חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
המגפה גבתה מחיר כבד מנשים שעובדות מהבית | צילום: Shutterstock
המגפה גבתה מחיר כבד מנשים שעובדות מהבית | צילום: Shutterstock

כמה טוב שבאת הביתה: האם המודל ההיברידי פוגע בנשים במקום העבודה?

טרנד העבודה מהבית, שהחל בתקופה המגפה ואומץ על ידי החברות הגדולות בשוק, ימשיך ללוות אותנו בשנים הבאות - מה שנחשב תחילה כפתרון המושלם לאימהות, עלול להפוך נשים לשכירות סוג ב'. כך מעסיקים יכולים לוודא שעובדים מרחוק לא יישארו בעמדת נחיתות

ניכר שרוב מגמות העבודה של 2020 ו-2021 ימשיכו לתוך 2022. לא רק שווריאנט האומיקרון הוא תזכורת לכך שהקורונה כאן כדי להישאר, גם הגישה לעולם העבודה משתנה, ובמקרים מסוימים – לצמיתות.

טרנד אחד, שככל הנראה יישאר לטווח הארוך, הוא מקום העבודה ההיברידי – כאשר לעובדים ניתנת האפשרות לעבוד במשרד או מרחוק (ברוב המקרים – מהבית). הבחירה לעבוד מהבית נחשבת כברכה לנשים רבות, ומאפשרת להן ליצור פתרונות משלהן לאתגר איזון העבודה והחיים האישיים. מצד שני, האפשרות לעבוד מהבית מביאה למידה של חופש אך גם גובה מחיר כבד. האם נשים (ואחרים שיבחרו בעבודה מרחוק) יקריבו בתהליך הזדמנויות קריירה חשובות?

השפעת המגפה על נשים

בשנים האחרונות, המגפה גבתה מחיר כבד מנשים עובדות: אימהות הפחיתו בשעות העבודה באופן משמעותי תוך שהן נושאות בחלק לא פרופורציונלי בטיפול בילדים ועבודות הבית.

בשיא הגל הראשון בארה"ב, נשים עזבו את שוק העבודה בשיעור גבוה פי ארבע מגברים – מה שגרם לחלק לקרוא למגפה 'המיתון הנשי הראשון של אמריקה'. למעלה משליש מהנשים שעזבו או איבדו את מקום עבודתן במהלך המגיפה לא חזרו.

כל השינויים הללו יכולים להרוס עשרות שנים של התקדמות במעמד הנשים בעולם העבודה. בארה"ב – נשים איבדו 2.4 מיליון מקומות עבודה מאז פברואר 2020, והשתתפות הנשים בשוק העבודה נמצא כעת במקום בו היה בשנות ה-80.

"אימהות שעובדות מהבית חוו שחיקה משום שריבוי המשימות היה אינטנסיבי מדי"

נשים היברידיות

ישנו פילוג מגדרי ברור בבחירת אפשרות העבודה מרחוק. בסקר שנערך בשנה שעברה בארה"ב, 19% מהנשים העידו שהן לא רוצות לחזור לעבוד במשרד, לעומת 7% בלבד מהגברים. סקר LinkedIn חשף שלנשים יש סיכוי של 26% יותר מגברים להעדיף עבודה מהבית. מחקר אחר מגלה שנשים מעדיפות לעבוד מהבית 50% יותר מגברים בקרב בעלי תואר אקדמאי עם ילדים קטנים.

החופש לבחור לעבוד מרחוק דווקא אינו משאיר נשים בשוק העבודה. על פי מחקר של לשכת מפקד האוכלוסין האמריקאית, נשים בעלות גישה לעבודה היברידית מתפטרות מעבודתן במספרים גדולים יותר.

מיסטי הגנס, שהובילה את המחקר, מסבירה שאימהות שעובדות מהבית נאלצות ללהטט בין טיפול בילדים, בבית ועבודה, ובמקרים רבים זה פשוט הופך להיות יותר מדי. האימהות העובדות הללו "חוו שחיקה משום שריבוי המשימות היה אינטנסיבי מדי".

"קיים 'עונש' קידום לאנשים שעובדים מחוץ למשרד" | צילום: Sutterstock

"עונש" העבודה מרחוק

מה לגבי אותן נשים שמרגישות שהאופציה המרוחקת עובדת עבורן? מצד אחד, 97% מאנשי המקצוע של C-suite אומרים שנשים בארגונים שלהם מרוויחות מהיכולת לעבוד בבית. מצד שני, יותר מ-70% מהמנהלים טוענים שעובדים מרחוק לא נלקחים בחשבון לתפקידי מפתח.

"קיים 'עונש' קידום לאנשים שעובדים מחוץ למשרד", אומרת קולין אמרמן, מנהלת יוזמת המגדר של בית הספר לעסקים בהרווארד. "אם הדפוס של נשים שבוחרות לעבוד מהבית במספרים גבוהים יותר יימשך, זאת דרך לאפשר את הרציונליזציה לאי השוויון בין המינים במקום העבודה".

בשנת 1988, ה"ניו יורק טיימס" טבע את המונח "מסלול אם" כדי לתאר מערכת דו-שכבתית המתהווה במקצועות המשפטים. מסלול שנועד לעזור לנשים – כמו שעות עבודה גמישות וחופשת לידה נדיבה – למעשה פגע במעמד הנשים במקום העבודה. נשים שניצלו את האפשרויות הללו נתפסו כפחות רציניות, פחות מחויבות, פחות שאפתניות.

"מנהיגים חייבים להימנע מיצירת כוח עבודה דו-שכבתי שבו עובדים מהמשרד מקבלים יותר גישה לפרויקטים מיוחדים, העלאות בשכר וקידומים במשרה"

מה אפשר לעשות?

הפתרון, כך אומרים מומחים, הוא להבטיח שמבקרי הביצועים לא מעריכים יתר על המידה עבודה מהמשרד ובכך מעמידים עובדים מהבית בעמדת נחיתות.

Etsy מעודדת פגישות אישיות שיתקיימו בחלון "פריים טיים" בין השעות 11:00 עד 14:00, כך שלעובדים היברידיים יש סיכוי טוב יותר להשתתף. מנהלי Etsy התחייבו גם הם לעבוד לפחות חלק מהזמן מרחוק כדי להפחית העדפה אוטומטית לעובדי המשרד. הדרך הטובה ביותר לגרום לאופציה ההיברידית לעבוד – היא שכולם ישתתפו בה.

מנהיגים עסקיים חייבים להיות מודעים לחסרון הבלתי מכוון של אפשרות העבודה מרחוק, אומרת בריג'יד שולטה מ- New America’s Better Life Labn (מלכ"ר המחויב לצדק ושוויון במקום העבודה), ולשנות את האופן שבו הם מפקחים על מקום עבודה היברידי. רק כך נוכל למנוע התמסדות של מעמד סוג ב' לנשים עובדות. מנהיגים צריכים לצאת מגדרם "כדי להימנע מיצירת כוח עבודה דו-שכבתי שבו עובדים מהמשרד מקבלים יותר גישה לפרויקטים מיוחדים, העלאות בשכר וקידומים במשרה", אומרת שולטה.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן