Search
Close this search box.
Forbes Israel Logo
הסטארט-אפ הקטן שהצליח להתעלות על Coinbase | צילום: Shutterstock
הסטארט-אפ הקטן שהצליח להתעלות על Coinbase | צילום: Shutterstock

"חברה קטנה שממשיכה לצמוח בענק": הסטארט-אפ הקטנטן שעקף את Coinbase

פלטפורמת הסחר של Dydx ממשיכה לצבור פופולריות בקרב כורי קריפטו ברחבי העולם והמנכ"ל הצעיר, בן ה-28 בלבד, מבטיח שזו רק ההתחלה אך גם בוחר בנתיים להשאיר צוות קטן: "המטרה היא להפוך לאתר המסחר הגדול בעולם אבל להישאר עם צוות קטן, זה מאפשר ניהול מיטבי של הצוותים"

בעוד ערך הביטקוין מתקרב לשיא של כל הזמנים, עוד ועוד חברות המתמחות במטבעות קריפטוגרפיים צצות בשוק בזו אחר זו. Dydx הוא אחד מהם, סטארט-אפ קטנטן שהוקם לפני ארבע שנים בלבד בסן פרנסיסקו וכבר הצליח להתבלט על פני המתחרים ואפילו מעל ענקית הסחר Coinbase.

הפלטפורמה של החברה הצעירה מאפשרת לסוחרים לרכוש ולמכור מטבעות דיגיטליים מחוץ לארה"ב ולאחרונה היקף העסקאות שבוצעו בה חצה את היקפן בפלטפורמה המתחרה, שנחשבת היום לפלטפורמת סחר הקריפטו הגדולה ביותר בארה"ב.

בסוף חודש ספטמבר האחרון, Dydx רשמה שיא של 18.6 מיליארד דולר בעסקאות קריפטו, בהשוואה ל-5.9 מיליארד ב-Coinbase, כך לפי נתונים שפורסמו באתר CoinGecko. נתון זה סייע לפלטפורמה הצעירה להעלות את רווחיהם לסך של 75 מיליון דולר בשנת 2021 עד כה.

מומחים מעריכים כי הסטארט-אפ ימשיך לצבור פופולריות ולגדול בענק, ושרווחיו יזנקו ל-125 מיליון עד סוף השנה. מנכ"ל החברה הצעיר, אנטוניו ג'וליאנו, מבטיח שזו רק ההתחלה.

ג'וליאנו גדל בפיטסבורג שבפנסילבניה ולמד מדעי המחשב באוניברסיטה היוקרתית פרינסטון. בדומה למיליארדרים אחרים בתחום הקריפטו, כמו סם בנקמן-פריד, הוא לא מצא עניין רב בתחום הקריפטו למן הרגע הראשון. הדבר היחיד שהניע אותו, לדבריו, היה רצון עז להשתלב בממד כלשהו בתעשיית הטכנולוגיה והסטארט-אפים ולפצוח בקריירת יזמות משל עצמו בהמשך הדרך.

סם בנקמן פריד. צילום: Virgile Simon Bernard
סם בנקמן פריד. האב הרוחני של ג'וליאנו | צילום: Virgile Simon Bernard

בשנת 2014, ג'וליאנו נכח בהרצאה במסגרת לימודיו. הקורס היה בנושא יזמות וההרצאה הועברה על ידי המשקיע פרד וילסון ועסקה בפלטפורמה של Coinbase. שם נשתל במוחו של היזם הצעיר הרעיון הראשוני לקריירה לאחר סיום הלימודים. בשנת 2015 הוא קיבל את תעודת הסיום והצטרף כמהנדס תוכנה ל-Coinbase.

הוא היה העובד ה-100 של החברה באותם הימים וכניסתו לתפקיד לוותה בחגיגות. הוא עבד שם במשך שנה ולאחר מכן עבד תקופה קצרה בענקית ההסעות והמשלוחים Uber. לאחר מכן, ג'וליאנו החליט לצאת לדרך עצמאית ופתח מנוע חיפוש לאפליקציות בתחום הקריפטו. היישומון אמנם נכשל, אבל רק בגלל שהרעיון הקדים את זמנו, כך טוען המייסד בתוקף.

עם זאת, העניין החדש בתחום המטבעות הקריפטוגרפים רק גבר עם הזמן. ג'וליאנו החליט להקים עסק נוסף חדש שיעסוק במטבע האת'ר. לאחר שלמד היטב את התחום, התנסה בו ובעיקר עקב אחרי התפתחות העסק של מקום העבודה הקודם שלו Coinbase, הוא זיקק את הרעיון הראשוני שלימים יקרום עור וגידים לכדי חברת Dydx.

"אופן ההתפתחות של רוב השווקים הפיננסיים ברחבי העולם מבוסס על ידי רכישת בעלות על נכס מסוים ותחילת מסחרכ בנכס הזה. זה בדיוק מה שאנחנו עושים ומה שחברות דומות לנו עושות. ברגע שהבנתי את זה, הרעיון לחברה החל להתגבש", הוא מסביר.

לקראת סוף 2017, תקופת הפריחה של הקריפטו, ג'וליאנו גייס 2 מיליון דולר ממספר משקיעים רציניים לרבות Polychain Capital ואפילו המייסדים השותפים של Coinbase, בריאן ארמסטרונג ופרד ארשהם. בשנת 2018 הפלטפורמה החדשנית הושקה ואפשרה למשתמשים לרכוש את מטבע האת'ר על ידי הלוואת כסף מהחברה, אסטרטגיה שמטרתה להעניק לסוחרים בפלטפורמה יתרון יחסי ולמקסם את הרווחים שלהם.

עד שנת 2019, החברה כבר פעלה באופן שוטף, עם כמיליון דולר מעסקאות המבוצעות דרך הפלטפורמה שלה באופן יומיומי. שנה לאחר מכן, פלטפורמת המסחר החלה להתרחב גם למטבעות נוספים כמו Bitmex ועוד. עם השקת הפונקציות החדשות לרכישת מטבעות נוספים ממדינות נוספות ברחבי העולם, היקף הסחר בפלטפורמה זינק להיקף שנע בין 10-30 מיליון דולר מידי יום.

"שני שינויים מרכזיים אפשרו לזה לקרות, הראשון הייתה הכניסה של טכנולוגיית בלוקצ'יין חדשה, StarkWare, לפלטפורמה של Dydx", מסביר ג'וליאנו, "החידוש הזה האיץ את קצב סגירת העסקאות שמבוצעות על ידי מטבע את'ר. לפני השינוי הזה, השלמת עסקאות באת'ר לקחה לפחות דקה עד דקה וחצי. הטכנולוגיה הזו הורידה משמעותית את זמן ההמתנה וכעת העסקאות מתבצעות באופן מידי".

"הדבר השני הוא שיתוף הפעולה החדש בין החברה לבין קרן שוויצרית מובילה במטרה להחיל טקטיקת שיווק חדשה בשם "כרייה נוזלית". הכוונה היא שהפלטפורמה של Dydx תציע סוג של פיצוי כספי ותייצר תמריצים שונים לסוחרים שלה תחת תנאים מסוימים, מה שימשוך עוד ועוד כורים חדשים לפלטפורמה", הוא מוסיף.

"אנחנו לא מושפעים מהנהלים בסין כי אנחנו לא פונים לקהל הסיני. למגבלות הכרייה שם אין השפעה עלינו"

שני השינויים האלו גם יחד הובילו לזינוק חדש בהכנסות החברה בחודשי הקיץ. מ-30 מיליון דולר בעסקאות בחודש יולי ל-450 מיליון דולר מדי יום בחודש אוגוסט. במהלך יום אחד באוגוסט, נרשמו באפליקציה עסקאות בסך 1.7 מיליארד דולר, פי 10 מהנתונים של הפלטפורמות המקבילות.

מרבית המשתמשים ב-Dydx מגיעים ממזרח אירופה ומאסיה, שם הרגולציה על סחר וכרייה של מטבעות קריפטו הדוק יותר. לאחר המגבלות שהטיל הבנק המרכזי בסין בספטמבר האחרון, מומחים בתחום העריכו שגם הפלטפורמה של ג'וליאנו תיפגע, לצד פלטפורמות אחרות וותיקות יותר, אך המייסד הצעיר נותר אופטימי. "אנחנו לא מושפעים מהנהלים ומגבלות הכרייה בסין כי אנחנו לא פועלים מול הקהל הסיני. באופן כללי, אנחנו לא פועלים מסין ולא מטרגטים את הקהל הסיני, לכן אנחנו לא מושפעים באופן כזה דרמטי מהנהלים הפנימיים במדינה", הוא משוכנע.

לפי נתונים מאתר Pitchbook, החברה סיימה סבב גיוס מוצלח בחודש יוני בשווי של 215 מיליון דולר. אנליסטים מעריכים כי בסבב גיוס נוסף השווי יעלה משמעותית , אבל ג'וליאנו לא מתכנן סבבי גיוס נוספים בקרוב. גם החברה, המונה פחות מ-20 עובדים, לא צפויה לדבריו להגדיל את כוח האדם בקרוב.

"צוות קטן של עובדים איכותיים ניתן לניווט וניהול באופן הרבה יותר מיטבי מאשר ניהול של צוותים גדולים, במיוחד תחת המאפיינים של השוק החדש", הוא מסביר. בהמשך הוסיף כי הוא לא רואה שינוי במצב כלל בפרק הזמן שבין 3-5 השנים הבאות.

"אנחנו חברה קטנה עם מעט עובדים שממשיכה לצמוח בענק. המטרה המרכזית שלנו היא להפוך לפלטפורמה הגדולה ביותר בעולם לסחר בקריפטו. כדי לעשות את זה נצטרך להמשיך התעלות לא רק על Coinbase אלא גם על FTX שבהן היקף העסקאות עומד על 15 מיליארד דולר ביום ו-Binance, בה היקף העסקאות היומי מטורף ועומד על 90 מיליארד דולר ביום". עד שזה יקרה, הוא מתכנן, ככל הנראה, להמשיך להצמיח את החברה הקטנה למשהו גדול באמת.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן