חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
חוות הסוסים של דני. מטפלת בילדים, נשים וגברים שנפגעו באירועים | צילום: Merit Spread
חוות הסוסים של דני. מטפלת בילדים, נשים וגברים שנפגעו באירועים | צילום: Merit Spread

Merit Spread Foundation: סיירת פילנתרופיה

על רקע כשלון המדינה בטיפול בצרכים המיידיים בעקבות ה־7 באוקטובר, קמו יוזמות סיוע אזרחיות נפלאות. רבות מהן חיפשו מסלול מהיר ויעיל, ללא בירוקרטיה, המשלב פתרון פיננסי, משפטי ותפעולי בישראל ובארה"ב. חלל זה מתמלא במהירות על ידי Merit Spread Foundation שפועל כסיירת יעילה וממוקדת של פילנתרופיה, מייסודו של איש הפיננסים הוותיק אלון טל

ה-7 באוקטובר, היום בו אירע הטבח האכזרי בדרום, ייצרב בתודעה הלאומית הישראלית ובנפש היהודית כפי שנצרב באומה האמריקנית התאריך 9/11, בו אירע אסון התאומים. משפחות שלמות נרצחו באכזריות, על טפן ועל זקניהן. נערות ונערים צעירים נטבחו בהמוניהם ללא רחם. מאות, כולל תינוקות ונשים, נחטפו והובלו לשבי על ידי התוקפים הברבריים, אשר הנשיא ביידן השווה לדעאש (ISIS). אחדים מהתוקפים שנשבו אף הודו בחקירותיהם, כי התנהלות חמאס היתה אכזרית אף יותר מהארגון האיסלאמי הידוע לשמצה. 

לאחר אירועי אותה שבת שחורה, בעוד מאות אלפי חיילי מילואים מתגייסים להגנת המדינה, אזרחי ישראל ניצבו בפני שירותים ציבוריים מוכי הלם ושיתוק גורף. מעבר לתחושת האבל והכאב על הנרצחים והחטופים, צרכים מיידים שנדרשו לשורדי יישובי העוטף ובהמשך, למפוני אזור הצפון, נותרו ללא מענה. כגודל האכזבה מחולשת המערכת המדינתית, גודל התרוממות הרוח מההתארגנות הזריזה, חוצת המגזרים של הקהילה האזרחית בישראל לטובת פתרונות יעילים לצרכים השונים.

סיירת יעילה וממוקדת של פילנתרופיה. צוות הקרן | צילום: Merit Spread

הישראלים, אשר היו חצויים במאבק פנימי שקרע את החברה הישראלית מבפנים, הבינו את שעת החירום ואת גודל השעה, הניחו את המחלוקות הפוליטיות בצד ופעלו כגוף אחד. מעבר לתושבי ישראל, ישראלים רבים וידידי ישראל ברחבי העולם, בדגש על ארה"ב, נרתמו לסייע לישראל בעת קשה זו. הקושי בפניו ניצבו רבות מהיוזמות התמקד בהעדר מסגרת משפטית, פיננסית ותפעולית מוסדרת. מסגרת שתאפשר להעביר סיוע במהירות וביעילות, תוך דילוג על מהמורות ביורוקרטיות, הן בישראל והן בארה"ב, בין הגורמים שרצו להושיט את הסיוע למי שנדרש לו.

גופי סיוע וותיקים וגדולים, כמו ה־JNF, הקרן הקיימת לישראל ואחרים, פעלו מייד ופועלים לצורך מתן מענה לצרכים. גופים אלה מתפקדים כמו צבא גדול, ומטבע הדברים, נאלצים להתמודד עם בירוקרטיה מסורבלת ויקרה, המקשה על ניהול תהליכים מהירים, ומקבלת ביטוי בהוצאות תקורה גבוהות למימון המנגנון, הנוגסות בתרומות בדרכן לגורמים הנתמכים.

על רקע זה, התארגנויות סיוע מרכזיות חיפשו מסלול מהיר ויעיל לקבלה ושימוש בתרומות, המשלב פתרון פיננסי, משפטי ותפעולי ומספק אישורים לצרכי מס הן בישראל והן בארה"ב. מעל לכל, נדרש גוף שאינו מתאפיין בבירוקרטיה מסורבלת ופועל בתחום הפילנתרופיה כיחידת קומנדו זריזה ויעילה. 

חלל זה מתמלא במהירות על ידי Merit Spread Foundation שפועל כסיירת יעילה וממוקדת של פילנתרופיה, מייסודו של איש הפיננסים הוותיק אלון טל. Merit Spread מספקת מענה מדויק לצרכים ההולכים וגדלים. Merit Spread רשומה כארגון ללא מטרות רווח הפעיל בארה"ב כ־501(c3) ובישראל כחברה לתועלת הציבור אשר מוכרת לצרכי מס (עבור התורמים סעיף 46).

המנדט של Merit Spread מאפשר לבצע באופן עצמאי פעילות במגוון רחב של מטרות כמו חינוך, בריאות, סיוע לנזקקים, הסברה ועוד. בדומה לגופים ותיקים ומכובדים כדוגמת קק"ל, Merit Spread משמשת ארגון גג לפעילות פילנתרופית ופועלת בשיתוף עם עמותות מתמחות ומעבירה להן תרומות שיועדו על ידי התורמים, כפי שעושים שחקנים מובילים בזירה הפיננסית בארה"ב כגון Fidelity ו־Vanguard, המפעילים DAF – Donor Advised Fund. מעבר לכל, Merit Spread חרתה על דיגלה את עקרון "אפס תקורות לתורמים", לצורך מימוש 100% מהתרומות למטרה שלשמה נתרמו. לשם כך, כלל עלויות התקורה נתרמות במלואן על ידי קבוצת קרנות ההשקעה Alpha בהובלת מקים Merit Spread, אלון טל.

מעבר לחיסכון של עלויות התקורה, עבור מטרות מסוימות, קבוצת Alpha מתחייבת לתוכנית Matching אשר מגדילה את היקף הכספים הנתרמים, מעבר לסכום המוזרם על ידי התורם. מטרתו של מנגנון יעיל זה בימים כתיקונם הינה לספק מסגרת לקרנות משפחתיות גדולות, המתפקדות כקרן צמיתה (endowment). על רקע מצב החירום והמטרות הציוניות שחרתה Merit Spread על דגלה, מופעל המנגנון בפורמט של חמ"ל המספק מענה מזורז לצרכים מיידיים העולים מן השטח, כאמור, ללא תקורות. פעילות Merit Spread  מפוקחת ומוסדרת בכללותה על ידי משרד עורכי הדין מיתר, בהובלת עו"ד אריאל ניסים שהינו בעל ניסיון עשיר כבכיר ביחידת רשם העמותות.  

ישנן מספר יוזמות והתארגנויות משמעותיות הפועלות במסגרת Merit Spread. כך למשל, מטה המשפחות להשבת החטופים והנעדרים, אשר הוקם בסיוע גורמים מובילים בתחומי הביטחון, התקשורת, הדיפלומטיה והכלכלה. זאת, על מנת לפעול במישורים מקומיים ובינלאומיים להביא לשובם המהיר של החטופים והנעדרים משבי החמאס.

הוקמה גם קרן צמיתה שתסייע, בין היתר, לנשים לוחמות | צילום: Merit Spread

לצד זאת, יוזמה המאגדת בכירים בקהילת ההון סיכון וההייטק הישראלים הפועלת למתן מענה לצרכים הדחופים בישראל. דוגמא נוספת ליוזמה שאימצה Merit Spread היא חוות הסוסים של דני, המטפלת, בין היתר, בחיילים הלומי קרב. כיום, אחרי מאורעות ה־7 באוקטובר, מטפלת החווה בילדים, נשים וגברים פצועים ושורדים, מתאבלים ונפגעים אזרחיים, אשר הפכו, ללא שלבשו מדים, להלומי קרב. בשגרה, החווה סיפקה מענה ל־1,000 מטופלים בשבוע. כעת, הדרישה למענה הייחודי שהחווה מספקת גדלה מיום ליום.

לצורך ניהול התרומות מתבצעים תיעדוף והקצאת משאבים בין מטרות שונות, כגון מתן ביגוד חורף לאנשי מילואים, מתן סיוע בתחום בריאות הנפש למשפחות הלוחמים, מתן פתרונות דיור למפונים מן הדרום ועוד. אופי הפעילות זריז ויעיל על מנת למקסם את השפעת התרומות הרבות שמועברות באמצעות Merit Spread.

קיימת תמיכה הדדית בין התארגנויות שונות הפועלות במסגרת Merit Spread. דוגמה לכך הינה גיוס המונים באמצעות מכירת מאות אלפי דיסקיות הקוראות להשבת החטופים, כאשר ההכנסות מועברות, במלואן, באמצעות Merit Spread, למטה החטופים והנעדרים.  

בעוד רוב ההתארגנויות בשבועות שלאחר הטבח נועדו לספק "חסמי עורקים" ולסייע באופן מידי לאוכלוסיה הפגועה ולהתארגנות להמשך מצב החירום בישראל, עולה הדרישה לפתרונות לסיוע לטווח ארוך. גם נדבנים גדולים רואים בסיוע לטווח הארוך יעד ראוי, לאחר שהושיטו עזרה מיידית לאזרחים במצוקה.

יוזמה חיונית כזו הינה קרן לסיוע ליתומי המלחמה. עשרות ילדים איבדו את הוריהם באותה שבת שחורה. אנשי Merit Spread הקימו קרן צמיתה (Endowment) אשר תתמוך לאורך שנים ארוכות ותסייע באופן מיטבי לאותם ילדים. הקרן תפעל בדומה ל־endowments של האוניברסיטאות המובילות בארה"ב שפירותיהן משמשות את המוסדות השונים במשך שנים ארוכות ומפחיתות את הצורך בגיוס כספים על בסיס שוטף. קרן היתומים, אליה מוזמנים לחבור כל מי שרואה בכך ייעוד ראוי, תחלק סיוע למטרות כגון חינוך ותמיכה נפשית ליתומי המלחמה. הקריטריונים יוגדרו על־ידי ועדת תרומות ייעודית לנושא, שתפעל לפי העיקרון ש־Merit Spread חרתה על דיגלה של מיקסום יעילות התרומה ללא תקורות לתורמים. Merit Spread הקימה גם קרן צמיתה שתסייע, בין היתר, לנשים לוחמות. גם פירות קרן זו יחולקו לפי החלטות ועדת תרומות יעודית מוסדרת לפי קריטריונים ברורים.   

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן