Search
Close this search box.
Forbes Israel Logo

אוסקר גלוך

אוסקר גלוך | צילום: רד־בול זלצבורג, האתר הרשמי
אוסקר גלוך | צילום: רד־בול זלצבורג, האתר הרשמי
18, כדורגלן, רד־בול זלצבורג ונבחרת ישראל

שער וירטואוזי בגמר אליפות אירופה פתח מרדף של מועדוני הכדורגל הגדולים בעולם אחרי אוסקר גלוך ⋅ עכשיו חולם הקשר ההתקפי, שהתחיל ללהטט עם הכדור כבר בגיל חמש במכבי שעריים, לשחק בריאל מדריד ולהביא את נבחרת ישראל ליורו או למונדיאל

"ילד פלא"; "שחקן של פעם בדור"; "הכישרון הגדול ביותר של הכדורגל הישראלי"; "אחד הכדורגלנים המבטיחים בכדורגל העולמי" – מאז פרץ בסערה לתודעה הספורטיבית בשנה האחרונה, נראה שאין סופרלטיב שלא נכתב על שחקן רד־בול זלצבורג ונבחרת ישראל אוסקר גלוך. ולמרות גילו הצעיר ושלל כתרי הזהב והתארים שכבר הונחו על ראשו – הכישרון הצעיר מוכיח לפחות עד עתה, שהוא מצדיק כל מה שנכתב עליו.

בגיל 18 בלבד גלוך כבר חתום על אחד ההישגים הגדולים ביותר של הכדורגל הישראלי, אחרי שהוביל את הנבחרת עד גיל 19 לגמר היסטורי מול נבחרת אנגליה במסגרת טורניר אליפות אירופה שנערך בקיץ האחרון. ארבעה שערים – כולל שער וירטואוזי בגמר, שנבחר לשער הטורניר – סימנו פריצה עולמית סנסציונית של הכישרון הצעיר שהפך לאחד ממצטייני האליפות ופתח מרדף של מועדוני הכדורגל הגדולים בעולם אחריו.
קבוצות גדולות מהליגות הכי בכירות של אירופה – מנצ'סטר סיטי, רומא, אייאקס, ואפילו ברצלונה הגדולה – ביקשו להנחית אצלם את הכוכב הישראלי, שלבסוף בחר במועדון הספורט של זלצבורג. הקבוצה האוסטרית, שידועה בתור חממה לכוכבי על בכדורגל העולמי, שילמה עבורו סכום שיא של 7 מיליון אירו – אחד מסכומי ההעברה הגבוהים ביותר ששולמו אי פעם עבור כדורגלן ישראלי והסכום הגבוה ביותר ששולם על שחקן ישראלי כה צעיר.

מרחובות לאירופה

הקשר ההתקפי שגדל ברחובות והתחיל ללהטט עם הכדור כבר בגיל חמש במכבי שעריים, נחטף מיד על ידי מחלקת הסקאוטינג של מכבי תל אביב, ואת רוב ילדותו העביר במתקני האימונים והמגרשים של הקבוצה בקריית שלום. הוא כיכב בכל קבוצות הילדים והנוער של הקבוצה, כבש עשרות שערים בעונה, הפך למלך השערים של הליגה והוביל את הקבוצות בהן כיכב לתארי אליפות.

הכישרון נצץ לכל אורך הדרך, מה שהוביל באופן טבעי להצעות מפתות מצד מועדוני כדורגל גדולים בארץ. גלוך ומשפחתו הדפו את כולם והחליטו להישאר במועדון בו עשה את צעדיו הראשונים כשחקן עד שיגשים את היעד הבא בקריירה – אירופה.

ואין פה הרבה מקריות. הקריירה של גלוך מתוכננת ומתוקתקת עד הפרט האחרון. כל החלטה מתקבלת אחרי שקלול כל הפרמטרים ואופטימיזציה של התנאים שיבטיחו את מסלול ההצלחה. כך היה כשקיבלו את ההחלטה להישאר במכבי תל אביב למרות כל ההצעות, וכך היה גם כשהחליטו לנחות דווקא בזלצבורג האוסטרית ולסרב להצעה של מועדון פאר כמו ברצלונה – אחד ממועדוני הכדורגל הגדולים והחזקים בעולם. צעד שמעטים מאוד בכדורגל העולמי עשו בעבר.

אוסקר גלוך | צילום: רד־בול זלצבורג, האתר הרשמי
אוסקר גלוך | צילום: רד־בול זלצבורג, האתר הרשמי

לא הרבה יודעים זאת, אבל אוסקר אוהד דווקא את היריבה המושבעת של הקטאלונים מברצלונה. ״מאז שאני זוכר את עצמי, מגיל קטן כשרק התחלתי לשחק כדורגל, אני אוהד את ריאל מדריד״, הוא מספר.

אז זאת הסיבה שאמרת לא לברצלונה?
״לא לא, אין קשר״, הוא צוחק. ״כששחר הסוכן שלי התקשר להגיד לי שברצלונה רוצים אותי התרגשתי מאוד. אבל הם הצטרפו למרוץ מאוחר ונזכרו כשכבר היינו נעולים על זלצבורג וידענו שזאת הבחירה הכי טובה עבורי. בסוף אני מאמין שקיבלנו החלטה נכונה כשבחרנו בהם ולא בברצלונה. יותר הגיוני בשביל ההתפתחות שלי כשחקן".

הגול מול אנגליה בגמר זה רגע השיא מבחינתך?
"זה בוודאות היה הרגע הכי מרגש. להבקיע שער ולהוביל בגמר כל כך חשוב מול נבחרת כל כך חזקה כמו אנגליה היה רגע מאוד מיוחד. באמצע המשחק אין לך בכלל זמן לעכל מה עשית כי אתה ממוקד כולך במשחק. בסוף, כשהמשחק נגמר, היינו מאוכזבים מאוד כי לא ניצחנו, אבל זה נמשך בערך יום. רק אחר כך אתה מעכל ורואה את כל האהבה שהייתה סביבנו בתקשורת, ובכלל במדינה, ואז אתה מבין מה עשית".

ואחרי השיא המטורף הזה, כשכל העולם מדבר עליכם וחצי מהקבוצות באירופה רודפות אחריך – ידעת שהפרק שלך בישראל נגמר?
"דווקא לא מיהרתי לעזוב, הרי לא באמת שיחקתי כל כך הרבה בבוגרים של מכבי. אולי הייתי צריך עוד ניסיון ועוד קצת זמן בליגה פה. אבל ידעתי שבאיזה שהוא שלב הפרק של אירופה יגיע כי רציתי את זה מאוד. המוטיבציה שלי תמיד הייתה להתקדם. תמיד להגיע לקבוצות הכי גדולות".

ומה החלום הגדול?
"רגע השיא יהיה להגיע לריאל. החלום הכי גדול שלי זה לשחק בברנבאו וללבוש את המדים של ריאל מדריד. ואם לא ריאל – אז קבוצה בטופ חמש בפרמייר ליג.

"החלום בנבחרת ישראל זה להגיע עם הנבחרת לטורניר גדול. יורו או מונדיאל. לעשות משהו שעוד לא עשו בעבר".

באותו נושא

דילוג לתוכן