חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
עו”ד ניצנה דרשן-לייטנר | צילום: איתן טל
עו”ד ניצנה דרשן-לייטנר | צילום: איתן טל

הפרקליטים: לקחת את הטרור לבית המשפט

עו”ד ניצנה דרשן-לייטנר, מייסדת ונשיאת ארגון “שורת הדין” ללוחמה משפטית בגופי טרור פועלת לצד המוסד הישראלי להעמדת המפגעים לדין והשגת מלוא הפיצויים עבור קורבנות הטרור

BrandVoice

עו”ד ניצנה דרשן-לייטנר

השכלה: תואר ראשון במשפטים ותואר שני במנהל עסקים

הסמכה: עורכת דין

תחביבים: קריאה ונגינה בפסנתר

מצב משפחתי: נשואה + 6, מתוכם שלישיה


עו”ד ניצנה דרשן-לייטנר ככל הנראה בילתה יותר שעות עם טרוריסטים מאשר כל עו”ד ישראלי אחר. הארגון המשפטי “שורת הדין” ללוחמה בטרור שייסדה לפני שני עשורים הבטיח עד כה יותר פסקי דין כנגד פושעי טרור מכל ארגון אחר בעולם, והמאבק שלה אפילו לא קרוב לסיום.

היא מייצגת נפגעי טרור בתביעות כנגד ארגוני טרור וכל מי שתומך בהם: מדינות, בנקים וחברות ענק המסייעים לטרור. היא נלחמת בדה-לגיטימציה שנעשית למדינת ישראל ברחבי העולם, ונאבקת עבור חיילי צה”ל בבית הדין הפלילי בהאג. היא הצליחה להשיג פסקי דין בשווי מיליארדי דולרים ומימשה מאות מיליונים לטובת הקורבנות. היא שינתה את המערכת הבנקאית הבינלאומית כך שאף בנק אינו מעז לפתוח חשבון בנק לארגון טרור או לפעול באזורים מוכי טרור. כמו כן, עצרה את המשטים לעזה ובכך מנעה עימותים עם חיילי צה”ל.

דרכה המקצועית של עו”ד ניצנה דרשן-לייטנר למאבק בטרור החלה כבר בהיותה סטודנטית למשפטים, בתחילת שנות ה-90. “כחלק מחתימת הסכמי אוסלו בין ישראל ואש”ף הגיע לארץ מוחמד אבו עבאס, אחד מראשי הארגון שכמה שנים קודם לכן היה בין מתכנני חטיפתה של האנייה ‘אקילה לאורו’ שבה נרצח בדם קר היהודי האמריקאי ליאון קלינגהופר”, אומרת עו”ד דרשן-לייטנר. “יזמנו, חבורת סטודנטים למשפטים, הגשת בג”ץ נגד ההחלטה לאשר את כניסתו לישראל, ואני נבחרתי על ידם לטעון בבית המשפט. בניגוד להמלצותיהם של שלושת השופטים למחוק את העתירה, המשכתי והתעקשתי לטעון מתוך תחושת שליחות ושאיפה לצדק, מאחר ודמו של ליאון קלינגהופר זעק מהאדמה”.

“השופטים פסקו לבסוף שאינם רואים מקום להתערב, אולם לא הטילו עלינו הוצאות משפט. הבנתי מרגע זה והלאה שהמטרה שלי בחיים היא להשמיע את קולם של נפגעי הטרור”. היא אומרת.

במהלך לימודיה המשיכה עו”ד ניצנה דרשן-לייטנר לפעול למען קורבנות טרור ובנושאי זכויות אדם, ובהמשך פתחה משרד במודיעין שעסק בתחום המשפט האזרחי. בשנת 1993 נישאה לאריאל לייטנר, יליד ארצות־הברית, שעשה תואר שני במשפטים בבר־אילן. אחרי הולדתם של בן ובת, הרתה וילדה שלישייה (בן ושתי בנות), ולאחריהם אזרה עוז וילדה עוד בת, והיא משלבת בהצלחה ובנחישות רבה את חיי המשפחה והקריירה המקצועית המרשימה שלה.

עו”ד דרשן-לייטנר היא זוכת פרס מוסקוביץ’ לציונות לשנת 2012. בשנת 2014 היא נבחרה על ידי עיתון מוביל כאחת מ-50 היהודים המשפיעים בעולם, ובשנת 2015 נבחרה על ידי מגזין נשים כאחת מ-50 הנשים המעוררות השראה בישראל. בעקבות הצלחות משפטיות שהיו לה נגד אלה המחרימים את ישראל, כמו Airbnb ובן אנד ג’ריס, ופסקי דין בסך מאות מיליוני שקלים שזכתה כנגד הרשות הפלשתינית, חמאס ואיראן, זכתה גם השנה להיות בין ה-50 היהודים המשפיעים ביותר בעולם.

בספרה המרתק “הרפון” (צלצל, בעברית) שנכתב יחד עם הסופר סמואל מ. כ”ץ, מספרת עו”ד דרשן-לייטנר את סיפור פעילותה עם אנשי יחידת ‘צלצל’ של המוסד. הספר יצא לאור לראשונה בארצות־הברית (בהוצאת Hachette) ולאחרונה בישראל (בהוצאת “ידיעות ספרים”) וחושף את סיפורה של היחידה הסודית שהוקמה על ידי מאיר דגן במטרה לגדוע את הצינורות שמובילים כספים למימון הטרור.

הקו המנחה אותה לדבריה: “’במקום שאין אנשים השתדל להיות איש’. בשורת הדין אנו נלחמים את מלחמתה המשפטית של מדינת ישראל. כעורכת דין פרטית, ידיי אינן כבולות בניגוד לידיה של המדינה ואני חופשיה לעשות כל זאת למען המדינה ולמען הצדק. כך מתחזקת מדי יום המחויבות שלי לעשייה הציבורית. המטרה שלי היא להביא את אויבי ישראל לשלם בגין דם יהודי שנשפך. להראות לעולם שאין מי שירצח יותר יהודים ויצא מבלי לשלם”.

עו”ד דרשן-לייטנר פותחת כעת בשלב השני של מפעל חייה והיא מתמודדת בבחירות לכנסת מטעם מפלגת הבית היהודי, לדבריה, “כדי להוביל את המלחמה למען המדינה באותה נחרצות מכנסת ישראל”.

ניהול והפקת הפרויקט: עינת פרידמן


BrandVoice הוא מותג התוכן השיווקי של פורבס ישראל

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן