חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
אפל ופייסבוק. צילום: Shutterstock
אפל ופייסבוק. צילום: Shutterstock

בעלי אייפון? פייסבוק ממשיכה לאסוף מידע אודות המיקום שלכם

גם אם מנעתם מאפליקציית פייסבוק את הגישה למידע על מיקום האייפון שלכם, אתם עדיין לא מוגנים לחלוטין. כך תתגברו על פרצת האבטחה שמאפשרת לרשת החברתית לדעת היכן צולמה כל תמונה

אפל לא מרוצה, בלשון המעטה, מהיקף הנתונים שפייסבוק אוספת ממשתמשי אייפון, ובעדכון תוכנה ששחררה לאחרונה היא אפשרה למשתמשיה לשלוט ביכולת של אפליקציות שונות לגשת למידע על מיקומו של המשתמש. עם זאת, נראה כי למרות המהלך האחרון מצד אפל, פייסבוק עדיין מסוגלת לגשת ולשמור מידע על מיקומם של המשתמשים.

למרות האזהרות, גם כאשר משתמשים חושבים שהם עשו את הדברים הנכונים, ושינו את ההגדרות בכדי לשלוט על הפרטיות – עדיין יש דלתות אחוריות, כמו למשל במקרה של תמונות שאנחנו מעלים לפייסבוק ולאינסטגרם.

התמונות שאנחנו מצלמים באייפון שלנו כוללות מטא-דאטה, נתונים על התמונות המוטמעים בקובץ התמונות עצמו. כשאנחנו שולחים את קובץ התמונה, במבנהו המקורי, אנחנו מעבירים יחד איתו את אותם הנתונים שכוללים את דגם הטלפון שלנו, פרטים על אופן הגדרת המצלמה, את התאריך והשעה שבה צולמה התמונה – והנתון הקריטי: היכן היא צולמה.

נתוני המיקום מדויקים ביותר – והם מאוד שימושיים, מכיוון שניתן לחפש תמונות בטלפון לפי מקום, וליצור אוסף של "זכרונות" מאותם מקומות. כשמעלים תמונות לפייסבוק או לאינסטגרם, המטא-דאטה מוסרת, ואם נשמור מחדש במכשיר שלנו תמונות שהורדנו מפייסבוק לא נמצא את נתוני המיקום המוטבעים בקובץ.

אין הפתעות

אז, האם פייסבוק באמת מוחקת את נתוני המיקום לאחר שהוסרו? נראה שלא. אין סיבה הגיונית שהרשת החברתית, חובבת נתונים מושבעת, תזרוק מידע יקר שהיא יכולה להשתמש בו כדי לגרוף עבורה רווחים גבוהים יותר. זה לא באמת מפתיע. מה שכן מפתיע זה שפייסבוק ממשיכה לאחסן את הנתונים הללו גם כאשר הגדרנו לה שלא לעקוב אחר נתוני המיקום שלנו. מדוע פייסבוק חושבת שזה בסדר? אני לא מצליח להבין.

תוכלו לראות זאת בעצמכם: אם תעלו תמונה לפייסבוק ולאחר מכן תורידו את תמצית המידע שלכם בפייסבוק באמצעות "your Facebook information", תראו שפייסבוק אחסנה את מיקום ה-GPS המדויק שהוסר מהתמונה, כמו גם את כתובת ה-IP שלנו כשהעלינו את התמונה.

הנתונים "שאנו אוספים", אומרת פייסבוק במדיניות הפרטיות שלה, "יכולים לכלול מידע שאתם מספקים (או מטא-דאטה), כגון מיקום התמונה או התאריך בו נוצר הקובץ". נתוני המיקום הללו מסייעים "לספק, להתאים אישית ולשפר את המוצרים שלנו, כולל את המודעות המוצגות".

יש מה לעשות

עד כה, תיקון הבעיה היה מסובך, ודרש מאיתנו להשבית את תיוג מיקום התמונות במצלמת האייפון או להשתמש באפליקציה של צד שלישי שתסיר את נתוני המטא-דאטה לפני העלאת תמונות. למרבה המזל, אפל פתרה את הבעיה.

באלבום התמונות שלכם, החליקו כלפי מעלה כל תמונה, או לחצו על צלמית ה-"i" בשורת התפריטים התחתונה, שם ניתן ללחוץ על "התאם". לאחר מכן ניתן למחוק את המיקום.

זוהי כמובן לא רק אופציה מצוינת עבור פייסבוק. הנתונים המוטבעים נשמרים בקבצים המצורפים ל-iMessage ולדוא"ל, וכך גם תמונות שנוספו לאלבומים משותפים של אפל.

אם אתם משתפים תמונות, יש הרבה סיבות לכך שלא תרצו לשתף את המיקום המדויק. אם שמים את הבטיחות בצד, אנשים רבים נתפסו בשקר כשאמרו שהיו במקום אחד, אך בפועל היו במקום אחר.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן