חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
ג'ון לנון. באיזה מקום ברשימה דורג הזמר האיקוני? | צילום: Shutterstock
ג'ון לנון. באיזה מקום ברשימה דורג הזמר האייקוני? | צילום: Shutterstock

עשירים גם בעולם הבא: אלו האמנים המנוחים המרוויחים ביותר לשנת 2021

אמנות טובה היא על זמנית. בשנה החולפת, סופרים, זמרים ושחקנים מוכרים המשיכו להרוויח על יצירותיהם ובגדול, למרות שאינם בין החיים. מיהו הסופר שקטף את המקום הראשון בדירוג הודות לעסקת ענק עם נטפליקס ומיהו אייקון התרבות שנמצא בתחתית הרשימה?

אמנות טובה היא גם על-זמנית, ויצירתם של כוכבים ואמנים רבים שהלכו לעולמם ממשיכה לחיות גם הרבה אחרי לכתם. כך למשל במקרה של רואלד דאהל, יוצר הספר 'צ'רלי בממכלת השוקולד', שחווה השנה שנה מוצלחת ורווחית במיוחד, למרות העובדה שהוא לא בין החיים כבר למעלה מ-30 שנה.

השנה, הסופר המנוח שכתב במהלך חייו 43 ספרים שעובדו ל-16 סרטים מצליחים, הרוויח מיליונים לאחר שענקית התוכן נטפליקס רכשה את הזכויות לסיפוריו תמורת 684 מיליון דולר. חברת הסטרימינג מתכננת להשתמש בסיפוריו של דאהל כדי לייצר סרטים וסדרות סביב סדרת הספרים 'מתילדה', צ'רלי בממלכת השוקולד', ',המכשפות' ועוד.

במהלך חייו, דאהל מכר למעלה מ-300 מיליון ספרים ברחבי העולם. הסרט 'צ'רלי בממלכת השוקולד', בכיכובו של ג'וני דפ, גרף למעלה ממיליארד דולר בבתי הקולנוע. כעת, עם תקציבי הענק של חברת הטלוויזיה, היצירה שלו תמשיך להגיע לצופים נוספים ברחבי העולם ותגרוף לכיסי הבכירים בנטפליקס מיליוני דולרים, כך לפי ההערכות.

עסקת הענק העניקה לדאהל את המקום הראשון ברשימת פורבס של הכוכבים המנוחים המרוויחים ביותר לשנת 2021, עם רווח מוערך של 513 מיליון דולר לו היה בחיים. נכון להיום, נטפליקס תהנה כמובן מנתח נאה מההכנסות על התוכן שתייצר, אך 75% מהמניות על יצירותיו של דאהל עדיין שייכות לבני משפחתו שירוויחו גם הם סכומים נכבדים מהעסקה.

רשימת פורבס לדירוג האמנים המתים המרווחים לשנה הנוכחית נוצרה על ידי הצלבת נתונים ממספר מקורות: פרסומים בעיתונות שראו אור במהלך השנה האחרונה, רישומי עסקאות הפתוחים לעיון הציבור, מאגרי נתונים קולנועיים וראיונות עם בכירים בתעשיית הבידור. אלו הם חמשת הכוכבים המובילים שהמשיכו להרוויח גם בעולם הבא.

במקום הראשון: רואלד דאהל

כאמור, במקום הראשון נמצא הסופר רואלד דאהל הודות לרכישת הענק של נטפליקס על הזכויות על כל מאגר יצירותיו. דאהל הלך לעולמו בשנת 1990 כשהוא בן 74, לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. במהלך חייו טען דאהל שיצירותיו מדברות אך ורק לקהל צעיר יותר ולילדים ואף הרחיק ואמר כי "מבוגרים לא מעוניינים להקשיב למה שיש לי לומר".

נראה כי העסקה עם ענקית הסטרימינג מערערת על קביעתו של הסופר. בשנה הבאה צפויים לצאת לדרך מספר פרויקטים המבוססים על ספריו של דאהל, המיועדים דווקא לקהל בוגר יותר. היצירה הראשונה שצפויה לצאת לאקרנים היא סדרה המבוססת על סדרת הספרים הפופולרית 'מתילדה', שצפויה לצאת באמצע 2022.

במקום השני: פרינס

הזמר המוכר פרינס נמצא במקום השני ברשימה, עם רווחים כוללים של 120 מיליון דולר במהלך השנה הנוכחית. פרינס הלך לעולמו בשנת 2017 כשהוא בן 57, כתוצאה ממנת יתר. שלושת יורשיו של הזמר הרוויחו השנה סכום כולל של 108 מיליון דולר הודות לעסקה במסגרתה מכרו את רוב השליטה שלה במאגר השירים והתמלוגים.

הזמר פרינס במהלך הופעת סופרבול | צילום: Shutterstock
הזמר פרינס במהלך הופעת האמצע באירועי הסופרבול | צילום: Shutterstock

במקום השלישי: מייקל ג'קסון

מלך הפופ הרוויח בשנה החולפת כ-75 מיליון דולר הודות לספרייה המוזיקלית העשירה שלו. הזמר הלך לעולמו בשנת 2009 כשהוא בן 50, כאשר נסיבות מותו עדיין מוטלות בספק. לצד הארסנל המוזיקלי העשיר שלו עצמו, ג'קסון רכש בחייו את השליטה על שירים של זמרי על נוספים לרבות הזמר האגדי ריי צ'ארלס וזמרת הנשמה ארית'ה פרנקלין, מה שהזניק את הונו ב-30 מיליון דולר בשנה החולפת. כמו כן, השירים המוכרים והאהובים שלו, 'Billie Jean', 'Beat It' ו-'Rock with You' זכו השנה ל-1.3 מיליארד השמעות בפלטפורמות השונות.

במקום הרביעי: צ'רלס שולץ

המאייר האמריקאי צ'רלס שולץ, שעומד מאחורי הדמות הפופולרית המצוירת והאהובה של סנופי, הרוויח השנה לא פחות מ-40 מיליון דולר. שולץ הלך לעולמו בשנת 2000, כשהוא בן 77, לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. מידי שנה, הספיישלים של סדרת הטלוויזיה המבוססת על הקומיקס Peanuts המבוססים על מעלליהם של סנופי, צ'רלי בראון ויתר החברים, משודרים בטלוויזיה בארה"ב לעשרות מיליוני צופים נאמנים. בשנה הנוכחית, עסקיו של שולץ, הכוללים סדרות, סרטים, ספרים, חוברות קומיקס ומוצרים נוספים, הניבו רווח כולל של 157 מיליון דולר, כ-47 מיליון דולר יותר מהרווחים של השנה שעברה.

חלק מהסכום הנכבד הגיע הודות עסקת ענק שסגרה החברה עם Apple TV+, שרכשה את הזכויות לחלק מהסדרות שיצר שולץ ואף יצרה עיבודים חדשים לעונות נוספות שאמורות לצאת בשנה הבאה.

במקום החמישי: ד"ר סוס

סופר הילדים המוכר תיאודור סוס גיזל, המוכר יותר בכינויו ד"ר סוס, הרוויח השנה 35 מיליון דולר. למרות שהלך לעולמו בשנת 1991, כשהוא בן 87, לאחר מאבק במחלת הסרטן, מורשתו ממשיכה לחיות ולהשפיע על מיליוני ילדים ברחבי העולם. במהלך השנה האחרונה, יותר מ-7 מיליון ספרים של הסופר המוערך נמכרו ברחבי ארה"ב וקנדה, עלייה של כמיליון ספרים משנת 2020.

רווחיו של סוס והיקף מכירת הספרים שלו ממשיך לזנק מידי שנה וכך גם ההצעות לעיבודים של יצירותיו לסרטים וסדרות טלוויזיה, שלא מפסיקות לזרום. כיום, בראש החברה שהקים עומדת נשיאת החברה, סוזן ברנדט, שבימים אלו סוגרת עסקה עם ענקית הסטרימינג נטפליקס המקנה להם חלק מהזכויות ליצירתיו של סוס.

יצירותיו של ד"ר סוס. מיליוני קוראים חדשים מידי שנה | צילום: Shutterstock
יצירותיו של ד"ר סוס. מיליוני קוראים חדשים מידי שנה | צילום: Shutterstock

עוד נתונים ומספרים

במקום השישי ברשימה נמצא השחקן, הזמר והבדרן בינג קרוסבי שנפטר מסרטן בשנת 1977 כשהוא בן 75. יורשיו של קרוסבי הרוויחו השנה לפי נתוני פורבס 33 מיליון דולר, בעיקר על ידי מכירות תמלוגים לסרטיו ולשיריו.

במקום השביעי ברשימה נמצא הזמר אלביס פרסלי, עם רווח של 30 מיליון דולר. פרסלי נפטר מהתקף לב בשנת 1977, כשהוא בן 42 בלבד. גם הפעם נטפליקס אחראית לחלק גדול מרווחיו של פרסלי בשנה החולפת, בעיקר בעקבות עסקה לסרט חדש בו צפויה לככב דמותו המצוירת של פרסלי לצד פסקול המורכב ברובו משיריו.

במקום השמיני נמצא שחקן הגולף האמריקאי ארנולד פאלמר שזכה בחייו לכינוי 'מלך הגולף'. פאלמר שהלך לעולמו ממחלת לב בשנת 2016 היה בן 87 במותו. השנה הוא העביר ליורשיו 27 מיליון דולר, בעיקר בשל עסקה שחתם עם חברת המשקאות Arizona Beverages שמשווקת עד היום משקה תה קר על שמו. בשנה החולפת המוצר זכה לזינוק של 15% בהיקף המכירות, מה שזיכה את פאלמר במקום השמיני בדירוג פורבס.

בוב מארלי. לא רק תמלוגים על שירים אלא גם חברת מוצרי מוזיקה משגשגת | צילום: Shutterstock
בוב מארלי. לא רק תמלוגים על שירים אלא גם חברת מוצרי מוזיקה משגשגת | צילום: Shutterstock

בהמשך הרשימה ניתן למצוא שני זמרים מוכרים: הזמר בוב מארלי שדורג בבמקום ה-11, עם רווח של 16 מיליון דולר בשנה החולפת הודות לתמלוגי השירים ולמותג על שמו שמייצר מוצרים רבים הקשורים במוזיקה כמו קולקציית אוזניות, רמקולים ומיקרופונים. מארלי נפטר ממחלת הסרטן בשנת 1981 כשהוא בן 36 בלבד.

במקום ה-12 והאחרון ברשימה לשנה הנוכחית נמצא אגדת הפופ ג'ון לנון, עם רווח כולל של 12 מיליון דולר. לנון מת בשנת 1980 כשהוא בן 40 כתוצאה מהתנקשות. השנה צוין יום השנה ה-50 לשירו המפורסם של לנון ואשתו יוקו אונו- "Imagine", אירוע שלווה בחגיגות ומכירות מוצרים נלווים ברחבי העולם. למרות שחלק גדול מהזכויות לשיריו של לנון נרכש על ידי כוכב אחר ברשימה, מייקל ג'קסון, מרבית הזכויות לשירים שיצר כשהיה חלק מלהקת הביטלס נמצא ברשות ילדיו של לנון, מה שמניב להם מיליוני דולרים מידי שנה.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן