חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
שליח האיחוד בעזה, סוון קון פון בורגסדורף, ברחפן מעזה
שליח האיחוד בעזה, סוון קון פון בורגסדורף, ברחפן מעזה

צפו: כך לימד שליח האיחוד האירופי את העזתים לצנוח במצנחי רחיפה

לפני שלושה חודשים יזם שליח האיחוד בעזה, סוון קון פון בורגסדורף, מפגן פרובוקטיבי ומתגרה של טיסה מול חופי עזה במצנח רחיפה, למרות הנסיון הישראלי למנוע שימוש בכלים אלה מחשש לפיגועים. ״זוהי הטיסה הראשונה בהיסטוריה של עזה", הכריז השליח האירופי באמירה שבדיעבד מסתברת כנבואית ומזעזעת, "אנו מראים לכם את הדרך קדימה... גם אתם יכולים! תשוחרר פלסטין!"

ביולי האחרון בחר שליח האיחוד האירופי לאזור, סוון קוהן פון-בורגסדורף, לציין באופן פרובוקטיבי ומיוחד את סיום כהונתו באזור: צניחה במצנח רחיפה לאורך חופי עזה. ב״מפגן של סולידריות״, שנועד לדבריו למשוך את תשומת לב העולם ״למצור הישראלי המתמשך על המובלעת הפלסטינית״, טס הדיפלומט הגרמני במשך מספר דקות אל מול חופי הרצועה, זאת למרות איסור ישראלי על טיסות מעין כאלה מעזה.

בסיום המפגן תועד השליח האירופי הרשמי מכריז בגאווה כי ״זוהי הטיסה הראשונה בהיסטוריה של עזה.. מה אפשר ללמוד מזה?״, המשיך השליח לתאר בהתלהבות, ״שגם אתם יכולים!… הכל אפשרי בעזה״. פון-בורגסדורף הדגיש כי מפגן הצניחה שלו נועד ״להראות לכם את הדרך קדימה.. נמשיך לעבוד בשביל זה", הכריז אז.

על פי דיווחים, גם דובר משלחת האיחוד האירופי לפלסטינים השתתף באותה טיסה ברחפני צניחה, שככל הנראה הוברחו לעזה הודות לחסינות הדיפלומטית מהם נהנים שליחי הארגון לאזור. ישראל מנסה במשך שנים למנוע ככל האפשר הכנסת סחורות וציוד לכאורה אזרחי שעלול לשמש לפעילות טרור כנגדה ובראיה לאחור כיום מתברר באיזה היקף השתמשו פעילי ומפקדי חמאס באותם מוצרים אזרחיים למטרות טרור.

"פעולה פרובוקטיבית"

דובר משלחת האיחוד האירופי לפלסטינים אמר אז לסוכנות הידיעות רויטרס כי מצנח הרחיפה שייך לפון בורגסדורף וכי הרשויות הישראליות לא קיבלו מידע מראש על "הפעילות המקומית והספורטיבית בלבד".

בתגובה למפגן הפרובוקטיבי של הדיפלומט הגרמני פרסמה ישראל הודעת גינוי רשמית בו גינתה את טיסת מצנח הרחיפה. ״מדובר בפעולה פרובוקטיבית ששימשה תעמולה לקבוצות מיליטנטיות בעזה״, התריע אז משרד החוץ הישראלי בהודעה הרשמית. דובר מטעם המשרד הזהיר כי "הדיפלומט האירופי שכח מזמן שהוא מייצג את האיחוד האירופי והמדינות החברות בו, ממשיך לייצג את הנרטיב הפלסטיני ולהוות כלי תעמולה בידי ארגוני הטרור השולטים בעזה".

שלושה חודשים בלבד אחרי אותה טיסה "ראשונה והיסטורית" של השליח האירופי, ברור מדוע ועד כמה היה כה חשוב לישראל לנסות למנוע מכלי טיס שכאלה להיכנס לרצועה, ומדוע גינתה את "הפעילות הספורטיבית" הזאת. עד לכתיבת שורות אלה ידוע על לפחות 1,300 ישראלים שנרצחו במתקפה של החמאס, שכללה גם חדירה לישראל באמצעות עשרות מצנחים ומצנחים ממונעים.

בכתבה זו משולבים סרטונים ותמונות מהרשתות החברתיות בשימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן