חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

ממשיכה לנצח: כך הפכה ליסה סו חברה מדשדשת לאחת מיצרניות השבבים הגדולות בעולם

"נראה שימוש בבינה מלאכותית בכל מוצר ב-AMD. זה יהיה מנוע הצמיחה הגדול ביותר". ליסה סו | צילום: צילום: Jamel Toppin for Forbes
"נראה שימוש בבינה מלאכותית בכל מוצר ב-AMD. זה יהיה מנוע הצמיחה הגדול ביותר". ליסה סו | צילום: צילום: Jamel Toppin for Forbes
מנכ"לית AMD אחראית לאחת התפניות הגדולות בהיסטוריה של עמק הסיליקון, כשהובילה את מחיר המניה של יצרנית המוליכים למחצה הגוססת לעלייה של כמעט פי 30 בתוך פחות מעשור • עכשיו היא מתכוננת לקרב במהפכת הבינה המלאכותית – והיא מצפה להמשיך לנצח

מחדר ישיבות במטה AMD שבסנטה קלרה, מנהלת ליסה סו חברה ותיקה יותר מהמונח "עמק הסיליקון". לא רחוק משם עומד בית יציקה ישן בו AMD נהגה לייצר את השבבים שלה.

מהחלון במשרדה היא יכולה לראות את אבן הדרך האחרונה בהווה המתפתח של החברה: המשרדים של היריבה המושבעת שלה, אינטל, ששווי השוק שלה נכון לכתיבת שורות אלה, נמוך משל AMD (120.3 מיליארד דולר לאינטל לעומת 153.5 מיליארד דולר ל-AMD).

זה לא תמיד היה המצב. ב-2014, כשסו, כיום בת 53, נכנסה לתפקיד המנכ"לית ב-AMD (Advanced Micro (Devices, יצרנית השבבים הייתה בתהליך שקיעה. החברה פיטרה כרבע מעובדיה ומחיר המניה שלה נע סביב 2 דולר. פטריק מורהד, בכיר לשעבר ב-AMD, זוכר אותה כ"יותר מתה ממת".

ואז אינטל החלה למעוד, סבלה מעיכובים בייצור, ואיבדה את אפל, שהחליטה לראשונה שלא להשתמש בשבבים שלה בייצור מוצריה. בזריזות, ולאחר שגיבשה טקטיקה נכונה, הצליחה סו לנצל את הצעדים המוטעים של יריבתה, וחתמה על עסקאות עם יצרניות מחשבים ניידים כמו לנובו וענקית המשחקים סוני, יחד עם גוגל ואמזון, שמרכזי הנתונים האדירים שלהן הניבו 6 מיליארד דולר במכירות עבור AMD בשנה שעברה.

ההכנסות השנתיות של אינטל – 63 מיליארד דולר – עדיין גבוהות בהרבה מ-23.6 מיליארד הדולר של AMD, אבל תפיסת נתח השוק הנחשק של שבבי שרתים מהקולגה מעמק הסיליקון העלו את מניית AMD כמעט פי 30 בתשע השנים שחלפו מאז מינוי סו למנכ"לית החברה.

כעת, עם הפופולריות העולה של בינה מלאכותית שמעודדת את הביקוש למוחות שמאחורי למידת מכונה, עומדת סו בפני הזדמנות ואתגר מרתיע: האם AMD יכולה לייצר שבב חזק מספיק כדי לשבור את המונופול של Nvidia על מעבדים שעומדים בבסיס טכנולוגיית הבינה המלאכותית? "חמש שנים קדימה", היא אומרת, "נראה שימוש בבינה מלאכותית בכל מוצר ב-AMD. זה יהיה מנוע הצמיחה הגדול ביותר".

בניגוד לבכירים רבים בענף הטכנולוגיה, סו היא חוקרת ברמה עולמית ובעלת דוקטורט בהנדסת חשמל מ-MIT. השילוב הייחודי שלה בין גאונות טכנית, כישורים חברתיים וידע עסקי הפך אותה לאחת המנכ"לים בעלי השכר הגבוה ביותר ברשימת S&P500. בסך הכל צברה הון של 740 מיליון דולר (בעיקר במניות AMD), שמעמיד אותה במקום ה-34 בדירוג  של פורבס של נשות העסקים העשירות ביותר באמריקה.

בניגוד לאינטל, שהכנסותיה ירדו ב-12% ל-63.1 מיליארד דולר במשך שלוש שנים, נראה שאנבידיה בשיאה. מעבר לעיבוד תמונות במשחקים כמו Cyberpunk 2077, יחידות העיבוד הגרפיות שלה הפכו למנוע הבחירה של חברות בינה מלאכותית כמו OpenAI, שהצ'אטבוט שלה, ChatGPT הפתיע את המשתמשים על ידי מענה בצורה אנושית.

מודלי שפה אלה הם נקודת הפתיחה למהפכת הבינה המלאכותית, ששחקנים גדולים כמו ביל גייטס טוענים שתהיה משמעותית כמו המצאת האינטרנט. אבל כיום, קיימת רק אחת כזאת. "בינה מלאכותית זה אנבידיה", אומר גלן אודונל, אנליסט בחברת הייעוץ והמחקר, פורסטר. "זה כבר מושרש. כדאי להתגבר על זה צריכה AMD להעלות הילוך".

כאב ראש למשקיעים

כאשר קודמה סו לתפקיד ב-2014, הייתה החברה בחוב של 2.2 מיליארד דולר, וכונתה "בלתי ניתנת להשקעה". חלק מנכסיה היקרים כבר נמכרו. מפעל הייצור שלה, שבו יוצרו שבבים, נסגר ב-2009. ארבע שנים לאחר מכן היא נאלצה למכור ולשכור בחזרה את קמפוס המטה הארגוני שלה, באוסטין, טקסס – הבסיס הנוכחי של סו.

מה שהטריד עוד יותר היה ש-AMD התקשתה לספק את הסחורה. מילולית. היא לא עמדה בלוחות הזמנים, ואינטל שלטה בכל חלקי שוק המחשבים הניידים, יחד עם אנבידיה, קוואלקום וסמסונג, שחצבו בשוק הסמארטפונים. "הטכנולוגיה שלנו לא היתה תחרותית באותה תקופה", מודה סו.

אבל לא תמיד היתה AMD כאב ראש למשקיעיה. המייסד השותף שלה, ג'רי סנדרס, נכנס לעסקי המיקרו-מעבדים בייצור שבבים עבור IBM בתחילת שנות ה-80, אך דברים החלו להשתנות בסוף שנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000. AMD החלה לייצר רווחי שיא על ידי בניית מעבדים משלה שגברו על המעבדים של אינטל מבחינת מהירות.

בזריזות ועם טקטיקה נכונה, הצליחה סו לנצל את הצעדים המוטעים של יריבתה | צילום: Jamel Toppin for Forbes

אבל ב-2014 ימי התהילה כבר היו הרחק מאחוריה. כרבע מהצוות של AMD פוטר על ידי קודמו של סו, רורי ריד. AMD שלטה פעם על כרבע משוק שבבי השרתים, ששווה היום 24 מיליארד דולר, אך חלקה הצטמצם ל-2% בשנת 2014. ביומה השני כמנכ"לית, סו נזכרת שאמרה לעובדיה המדוכדכים שהיא מאמינה שהם יכולים לבנות את המוצר הטוב ביותר.

קריאת הקרב הזאת לעובדים הייתה גם הצעד הראשון בתוכנית שלה לשיפור AMD: צור מוצרים מעולים, העמק את אמון הלקוחות ופשט את החברה. "שלושה שלבים, כדי שיהיה פשוט", היא אומרת. "כי אם אלה חמישה או עשרה, זה קשה".

סו מיקדה מחדש את המהנדסים שלה בבניית שבבים שיביסו את אינטל, אבל תהליך כזה יכול לקחת שנים. בינתיים צנח חלקה של AMD בשוק השרתים עוד יותר, לחצי אחוז, בזמן שהחוקרים עמלו במעבדה. "באותה תקופה החברה לא הצליחה, אבל עבדנו על העיצוב הכי מרגש בתעשייה", היא אומרת.

ההחלטה שלה לתעדף מערכת שבבים חדשה בשם Zen השתלמה כשהושקה לבסוף ב-2017. "זה היה ממש טוב", היא אומרת בגאווה לא מוסתרת, ומוסיפה שזן יכול היה לחשב יותר מ-50% מהר יותר. חשוב מכך, זה אותת לתעשייה ש-AMD שינתה פניה. בדור השלישי של זן, שיצא ב-2020, הוא היה מוביל השוק מבחינת מהירות. מערכת זן עומדת כיום בבסיס כל המעבדים של AMD.

האם AMD יכולה לייצר שבב חזק מספיק כדי לשבור את המונופול של אנבידיה בתחום הבינה המלאכותית? |צילום: AMD

כשהצוות שלה מוביל דור חדש של שבבים, פנתה סו למכירת המוצרים החדשים למרכזי נתונים מיושנים. היא בילתה שנים בבניית מערכות יחסים גם כשל-AMD לא היו שבבים למכור, ופעם אפילו נסעה יותר מארבע שעות בסופת שלג בטקסס כדי להקסים את אנטוניו נרי, כיום מנכ"ל Hewlett Packard Enterprise. "אישית, התאכזבתי מהדור הקודם של AMD", אומר נרי. "היא הראתה לי שיש לה את ההבנה על מה צריך לעשות".

חלק גדול מהאסטרטגיה של סו היה יצירת עסקאות חדשות עם ענקיות טכנולוגיה שנזקקו למעבדים כדי להפעיל את שירותי הענן שלהן. "מבחינתנו, קיימים שלושה שותפים לייצור מיקרו-מעבדים. יש לנו את אנבידיה, אינטל ו-AMD", אומר תומס קוריאן, מנכ"ל Google Cloud. "כשהצטרפתי, AMD לא הייתה חלק משמעותי מהמערכת שלנו. כיום היא שותפה חשובה מאוד עבורנו, וזה בזכות ליסה".

בפברואר האחרון, כששווי השוק של AMD עקף לראשונה את זה של אינטל, מייסד החברה סנדרס, כיום בן 86, היה נלהב. "התקשרתי לכל מי שאני מכיר" הוא מספר. "הייתי בהלם. אני רק מצטער שאנדי גרוב לא בסביבה כדי שאוכל לספר לו את זה". (גרוב, המנכ"ל האגדי של אינטל, מת ב-2016).

תרבות המוקדשת ללקוחות

סו, בתו של מתמטיקאי ומנהלת חשבונות שהפכה ליזמית, נולדה בטיינאן שבטייוואן ב-1969, אותה שנה בה סנדרס הקים את AMD. משפחתה היגרה לניו יורק כשהייתה בת שלוש. היא בחרה ללמוד הנדסת חשמל במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס כי לדעתה זה היה המקצוע הקשה ביותר. עבור מישהי כל כך מוכשרת מבחינה טכנית, היא גם הייתה טובה עם אנשים, ותיווכה כאשר התלקחו חילוקי דעות בין עמיתיה הסטודנטים, אומר האנק סמית', שניהל את מעבדת הננו-מבנים של MIT באותה תקופה.

סו. לא פוחדת מתחרות | צילום: Jamel Toppin for Forbes

סו צוחקת כשהיא שומעת את עצמה מתוארת כאישה של אנשים. "טוב, זה בהשוואה לאנשי MIT אחרים", היא מתבדחת. "אני לא חושבת שמישהו יגיד שאני מוחצנת, אבל תקשורת היא חלק עצום מהעבודה שלי".

לאחר תקופה קצרה ב-Texas Instruments, ב-1995 היא התקבלה לעבודה כחוקרת ב-IBM. מהר מאד הבחינו בכירי החברה בכישרון שלה: ב-1999 הציע לה מנכ"ל IBM דאז, לו גרסטנר, להיות העוזרת הטכנית שלו. בראיון הראשון שלו זה 20 שנה, אומר גרסטנר לפורבס כי בתחילה דאג שסו זוטרה מדי לתפקיד, אבל הספקות שלו נעלמו במהירות. "ליסה לא פועלת לפי השלבים הרגילים, היא מעלה אותם באש לאורך כל הקריירה שלה".

המינוי הזה העניק לסו מקום בשורה הראשונה התאגידית. גרסטנר הגדיל את שווי השוק של החברה כמעט פי שישה במהלך תשע השנים תחת ניהולו. בנוסף, סו התנסתה בביצוע עסקאות, כשעזרה ל-IBM לחתום על עסקה משותפת עם סוני וטושיבה בשנת 2001 כדי להכניס את השבבים שלה לפלייסטיישן 3 של סוני.

בסוף 2011, פנה ניק דונופריו, חבר מועצת המנהלים של AMD שסו פגשה ב-IBM, לבת הטיפוחים הוותיקה שלו, שכיהנה אז כסגנית נשיא בכירה ב-Free-scale, יצרנית השבבים מאוסטין שכיום היא חלק מ-NXP Semiconductors. השניים נפגשו לארוחת ערב, והוא הציע לה  תפקיד בחברה.

השילוב הייחודי שלה בין גאונות טכנית, כישורים חברתיים וידע עסקי הפך את סו לאחת המנכ"לים בעלי השכר הגבוה ביותר ברשימת S&P 500

כמה ימים לאחר מכן קיבלה סו תפקיד כסגנית נשיא בכירה של היחידות העסקיות העולמיות של AMD. שנתיים לאחר שהתחילה, היא ניהלה את החברה כולה – מה שהפך אותה למנכ"לית הראשונה של חברת מוליכים גדולה.

כשסו נכנסה לתפקיד, היא טסה לבוורלי הילס וביקשה  מסנדרס אישית לדבר עם הצוות שלה. סנדרס התרגש, אך סירב. "זו לא הקבוצה שלי עכשיו. זה הצוות שלך", הוא נזכר שאמר לה. עם זאת, תמיד היה איש המכירות, והציע הצעה נגדית: הוא יגיע לביקור לאחר שהחברה תגיע לשנתיים של רווחיות. בשנת 2019, סנדרס מימש את ההבטחה.

מארק פייפרמאסטר, שהוביל את צוותי ההנדסה של האייפון והאייפוד באפל, הצטרף ל-AMD יחד עם סו, והיה צופה נלהב של הקאמבק המדהים של החברה בהנהגתה. באפל עבד פייפרמאסטר עבור אומן מיומן אחר: המייסד השותף סטיב ג'ובס, שהציל את החברה מאסון ושם אותה על הדרך שתהפוך אותה לחברה היקרה ביותר בעולם. "מה שעמד מול ליסה היה, במספר מובנים, אתגר קשה עוד יותר", הוא אומר. "כשאתה לא המייסד, אתה צריך לבסס את האמינות שלך ואת החזון שלך, ולהביא איתך את כל החברה, הלקוחות והמשקיעים שלך".

אנבידיה לעניים

כעת, לאחר שרעננה את AMD, היא מתמקדת בהבטחת עתידה בשוק תחרותי ביותר. בזמן שבנתה מחדש את עסקיה, המייסד של אנבידיה, ג'נסן הואנג, עובד קשה על הפיכת החברה שלו לספק המועדף על כוח המחשוב של הבינה המלאכותית.

תחת ניהולה של סו כמעט והוכפל פי ארבעה תקציב המחקר והפיתוח של AMD | צילום: Shutterstock

הואנג, שהוא קרוב משפחה של סו, רואה במכירת הצ'יפים לבינה מלאכותית כמו ChatGPT מכרה זהב. הביקוש כבר הזניק את מחיר המניה של אנבידיה לשיא של כל הזמנים עם מכפיל רווח של 64 – כמעט כפול משל AMD. "זו הסיבה שהמשקיעים מסתכלים על AMD: כי הם רוצים את אנבידיה של העניים", אומרת סטייסי רסגון, אנליסטית בברנשטיין. "אולי השוק כל כך גדול שהן לא צריכות להתחרות".

אבל סו דווקא רוצה תחרות. תחת ניהולה כמעט והוכפל פי ארבעה תקציב המחקר והפיתוח של החברה, ל-5 מיליארד דולר – סכום דומה לכלל ההכנסות של החברה כשתפסה את הפיקוד. מחשב-על חדש במעבדה הלאומית בטנסי – המהיר בעולם כשהושלם בשנת 2022 – הוא פרויקט התשוקה של סו.

במקביל פעלה מול אנבידיה גם ברכישות, כמו ההשתלטות שלה ב-2022 על Xilinx, חברה שמייצרת מעבדים ניתנים לתכנות שעוזרים להאיץ משימות כמו דחיסת וידאו, עבור 48.8 מיליארד דולר. כחלק מהעסקה הפך ויקטור פנג, המנכ"ל לשעבר של Xilinx, לנשיא ומנהיג אסטרטגיית הבינה המלאכותית של AMD.

סו נמצאת בעמדה טובה בשוק שבבי הבינה המלאכותית. אבל היא יודעת היטב כמה מהר תפניות יכולות להפוך לנפילות. יש עוד עבודה לעשות כדי להבטיח ש-AMD תחזיק מעמד: "אני חושבת שיש שלב נוסף עבור AMD. היינו צריכים להוכיח שאנחנו חברה טובה, ואני חושבת שעשינו את זה. עכשיו אנחנו צריכים להוכיח שאנחנו גדולים – במלוא מובן המילה – ושיש לחברה מורשת מתמשכת של תרומה לעולם. אלו סוגיות מעניינות עבורי".

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן