Forbes Israel Logo

שיבת המלך: אילון מאסק חזר להיות האדם העשיר בעולם

נלחמים ראש בראש. אילון מאסק וברנרד ארנו | צילומים: Shutterstock
נלחמים ראש בראש. אילון מאסק וברנרד ארנו | צילומים: Shutterstock
מנכ"ל טסלה השיב לעצמו את התואר הנכסף כשהוא מפיל בדרך את מלך מותגי היוקרה הצרפתי, ברנרד ארנו • הסיבה למהפך: מניית ענקית הרכב החשמלי של מאסק זינקה לרמה הגבוהה ביותר השנה

מניית טסלה זינקה ב-4.6% ל-235 דולר במסחר ביום חמישי (8.6), ורשמה בכך יום עשירי ברציפות של עליות. את יום המסחר סגרה מניית החברה של אילון מאסק במחיר הנעילה הגבוה ביותר שלה מאז ה- 6 לאוקטובר 2022. בסיכום, לאחר שפל שנתיים, טסלה עלתה בכמעט 115% – התשואה השלישית בטיבה מבין כל החברות במדד S&P 500, שעלה השנה בשיעור של 12%.

הראלי הפנומנלי במנייה דחף את מאסק להפוך שוב לאדם העשיר ביותר על פני כדור הארץ, על פי פורבס, המעריך כעת את השווי הנקי שלו ב- 220.2 מיליארד דולר – 4.2 מיליארד דולר יותר מזה של ברנאר ארנו, מי שעומד בראש אימפריית מותגי היוקרה – LVMH.

למרות התאוששות המנייה, טסלה עדיין מתומחרת ביותר מ-40% מתחת לשיא שלה – אותו קבעה בנובמבר 2021 במחיר של 410 דולר למנייה, ביצועים גרועים בהרבה בהשוואה למדד ה- S&P 500 שרשם תשואה שלילית של 6% במהלך אותה תקופה.

נזכיר כי לאחר זינוק שרשמה במהלך המגיפה, מניית טסלה דשדשה באופן דרמטי במהלך 2022. אותו דשדוש דרדר את הונו של מאסק, שמצא את עצמו לבסוף מאבד את תואר האיש העשיר בעולם לברנאר ארנו.

THE REAL-TIME BILLIONAIRES LIST

מאסק הוכתר לא מזמן כאחד המפסידים הגדולים ברשימת המיליארדרים השנתית שפרסם מגזין פורבס השנה. מי שהוכתר רק שנה קודם לכן כ׳איש העשיר בהיסטוריה המודרנית׳, הפך בתוך זמן קצר לאדם החתום על הפסד ההון האישי הגדול בהיסטוריה.

באותה השנה רשם מאסק הפסד ׳על הנייר׳ שהסתכם בכ-180 מיליארד דולר (משיא של 320 מיליארד דולר לשפל של 140 מיליארד דולר), אך לבסוף הצליח, בזכות אותה התאוששות במניית טסלה, למחוק בסיכום שנתי ״רק״ 40 מיליארד דולר מהונו האישי. ברשימת המיליארדרים לשנת 2023 נאמד שוויו הכולל ב-180 מיליארד דולר, לעומת שווי של 219 מיליארד דולר אשתקד.

הירידה החדה בשווי הנקי של המולטי מיליארדר האקסצנטרי נבעה בעיקר מהחזקתו החשובה והגדולה ביותר ביצרנית המכוניות החשמליות, אשר מחקה נכון לאותה תקופה כמעט 50% משוויה, על רקע דהירת האינפלציה וההשתלטות על טוויטר בעסקת ענק של 44 מיליארד דולר. המשקיעים, כך מסתבר, לא אהבו את הרכישה – ובמיוחד לא את המעמסה הכבדה שנטל על עצמו כמנכ״ל הרשת החברתית, את חוסר המיקוד שלו ואת אופן מימון העסקה, במסגרתה התחייב לממש מניות טסלה בשווי של 23 מיליארד דולר.

לבסוף שוק ההון חזר לבטוח בטסלה לאחר שהחברה הכתה את התחזיות ודיווחה על הכנסות ורווחים רבעוניים גבוהים מהמצופה – מה שהביא לעלייה הנוכחית במחיר המנייה אשר צברה מהירות ומומנטום בהדרגה לאחר שמאסק הכריז על מחליף כמנכ"ל טוויטר ושיתף פעולה עם מחוקקים בארה"ב, סין ומחוצה לה.

מניית טסלה מול LVMH ראש בראש. תשואה מתחילת השנה | מקור: Google Finance

טסלה, המהווה את רוב ההון של מאסק, אולי פורחת, אבל טוויטר נמצאת במקום עגום בהרבה במקביל למאמציו של מאסק להפוך את הפלטפורמה לחברה היקרה ביותר עלי אדמות. הניו יורק טיימס דיווח בשבוע שעבר כי הכנסות הפרסום של טוויטר ירדו באפריל הקרוב ב-59% בהשוואה לשנה הקודמת, בעוד Fidelity אמרה בשבוע שעבר שהיא מעריכה את טוויטר בכ-15 מיליארד דולר, כשליש מהמחיר ששילם מאסק בשנה שעברה.

מלבד טסלה וטוויטר, היזם הסדרתי מאסק אשר חתום כמייסדן של שש חברות, מחזיק במניות שליטה בחברות וסטארט-אפים נוספים. SpaceX – חברת החלל שהקים שווה היום כבר 127 מיליארד דולר לאחר שהכפילה את ערכה בתוך שלוש שנים ומיזם התחבורה התת-קרקעי שלו Boring Company מוערך כיום בשווי של 5.7 מיליארד דולר. 

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.