חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

כתאא'ב חיזבאללה

כתאא'ב חיזבאללה. כפופים באופן מוחלט להוראתו של המנהיג העליון האיראני עלי חמינאי | צילום: shutterstock

למרות גודלו הצנוע יחסית של כתאא'ב חיזבאללה (הבריגדות של מפלגת האל), למיליציה הפרו־איראנית, המונה בסך הכול כמה מאות לוחמים, חשיבות והשפעה עצומה במאבק השיעי המתנהל בעיראק. לאורך שנים רבות הייתה המילציה השיעית־עיראקית הזו אחראית לכמה מהפעולות הקטלניות ביותר שבוצעו בעשור האחרון בעיראק כנגד כוחות הקואליציה והאוכלוסייה הסונית המקומית, והיא משמשת עבור איראן כלי חשוב בהגשמת חזון "הסהר־השיעי".  

ברזומה העשיר והמפוקפק של הארגון רשומות מתקפות רבות כנגד כוחות צבא ארה"ב והקואליציה. מנהיג המיליציה הקיצונית לשעבר, אבו מהדי אל־מוהנדס, היה ממתכנני המתקפה המשולבת כנגד שגרירויות ארה"ב וצרפת בכווית ב־1983, כמו גם ניסיון ההתנקשות באמיר הכווייתי שנתיים לאחר מכן. תחת הנהגתו היה מעורב כתאא'ב חיזבאללה במקרים רבים של רצח, חטיפות ועינויים של האוכלוסייה הסונית, בעיקר במחוז אל־אנבר שבמערב עיראק.

החשבון ארוך השנים של האמריקנים עם אל־מוהנדס נסגר סופית בינואר 2020, עם המתקפה האווירית של ארה"ב על נמל התעופה הבינלאומי של בגדד, אותה תקיפה בה חוסל מפקד כוח קודס האיראני, קאסם סולימאני – דבר המעיד עד כמה קרובים והדוקים היחסים עם הפטרון מטהרן. 

כתאא'ב חיזבאללה הוא מרכיב אסטרטגי חשוב בתוכנית העל האיראנית להגברת השפעתה בעיראק, חלק מהותי בפאזל ששואף משטר האייתולות להרכיב ברצף טריטוריאלי שנמתח מטהרן ועד ביירות. באמצעות המיליציה השיעית יוזמת איראן התנגשויות תכופות נגד האינטרסים האמריקנים בעיראק – כולל מתקפות טילים על בסיסים צבאיים ומטחי קטיושות שנורו לעבר השגרירות בבגדד על ידי אנשי הארגון.

המיליציה השיעית הפרו־איראנית כפופה באופן מוחלט – דתית וצבאית – להוראתו של המנהיג העליון היושב בטהרן, ופעיליו מקבלים את מנהיגותו של עלי חמינאי ואת עיקרון "ולאית א־פקיה" – שלטון החכם בהלכה. כארגון הכפוף ישירות להוראות המכוונות מטהרן מקבל הארגון באופן כמעט בלעדי את מקור הכנסותיו משם, הנאמדות בכמה עשרות מיליוני דולרים בשנה.

תביעה שהוגשה בעבר כנגד בנקים מאירופה חשפה את מנגנון הכספים העובר מטהרן עבור מימון הפעילות הטרוריסטית של כתאא'ב חיזבאללה. על פי התביעה, שהוגשה נגד ענקי הבנקאות Barclays, Credit Suisse, HSBC, Standard Chartered ו־Royal Bank of Scotland, תיעלו אותם הבנקים כספים מטהרן לארגון הטרור בעיראק.

כספים אלו, על פי החשד, הועברו ישירות מאיראן למימון פעולות טרור, ירי ופיצוץ מטעני צד, שמהם נהרגו או נפצעו עשרות חיילים אמריקנים. התביעה ציינה מפורשות את כתאא'ב חיזבאללה כאחד הנמענים העיקריים של אותם כספים, שלפי כתב התביעה הסתכמו בלמעלה מ־100 מיליון דולר.

הכנסות נוספות הנאמדות בכמה מיליוני דולרים בשנה, מייצרים חמושי המיליציה מחטיפות, מדמי כופר ומדמי סחיטה והגנה שהם גובים מעסקים ומאנשים פרטיים הנמצאים באזורים תחת השפעתם.

לדירוג המלא

הרשמה לניוזלטר

כתבות נוספות

דילוג לתוכן