חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
צילום: Shuterstock
צילום: Shuterstock

"הדמוקרטיזציה של ההשכלה"

פלטפורמת הלמידה הדיגיטלית קמפוס IL, הפועלת בקוד פתוח, מגיעה באמצעות חברת MidLink לארגונים הגדולים במשק – ומשנה את כללי המשחק בעולם הלמידה

BrandVoice

בעולם של ריבוי קריירות ועיסוקים, למידה מתמדת היא כורח. ומה יותר נוח מלימוד מהבית, בשעות גמישות ובפיג'מה. תופעת הלימודים המקוונים "התפוצצה" בסגרי הקורונה שבמהלכם חוו בקמפוס IL, תשתית הלמידה הלאומית המקוונת – יוזמה משותפת של מערך הדיגיטל הלאומי והמועצה להשכלה גבוהה – עלייה חדה של 300% במספר המשתמשים.

כיום לומדים באמצעות הפלטפורמה, ששינתה את כללי המשחק בעולם הלמידה, כ־650 אלף לומדים, בעברית, ערבית ואנגלית, ובמגוון תחומים: מלימודי היסטוריה ועד מדע הנתונים, מלימודים לפסיכומטרי, לבגרות, לימודי שפות ואקסל, ועד קורסים בביולוגיה, סטטיסטיקה ומתמטיקה. בסך הכול מציעה הפלטפורמה יותר מ־400 קורסים ושמופקים על ידי מעל ל־85 שותפי תוכן מהטובים בארץ.

רועי שילו, מנהל CampusGlobal: הפלטפורמה מאפשרת לארגוני הלמידה להשקיע את מרב המשאבים שלהם בנכסים" | צילום: באדיבות המצולם
רועי שילו, מנהל CampusGlobal: הפלטפורמה מאפשרת להשקיע בנכסים" | צילום: באדיבות המצולם

קמפוס IL הצליחה "להזיז את המחט" בכל הקשור ללמידה מקוונת במאה ה־21 בישראל. "צוות קמפוסIL , יחד עם עשרות שותפים בממשלה ובאקדמיה, מביא לישראל יום-יום את מהפכת הלמידה הדיגיטלית ואת בשורת הדמוקרטיזציה של ההשכלה", מסביר אסף וייס, מסביר מ"מ מנהל מיזם קמפוס IL. "כבר למעלה מ־650 אלף לומדים ולומדות בישראל נהנים מהקורסים הטובים בישראל בחינם, וכך מתקדמים בהיבט התעסוקתי, רוכשים מיומנויות ומרחיבים אופקים".

צמצום פערים וצמיחה

ואכן מדובר בפלטפורמה המאפשרת מוביליות חברתית, צמצום פערים חברתיים וצמיחה כלכלית מואצת, לראשונה בהובלת מדינה. אבל החדשנות לא מסתכמת רק בכך והלמידה המתמדת אינה מיועדת רק למי שרוצה להרחיב אופקים – היא כוח גם עבור חברות שחייבות להכשיר את עובדיהן באופן מתמיד לעולם העבודה המשתנה, לטכנולוגיות המשתנות חדשות לבקרים ולכישורים רכים המתחייבים מהעולם החדש.

מדינת ישראל שינתה את כללי המשחק עבור פלטפורמות הלמידה בארגונים גדולים בארץ. א.מ.ת מחשוב, חברת אינטגרציה מהגדולות בישראל, זכתה במכרז התשתיות של קמפוס IL  דרך החברה הבת MidLink לשנים רבות קדימה. בעקבות הזכייה, ובזכות הזדמנויות נוספות בעולם, הוקמה בחברת א.מ.ת יחידת למידה מקוונת – Campus Global בהובלת רועי שילו, המספקת פתרונות למידה כוללים לארגונים גדולים, רב לאומיים ולארגוני המגזר הציבורי.

צילום: Shutterstock
צילום: Shutterstock

"יחד עם עשרות שותפים בממשלה ובאקדמיה, אנחנו מביאים לישראל יום־יום את מהפכת הלמידה הדיגיטלית ובשורת הדמוקרטיזציה של ההשכלה. למעלה מ־650 אלף לומדים מתקדמים בהיבט התעסוקתי, רוכשים מיומנויות ומרחיבים אופקים"

אסף וייס, מ"מ מנהל מיזם קמפוס IL

ארגונים אלה יכולים להשתמש בפלטפורמה הטכנולוגית שפותחה וכבר עומדת לרשותם כדי להטמיע את התכנים הייחודים שלהם ולהכשיר את העובדים שלהם בהתאם לצרכים הספציפיים של אותן חברות.

"כבר מ־2016 האמנתי שדווקא ארגוני למידה גדולים צריכים להטמיע פלטפורמות למידה מבוססות קוד פתוח, כי במקרה של גדילה מהירה ותהליכי הטמעה מורכבים, השלם גדול מסך חלקיו", מסביר שילו, המשמש גם כארכיטקט ראשי של קמפוס IL באמצעות א.מ.ת. מחשוב. "בעוד הנכסים של ארגוני למידה אלה הם הקורסים, הלומדים ומתודולוגיות הלמידה – הפלטפורמה נותנת את הכלים להצמחת נכסים אלה ומאפשרת לארגוני הלמידה להשקיע את מרב המשאבים שלהם ולשים את מלוא הפוקוס על הנכסים שלהם, כלומר בלומדים ובקורסים שהם צריכים ללמד, במקום בפלטפורמת הלמידה, שהם מקבלים מן המוכן מהקהילה".

הנגשה בכל זמן ומקום

מהו אותו קוד פתוח שקמפוס IL חולקת עם ארגונים אחרים? הפלטפורמה הטכנולוגית מבוססת Open EdX, פלטפורמת קוד פתוח שמשמשת מעל ל־110 מיליון לומדים, יותר מ-900 אוניברסיטאות ועשרות אלפי קורסים ברחבי העולם. הפלטפורמה הוקמה גם בישראל עם אופק פיתוחי, גיור לעברית וערבית, ותמיכה לעשרות שנים קדימה. למעשה MidLink הפכו באופן רשמי לשותפים היחידים בארץ של Open EdX.

"כאשר ארגוני למידה משתמשים בפלטפורמה מבוססת קוד פתוח, הם יכולים לשתף פעולה בפיתוח המוצר ובתובנות הקשורות לשימוש בה ועדיין לקדם את החזון הארגוני ולפתח את הנכסים שלהם", מוסיף שילו.

יתרון נוסף של הפלטפורמה הוא התקנת המערכת כבר מיומה הראשון על תשתית עננית של AWS, שאפשרה את התאמתה לצמיחה המהירה של השנים האחרונות. החלטה זו תרמה בארבעה מימדים. ראשית, לפריסה מהירה של הפלטפורמה. שנית, להתאמה מהירה של התשתיות לעומסים המשתנים. כמו כן לשיתוף תובנות לגבי הפריסה הפיזית עם ארגוני למידה גדולים בעולם שבחרו בAWS־ כפתרון הענן שלהם (כמו Pearson העולמית) ובעיקר לעמידה בסטנדרטים המחמירים ביותר של אבטחת מידע ופרטיות. המערכת הזו הוכיחה את עצמה גם בזמן הקורונה למשל כשמערכות הלמידה של חברות למידה אחרות קרסו בגלל העומס על הרשת וכן הוכיחה עמידות בפני התקפות סייבר חוזרות ונשנות על המגזר הממשלתי.

לדברי שי כהן, מנכ"ל MidLink, "הטמעת המערכת בתשתית הענן של AWS מאפשרת לנו התקנה מהירה של המערכת והנגשתה בכל זמן ובכל מקום תוך שמירה על ביצועים גבוהים, אבטחת המידע ואופטימיזציה של עלויות שהן נגזרות טבעיות של השימוש בענן. בנוסף, חברת מידלינק מספקת ללקוח שירותי Finops ומבצעת באופן שוטף התאמות בשירותים הניתנים ע״י AWS כמו גם בתוכניות התמחור על מנת להבטיח ללקוח אופטימיזציה מקסימלית של העלויות מבלי לפגוע באיכות השירות ובביצועים".

שי כהן, מנכ"ל MidLink | צילום: באדיבות המצולם

סטארט-אפ ניישן

אל פריצת הדרך הישראלית, עוד מיזם מבית היוצר של  הסטארט אפ ניישן, נושאות עיניים מדינות נוספות שרואות את הפוטנציאל למוביליות חברתית ותעסוקתית לאזרחיהן. הפלטפורמה אינה מציעה רק קורסים אקדמיים – חלקם מקנים נקודות זכות באקדמיה – אלא גם קורסים פרקטיים ומקצועיים בשיתוף זרוע העבודה במרכז הכלכלה וקורסים של כישורי חיים כגון שימוש באקסל ובוורד, הכנה לראיונות עבודה ופתיחת עסק.

"המדינה שינתה את תפיסת הלמידה", אומר שילו, "ומנגישה את הלמידה לאוכלוסיות חלשות. אנחנו רואים מגוון רחב מאוד של לומדים שמקבלים את התכנים הכי איכותיים מכל המקומות בארץ, גם מדימונה ומקרית שמונה וגם מתל אביב".


BrandVoice הוא מותג התוכן השיווקי של פורבס ישראל

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן