי שרכשה כמה משקיעים חיצוניים לפני שלוש שנים, משפחת מיכאילוביץ', הכוללת שתי בנות בוגרות, מחזיקה הכל. יש להם 340 מיליון דולר של מתכת בניהולם.

סנט פטרסבורג. אובדן האמון בממשלה הביא את משפחתו של מיכאילוביץ' להסתכן בקשת ויזה לארה"ב. צילום: shutterstock
אובדן האמון בממשלה הביא את משפחתו להסתכן ולבקש ויזה לארה"ב. סנט פטרסבורג, העיר בה נולד וגדל מיכאילוביץ' | צילום: Shutterstock

הצעת המכירה של Bullion Reserve: חלק מהנכסים שלך צריכים להיות מחוץ לרשת. רשתות, בין אם מהזן החשמלי ובין אם מהזן הפיננסי המסתמך על החשמלי, אינן יציבות. כשל בכל צומת יכול להתפשט על פני כל הרשת. זה מסביר מדוע ניו יורק חשכה ב-2003.

באזור כפרי, כשעתיים נסיעה צפונית למשרדו של מיכאילוביץ', נמצאת נקודה שבה קו תמסורת, הניצב על עמודים חלודים ומשתרע על דרך נטושה וחלקת אוכמניות, מזין את הכוח לעיר. מחבל אפילו לא יזדקק למקל דינמיט כדי לגרום לצרות. מסור חשמלי יעשה זאת.

הזהב תמיד שמיש

"ייתכן", צופה מיכאילוביץ', "שההפסקה האזורית הבאה תפגע קשות במערכת הפיננסית. זה רחוק מלהיות בטוח, אבל בהחלט אפשרי. "אתה זוכר את המשבר הפיננסי של 2008. האם ידעת שהיה עוד אחד ב-2019? הלוואות תוך יום אחד, מובטחות במלואן על ידי אגרות חוב ממשלתיות, זינקו לריבית שנתית של 10%. אם פספסת את הפירוט הזה, זה בגלל שהפדרל ריזרב סידר את הבעיה על ידי הזרמת כספים בכמה לחיצות עכבר. כמה זמן הוא יכול להמשיך לעשות את זה?

"הממשלה מנפחת את הבועה הגדולה ביותר שנופחה אי פעם", אומר מיכאילוביץ'. זה לא בר קיימא". ייתכן שאנו על סף אובדן אמון עמוק בממשלה, או בכסף שלה. גם רחוק מלהיות בטוח, אבל בהחלט אפשרי.

תראה את קנדה, אומר מיכאילוביץ'. "היה אי ציות אזרחי. במקום להסיר את המשאיות, הממשלה הגיבה בהקפאת חשבונות הבנק של אנשים. שלושה שבועות לאחר מכן פרסמה ממשלת ארה"ב אמצעים דומים נגד מעצמה גרעינית מתחרה".

מיכאילוביץ' רומז על בחור יליד לנינגרד שבנה עתודות. ולדימיר פוטין מגלה שכסף בצורת חשבונות מטבע חוץ הוא פתאום בלתי נגיש. אבל מטמון הזהב של המדינה הוא די שמיש: "הוא יכול פשוט לקחת אותו לשנגחאי".

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.