Search
Close this search box.
Forbes Israel Logo
מרבית התשלומים בעולם מתבצעים כיום בכלים דיגיטליים | צילום: Shutterstock
מרבית התשלומים בעולם מתבצעים כיום בכלים דיגיטליים | צילום: Shutterstock

AI פיננסי: בינה מלאכותית בשירות מנהל ההשקעות

טכנולוגיות חדשות משנות, ולעיתים מובילות למהפכה של ממש בעולם בכלל, ובעולם ההשקעות בפרט • כך תשנה הבינה המלאכותית המתפתחת ומבשילה בימים אלה את עולם ההשקעות

Contributors

במהלך 250 השנים האחרונות היוו הפיתוחים הטכנולוגיים את הקטר שהוביל את הקידמה הכלכלית והחברתית. בין הטכנולוגיות ששינו את העולם אפשר למנות את מנוע הקיטור, החשמל, מנוע הבעירה הפנימית, תקשורת, מיחשוב וכמובן האינטרנט. טכנולוגיות אלה שינו לחלוטין את העולם שלנו ואת הקצב בו מתנהלים חיינו.

הטכנולוגיה המשמעותית המתפתחת בדורנו הינה הבינה מלאכותית (Artificial Intelligence). יישומים בתחום זה משנים תעשיות שלמות – אמזון וגוגל הן רק שתי דוגמאות לחברות ששינו לחלוטין את המציאות בתחום עיסוקן.

העולם הפיננסי מאמץ טכנולוגיות בינה מלאכותית. מרבית התשלומים בעולם מתבצעים כיום בכלים דיגיטליים, וניתן לקבל אשראי במהירות באמצעות פלטפורמות אלקטרוניות. חלק משמעותי מהעולם הפיננסי הינו עולם החיסכון וההשקעות, שמתפתח בקצב מואץ לכיוונים מנוגדים, המיועדים לשרת  אוכלוסיות שונות. 

"גברת כהן מחדרה", לקוחה קמעונאית פשוטה, תופנה ל־Robo Advisor המסווג את הלקוחות לקטגוריות קבועות, להן מוצעת מדיניות השקעה פשוטה, אוטומטית ופאסיבית. דוגמה לכך היא מדיניות של שמירה על יחס קבוע של הקצאת נכסים בין אפיקי המניות והחוב, ללא שיקולים "חכמים". מערכות בסיסיות אלה דומות למערכות בקרה ששומרות שהרכב לא יסטה ממסלולו, אולם אין ביכולתן לנווטו ליעד אטרקטיבי או למנוע נפילה לבורות בדרך. מטרת ה־Robo Advisor היא לאפשר הנגשת שירותים בסיסיים למיליוני לקוחות קטנים, בעלות מינימלית. האמצעי הינו חתירה למכנה המשותף הממוצע או הנמוך ביותר, התוצאה היא ויתור על האפשרות למצוינות ולאיכות בניהול תיק ההשקעות. 

מטרת ה־Robo Advisor היא לאפשר הנגשת שירותים בסיסיים למיליוני לקוחות קטנים | צילום: Shutterstock

מרבית אסטרטגיות השקעה המוצעות לקהל הרחב הינן מבוססות סיכון, ולהן יעילות נמוכה בחתירה למטרות השקעה מדויקות ומדידות. השימוש בהן משול לתשובה שנתן החתול לאליס בארץ הפלאות, כשנשאל לאן עליה לפנות: "אם אינך יודעת לאן תרצי להגיע, אין זה משנה באיזו דרך תבחרי". כך גם הדבר באסטרטגיות השקעה ללא תשואת יעד ברורה – אלה אסטרטגיות נחותות ביעילותן בהשוואה לאלה של משקיעים מקצוענים, להם יש יכולות שונות בתכלית, המתבססות על ניהול השקעות באמצעות מערכות בינה מלאכותית מתוחכמות.

משקיעים מקצוענים מעדיפים ליישם אסטרטגיות השקעה מבוססות מומחיות, על פני אלה המבוססות על סיכון. כפי שלא היינו יוצאים לדרך ללא קביעת יעד, ללא חגורת בטיחות וללא ביטוח – כך משקיעים מקצוענים מתכננים את מטרת ההשקעה ומבטחים את עצמם מפני הפסדים. מערכות השקעה מבוססות בינה מלאכותית מאפשרות חתירה יעילה למטרות, תוך שימוש בכלים מתוחכמים לגידור סיכונים. 

נתונים, לא אינטואיציה

העיקרון בבסיס מערכות אלה הינו כי ההחלטות צריכות להתבסס על נתונים ולא על אינטואיציה, באמצעות איסוף מידע ממקורות מגוונים, ניתוחו והצלבתו. המידע על השוק מוצלב עם נתוני הפורטפוליו האישי של המשקיע, וההחלטות מתקבלות תוך התייחסות לפרמטרים רבים ומגוונים המשפיעים על תוצאות ההשקעה, כאשר ברקע מתחוללים תהליכים משלימים המאפשרים הטמעת כלים יעילים לגידור סיכונים על מנת להימנע מהפסדים.

המעצמות הגדולות משקיעות סכומי עתק בפיתוח טכנולוגיות AI. בשנת 2020 לבדה השקיעו ארה"ב וסין כ־65 מיליארד דולר בסאטרט־אפים המפתחים טכנולוגיות בינה מלאכותית.

שחקנים ישראלים בזירה זו מתבססים על מומחיות בניתוח נתונים המפותחת בחוגי המחקר המשובחים בטכניון, במכון ויצמן ובאוניברסיטאות המובילות, וכן ביחידות העילית הטכנולוגיות הצבאיות, כמו 8200. כוח מדעי זה מאפשר לחברות פינטק ישראליות לעמוד בחזית עולם ההשקעות התבוניות והמסחר האלגוריתמי.

עולם זה, המבוסס על אוטומציה של תהליכי קבלת החלטות וביצוע השקעות באמצעות בינה מלאכותית, הינו העתיד של עולם ההשקעות המתוחכם ומספק יתרון יחסי משמעותי למשתמשים בו.  


אלון טל הינו הבעלים והמייסד של קבוצת אלפא העוסקת בניהול הון בכלים מתוחכמים.

* האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ או שיווק השקעות ואינו מהווה המלצה לרכישה, החזקה או מכירה של ני״ע ו/או המלצה למדיניות השקעות. האמור לעיל הינו הצגת מידע בלבד. בחירה של מדיניות השקעות או ני״ע תעשה רק לאחר הליך שיווק השקעות ו/או פנסיוני לפי העניין, בהתאם לצרכיו האישיים של כל אדם ואדם.

ה-Contributors של פורבס ישראל הם כותבים עצמאיים שנבחרו על ידי מערכת פורבס, מומחים בתחומם, המספקים פרשנות וסקירת תופעות עכשוויות בתחום התמחותם. התוכן הוא מטעמם ובאחריותם והוא אינו תוכן ממומן.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן