חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
מיסק ביצע "תרמית פירמידה" כדי לנפח את שווי המטבע לכאורה |צילום: Shutterstock
מיסק ביצע "תרמית פירמידה" כדי לנפח את שווי המטבע לכאורה |צילום: Shutterstock

"תרמית פירמידה": תביעה של 258 מיליארד דולר נגד אילון מאסק

לאחרונה הוגשה תביעת ענק נגד מאסק בעקבות הטענה כי הוא ביצע הונאה סביב המטבע דוג'קוין, למען "הרווח, החשיפה והשעשוע" שלו. מטבע הקריפטו נוצר כבדיחת רשת אך במהרה צבר פופולריות בעקבות תמיכתו של היזם העשיר בעולם

בבית המשפט הפדרלי בארה"ב הוגשה תביעת ענק נגד אילון מאסק וחברותיו טסלה ו-SpaceX בטענה כי אייל ההון עשה שימוש מניפולטיבי, או "הונאת פירמידה", בשווי המטבע Dogecoin באמצעות טוויטר.

Dogecoin, הוא מטבע קריפטו, שנולד כבדיחת רשת על ידי מהנדסי התוכנה בילי מרקוס וג'קסון פאלמר. המטבע נוצר כסוג של פרודיה על שוק מטבעות הקריפטו אך במהרה הפך לבעל ערך, בעיקר בעקבות ציוצים של מאסק.

מייסד טסלה התחיל לקדם את המטבע בשנת 2019 עם סדרה של ציוצים בטוויטר שהעלו במהרה את ערכו של Dogecoin. בעקבות זאת, אנשים החלו להאמין בערכו של המטבע ולחשוב שמדובר בהשקעה לגיטימית. בפברואר 2021, מאסק חזר בתמיכתו וצייץ כי "אשלם לאנשים שיבטלו את חשבונות הדוג'קוין שלהם".

הרשות לניירות ערך בארה"ב פתחה באותו חודש בחקירה מול מאסק והציוצים שלו הקשורים למטבע. לאחר מכן, הוא צייץ בטוויטר, "דוג' יחיה לנצח" והמשיך לתמוך בו, גם כאשר הנחה את Saturday Night Live ב-2021.

קית' ג'ונסון – אזרח אמריקני שרכש Dogecoin ב-2021 – מבקש להגיש תביעה ייצוגית במחוז הדרומי של ניו יורק נגד מאסק, SpaceX וטסלה, תמורת פיצוי של 86 מיליארד דולר לפחות. ג'ונסון טוען שמאסק העלה את השווי של Dogecoin עם הציוצים שלו בטוויטר, אבל שלמטבע אין באמת "ערך ממשי" ומייסד טסלה קידם אותו למען ה"רווח, החשיפה והשעשוע" שלו.

ג'ונסון מבקש גם צוו מבית המשפט שיאסור על מאסק לקדם Dogecoin, ולהכריז על מסחר בדוג'קוין כסוג של הימורים, תחת החוק הפדרלי והניו יורקי. התביעה טוענת כי Dogecoin הוא "מפעל הונאה בלתי חוקי" הניזון על ידי קידום ומניפולציה באמצעות טוויטר.

מאסק קידם את המטבע למען ה"רווח, החשיפה והשעשוע" שלו, לפי הטענה | צילום: Shutterstock

ערכו של מטבע Dogecoin נמצא בנפילה במהלך השנה האחרונה, וירד ל-057.$ למטבע ביום חמישי, משיא של 0.64$ במאי האחרון. המטבע הקריפטוגרפי הושק ב-2013 במחיר של $.0002 למטבע.

מאסק, טסלה וספייס אקס לא הגיבו לבקשה לתגובה של פורבס.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן