Search
Close this search box.
Forbes Israel Logo

בלינקן בישראל: "כל עוד ארה"ב קיימת, לא תהיו לבד"; הוקם קבינט חרום בשיתוף גנץ ואייזנקוט

שר החוץ האמריקני בלינקן בישראל | צילום: חיים צח, לע"מ
שר החוץ האמריקני בלינקן בישראל | צילום: חיים צח, לע"מ
מניין הנרצחים והנופלים עלה ליותר מ-1300, מניין הפצועים עומד כעת על כ-3300 פצועים. בלינקן נחת בישראל. חיל האוויר תקף בסוריה

מלחמת חרבות הברזל ביומה השישי: צה״ל השלים ביממה האחרונה גל תקיפות נוסף על עשרות מטרות ברחבי הרצועה. על פי הודעת דובר צה״ל אחד מייעדי התקיפה המרכזיים היו מפקדות יחידות העילית של חמאס (״הנוחבא״) – ׳יחידת הקומנדו׳ של ארגון הטרור שפעיליו לקחו חלק עיקרי בפעולות הטבח. המודיעין לתקיפות התבסס בעיקר על מידע חיוני שהתקבל מחקירות של מחבלי חמאס שנתפסו ונשבו בידי כוחות הביטחון. ״נסגור חשבון עם כל מי שהיה מעורב בתכנון ובביצוע של הפיגוע הקשה הזה״, הכריז הבוקר דובר צה״ל תא״ל דניאל הגרי בתדרוך היומי.

חמאס שיגר מספר מטחי רקטות אל עבר ישובי השומרון והשרון ומספר מוקדי נפילות אותרו באזור טייבה ואריאל. ההערכה בצה״ל היא כי ארגון הטרור מצמצם את היקף הירי הרקטי מתוך היערכות למלחמה ארוכה.  

עשרות אלפי לוחמים פרוסים כעת באזור יישובי עוטף עזה . צה"ל מרכז כעת כוחות ומאמץ גדול לטהר באופן מוחלט את האיזור ממחבלים שעל פי ההערכות שוהים עדיין במרחב. השטח עדיין מוכרז כשטח צבאי סגור.

מזכיר המדינה האמריקני אנטוני בלינקן נחת היום (ה׳) בישראל. בהצהרה מיוחדת לצד ראש הממשלה נתניהו הצהיר מזכיר המדינה על תמיכתה הבלתי מסוייגת של אמריקה בישראל: ״נספק כל סיוע ביטחוני שישראל תצטרך, כל עוד ארה״ב קיימת לא תהיו לבד לעולם״. במהלך ביקורו המיוחד כאן ייפגש בלינקן גם עם יו״ר המחנה הממלכתי וחבר ממשלת החירום החדשה שהוקמה אמש, בני גנץ ועם שר הביטחון גלנט. בלינקן צפוי להיפגש גם עם יו״ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן.

״נבטיח שארה"ב תספק לישראל את כל מה שהיא צריכה ברגע זה כדי להתמודד עם ההתקפות של חמאס", אמר בתחילת השבוע בלינקן בראיון ל-CNN. ״זו המתקפה הקשה ביותר שחוותה ישראל מאז מלחמת יום כיפור. מתקפה רצחנית של ארגון טרור שכוונה כלפי אזרחים תמימים. כל העולם צריך להתקומם על כך״.

ביידן בדיונים על המצב בישראל | צילום: אדם שולץ, הבית הלבן

דברי בלינקן מהדהדים את הצהרותיו של נשיא ארה״ב, ג׳ו ביידן, בנאום תמיכה היסטורי שנשא השבוע בו הביע זעזוע עמוק ממתקפת הטרור הברוטאלית נגדה: ״זהו רוע מוחלט. ידיהם של חמאס וגי׳האד, שמטרתם היחידה היא הרג יהודים, מגואלות בדם. אלף אזרחים נטבחו בישראל, הורים נטבחו בעודם מנסים לגונן בגופם על ילדיהם. מחזות הופכי קרביים של תינוקות הרוגים. משפחות שלמות נשחטו. נשים נאנסו וצעירים נטבחו בזמן שחגגו בפסטיבל של שלום – הטרוריסטים צמאי הדם במעשיהם הנפשעים הפרו כל קוד של מוסר אנושי״. ״היום אמריקאים בכל רחבי ארה״ב מתפללים למען שלום המשפחות שאיבדו את יקיריהן״, המשיך הנשיא האמריקאי, ״ישנה תחושה של חור שחור בנשמה כשחושבים על אותן משפחות. זוהי טרגדיה אנושית. מעשי זוועה בממדים אדירים״.  

בהצהרה הנשיאותית המיוחדת אשר הועברה בשידור חי על ידי כלי תקשורת רבים ברחבי העולם, הכריז ביידן על תמיכה בלתי מסויגת של ארה״ב בישראל: "ברגע זה עלינו להיות ברורים כשמש – אנו עומדים לצד ישראל! אין הצדקה לטרור, אין אף תירוץ לכך. נתמוך בעם ישראל. נבטיח שלישראל יהיה כל מה שהיא צריכה כדי להגן על עצמה. נבקש מהקונגרס לנקוט פעולה מהירה עבור שותפינו החשובים. מדובר פה על ביטחון של העולם כולו וביטחונה של אמריקה עצמה״.

במסר ברור לאירן ולחיזבאללה הזהיר הנשיא לבל ינסו להתערב במלחמה: ״הוריתי לקדם כוחות אמריקנים לאזור כולל את נושאת המטוסים ג'רלד פורד ואנו עומדים מוכנים להתערב ברגע שיהיה צורך. תנו לי להבהיר שוב – לכל מדינה, לכל ארגון, לכל מי שחושב לנצל את המצב, יש לי רק מילה אחת אליכם: Don't, Don't".

מרכז המשפחות לאיתור נעדרים בקרית שדה התעופה | צילום קובי גדעון, לע"מ

מניין הנרצחים והחללים במלחמה עלה ליותר מ-1,300 בני אדם, מתוכם 169 חיילים וחיילות. מספר הפצועים עומד כעת על יותר כ-3300 מתוכם מאות מאושפזים במצב אנוש וקשה. על פי דיווחים שהופצו על ידי ארגוני הטרור, בידי חמאס והג׳יהאד האיסלאמי מוחזקים כעת יותר מ-130 ישראלים. בקרית שדה התעופה הוקם מרכז המטפל במשפחות שיקיריהם נעדרים, אך גם אתמול התלוננו רבים בכלי התקשורת, כי הרשויות עדיין לא מסוגלות לעדכן אותם מה עלה בגורל קרוביהם.

למעלה מ-1,000 מחבלים חוסלו במהלך כיבוש השטח מחדש. על פי דובר צה״ל במהלך הימים האחרונים תקף חיל האוויר מאות מטרות במעוזי חמאס במהלכן חוסלו מאות מפעילי ארגון הטרור. במקביל לתקיפות חיל האוויר, תקף חיל הים במרחב הימי. צה״ל נמצא כעת בשליטה מלאה בעוטף עזה, למעט מקרים בודדים של היתקלויות עם מחבלים שנותרו בשטח.

״עברנו לשיטת התקפה אחרת של גלי התקפה״, מסר תא"ל דניאל הגרי, בעדכון לתקשורת, ״תקיפות של אלפי חימושים על אלפי מטרות, בתים של מפקדים, מפקדות, תשתיות וחמ"לים. בתקיפות האלו נהרגו מאות פעילי חמאס. נגיע אליהם בכל מקום״.

בתוך כך, שני בכירי חמאס, חברי הלשכה המדינית, ג'ואד אבו שמאלה וזכריא אבו מעמר, חוסלו היום על ידי כוחות צה״ל. אבו שמאלה, נחשב ל״שר הכלכלה״ של ארגון הטרור והיה אחראי על ניהול המנגנון הכספי של הארגון וניתובו לפעולות טרור. אבו מעמר עמד בראש משרד היחסים הלאומיים בלשכת המדינית של חמאס. שני הבכירים כאמור חוסלו על ידי חיל האוויר בתקיפות צה״ל ברצועה.

לאחר יותר מחמישה ימי מלחמה הוקמת ממשלת חירום לאומית. על פי ההסכמות הקבינט המצומצם אשר ינהל בפועל את המלחמה, יכלול את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט ואת יו״ר מפלגת המחנה הממלכתי, בני גנץ. הרמטכ״ל לשעבר גדי אייזנקוט והשר לעניינים אסטרטגיים, רון דרמר, ישמשו בקבינט המלחמה כמשקיפים.

״אנחנו במערכה על הבית. מלחמה על הבטחת קיומנו – שבה ננצח״, אמר ראש הממשלה בנאום טלוויזיוני, ״המלחמה הזו נכפתה עלינו על ידי אויב מתועב, חיות אדם שחוגגים רצח נשים, ילדים וקשישים. חמאס זה דעא״ש ונכריע אותו בדיוק כפי שהעולם הנאור הכריע את דעא״ש״.

נושאת המטוסים האמריקנית ג'רלד פורד הגיעה לאזור | צילום: Shutterstock

על פי דיווח שפורסם ב׳וול סטריט ג׳ורנל׳, אירן סייעה באופן ישיר בתכנון מתקפת הפתע הרצחנית של חמאס וכי בכירים במשמרות המהפכה באיראן נתנו אור ירוק וקבעו את מועד המתקפה.

בשיחה שקיים עם ראש הממשלה נתניהו הביע נשיא ארה״ב ביידן זעזוע עמוק מ״מתקפת הטבח בעיצומו של החג היהודי״ ואת ״תמיכתה הבלתי מסויגת של אמריקה בישראל״. במהלך השיחה אישר הנשיא האמריקני העברת סיוע ביטחוני בהיקפים גדולים. במקביל הודיע הפנטגון על קידום ספינות מלחמה וכוחות קרב אמריקניים אל מזרח הים התיכון כמסר ברור שהדהד בכל רחבי האזור. על פי הודעת צבא ארה״ב נושאת המטוסים ׳ג׳רלד פורד׳ – הכוללת כוח הרתעה אדיר הכולל אלפי לוחמים, ספינות ומטוסי קרב – הגיעה לאזור והתמקמה במזרח הים התיכון. על פי דיווחים שונים ממשל ביידן שוקל לקדם משחתת נוספת אל עבר המזרח התיכון במטרה לחזק את ההרתעה.

בתוך כך פרסמו מדינות במערב הצהרה משותפת ובה הביעו תמיכה בלתי מסוייגת לישראל וגינוי חד משמעי למעשי הטרור המזוויעים של החמאס. בטיימס סקוור בניו יורק התקיימו אמש הפגנות תמיכה בישראל, ובמקביל גם הפגנת פלשתינים.

מביעים הזדהות עם ישראל אתמול בטיים סקוור בניו יורק | צילום: Shutterstock

מתקפת רצח בחג

בבוקר של יום שבת, בעיצומו של חג שמחת תורה, פתח חמאס במתקפה על ישראל מהאוויר, היבשה והים. מאות מחבלים פרצו את גבול רצועת עזה לישובי העוטף בחסות אלפי רקטות שנורו לעבר ערי ישראל – מה שהוביל לאחת התקיפות הקשות ביותר על ישראל מזה עשרות שנים.

במתקפה המתוכננת רצחו מחבלי החמאס מאות צעירים ישראלים שבילו במסיבה באזור רעים ולקחו בשבי עוד עשרות. מאות מחבלים נוספים פשטו על ישובי וערי העוטף תוך שהם טובחים בעוד מאות אזרחים תמימים ולוקחים בשבי עוד עשרות – ביניהם נשים, ילדים וזקנים.

בשבת אמר נתניהו כי היקף הפיגוע "מעולם לא נראה בישראל", ונשבע "לנקום נקמה אדירה ליום השחור הזה". המפקד הצבאי של ארגון הטרור חמאס, הארכי-מחבל מוחמד דף, כינה את המתקפה "יום הקרב הגדול ביותר לסיום הכיבוש האחרון עלי אדמות".

"מה שקרה היום הוא חסר תקדים בישראל – ואני אדאג שזה לא יקרה שוב. כל הממשלה עומדת מאחורי ההחלטה הזו", הכריז ראש הממשלה נתניהו בהצהרה מיוחדת במוצאי שבת. ״ישראל תשתמש בכל כוחה כדי להשמיד את יכולות חמאס" ו"תנקום בכוח את היום האפל הזה שכפו על מדינת ישראל ואזרחיה".

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן