חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
האם להישאר בשוק? האם זה הזמן להיכנס מחדש? | צילום: Shutterstock
האם להישאר בשוק? האם זה הזמן להיכנס מחדש? | צילום: Shutterstock

כך הפכה הריבית הגבוהה את תיק האג"ח להזדמנות השקעה

התנודתיות בשווקים, עליית האינפלציה והריביות בעולם מקשים על משקיעים רבים לזהות את ההזדמנות הנדירה שנוצרה בשוקי האג"ח. איך אפשר לנצל זאת?

ForbesPro

שנת 2023 נפתחה בסימן עליית הריבית המהירה על רקע האינפלציה הגבוהה בכל העולם, אך עוד לפני שהסתיים הרבעון הראשון של השנה – הבנקים המרכזיים נדרשו להתמודד עם אתגרים נוספים. האינפלציה עדיין כאן ואינה זמנית כפי שציפו בהתחלה, כאשר לצד זה מספר בנקים בארה"ב נקלעו למשבר נזילות שחייב התערבות ממשלתית. באירופה, אחד הבנקים הוותיקים ביותר, קרדיט סוויס השוויצרי דיווח על תיקון הדוחות הכספיים ויצר סערה בשווקים שהובילה לרכישתו על ידי UBS. אירועים מהסוג הזה יצרו דאגה ממשבר בנקאי עולמי, ודרבנו את הבנקים המרכזיים להגדיל נזילות בשווקים, פעולה שהשלכותיה הפוכות מהעלאת ריבית אם כי לזמן קצוב ולא כשינוי מדיניות מוניטרית.

כמו בכל תקופה של חוסר וודאות, התנודתיות בשווקים גבוהה מאוד והמצב הנוכחי גורם למשקיעים רבים להתלבט – האם להישאר בשוק? או עבור מי שכבר יצא: האם זה הזמן להיכנס מחדש?

הפעם זה שונה: תיק אג"ח עם תשואה גבוהה ללקוח

המשברים של השנים האחרונות לימדו שאין שיטה לתזמון עיתוי הכניסה והיציאה מהשוק הפיננסי. הפעם נוצר מצב מעניין מאחר שבניגוד ל-15 השנים האחרונות – שהתאפיינו בריבית אפסית ועודדו משקיעים להגדיל חשיפה למניות בשל תשואות נמוכות בשוקי האג"ח – נוצרו הזדמנויות מצויינות למשקיעים שיכולים ליהנות מתיקי אג"ח ברמת תשואות לפדיון כמעט דו-ספרתיות.  

יש לכם מעל 300,000 ש"ח פנויים להשקעה ומחפשים אלטרנטיבה לכסף שלכם? השאירו פרטיכם כאן.

הירידות בשוקי המניות של שנת 2022 ותחילת 2023 הובילו לכך שמשקיעים לטווח השקעה של שנתיים ומעלה יכולים להרכיב תיקי אג"ח שיניבו לאורך זמן תשואות שנתיות, שבשנים האחרונות ניתן היה לקבל רק ממניות. ככה זה כשהמכשיר הסולידי ביותר בשוק האג"ח, המק"מ, הגיע במהלך מרץ להיסחר ברמת תשואה לפדיון של 4.95%, אחרי שאת 2022 הוא סיים ברמת תשואה לפדיון של 0.5%.

"יש כמה אסטרטגיות השקעה המאפשרות לנצל את עליית הריבית המהירה ביותר בעשורים האחרונים", אומר מיכאל בנוולגי, מנהל ההשקעות הראשי של הראל פיננסים ומנכ"ל חברת ניהול התיקים של בית ההשקעות מקבוצת הראל. לדבריו, "בשנים האחרונות בגלל הריבית האפסית, הבינו יותר ויותר משקיעים שאם הם רוצים לנסות להגדיל את התשואה הפוטנציאלית בתיק ההשקעות שלהם, עליהם להגדיל את רמות הסיכון ועל כן להגדיל את הרכיב המנייתי והתהליך הזה עצמו הזרים הרבה מאוד כסף לשוק המניות".

עם זאת, הוא מציין כי "היום, נראה שהתזה הזו עומדת למבחן. אם אפשר לייצר תיק אג"ח עם תשואות לפדיון של כ 6% במקרים מסוימים, אני מכיר לא מעט משקיעים שיהיו מוכנים להקטין את רכיב הסיכון בתיק בשביל לקבל תשואה כזאת ברמת וודאות גבוהה. אני בהחלט מאמין ש-2023 תהיה שנת האג"ח".

כך נייצר תחליף נזיל לפיקדון באמצעות תיק אג"ח לפדיון

עליית הריבית והתנודתיות בשווקים החזירה לאופנה את הפיקדונות הבנקאיים. הריבית בבנקים אמנם עלתה בקצב איטי יותר מקצב עליית הריבית, אך גם היא אפשרה למשקיעים לקבל ריביות שלא ניתן היה לקבל בשנים האחרונות. "כשהריבית בפיקדון יכולה להגיע במקרים מסוימים ל-4% ואף יותר, אפשר להבין למה לקוחות מתלבטים".

ואולם, את מה שהבנקים לא נתנו – שוק ההון נתן. תשואות האג"ח עלו בקצב מהיר הרבה יותר מהריביות על פיקדונות, כך שאם מייצרים תיק אג"ח לפדיון המורכב מאג"חים לטווחי פדיון של עד שנתיים בדירוגי A- ומעלה, ניתן להגיע לתשואה לפדיון שבמקרים מסוימים יכולה להיות גבוהה משמעותית מהרמה של הפקדונות בבנקים.

לדברי בנוולגי, "פתרון של אג"ח לפדיון שמבוסס על אג"חים קצרים, שטווחי הפדיון שלהם הוא כשנתיים ובהנחה שכל האג"חים יפרעו את החוב – יאפשרו ללקוח ליהנות מתשואה שנתית גבוהה מאוד ביחס למה שהורגלנו משוק האג"ח בשנים האחרונות, עד שהתיק יגיע לפדיון".

המיקוד הזה נכון להשקעה באג"ח בכל העולם המפותח, שכן בעולם אנו רואים בדיוק את אותן תופעות שאנו רואים בישראל, רק שאצלנו על רקע הרפורמה המשפטית המגמות עוצמתיות יותר. במלים אחרות, בהראל מייצרים תיקי אג"ח לפדיון בתשואות לפדיון ברמה אטרקטיבית להשקעה גם עבור משקיעים בדולר או ביורו.

בתקופה של אינפלציה גבוהה, תיק אג"ח נהנה מיתרונות מס על פני פקדון שכן על תיק אג"ח ישלם המשקיע 25% על הרווח שמעל האינפלציה (רווח ריאלי) ובפיקדון ישלם מהשקל הראשון 15% על הרווח הנומינאלי.

פתרון אג"ח גם למשקיעים ארוכי טווח

משקיעים בעלי אופק השקעה ארוך יותר יכולים לייצר כיום תיק אג"ח עם פוטנציאל תשואה לפדיון גבוה אף יותר, שיאפשר להם "לנעול" תשואות לפדיון גבוהות יותר לשנים הבאות, כך שהם יוכלו ליהנות גם מירידת הריבית שתגיע אחרי שיסתיים גל העלאות הריבית הנוכחי.

"כשבוחנים את שוק האג"ח כיום, נכון לסוף מרץ, אנחנו רואים מנעד רחב מאוד של תשואות לפדיון. זה יכול להגיע מבסיס של אג"ח ממשלתי שמגלם תשואות שבמקרים מסוימים הן כבר מעל 4% לשנתיים (פדיון ב2025) באפיק השקלי, למשל. לזה אנחנו יכולים להוסיף אג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים של AA- כמו בתל בונד 60, שמגלמים כיום תשואה צמודה נאה, שלפי ציפיות האינפלציה הנגזרות מהשוק מגלמות בחלק מהמקרים תשואה לפדיון שקלית של מעל 5%. ככל שנוסיף אג"חים בדירוגים נמוכים יותר פוטנציאל התשואה כאן ממשיך לעלות והופך לאטרקטיבי מאוד בהשוואה למצב שלפני פחות משנה בלבד", הוא אומר.

בשביל לקבל הגנה דולרית, אין צורך לרכוש דולרים

העלאת הריבית המהירה בארה"ב הביאה ב-2023 להתחזקות של הדולר, כאשר מול השקל הוא התחזק יותר, בין השאר על רקע החששות מהמצב הפוליטי בישראל.

התחזקות הדולר מול השקל באה לאחר שנים שבהן הפגין המטבע הישראלי עוצמה גדולה – מה שהוביל לכך שמשקיעים רבים הקטינו את אחזקתם בדולר וכעת שוקלים להגדילה באופן משמעותי. הראל פיננסים הוא אחד מבתי ההשקעות המובילים בישראל בפתרונות השקעה דולריים בקרנות נאמנות, קרנות מחקות וקרנות סל, כאשר בית ההשקעות מציע גם מגוון פתרונות השקעה ללקוחות המנהלים תיק השקעות באמצעות מסלולים דולריים או ניהול תיק השקעות בחשבון המנוהל בבנק זר מחוץ לישראל. לקוחות כשירים יוכלו למצוא בהראל פתרונות ייחודיים כמו קרנות השקעה אלטרנטיביות בהשקעות בקלאס דולרי או שקלי לבחירתם.

"דווקא כגוף שיש לו יכולות גדולות מאוד בניהול יתרות מט"ח, חשוב להגיד שלפחות בשנים האחרונות חשיפה למטבע האמריקאי לאורך זמן לא הצדיקה את עצמה", אומר בנוולגי. "כאסטרטגיית השקעה, אני לא ממליץ ללקוחות שלי לקנות דולרים ולשבת עליהם בתיק ההשקעות אבל אני בהחלט חשוב שנכון להשקיע באג"ח דולרי, שגם הוא כיום נסחר ברמת תשואות מהגבוהות בעשורים האחרונים. כמובן שאנחנו גם משקיעים לא מעט בשוק המניות האמריקאי, אבל אלה הם רכיבים בתיק ההשקעות – לצד תיק אג"ח ישראלי מפוזר היטב במח"מ קצר". 

בנוולגי מסכם ואומר כי "אין ספק שהאתגר הגדול ביותר שלנו היום הוא לא רק התנודתיות בשווקים אלא גם הפסיכולוגיה של ההשקעות, אותם רעשי רקע שמייצר השיח הציבורי. 2022 היתה שנה מאתגרת עבור רוב המשקיעים בשל עליית הריבית שהובילה להפסדים בתיקי השקעות ורבים ציפו לשינוי קיצוני ב-2023. העובדה שהתשואות לפדיון גבוהות יותר היום, מאפשרת לקבל תשואה שוטפת מרשימה שיכולה גם לפצות על הפסדים נקודתיים במהלך הדרך, כפי שרואים בתשואות תיקי ההשקעות מתחילת השנה. כמו בכל תקופה של משבר, אני מוצא את עצמי היום מסביר ליותר ויותר לקוחות למה אסור להיכנע לפחד שמייצרות הכותרות המבהילות. אלה בדיוק הזמנים שבהם נמדד מנהל השקעות טוב".

יש לכם מעל 300,000 ש"ח פנויים להשקעה ומחפשים אלטרנטיבה לכסף שלכם? השאירו פרטיכם כאן.

אין באמור משום תחליף לייעוץ (שיווק) השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים האישיים והמיוחדים של כל משקיע, ואין באמור לעיל משום הצעה לרכישת ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים ו/או המלצה לפעילות כלשהי בשוק ההון.

חלק מהמידע המצוין לעיל מתבסס על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני הראל פיננסים כאמינים. האמור בכתבה משקף את חוות דעתה של החברה במועד כתיבת הכתבה וזו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה.

אין באמור התחייבות להשגת תשואה כלשהי על ידי הראל פיננסים.


ForbesPro הוא מותג התוכן השיווקי של פורבס ישראל

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן