Forbes Israel Logo

טיפ של כריש: שישה דברים שכל יזם מתחיל צריך לזכור

"אתה לא יכול לדעת מאיפה הרעיונות שלך יגיעו". מארק קיובן | צילום: Guerin Blask for Forbes
"אתה לא יכול לדעת מאיפה הרעיונות שלך יגיעו". מארק קיובן | צילום: Guerin Blask for Forbes
מארק קיובן לא רק משחק משקיע בטלוויזיה, הוא באמת ובתמים אוהב לעזור ליזמים בראשית דרכם. בראיון עם פורבס, המיליארדר ואיש העסקים היהודי מציע הצצה לכמה מהאסטרטגיות שסייעו לו בדרך להצלחה הגדולה

מארק קיובן משקיע הרבה מזמנו וממרצו כדי ללמד אחרים לעשות את מה שהוא עושה –  ואף חולק בשמחה את סודות ההצלחה. לפניכם שישה טיפים שכדאי לכל יזם מתחיל לגזור ולשמור:

1. אם יש משהו שאתם יכולים לשלוט בו בחיים – זה במאמץ

זאת ללא ספק מנטרה שקיובן מימש הלכה למעשה מאז תחילת הקריירה שלו: להשקיע במקומות שאנשים אחרים לא מוכנים להשקיע בהם. מבחינתו זה אומר למצוא בכל יום את הזמן ללמוד משהו חדש ולהתנסות במדיה שונה. הוא תמיד מעודכן בהתפתחויות הטכנולוגיות האחרונות, אבל גם בהתפתחויות בתחומי הספורט והבריאות. הלמידה המתמדת, כך הוא מאמין, משמרת את "היתרון התחרותי" שלו.

2. שימרו על ראש (ואינבוקס) פתוח

מארק קיובן תמיד מחפש השראה, וזו סיבה נוספת שבגינה הלמידה המתמדת חשובה לו כל כך. זו גם הסיבה שהוא עובר בעצמו על כל דואר אלקטרוני שנשלח אליו – מיזמים, ממעריצי קבוצת המאבריקס ומזרים כאחד. "אתה לא יכול לדעת מאיפה הרעיונות שלך יגיעו", הוא טוען.

3. האם הפגישה הזאת באמת הכרחית?

נגיש ככל שיהיה באימייל, לקבוע פגישה פיזית עם קיובן זה דבר כמעט בלתי אפשרי. לדבריו, הוא מסכים להיפגש פנים אל פנים רק במקרים נדירים (לא יותר מפעם בחודש) ואף מתלונן על כמות שיחות הטלפון הנכנסות) הוא עונה לאחת או שתיים בלבד ביום). מלבד התייצבות במשחקים, אפילו את התפקיד שלו בקבוצת הכדורסל הדאלאס מאבריקס הוא מבצע בשלט רחוק. הסגנון המינימליסטי הזה אולי לא יתאים לכל אחד, אבל הוא בהחלט פתרון יעיל המאפשר לקיובן לעמוד במחויבויות הרבות שלו.

חגיגות 300 הפרקים לתוכנית "הכרישים". קיובן מקשיב לכולם לפני שמקבל החלטות נחרצות | צילום: Christopher Willard, ABC

4. נצלו את הטכנולוגיה

המיליארדר צופה שהבינה המלאכותית תחולל מהפכה. לדבריו, מי שלא ישלוט בתחום, יישאר מאחור. "יש שני סוגים של חברות כרגע בעולם, אלו ששולטות מעולה בתחום הבינה המלאכותית, וכל השאר. לחברות שמעולות בזה יש יתרון עצום", הוא אומר.

5. אל תשכחו להיות נחמדים  

כשקיובן מהרהר באופן בו התייחס לאנשים בתחילת הקריירה שלו, הוא אומר שזו אחת החרטות הגדולות שלו. הוא מודה שכשהשיק את Broadcast.com הוא היה מרוכז לחלוטין בצמיחת החברה, ולא שם לב איך העובדים תופסים אותו” .אם חשבתי שמישהו לא השתמש בהיגיון פשוט, הייתי מתעצבן – ואף אחד לא רצה להיות בסביבתי כשהייתי מעוצבן", הוא אומר. רק לאחר ששותפו טוד ואגנר פנה אליו ואמר לו שאנשים מפחדים ממנו, הוא הבין שהוא צריך לשנות את התנהגותו. לדבריו, מאז הוא עושה מאמצים כנים להיות סבלני ואמפתי, והוא מעיד שהוא מרגיש את ההבדל. "כשנחמדים מגיעים רחוק יותר", הוא קובע.

6. החיים חצי רנדומליים

קיובן מעריך עבודה קשה, אבל הוא מדגיש שגם למזל יש חלק חשוב בהצלחה בעסקים. בין היתר הוא מתייחס לעיתוי מכירת  Broadcast.com בשיא בועת הדוט־קום ולאופן בו הצליח להגן על הרווחים לאחר שזו התפוצצה. הוא מתלוצץ ואומר שאחרי שזה קרה הוא רצה לכתוב ספר שכותרתו תהיה "החיים הם חצי רנדומליים". כדי להצליח בגדול צריך שכל ישר, תזמון מוצלח וגם קצת מזל.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.