Forbes Israel Logo

Huawei מזהירה את גוגל: אנחנו קרובים מאוד למצוא לכם תחליף

הקרב בין ענקיות הטכנולוגיה עולה שלב • על פי הדיווח Huawei מתכוננת להוציא תחליפים לרוב אפליקציות הליבה של גוגל כבר עד סוף חודש דצמבר

האם באמת ל-Huawei יש אלטרנטיבה לגוגל שהיא עומדת לשחרר? נראה שאנו עומדים לגלות זאת. אחד ממנהלי החברה טען כי תחליפים עבור אפליקציות ליבה של גוגל, ביניהן הדואר האלקטרוני, מערכת ההודעות, המפות ושירותים בסיסיים מרכזיים, יהיו מוכנים כבר בסוף החודש. הטענה הזאת מגיעה לאחר ההודעה על כך שמוצר הדגל של החברה הסינית שיושק בקרוב, ה-P40, צפוי לצאת בחודש מרץ ללא שימוש במוצרים של גוגל.

הטענות האחרונות הגיעו מראש מערך הלקוחות של Huawei בהודו, צ'רלס פנג, שאמר ל-Economic Times במדינתו כי "יש לנו רשת Huawei Mobile Services משלנו ואנחנו מנסים לבנות אקוסיסטם מובילית. רוב האפליקציות, כגון ניווט, תשלומים ומערכת ההודעות יהיו מוכנות עד סוף דצמבר". פנג אמר גם כי "הצרכנים לא יראו הבדל בין ה-Google Mobile Services למערכת שלנו". ה-GMS היא המערכת המורשית שהופכת את הקוד הפתוח של אנדרואיד לגרסת המלאה של גוגל. HMS היא האלטרנטיבה של Huawei.

מלחמת הסחר עולה שלב. צילום: Shutterstock


על פי הדיווח, Huawei ביחד עם מותג הבת Honor, התקשרו עם מפתחי האפליקציות של הודו כדי להכניס מזומנים בסך מיליארד דולר מקרן הנלחמת לדחוק את האפליקציות של גוגל מהמתחרה הסינית. "אנו מתמקדים כיצד לעבוד עם מפתחים כדי להציע חווית לקוח טובה", אמר פנג. "זה אתגר שאנחנו מנסים להתמודד איתו". אי אפשר להמעיט באתגר זה. העברת אפליקציות רגילות לפלטפורמה חדשה היא דבר אחד, אך החלפת כל אפליקציות הליבה זה דבר אחר.

פנג רמז גם כי בסיס המפתחים ההודי העצום פועל לצד המקבילות הסיניות והם יסייעו לחברה לספק את חלופת ה-HMS שלה גם באזורים אחרים, כולל אירופה. "בכל מדינה", אמר פנג ל-Economic Times. "נתמקד בהבאת 100-150 האפליקציות המובילות ללקוחות שלנו – אנו ניצור מודל עסקי מקצה לקצה עם מפתחים, ספקי תוכן ושירותים".

זהו מבחן גדול עבור Huawei. המלחמה נגד גוגל הפכה ל"קרב הדגל" במלחמת הסחר עם בשל הסנקציות שמטילה ארה"ב נגד החברה והרי ללא אלטרנטיבה בת-קיימא היא לא יכולה להתמודד בשוק הבינלאומי, שם צרכנים רוצים חוויית האנדרואיד המלאה.

לפני שבוע אמר ראש מערך הטלפונים החכמים הגלובלי של Huawei, ריצ'רד יו, לתקשורת הצרפתית כי ה-P40 החדש יושק בסוף מרץ. ההנהלה אמרה עוד כי ה-P40 יעבוד ללא גוגל, הוא ימלא את הפער בצורת גוגל בחלופות פנימיות מסוג כלשהו. על פי הדיווחים בתקשורת הצרפתית, משמעות הדבר הייתה שכבר יש חבילה של אפליקציות חלופיות.

מה בדיוק כל זה אומר – נגלה בשבועות הקרובים. זמן קצר לאחר הופעת הרשימה השחורה של החברות שמוטלות עליהן סנקציות, בחודש מאי, הבטיח יו להשיק מערכת הפעלה של Huawei לסמארטפונים של החברה – בסוף השנה או בתחילת השנה הבאה. זה לא קרה עדיין. ואז כאשר ה-Mate 30 הושק בספטמבר, יו אמר לתקשורת שהוא יכיל פתרון חצי רשמי עבור גוגל. ושוב, כלום. בפעם שלישית זה יקרה? אולי.

בהנחה שהחלופה של גוגל תהיה זמינה בשבועות הקרובים, אז באמת יתחיל הקרב האמיתי – לשכנע מיליוני צרכנים לבצע את המעבר. על פי הדיווחים Huawei ראתה את צמיחה במכירות בזמן האחרון, אך היא תתקשה לשמור על מסלול מכירות הסמארטפונים של ה-Mate 30 אם המוצר הבא לא ייתן מענה מוצלח לשאלת גוגל. עם זאת, תוצאה גרועה של הממשק יוביל לבעיות עבור החברה.

למרות זאת, נאמר לי שהתוכנית הראשית של Huawei נותרה לחזור לגוגל, בין אם זה יבוא כתוצאה מרישיון שהחברה תקבל שיגרום לגוגל להחזיר את האספקה אליה או אם כוויתור על פתרון במלחמת החסר בין המדינות.

בינתיים, חדשות אלה ימשיכו להפעיל לחץ על גוגל לשדל את וושינגטון לחזרה לעסקים כרגיל. חשוב לזכור ש-Huawei היא יצרנית הסמארטפונים המבוססים על אנדרואיד השנייה בגודלה אחרי סמסונג וגוגל לא רוצה לאבד גישה לאותם לקוחות בעלי ערך.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.