חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
הפיתוח המואץ של לוד מקבל ביטוי ניכר בתקציב 2022, שיעמוד על למעלה ממיליארד שקל. תוכנית לוד צפון | הדמיה: בת אל זיתוני, מנעד אדריכלים
הפיתוח המואץ של לוד מקבל ביטוי ניכר בתקציב 2022, שיעמוד על למעלה ממיליארד שקל. תוכנית לוד צפון | הדמיה: בת אל זיתוני, מנעד אדריכלים

עיר מתחדשת: לוד צועדת לקראת עתיד מבטיח

השנה החולפת התאפיינה בעשייה משמעותית בכל תחומי החיים בעיר לוד, מחינוך ורווחה ועד שיפור התשתיות והביטחון האישי של התושבים ⋅ "התוכנית לעתיד היא הכפלת מספר התושבים, מהפכה בחינוך, בתחבורה ובתיירות, והכי חשוב – חיזוק הערכים של שלום וחיים משותפים" אומר ראש העיר יאיר רביב

BrandVoice

שנת 2021 התאפיינה בעשייה משמעותית בכל תחומי החיים בעיר לוד. החל משיפור וייעול השירות עבור תושבי העיר שמהווה יעד מרכזי בעבודת העירייה, דרך מהפכה בחינוך שאף זיכתה את העיר בפרס החינוך הארצי, ועד שיפור תשתיות וחיזוק הביטחון.

"2021 היא שנה שמהווה עבורי ציון דרך – שמונה שנים מאז בחרו בי תושבי העיר לעמוד בראשה. כל השינויים והתהליכים שביצענו בעיר נעשו בעבודה משותפת עם התושבים, ואני מודה להם על כך", אומר עו"ד יאיר רביבו, ראש העיר לוד.

כל עובד בעיריית לוד מקבל על עצמו את החובה והזכות להגיש את השירות הטוב ביותר לו תושבי העיר ראויים וזכאים, בכל תחומי העשייה העירונית, החל מניקיון העיר וטיפוח חזותה, שיפור תשתיות וחיזוק הביטחון, וכלה בחינוך וברווחה. "פרס החינוך שהוענק לעיר מבטא את המשאבים הרבים שהעירייה משקיעה בתחום", מסביר רביבו. "בין היתר, נבנים בתי ספר חדשניים, בדגש על מסלולי מדעים, לצד חידוש ושדרוג מוסדות חינוך קיימים". 

גם בעירייה עצמה נעשו שינויים משמעותיים שהביאו לפיתוח ושיפור באיכות השירות לתושבי העיר. כך למשל, במחצית הראשונה של 2021 נחנך בניין העירייה החדש שמאחד כעת את כלל משרדי העירייה שהיו מפוזרים במקומות שונים בעיר וכעת מאפשרים לתושבים לקבל את מגוון שירותי העירייה במבנה חדיש ומודרני.

"כל השינויים והתהליכים שביצענו בעיר נעשו בעבודה משותפת עם התושבים, ואני מודה להם על כך". ראש העיר עו"ד יאיר רביבו | צילום: סטודיו חדש, באדיבות עיריית לוד

אך קפיצת המדרגה בעיר באה לידי ביטוי גם במישור התשתיתי והתחבורתי. בנוסף לתחנת הרכבת החדשה בלוד – המפוארת והגדולה בישראל, לדברי רביבו, נמצא פרויקט "מהיר לעיר" שמבוצע לראשונה בלוד בתהליך מואץ, פרויקט שיספק רשת רציפה של צירי העדפה לתחבורה ציבורית.

תנופת בניה

"השנה גם נחנוך את מרכז הפסיפס, אחד המוזיאונים החשובים אשר יציב את לוד במפת התיירות והתרבות הלאומית, וכן את המתנ"ס החדש והמפואר ע"ש עוזי חיטמן, אשר ישרת את ילדי שכונת גני יער ושכונות מרכז העיר. כמו כן, נחנוך שתי בריכות שחייה חדשות הנמצאות בשלבי בניה מתקדמים – האחת בגני אביב, המוקמת כחלק מקריית הספורט בשכונה והשנייה בשכונת נווה שלום", אומר רביבו.

לוד, שמונה כיום כ־83 אלף תושבים, עתידה להכפיל את שטחה ואת היקף אוכלוסייתה ב־20 השנים הקרובות. בד בבד עם תנופת בנייה של עשרות אלפי יחידות דיור, לוד צפויה לעבור מתיחת פנים, להרחיב את היצע התעסוקה לתושבים ולפתח את הנגישות בין חלקיה השונים ובינה לגוש דן ולירושלים, וכן מגוון תוכניות שעיקרן פיתוחה וקידומה של העיר ושיפור איכות החיים של תושביה.

"הפיתוח המואץ של לוד מקבל ביטוי ניכר בתקציב 2022, אשר שובר שיא של כל השנים  ויעמוד על סך של יותר ממיליארד שקל", מתגאה רביבו. "התקציב מבטא את המשך ההתייעלות והניהול התקין בעירייה, תוך השקעה רבה בחינוך, תרבות, ביטחון וחזון העיר, ובסימן גידול משמעותי בסעיפי הפיתוח, התשתיות, בנייה של עשרות מבני חינוך, מרכזים קהילתיים, הקמת פארקים חדשים לצד חיזוק השכונות הוותיקות, בדגש על שיפור השירות והרחבת סל השירותים לתושב.

בית עיריית לוד החדש בלב העיר העתיקה, כל שירותי העירייה תחת קורת גג אחת | צילום: באדיבות עיריית לוד

תקציב העירייה הובא בשבוע האחרון של שנת 2021 לאישור מועצת העיר. "לקראת הישיבה קיימנו דיונים בהנהלת העיר ויום עיון עם חברי מועצת העיר על סעיפי התקציב השונים, בהשתתפות כל גורמי המקצוע בעירייה, וזאת לגיבוש תקציב עירוני מוסכם, שקול ואחראי.

"נמשיך להצעיד את לוד קדימה, לפתח את העיר לרווחת התושבים, תוך שמירה על תקציב מאוזן המנוהל בקפדנות, באחריות ובמקצועיות, כדי להבטיח שירות טוב ויעיל יותר לתושבים וכן את המשך פיתוחה וקידומה של העיר בהתאם לתוכניות, לחזון וליעדים שהצבנו לעצמנו, בשיתוף ובסיוע של תושבי לוד, מכל המגזרים".

נלחמים באלימות

התוכניות החדשות כוללות גם מתווה לטיפול בבעיית האלימות הגואה בחברה הערבית?

"במכתב ששלחתי לראש הממשלה נפתלי בנט הזהרתי שאם לא יינקטו צעדים משמעותיים ההשלכות עלולות להיות משמעותיות וקשות במיוחד. דרשתי שיתגברו בכוחות משטרה נוספים בעיר וציינתי כי תושבי לוד חווים מדי יום אירועים הגורמים לפגיעה קשה בביטחון האישי, זאת על רקע פלילי במסגרת נקמות דם וחיסולי חשבונות בחברה הערבית.

 "הדגשתי שהפשיעה במגזר הערבי זולגת ופוגעת בכל התושבים, והבעתי חשש מכך שלאחרונה החלו משפחות הפשע להשתמש בנשקים אוטומטיים, מאגים וייתכן שבקרוב יתחמשו גם בטילי כתף.

שכונת גני איילון החדשה, חלק מתנופת הבנייה בלוד | צילום: באדיבות עיריית לוד

"הלחץ העקבי שאני מפעיל על ממשלת ישראל הביא לכך שלפני כשבועיים נכנסו כוחות מפקדה של מג"ב ומשטרת ישראל לשכונות נווה-שלום, הרכבת ופרדס שניר, במטרה להשכין שקט, למגר את הפשיעה ולתפוס נשק בלתי חוקי", מדגיש רביבו. "בשבוע שעבר נחנכה נקודת משטרה חדשה בשכונות נווה־שלום/הרכבת שבה תבוצע פעילות 24/7 לאיסוף נשק בלתי חוקי, מאבק בסמים וטיפול בעבריינות כביש ואלימות.

"אני מוביל מאבק עיקש מול משרד המשפטים. יש לי ביקורת קשה על מערכת המשפט ועל שופטים שמשחררים עבריינים מספר ימים לאחר שנעצרו. לצערי, יש חשש של שופטים. דרשתי להביא מיד את חוק ירי לא חוקי שעונשו עשר שנות מאסר, ושלא יפחת מחמש שנות מאסר מינימום. במכתב לראש הממשלה ציינתי כי תושבי העיר – יהודים וערבים כאחד – מאסו במצב הזה, וכי הם מתחילים בפעולות מחאה מוצדקות ואנו מגבים אותם גיבוי מלא".

מהפכה בחינוך

לוד הפכה בשנים האחרונות ליעד מגורים מועדף במרכז הארץ.

"נכון. וחלק מהתוכנית שלנו היא להמשיך ולפתח אותה כך שתמשוך עוד תושבים וזוגות צעירים. העיר לוד מצוידת בהשקעה ממשלתית משמעותית, והחזון שלי עבורה כולל, בין היתר, הכפלת מספר התושבים, היקף בינוי חסר תקדים, מעטפת תשתיות מתקדמת, מהפכה חינוכית, תחבורתית ותיירותית.

"דירוגה בין 10 הערים היציבות בישראל לצד פרסי הניהול הכספי התקין היוו בשורה חשובה וזריקת עידוד לעיר לוד, שלפני ארבע שנים חתמה עם המדינה על הסכם פיתוח אסטרטגי הגדול בתולדות המדינה".

רחוב טיפוסי בתוכנית בית הקשתות ברמת אשכול | הדמייה: דרמן ורבקל אדריכלות

ההסכם, שבמסגרתו יוזרמו לעיר כ־8.5 מיליארד שקל, מייצר שלל תוכניות פעולה לפיתוח ולהרחבה משמעותיים, בדרך להגדרתה של לוד כיעד מגורים מועדף במרכז המדינה. בתוך כך, הוקצו תקציבים לפרויקטים עירוניים בתחומי חינוך, רווחה, ביטחון, תשתיות, תחבורה, מרחב ציבורי, סביבה, תיירות, תרבות ועוד.

אחד הגורמים שתורמים לתנופה המתחוללת בעיר הוא אישור תוכנית תב"ע בתוך שנתיים בלבד, מה שמאפשר לפרויקטים לצאת לדרך בזמן קצר יחסית. כך למשל, ממערב לעיר מקודמת התוכנית הגדולה ביותר במסגרת הסכם הגג – הרובע הבינלאומי. שכונה שתשתרע על פני כ-1,600 דונם, וכוללת מעל 11 אלף יחידות דיור בתמהיל מגוון, לצד מבני ציבור, שטחי מסחר ותעסוקה ושטחים פתוחים, כשבמסגרת ההקמה תורחב גם תחנת הרכבת הקיימת.

מובילה בהתחדשות עירונית

"באזור הצפוני של העיר מתוכנן מתחם עירוב שימושים רחב ממדים שיוקם תחת השם Lodcation", אומר רביבו. "אזור התעשייה הישן במתחם יהפוך לרובע מגורים ועסקים מהגדולים באזור המרכז, עם כ־6,700 יחידות דיור, כשני מיליון מ"ר שטחי מסחר ותעסוקה, שבילי אופניים ונגישות תחבורתית אופטימלית, שכוללים הקמת תחנת רכבת נוספת, השלישית בעיר ובין הגדולות בארץ, מסוף אוטובוסים, משרדים ומסחר, ובעתיד הרחוק יותר תחנת מטרו (M1), גישה נוחה לכביש 40 ולכביש 1.

"שכונה נוספת, שבנייתה החלה ממזרח לכביש 40, היא נופי בן שמן. השכונה, שאכלוסה צפוי בתוך כשנתיים, מאופיינת בעירוב שימושים ומציעה כ־4,500 יחידות דיור מגוונות לרכישה ולהשכרה לצד מבני ציבור, שטחים פתוחים ומסחר. במעטפת השכונה, לאורך נחל גזר, יוקם הפארק העירוני הראשון על שטח של 180 דונם, שישמש כמרכז פנאי ונופש.

המתנ"ס החדש על שם עוזי חיטמן בגני יער | צילום: באדיבות עיריית לוד

"לוד מובילה ברמה הארצית בהתחדשות עירונית עם פרויקטים רבים של פינוי-בינוי. 12 מתחמים שעוברים התחדשות בימים אלה יוסיפו לעיר כ־8,500 יחידות דיור".

במטרה למשוך מבקרים ותיירים לעיר לוד, מתוכננים מיזמי התחדשות במרכז העיר העתיקה. תוכנית 'מתחם הליבה' תציע כ־4,000 יחידות דיור ושטחים משמעותיים של משרדים, שירותים ומסחר לצד אפשרויות בילוי, פנאי ומורשת. כמו כן, מקודם בחלק העתיק פיתוח מתחם בית הקשתות עם תוספת של דירות ומסחר.

חיים משותפים

איך אתה מסכם את שנת 2021 ומה היעדים המרכזיים לשנת 2022?

"שנת 2021 אולי הייתה השנה המאתגרת ביותר בתולדותיה של לוד, אך עמדנו ביעד מרכזי וחשוב שהצבנו לעצמנו – להחזיר את העיר למסלולה. עם זאת, עומדים לפנינו עוד יעדים רבים ונעשה את הכל כדי ששנת 2022 תהיה שנה שבה נדגיש ערכים של שלום וחיים משותפים.

"לוד היא עיר מעורבת שבה כולם חייבים ללמוד לחיות יחד, באחווה ובשכנות טובה, תוך שמירה על ערכים של כבוד, סובלנות, רגישות לזולת, הידברות ושמירה על זכויות האדם. כאשר מחליטים על הידברות ושכנות טובה, אין מנצחים או מפסידים, כולם מרוויחים. אנחנו גרים בשכנות, עובדים ביחד, לומדים ביחד ומתגוררים יחד בעיר אחת. כולם צריכים לחשוב על הילדים שלנו, על העתיד שלנו, להאמין בטוב ובמשותף ולהוקיע כל אלימות באשר היא.

מוזיאון הפסיפס לקראת פתיחתו לקהלה רחב | צילום: באדיבות עריית לוד

"כל תושבי לוד, ואין זה משנה מהי דתם, מינם, או מוצאם, זכאים לאיכות חיים ולשקט. אנחנו חיים יחד, זה הבית של כולנו ואין לנו לוד אחרת. הדרך שבה אנו בוחרים היא בהמשך הבנייה והפיתוח בלוד, בהמשך דבקות בעקרונות וערכים, בהמשך בניית קהילה משגשגת, ובהמשך גינוי ומאבק עיקש באכיפת החוק והסדר וחיזוק המשילות בעיר.

החזון – להפוך למטרופולין

"שיתופי פעולה, משאבים מהמדינה ומהמגזר העסקי, השקעה בתהליכי תכנון ובתשתיות ויצירת מקומות עבודה חדשים – כל אלה, לצד מהלכים נוספים, הם המפתח למהפכה ההיסטורית של העיר לוד.

"המהפכה של העיר לוד היא אחד המהלכים המוניציפליים המשמעותיים בישראל. זו עיר ללא חובות, ללא הלוואות ועם ניהול אחראי ומקצועי. נמשיך כך, נרתום שותפים נוספים ונאפשר לאלפי משפחות נוספות לקבוע את מקומן בעיר.

"הנתונים מראים כי לוד היא הדבר הגדול הבא: מרכז המגורים והתעסוקה הראשי בלב ישראל. לוד הייתה נקודת ישוב מרכזית כבר לפני שנים ואנחנו נמשיך את המורשת הזו. העתיד מבחינתי הוא להפוך אותה למטרופולין בין גוש דן לבין ירושלים, בין מטרופולין באר שבע למטרופולין חיפה".


BrandVoice הוא מותג התוכן השיווקי של פורבס ישראל

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן