חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
דורון אמיר, מנהיג אומת הסייבר, יחד עם הזוכים בתחרויות הסייבר למתכנתים של חברת CyTaka | צילומים: באדיבות המצולם, שמעון גליאנצשפיגל והדר יואביאן
דורון אמיר, מנהיג אומת הסייבר, יחד עם הזוכים בתחרויות הסייבר למתכנתים של חברת CyTaka | צילומים: באדיבות המצולם, שמעון גליאנצשפיגל והדר יואביאן

"יש לייצר יותר גאוני סייבר ותוכנה שהופכים לנכס לאומי ומעצימים את ישראל"

היזם שעומד מאחורי אליפות העולם בסייבר למתכנתים CyTaka, דורון אמיר - אשר הגדיר מחדש את המשפט "הטובים לטיס" על ידי ניסוח עדכני יותר לטענתו, "הטובים לסייבר" - מסביר את כוונתו בדגש על ערכים ויסודות החברה בישראל

BrandVoice

"הלוחמים לא פחות טובים", אומר היזם דורון אמיר. "אני הייתי לוחם ובשירות המילואים, במבצע הגנה לאומי, הובלתי מבצע אקראי לחילוץ חיילים תחת אש ובסיכון חיים ממשי. עם זאת, בחיי האזרחיים הייתי שותף למיזמי תעסוקה בהייטק והכשרתי דורות של מתכנתים, כך שהערכים שלי ושל שאר אנשי הסייבר לא פחות טובים משל הלוחמים בשטח. ערכים ויסודות טובים באים מהמעשים של האדם ולא מהגדרת התפקיד שלו בצבא או באזרחות".

אמיר מתעקש ונלחם על מנת להוביל שינוי מהותי בכדי לעודד יותר ויותר כוח אדם הכולל נשים וגברים כאחד אל תחום הסייבר: "גם הטייס הכי קרבי בסוף יושב במטוס קרב, אומנם מתקדם אך משולב מערכות מחשוב וסייבר שאנשי סייבר ותוכנה יצרו בכישרון רב ואף הם בעצמם משתתפים במבצעים ואימונים. ללא אנשי סייבר אנחנו בחשיכה מוחלטת".

אפליקציה ייעודית

בכדי להגביר ולתגבר את כוח האדם בסייבר, מאפשר המיזם CyTaka לכל אחד להוריד את האפליקציה ולהתחיל לענות על שאלות מתחום אבטחת המידע, התוכנה והסייבר. המערכת הייחודית של CyTaka יודעת לנתח ולבנות פרופיל סייבר שמבוסס על הוכחת כישורים לכל משתמש באפליקציה ובכל רמה, כולל מתן כלים ואפשרות לשפר את הידע וכן גם אולי למצוא עבודה בתחום למתמידים.

הטובים ביותר, כלומר אלה שמוכיחים שהם הכי טובים ומופיעים בראש טבלת המתמודדים, זוכים מדי חודש או חודשיים לקבל זימון לאירוע התחרות האמיתי שבו הם נדרשים להצליח במשימות סייבר בסגנון שנקרא CTF כלומר Capture The Flag (תפוס את הדגל), כולל אפשרות לזכות בפרסים כספיים בדיוק כמו אלופי הסייבר מתן אלגרסי, טל שחר ואיתן נרגסי שזכו כל אחד ב-25 אלף דולר.

דורון אמיר cytaka
דורון אמיר: "גם הטייס הכי קרבי מתעסק במערכות מחשוב שיצרו אנשי סייבר ותוכנה" | באדיבות המצולם

כל זה בנוסף לפרסים נוספים שקיבלו המשתתפים האחרים בתחרות אליפות הסייבר למתכנתים CyTaka שהתקיימה מדי חודש במלון הילטון תל אביב, ואליה הגיעו מכל הארץ גם מהיישובים המרוחקים. רשימת הזוכים המלאה באתר CyTaka.com (חלק מהמשתתפים בתחרות אף קיבלו הצעות מקום עבודה בסייבר תוך 24 שעות מרגע החשיפה).

תחרות הסייבר ביחד עם האפליקציה מאפשרים גם לנשים וגברים כאחד להוכיח כישורים בתחום התוכנה והסייבר. ואכן בתחרות האחרונה שהתקיימה בדצמבר 2021 הייתה נוכחות של 30% נשים בתחרות, וכמובן שם זכתה מתחרה בשם עדי ארביב בפרס כספי, אך מעודד יותר לדעת שקיבלה משרה בתחום בתוך 24 שעות מרגע סיום התחרות.

ללא סייבר אין הייטק

המחסור בכוח אדם בתחום הסייבר הולך ומתעצם, ויש את הרושם שהדיון בנושא "הטובים לסייבר" רחוק מלהסתיים. גם ברמה הבינלאומית אנחנו חיים תחת איום תמידי של פרצות אבטחה וזליגת נתונים המפרים את הפרטיות וגם את החוסן העסקי. כמעט כל תחום בחברה המודרנית הפך ממוחשב ואינטרנטי, מה שהופך את כולנו ליותר ויותר פגיעים. לכן, ללא קהילת סייבר איכותית ששומרת עלינו, יהיה קשה מאד להתמודד מול נזקי הסייבר שמתרחשים בכל יום ובכל מקום.

האזרח הפשוט נמצא תחת מתקפה על בסיס יומי. הוא לא יכול, כמו בצבא, להרים טלפון ליחידת המודיעין 8200 שיעזרו לו לשחזר את חשבון האינסטגרם. לכן CyTaka מייצרת לא רק תחרויות סייבר ואפליקציה לאימון אנשי סייבר, היא בעיקר מתמקדת בהקמת קהילת אנשי תוכנה וסייבר אשר עובדים יחד וחולקים מידע אשר עוזר לעולם להיות בטוח יותר.

דורון אמיר, מנהיג אומת הסייבר, יחד עם הזוכים בתחרויות הסייבר למתכנתים של חברת CyTaka | צילומים: באדיבות המצולם, שמעון גליאנצשפיגל והדר יואביאן
הזוכים בתחרות הסייבר: "מסר של העצמה לישראל" | צילומים: באדיבות המצולם, שמעון גליאנצשפיגל והדר יואביאן

ובהתייחסות חמה ומעודדת לתגובתו של הרמטכ"ל אביב כוכבי בעניין שלט הפרסום שהצבנו בהרצליה עם המסר "הטובים לסייבר" – אני רק יכול לומר שהוא רמטכ"ל יוצא דופן בעל השפעה אדירה, לא רק על המזרח התיכון אלא גם השפעה של ביטחון כל תושבי מדינת ישראל אשר מודים לו בהתרגשות על פועלו הרב לביטחון המדינה.

יש רק דגש אחד נוסף לסיום, תחום הסייבר הוא הרבה יותר חשוב ממה שנדמה לרוב האנשים. ללא סייבר אין הייטק, וללא הייטק אין מדינה מודרנית. הסיסמה "הטובים לסייבר" מתכוונת להעביר מסר של העצמה לחברה בישראל. יש לשים עדיפות בחינוך, באקדמיה, בתעשייה ולייצר יותר גאוני סייבר ויותר אנשי תוכנה אשר הופכים יחד לנכס לאומי למדינת ישראל ומעצימים את המשאב הכי חשוב למדינת ישראל – הרי הם תושבי מדינת ישראל.


BrandVoice הוא מותג התוכן השיווקי של פורבס ישראל

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן