חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

עיצוב מנצח: חמ"ל עם 1,000 מעצבים// אורית דולב

Peach Blossom Studio | במסגרת חמ״ל העיצוב
Peach Blossom Studio | במסגרת חמ״ל העיצוב
קהילת העיצוב בישראל הקימה חמ"ל מיוחד שמטרתו לעזור למי שזקוק למענה עיצובי בימים אלה • אורית דולב מראשי חמ"ל העיצוב, מספרת: "באותו יום שבת ה-7 באוקטובר, כולנו התעוררנו למציאות אחרת. מהרגע שהתחלנו להפיץ את היוזמה, גילינו הירתמות אדירה מצד מעצבים שהיו צמאים להשתמש בכוח שיש לעיצוב כדי לייצר שינוי ולהשפיע"
אורית דולב | צילום: ניר סלקמן
אורית דולב | צילום: ניר סלקמן

חמ"ל העיצוב, ביוזמתו של בוגר בצלאל עמיאל פרייס בלום, הוקם זמן קצר לאחר פרוץ המלחמה על מנת לתת מענה עיצובי לעמותות, אנשים פרטיים ולכל מי שזקוק לשירות עיצוב.

אתר היוזמה הרשמי, נפתח במילים אלה: "בזמנים קשים אלו, אנו מעצבים ומעצבות, מציעים ללא תשלום את שירותינו לעמותות ויוזמות עצמאיות שרוצות להיעזר בנו, לעיצוב פוסטים ועיצובים לסושיאל, הכנת סרטונים, עיצוב אתרים, איור וכו'".

לאחר שפרייס בלום פתח קבוצת ווטסאפ – שאליה צירף אנשים מקהילת העיצוב – אורית דולב, דירקטור עיצוב ומוצר ב-Sightful, מיד כתבה לו שתשמח להצטרף למאמץ. "היום אנחנו כמה אנשים שמנהלים את כל המערך יחד עם קהילת מתנדבים מדהימה שמונה יותר מ-1,000 מעצבים משלל תחומי העיצוב: מעצבים גרפיים, מעצבי מושן, עורכי וידיאו, מאיירים, קופירייטרים, ועוד", מספרת דולב.

עמוד האינסטגרם של מבצע הקשב | עיצוב: בשיתוף עם חמל העיצוב

איך הגעתם להבנה שיש צורך במעצבים בימים קשים אלה? היוזמה שלכם עוזרת בהסברה הישראלית?

"עיצוב הוא כלי שמאפשר להעביר מסרים בצורה ברורה, כזו שנוגעת ברגש וקוראת לפעולה. בהתחלה חשבנו שהפרויקטים שלנו יתמקדו בעיקר בתחום ההסברה ושיתוף הסיפור שלנו עם העולם, אבל מהר מאוד גילינו ביקוש גדול לפרויקטים מגוונים נוספים.

בין הפרויקטים שעזרנו להרים: שלל פרויקטים בשיתוף עם מטה החטופים והנעדרים; עיצוב קמפיינים לגיוס תרומות עבור גופים ועמותות התומכים בתושבי הדרום, בנפגעי מסיבת ה׳נובה׳, ובחיילי צהל; יצירת איורים שנותנים כלים להתמודדות עם טראומה וחיזוק הנפש; עיצוב שלטי חוצות שהוצגו בשלל ערים מרכזיות בעולם; תיעוד סיפורי נעדרים, ניצולים ונרצחים במדיות שונות כמו סרטונים, אלבומים מודפסים וקומיקס; וכמובן גם המון סרטוני הסברה בשלל שפות.

בתוך שבוע נתנו מענה ליותר מ-100 פרויקטים של עיצוב והפידבקים שאנחנו מקבלים מהארגונים, העמותות, והיוזמות הפרטיות שאיתם עבדנו מאז שהחמ״ל התחיל לפעול, הוא אדיר – האימפקט של התוצרים כבר מראה את אותותיו, כל אחד בדרכו שלו".

@zaka_1220

אנחנו נעבור את זה יחד!!! מתנדבי זק״א נחשפו השבוע במהלך עבודת הקודש בעוטף עזה לזוועות ומראות איומים ונוראים,כפי שנחשפו לעולם בכלי ובאמצעי התקשורת הבינלאומית בהם חלקו ושיתפו המתנדבים הגיבורים והמסורים על מעשיהם ועל גבורתם בשדה הקרב , כפי שאנחנו מתחילים להיחשף אליהם רק בימים האחרונים. ולהם יש רק מסר אחד לעם ישראל אנחנו נעבור את זה ונעבור את זה יחד! בואו נחזק את המתנדבים שלנו ונאמר להם שאנחנו יחד בזה ורק ביחד ננצח

♬ סאונד מקורי – זק"א – ZAKA – זק"א – ZAKA
עמוד הטיקטוק של זק״א | עיצוב: שירז פירוז, במסגרת חמ״ל העיצוב

זוהי תקופה לא פשוטה עבור עצמאים, ורבים מהעוסקים בעיצוב הם כאלה, קיים קושי להמשיך להתפרנס וגם לתרום מזמנכם?

"באותו יום שבת ה-7 באוקטובר, כולנו התעוררנו למציאות אחרת. חוסר האונים שליווה הרבה מאיתנו גרם לנו לשאול: ׳מה אני יכול.ה לעשות כדי לתרום ולעשות פה טוב?׳.  מהרגע שהתחלנו להפיץ את היוזמה של חמ״ל העיצוב, גילינו הירתמות אדירה מצד מעצבים שהיו צמאים להשתמש בכוח שיש לעיצוב כדי לייצר שינוי ולהשפיע.

הפעילות כולה נעשית בהתנדבות מלאה – כל אחד לפי יכולתו ורצונו. אנחנו מקפידים לבחון כל בקשה שנכנסת, לוודא שהיא לא למטרות רווח, שמטרתה חיובית, ושהיא קשורה באופן ישיר למלחמת חרבות ברזל. הבריפים מופצים בקבוצה ייעודית, ומעצבים בוחרים לקחת חלק בפרויקט לפי רמת עניין וזמינות".


אורית דולב, בוגרת Forbes 30Under30, מחזור 2019, היא דירקטור עיצוב ומוצר ב-Sightful

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן