חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
בית המשפט המחוזי בירושלים | צילום: ויקיפדיה
בית המשפט המחוזי בירושלים | צילום: ויקיפדיה

37 שנה לאחר קריסת הבנק: משפחה תבעה מיליונים שנעלמו – והפסידה במשפט

בנק צפון אמריקה פורק כבר ב-1985, אך יורשיו של מאיר מלכא החליטו להגיש תביעה על סך 55 מיליון שקלים שלטענתם היו בחשבונו. בית המשפט דחה את התביעה, בין השאר מטעמי התיישנות, וחייב את המשפחה ב-90 אלף שקלים

37 שנים חלפו מאז קריסתו של בנק צפון אמריקה בעקבות מעילה – והפרשה אינה מפסיקה להכות גלים. בית המשפט המחוזי בירושלים דחה על הסף תביעה בסך של כ-55 מיליון שקלים שהוגשה נגד חברת בת של הבנק ומנהליה.

התביעה הוגשה על ידי יורשיו של מאיר מלכא בשנת 2019 נגד החברה לנאמנות של בנק צפון אמריקה בע"מ. את החברה הבת של הבנק ומנהליה ייצגו עורכי הדין דורון דן ומיכל לדר-רוזן ממשרד וקסלר ברגמן ושות'.

בני המשפחה התובעים טענו כי בסוף שנות ה-70 הפקיד אדם בשם מאיר מלכא סכומים משמעותיים בבנק – בסך של 55 מיליון ש"ח, כדי לרכוש תמורתם נכסים בישראל. לטענת התובעים, הבנק הפר כביכול את חובת הנאמנות כלפי מלכא, כשלא שמר על נכסים שנרכשו עבורו – כולל פיקדון בבנק, ניירות ערך בחברות שונות ועוד.

ללא דופי

נציגי הבנק שללו את התביעה משלל טעמים: העובדה שלא התקבל אישורו של בית המשפט של פירוק להגשתה כנגד המנהלים המיוחדים, התיישנותה – האירועים התרחשו לפני עשרות שנים – וכן העובדה שבהתנהלות המנהלים המיוחדים לאורך השנים לא נפל כל דופי.

דורון דן ומיכל לדר-רוזן ממשרד וקסלר ברגמן ושות'. עורכי הדין המייצגים את החברה הבת של בנק צפון אמריקה | צילומים: באדיבות יח"צ

בית המשפט קבע, בין היתר, כי גם מלכא עצמו וגם באי כוחו במהלך השנים היו מודעים לענייני פירוק הבנק אך בחרו שלא לנקוט בשום הליך ולכן כל טענותיהם התיישנו. עוד נקבע כי המנהלים המיוחדים פעלו לאורך השנים כדין ובזהירות המתבקשת.

בפסק הדין קיבל בית המשפט את טענות הנתבעים במלואן והורה על סילוקה של התביעה על הסף ועל חיוב התובעים בהוצאות משפט בסך כולל של 90 אלף שקלים.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן