חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

מתקפה איראנית: יותר מ-300 טילים וכטב"מים שוגרו לעבר ישראל

המתקפה האיראנית על ישראל | צילום: Irna
המתקפה האיראנית על ישראל | צילום: Irna
מתקפה איראנית חסרת תקדים על ישראל. גל גינויים ברחבי העולם, תמיכה מגב לגב לישראל מצד מדינות המערב. המשא ומתן לגיבוש עסקת חטופים תקוע - חמאס השיב בשלילה ליוזמה האמריקנית. צה״ל ממשיך בפעילות ממוקדת בכל רחבי הרצועה – גם לאחר צמצום כוחות משמעותי ועזיבת חאן יונס. שלושת בניו של בכיר חמאס חוסלו בתקיפה אווירית

מתקפה איראנית על ישראל. מאז חיסולו לפני כשבועיים של בכיר בכוח קודס האיראני, בלב דמשק, במבנה סמוך למתחם השגרירות האיראנית, השמיעו ראשי משטר האיתוללות באירן איומים חריפים נגד ישראל – אותה האשימו בפעולת החיסול. בלילה שבין שבת לראשון, ב״פעולת נקמה״ מתוכננת, שיגרה איראן מתקפה אווירית כוללת לעבר ישראל, של מאות טילי קרקע-קרקע, טילי שיוט וכתבט״מים תוקפים. על פי הערכות בצה״ל המתקפה חסרת התקדים כללה למעלה מ-300 טילים וכלי טיס תוקפים – בהם 170 מל"טים, יותר מ-30 טילי שיוט ויותר מ-120 טילים בליסטיים.

חרף המתקפה המאסיבית, שבוצעה ברובה משטחה של אירן, רוב עצום מכלל הטילים וכלי הטיס התוקפים ששוגרו לישראל יורטו בהצלחה על ידי מערכות ההגנה האוויריות של ישראל ובעלות בריתה באזור – ארה״ב בעיקר, לצד בריטניה וירדן. רובם הגדול יורטו מחוץ לשטחה של ישראל. על פי דיווח של הוול סטריט ג׳ורנל המצטט גורמים אמריקנים, בין 115 ל-130 טילים בליסטיים שוגרו על ידי אירן לישראל אולם כמחצית מהם כשלו במהלך השיגור או התרסקו עוד לפני שיורטו. 

לדברי דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, 99% מהאיומים ששוגרו לשטח מדינת ישראל יורטו – כאשר מערך ההגנה האווירית הישראלית יירטו בהצלחה באמצעות מערכת "חץ" ובמאמץ משותף של השותפות האסטרטגיות את מרבית השיגורים לפני שאלה חצו לשטח הארץ. "זהו הישג אסטרטגי משמעותי מאוד״, ציין הגרי, ״מתוך כ-170 כלי טיס בלתי מאוישים שאיראן שיגרה – אפס חדרו לשטח מדינת ישראל".

תיעוד היירוטים הראשונים של צה"ל בעקבות המתקפה האיראנית | צילום: דובר צה"ל

״תחת הוראתי הישירה, כדי לתמוך בהגנה על ישראל, העביר צבא ארה"ב מטוסים ומשחתות הגנה מפני טילים בליסטיים לאזור במהלך השבוע האחרון״, הבהיר הנשיא ביידן בהצהרה מיוחדת שפורסמה על ידי הבית הלבן. ״הודות לפריסות הללו ולמיומנות יוצאת הדופן של אנשי השירות שלנו, עזרנו לישראל להפיל כמעט את כל המל"טים והטילים הנכנסים״, הודגש בהצהרה הנשיאותית.

שר הביטחון יואב גלנט שיבח את יכולות ההגנה והודה לבעלות הברית של ישראל באזור שסייעו בסיכול המתקפה האיראנית. ״מדינת ישראל עמדה הלילה נגד התקפה של מאות טילים וכלי טיס בלתי מאוישים, ובאמצעות צה״ל הפגינה יכולות מרשימות בבלימת המתקפה – כמעט במלואה״, ציין שר הביטחון, ״העולם כולו ראה את פניה האמיתיות של איראן, אך יותר מזאת את כוחה של מערכת הביטחון, ואת שיתוף הפעולה ההדוק עם ארה״ב והשותפות הנוספות״.

מבין מאות התקיפות ששוגרו לעבר ישראל זוהו פגיעות בודדות בלבד, ביניהן בבסיס צבאי בדרום הארץ עם נזק קל לתשתית. יחד עם זאת כתוצאה מנפילה של חלקי טיל שיורט באחד הישובים הבדואים בדרום ישראל נפגעה באופן קשה ילדה בת 7. הילדה פונתה במצב קשה מאוד לבית החולים סורוקה בבאר שבע כשהיא סובלת מפגיעות ראש קשות. נכון לעתה הרופאים עדיין נאבקים להציל את חייה.

שעות לפני המתקפה השתלטו חמושים מכוח משמרות המהפכה האיראנית על ספינת משא ״הקשורה לישראל״ סמוך למיצרי הורמוז.

בשבת פרסמה סוכנות הידיעות האיראנית, ה-IRNA (The Islamic Republic News Agency) המנוהלת על ידי הממשל בטהרן כי יחידת קומנדו ימי מיוחד של משמרות המהפכה השתלטה על כלי שיט המוחכר לחברת התובלה MSN על ידי חברת התובלה זודיאק של אייל עופר. בתיעוד שפורסם נראים החמושים יורדים מהמסוק בזה אחר זה אל הסיפון כאשר בהמשך דווח כי הספינה סטתה ממסלולה והובלה לתחום הימי של אירן.

הספינה אשר תופעלה על ידי חברת הסחר הגלובלית MSC , יצא מנמל באיחוד האמירויות הערביות בדרך להודו, ושייטה תחת הדגל של פורטוגל כשעל סיפונה כ-20 אנשי צוות בעלי אזרחות הפיליפינים. עוד דווח כי הספינה שנתפסה על ידי האיראנים נמצאת בבעלות חלקית של חברות הספנות הבינלאומית Zodiac Maritime היושבת בלונדון ונמצאת בבעלותו של המיליארדר הישראלי אייל עופר.

הנשיא ביידן, לשמאלו שר החוץ האמריקני בלינקן וחברים במועצה לביטחון לאומי עוקבים אחר המתקפה האיראנית | צילום: אדם שולץ, הבית הלבן

שר החוץ ישראל כץ תקף בחריפות את הפעולה העוינת וקרא להטיל סנקציות על אירן באופן מיידי ולהכריז על משמרות המהפכה כארגון טרור. "כוחות משמרות המהפכה האיראניים תפסו ספינת משא אזרחית-פורטוגזית, השייכת לחברה באיחוד האירופי, בטענה שהיא בבעלות ישראלית. משטר האייתולות של חמינאי הוא משטר קרימינלי, התומך בפשעי חמאס ומנהל כעת מבצע פיראטי בניגוד לחוק הבין-לאומי״, פרסם ברשת החברתית X.

גל של גינויים ברחבי העולם נגד אירן. ארה״ב במסר תמיכה מהדהד בישראל. בהצהרה מיוחדת שפרסם הבית לבן עדכן הנשיא ביידן כי שוחח עם ראש הממשלה נתניהו ״כדי לאשר מחדש את מחויבותה של אמריקה לביטחון ישראל״. בשיחה חזר הנשיא האמריקני על מחויבותה הבלתי מתפשרת של ארה״ב לביטחונה של ישראל״. עוד עדכן הנשיא כי בכוונתו לכנס באופן מיידי את מנהיגי שבע המדינות המתועשות, ה- G7 -״כדי לתאם תגובה דיפלומטית מאוחדת למתקפה החצופה של איראן״.

אל הודעות התמיכה הבלתי מסויגת לישראל וגינוי חריף לאירן שהביע הנשיא האמריקני הצטרפו של מנהיגים בולטים מהעולם. ראש הממשלה הבריטי רישי סונאק פרסם אף הוא הצהרה ממשלתית מיוחדת בה הכריז כי הוא ״מגנה בתוקף את המתקפה הפזיזה של המשטר האיראני נגד ישראל״. ״איראן הוכיחה שוב שהיא מתכוונת לזרוע כאוס בחצר האחורית שלה. בריטניה תמשיך לעמוד על הביטחון של ישראל ושל כל השותפים האזוריים שלנו״, הדגיש סונאק בהצהרה הממשלתית המיוחדת.

״המתקפה על שטח ישראל שאיראן פתחה הלילה היא בלתי מוצדקת וחסרת אחריות רבה. איראן מסתכנת בהסלמה נוספת באזור. גרמניה עומדת לצד ישראל״, הוסיף קנצלר גרמניה אולף שולץ,  כאשר מסרים ברוח דומה נאמרו על ידי מנהיגים רבים בעולם.

על רקע המתקפה האיראנית והמתיחות הגבוהה באזור, חמאס דוחה את היוזמה שהובילו המתווכות במטרה להגיע לעסקה שתוביל להפסקת אש ושחרור החטופים. בשבוע שעבר העביר ראש ה-CIA באמצעות המדינות המתווכות יוזמה חדשה במטרה לגשר על הפערים שבין הצדדים, במסגרתה הסכימה ישראל לשחרר מספר גבוה יותר של אסירים פלסטינים ולאפשר למספר גבוה יותר של אזרחים פלסטינים לחזור לצפון הרצועה. חרף אופטימיות זהירה שהביעו בתחילה גורמים בארה״ב, מצרים, קטאר ואף בישראל, בהנהגת חמאס דחו את ההצעה בטענה כי ההצעה החדשה שהוגשה על ידי האמריקנים ״לא הגיבה לאף אחת מהדרישות של עמנו ושל ההתנגדות שלנו״. עם זאת הודגש בהצהרה כי ״הנהגת התנועה בוחנת את ההצעה שהוגשה בכל אחריות לאומית ותודיע למתווכים על תגובתה לאחר השלמתה״.

משמרות המהפכה השתלטו על הספינה. בבעלות חלקית של אייל עופר | צילום: Iran Press

״דחיית הצעת שלוש המתווכות, שכללה מרחב משמעותי ביותר של גמישות מצד ישראל, מוכיחה כי סינוואר אינו רוצה בעסקה הומניטרית ובהשבת החטופים וממשיך לנצל את המתיחות מול איראן ולחתור לאיחוד הזירות והסלמה כוללת באזור״, נכתב בהודעה מיוחדת שפרסמה לשכת ראש הממשלה בשם המוסד. ״ישראל תמשיך לחתור למימוש יעדי המלחמה מול חמאס בעוצמה, ותהפוך כל אבן להשבת 133 החטופים והחטופות מעזה בהקדם״, הוצהר שם.

גם הנשיא הצרפתי, עמנואל מקרון, הצטרף לתמיכה הגורפת בישראל והביע גינוי חריף ל״מתקפה חסרת התקדים שפתחה איראן נגד ישראל, המאיימת לערער את היציבות באזור״. ״אני מביע את הזדהותי עם העם הישראלי ומחויבותה של צרפת לביטחון ישראל, שותפינו ויציבות אזורית״, כתב ברשת החברתית X.

לאור תשובתו השלילית של חמאס שמסרב לגלות כל התגמשות בדרישותיו המשא ומתן נמצא כרגע במבוי סתום. להערכת גורמי ביטחון בישראל תשובת חמאס מגיעה על רקע ההסלמה החריפה והמתקפה של אירן כנגד ישראל. להערכתם מנהיג ארגון הטרור יחיא סינוואר עדיין מקווה כי התקיפה האיראנית תדרדר את האזור כולו למלחמה כוללת ואינו מעוניין בשלב זה להגיע להסכמות. על פי אותם גורמים סינוואר לא ויתר על שאיפתו ל״איחוד הזירות״ במלחמה כוללת נגד ישראל של כל הגורמים הקיצוניים באזור – ובראשם אירן וחיזבאללה.

צה״ל ממשיך בפעילות ממוקדת בכל רחבי הרצועה – גם לאחר צמצום כוחות משמעותי ועזיבת חאן יונס. כוחות חי״ר מלווים במטוסי קרב וכלי טיס של חיל האוויר ערכו מבצע ממוקד במרכז רצועת עזה בפעילות ממוקדת לחיסול מחבלים והשמדת תשתיות טרור במרכז רצועת עזה.

בטרם כניסת הכוחות למרחב תקף חיל האוויר עשרות תשתיות טרור מעל ומתחת לקרקע במרכז הרצועה. הפעילות המשותפת לכוחות המתמרנים ולחיל האוויר בוצעה בעקבות הכוונה מודיעינית מדויקת של גופי המודיעין השונים, בפעילות מיוחדת לאיתור והשמדת תשתיות טרור ומחבלים. כמו כן דווח כי כוחות זרוע הים ביצעו מספר תקיפות לעבר מרחב החוף במרכז הרצועה כסיוע לכוחות הלוחמים.

כחלק מהפעילות המתמשכת להשמדת יכולותיו הצבאיות של חמאס המשיך צה״ל בשיתוף פעולה עם השב״כ, בפעילות לחיסול בכירים ופעילים מרכזיים בארגון הטרור. באחת הפעולות חיסלו צה"ל ושב"כ את המחבל נאצר יעקוב ג׳אבר נצר, שכחלק מפעילותו בזרוע הצבאית עסק במימון מרכזי של הפעילות הצבאית של חמאס ברפיח ואף העביר במהלך חודש דצמבר האחרון מאות אלפי דולרים לטובת פעילות צבאית.

שלושת בניו של בכיר חמאס חוסלו בתקיפה אווירית. ברביעי שעבר הודיע צה״ל כי בפעילת מיוחדת לסיכול פעילי טרור יחד עם ארגון ש״ב חוסלו במרכז רצועת עזה שלושה בכירים בארגון הטרור חמאס. שלושת הבכירים שחוסלו הינם בניו של איסמעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של חמאס.

על פי הדיווח ברביעי בשעות הצהריים תקף כלי טיס של חיל האוויר כלי רכב ובו שלושה פעילים צבאיים של ארגון הטרור חמאס בדרכם לבצע פעילות טרור במרחב מרכז רצועת עזה, סמוך למחנה הפליטים א-שאטי. שלושת הפעילים שזוהו והותקפו היו אמיר הניה, מפקד חוליה בזרוע הצבאית של חמאס, מחמד הניה, פעיל צבאי בארגון הטרור וחאזם הניה, פעיל צבאי נוסף בארגון הטרור.

על פי פרסומים שונים ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון גלנט לא עודכנו לפני ביצוע פעולת החיסול – אשר התרחשה בשיא מאמצי התיווך להשגת עסקת חטופים. עוד דווח כי על פי מקור ביטחוני אחד מבניו של הנייה היה מעורב בהחזקת חטופים.

בעולם

החלטה דרמטית של האיחוד האירופי. בשישי פורסם כי מדינות האיחוד האירופי החליטו על הטלת סנקציות כלכליות כנגד ארגוני הטרור חמאס והג׳יהאד האיסלאמי הפלסטיני בשל חלקם בפשעי המין והאלימות המינית הקשה אשר התרחשו במהלך מתקפת הטרור של ה-7 באוקטובר. על פי ההחלטה אותם ארגונים אשר כבר נכללים ברשימת ארגוני הטרור של האיחוד יכללו עתה ברשימת הסנקציות של זכויות האדם של הגוש ועליהן יוטלו סנקציות אשר יכללו בין היתר איסור נסיעה למדינות האיחוד, איסור העברת כספים במישרין או בעקיפין והקפאת נכסים של אנשי הארגון.

״אני מברך את האיחוד האירופי על החלטתו להכניס את מרצחי ואנסי החמאס והג'יהאד האסלאמי לרשימת הסנקציות – החלטה שמשדרת מסר ברור: מי שרצח, אנס, שרף, התעלל בגופות של תינוקות, נערות, נשים ומבוגרות וביצע זוועות נגד האנושות – ישלם את המחיר״, פרסם שר החוץ הישראלי ישראל כץ ברשת החברתית X.

מייסדי Cyera, יותם שגב (מימין) ותמר בר אילן (משמאל), וג'ייסון קלארק | צילום: תומר קב

טכנולוגיה

מגה גיוס נוסף בהייטק הישראלי. בשבוע שעבר הודיעה חברת הסייבר (AI data security) הישראלית Cyera על סבב גיוס בהיקף של 300 מיליון דולר – מה שהביא את סך הגיוסים של החברה מאז שהוקמה בתחילת 2021 ל-460 מיליון דולר. סבב הגיוס אותו הובילה קרן ההשקעות Coatue לצד משקיעים נוספים כמו Spark Capital, Georgian ו-AT&T Ventures – נחתם על פי שווי של 1.4 מיליארד דולר.

בתקופה האחרונה חלה מגמת ההתאוששות משמעותית בפעילות סקטור ההייטק המקומי, הנרשמת בעיקר בתחום הסייבר. נתונים ראשונים שפורסמו על ידי בנק לאומי וחברת המחקר IVC מצביעים על גידול של 10% בהיקפי הגיוסים של חברות ישראליות ברבעון הראשון של 2024 לעומת הרבעון הקודם. בין החודשים ינואר-מרץ השנה נרשמו 105 עסקאות בהיקף כולל של 1.6 מיליארד דולר (לעומת 78 עסקאות ברבעון הקודם). על פי ממצאי הדו״ח הירידה הרבעונית במספר עסקאות הגיוס שהחלה בתחילת שנת 2022 התהפכה – כשסקטור הסייבר הישראלי מוביל את מגמת ההתאוששות עם גיוסים בהיקף של כ-620 מיליון דולר. מספר הסבבים בשלבים מוקדמים (Seed Rounds+A) עלה ל-80, לעומת 54 סבבים ברבעון הקודם, בהן שש מגה עסקאות (כל אחת מעל 100 מיליון דולר) אשר היוו 47% מהסכום הכולל שגויס ברבעון הנוכחי.

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן