חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
"השלכות שליליות על הכלכלה של ישראל" כתבה חברת דירוג האשראי. בניין מודי'ס בניו יורק | צילום: Shutterstock
"השלכות שליליות על הכלכלה של ישראל" כתבה חברת דירוג האשראי. בניין מודי'ס בניו יורק | צילום: Shutterstock

מודי'ס מתריעה: "סיכון משמעותי להשלכות שליליות על כלכלת ישראל"

סוכנות דירוג האשראי פרסמה דוח חריג על כלכלת ישראל בתגובה לביטול עילת הסבירות • מודי'ס: "החששות המוקדמים שלנו לגבי השפעת הרפורמה על כלכלת ישראל עולים שוב"

כנסת ישראל העבירה ביום שני (24.7) את החוק לביטול עילת הסבירות – צעד אשר הגביר את חששות המשקיעים לגבי הכיוון השלילי בו מתקדמת הכלכלה הישראלית מאז החלו תהליכי הרפומה. בתגובה, פרסמה חברת דירוג האשראי הבינלאומית, מודי'ס, דוח חריג למשקיעים ובו הביעה את אותם חששות בדיוק.

"קיים סיכון משמעותי שהמתחים הפוליטיים והחברתיים בנושא יימשכו, עם השלכות שליליות על הכלכלה והמצב הביטחוני של ישראל", כתבה חברת דירוג האשראי בדו"ח המיוחד בו הודגש החשש כי הרפורמה של מערכת המשפט בישראל עלולה להכניס את המדינה לסחרור כלכלי וביטחוני.

באפריל השנה, בצעד חריג ובניגוד לקו החיובי בו נתפסה הכלכלה הישראלית, הורידה סוכנות הדירוג מודי'ס את תחזית דירוג האשראי של ישראל מ׳חיובי׳ ל׳יציב׳ – זאת לאור החששות לפגיעה בעצמאות מערכת המשפט בישראל, חששות אשר התאמתו כעת לטענת כותבי הדוח: ״שינינו את התחזית לדירוג A1 של ישראל ליציבה מחיובית באפריל כדי לשקף את השקפתנו כי הממשל בישראל הידרדר, כפי שממחישה ההצעה לשינוי מערכת המשפט״, נאמר שם.

״יתרה מכך, אנו מאמינים כי טבען של הצעות החוק המוקדמות על ידי הממשלה עלולות להחליש מהותית את עצמאותה של מערכת המשפט ולשבש את הבלמים והאיזון בין רשויות השלטון השונות, שהם היבטים חשובים של מוסדות חזקים.

"כלכלת ישראל חזקה מאוד". נתניהו וגלנט במליאת הכנסת | צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ'

לישראל אין חוקה כתובה והמערך המוסדי שלה נשען במידה רבה על פיקוח וביקורת שיפוטית״ הודגש על ידי כותבי הדוח אשר הוסיפו את חששם הכבד כי ״המוסדות המבצעים והמחוקקים הפכו פחות צפויים ומוכנים יותר ליצור סיכונים משמעותיים ליציבות הכלכלית והחברתית״.

בתגובה לדו"ח החריג, פרסם לשכת נתניהו, הצהרה אשר הדפה את מסקנות הדוח. "זאת תגובה רגעית, כשהאבק יתפזר יתברר שכלכלת ישראל חזקה מאוד", אמרו נתניהו ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' בהצהרה משותפת. "כלכלת ישראל מבוססת על יסודות איתנים והיא תמשיך לצמוח תחת הנהגה מנוסה שמובילה מדיניות כלכלית אחראית".

בדו״ח המיוחד שפורסם על ידי מוד׳יס הדגישו כלכלני הסוכנות כי ה"חששות" המוקדמים שלה לגבי השפעת הרפורמה המשפטית על כלכלת ישראל "עולים שוב״ ומצביעים על הפגיעה בחברות ההייטק הישראליות ועל היקף השקעות ההון סיכון ה״נמוכות באופן מהותי". כמו כן הציגו נתונים המשקפים את ביצועי החסר של הבורסה בת״א בהשוואה לזו של נאסד"ק.

נאסד"ק לעומת ת"א 35 (מימין) והשקעות ההייטק בישראל (משמאל) | מקור: דוח מודי'ס

דו״ח מודי׳ס מתפרסם על רקע קידום מהלכי החקיקה של הממשלה הנוכחית – האחרון בהם ביטוח עילת הסבירות, מהלך אשר עורר גל של הפגנות ומחאות ברחבי הארץ וגרר שביתות נרחבות מצד מעסיקים מובילים במשק. על רקע סנטימנט הסוחרים השלילי כלפי ישראל כיום וחששות המשקיעים לגבי ההשלכות האפשריות של החקיקה השנויה במחלוקת אותה הובילה ממשלת נתניהו, צלל מדד תל אביב 35 ב-5.2% ביומיים האחרונים.

גם בשוק האג״ח נרשמה מגמה שלילית ובגזרת המט״ח נחלש השקל מול הדולר וחזר להיסחר סביב רמת השפל בה נסחר ביוני האחרון.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן