Forbes Israel Logo

אנצאר־אללה (המורדים החות'ים)

כיבוש הבירה צנעא ביסס את כוחה ומעמדה הפנימי והאזורי של המיליציה השבטית | צילום: Shutterstock

"אנצאר־אללה" ("תומכי האל") – ארגון הטרור השיעי־זיידי, המוכר יותר בשם הגנרי המורדים החות'ים, מנהל כבר למעלה משני עשורים מאבק עיקש נגד ממשלת תימן, ובשנים האחרונות גם מול כוחות צבא הקואליציה של המדינות הסוניות באזור. גל המחאות שסחף את הרחוב הערבי ב־2011, וחולשתה הבולטת של הממשלה התימנית, נוצלו על ידם להעמקת האחיזה במדינה, כשעד סופה של 2014 כבר השלימו את ההשתלטות על עיר הבירה וחיסלו את עלי עבדאללה סאלח, הרודן ששלט בתימן במשך 33 שנה. 

כיאה למיליציה פרו־איראנית הנתמכת על ידי משטר האייתולות, גבולות גזרת הלחימה של החות'ים לא מוגבלים רק למדינה. בעידודה ובהכוונתה של טהרן, המספקת נשק וידע צבאי מתקדם, יזמו פעילי הארגון התקפות מתוחכמות – באמצעות טילים בליסטיים, טילי שיוט, מל"טים ורחפני תקיפה – על מאות מטרות אזרחיות בסעודיה, באיחוד האמירויות ולאורך נתיבי השיט העמוסים של מיצרי באב אל־מנדב ומפרץ עדן. בספטמבר 2019 הנחיתו החות'ים מהלומה קשה על מתקני הזיקוק של חברת ארמקו הסעודית – יצרנית הנפט הגדולה בעולם – באמצעות עשרות מל"טים מתאבדים וטילי שיוט, במתקפה משולבת שגרמה לפגיעה של 5% בתפוקת הנפט העולמית. 

באוגוסט האחרון דיווח עיתון הדיילי־אקספרס הבריטי על פשיטה שביצעו כוחות הקומנדו של הוד מעלתה על מעוזי החות'ים בתימן. הפעולה הנדירה של יחידת העלית נועדה לצוד את מפעילי המל"טים ששיגרו את כלי הטיס המתאבדים על ספינת ה"מרסר סטריט" – מתקפה שגרמה להריגתם של שני אנשי צוות, ביניהם חייל בריטי לשעבר שעבד כמאבטח על סיפונה. הערכות הן שהחות'ים ביצעו את המתקפה בהוראתה הישירה של טהרן.

"את הטרגדיה האנושית המזעזעת של תימן ניצלו האיראנים והפכו אותה באמצעות החות'ים לבסיס פעילות, שממנו הם תוקפים את הסעודים כמעט מדי יום באמצעות טילים ומל"טים חמושים", אומר האלוף במיל' עמוס גלעד, "כל היכולות הצבאיות המתקדמות שלהם מגיעות מאיראן, שמזרימה להם כלי נשק ואמצעי לחימה מתוחכמים", מדגיש גלעד ומוסיף כי אינו שולל אפשרות לפיה המוצב הקדמי האיראני הזה יופנה יום אחד גם נגד ישראל. "החות'ים כפרוקסי איראני מהווים באופן חד־משמעי איום", הוא מזהיר, "בדיוק כמו חיזבאללה, האיראנים מוכנים להילחם עד השיעי האחרון, כל עוד הוא לא איראני".

השתלטות כלכלית

גדול ההישגים של עבד אל־מלכ אל־חות'י, מנהיג החות'ים, הוא ללא ספק כיבוש הבירה צנעא, מהלך שביסס את כוחה ומעמדה הפנימי והאזורי של המיליציה השבטית. כיום מחזיק הארגון בכרבע משטח המדינה, תוך שליטה על ערי מפתח נוספות כמו צעדה וטאיז – העיר השלישית בגודלה. אחיזה בערי מפתח חשובות ובשטחים נרחבים במדינה הקנו לחות'ים אחיזה איתנה בעורק הכלכלי הראשי של תימן, שליטה על תאגידים וחברות מובילות ועוצמה פיננסית אדירה. כיום שולטים פעילי הארגון על רוב משאביה הכלכליים של המדינה, כש־23 מיליון איש – 80% מאוכלוסיית תימן – נתונים תחת שליטתם הישירה.

דוח מיוחד שהוגש השנה למועצת הביטחון של האו"ם חושף עד כמה התעצם הארגון הפרו־איראני, לא רק מבחינה צבאית, אלא גם מבחינה פיננסית – ומשרטט כיצד השתלטו אנשיו על חברות ותאגידים ממשלתיים, ואיך הם מסיטים כספים לקופת הארגון. לפי הדוח מדובר בחברות ובמוסדות הגדולים ביותר בכלכלה התימנית, שהיו בעבר בבעלות ממשלתית (מלאה או חלקית) וכעת נמצאות תחת ריבונותה של המיליציה החות'ית. כך למשל, מוזכרים כמה מן המוסדות הבנקאיים הממשלתיים החשובים במדינה – כמו הבנק המרכזי בצנעא, הבנק החקלאי והבנק לפיתוח ובנייה, חברות הנפט והגז הממשלתיות, תאגיד הטלקומוניקציה הציבורי, החברה הממשלתית לניהול השקעות YEC, חברת התעופה של תימן (Yemen Airways) וחברת הטבק הגדולה במדינה – Kamran Industry & Investment  – בה מחזיקה נתח משמעותי ענקית הטבק הבינלאומית, בריטיש אמריקן טבקו.

סך כל החברות ותאגידי הממשלה הנמצאים כיום תחת שליטת החות'ים אחראים ליותר מ־95% מהכנסות המדינה ממיסים (מע"מ, מס חברות, אגרות, רישיונות ומיסים עקיפים אחרים). על פי הערכות מומחי האו"ם, הצליחו החות'ים לנתב סכומי עתק בהיקף מצטבר של מיליארדי דולרים בשנה, הודות לשליטתם באותן חברות. הערכה שמרנית גורסת כי במהלך 2019 לבדה הסיטו החות'ים לא פחות מ־1.8 מיליארד דולר מכספי המדינה היישר אל קופת הארגון. כספים אלה מימנו את הלחימה בתימן, אך חלק בלתי מבוטל מהם נותבו ישירות לחשבונות הבנק הפרטיים של המנהיג עבד אל־מלכ, מקורביו ובכירים אחרים בארגון.

לאחרונה השלימו החות'ים את כיבושה של העיר אל־חודיידה, ובה הנמל הגדול והחשוב בתימן. יחד עם אחיזתם בנמלים אל־סליף וראס־עיסא, שולטים כיום החות'ים בעורקי התובלה העיקריים במדינה, דרכם עוברות רוב הסחורות המיובאות, גם אלו המיועדות לאזורים מחוץ לתחום שליטתם. על כל הסחורות האלה מטיל הארגון מיסי ייבוא, המשלשלים לקופתם עשרות מיליוני דולרים מדי חודש. במקביל ממשיכים כוחות הארגון להדוף את כוחות הממשל גם בגזרה המזרחית, כשהם משתלטים על שני מחוזות בפרובינציית מנריב, אולי בדרך לכיבושה המוחלט של הפרובינציה העשירה במשאבי נפט וגז. אחיזה זו תעניק להם בעתיד מקור הון אדיר נוסף.

אך כבר היום נהנים החות'ים מרווחי הזהב השחור, באדיבות הפטרון מאיראן. על פי דוח המומחים של האו"ם לאזור, איראן משתמשת בארגון כדי לעקוף את הסנקציות הבינלאומיות ולייצא נפט לא חוקי לתימן – ומשם למדינות נוספות. הנפט מועמס באחד מערי הנמל הגדולות של איראן, ובאמצעות ניירות מזויפים עושה את דרכו היישר אל נמל חודיידה בתימן, תוך התחמקות מגילוי על ידי כוחות הקואליציה או הפקחים הימיים של האו"ם.

באמצעות סחר ומיסוי כמויות הנפט האדירות, משלשלים החות'ים לכיסם סכומים המצטברים למאות מיליוני דולרים בכל שנה. דוח האו"ם מעריך את הכנסת הארגון מאפיק זה בלבד בכ־360 מיליון דולר. 

אנשיו של עבד אל־מלכ אינם בוחלים בשום אמצעי על מנת להסיט מקורות הון אל קופת הארגון, גם במחיר של פגיעה ישירה באוכלוסייה המקומית. וכך, מנצלים החות'ים את המשבר ההומניטרי החמור בתימן – משבר שהם גורם מרכזי בהתחוללותו – כדי להטיל מיסים על הסיוע הזר שנכנס למדינה המוכה לשם גזירת רווחים. נתיב רווחי זה מניב להם, על פי הערכות המומחים, עשרות מיליוני דולרים נוספים מדי שנה.

לדירוג המלא

הרשמה לניוזלטר

כתבות נוספות