חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

רז הרשקו

רז הרשקו | צלם: ניר סלקמן, ע.צלם: ראיסה ורביצקיה
"רק תחנה בדרך". רז הרשקו | צלם: ניר סלקמן, ע.צלם: ראיסה ורביצקיה
24, ג'ודוקא

"הכל התחיל בגיל ארבע. הייתי ילדה היפראקטיבית שלא נחה, אז אמא שלי רשמה אותי לחוג הג'ודו של המתנ"ס", מספרת רז הרשקו. "אני זוכרת שבכיתה ד' ביקשתי ממנה להוציא אותי מהחוג, אבל היא שכנעה אותי להישאר. עם השנים התאהבתי בג'ודו – באווירה, באנשים, בתחרויות ובכל הפעילות סביב".

בגיל 14 התחרתה באליפות ישראל לבוגרים, וזכתה במדליית זהב. "זו הייתה התחרות הראשונה שלי והייתי בלחץ היסטרי. התמודדתי מול מישהי מבוגרת ממני, ובעלת ניסיון רב יותר – וניצחתי אותה. הייתי בעננים. החלטתי שזה מה שאני הולכת לעשות בחיים, ואמרתי לעצמי – אני זה ג'ודו, וג'ודו זה אני", היא נזכרת.

בשנת 2015 זכתה הרשקו במדליה המשמעותית הראשונה שלה, ובתואר אלופת אירופה עד גיל 18. במהלך לימודיה במכון וינגייט היא החלה להתאמן בקבוצת הבוגרות לצד ירדן ג'רבי וספורטאיות נוספות ולצאת לתחרויות. ב־2018 קטפה את מדליית הזהב ב־European Cup בספרד.

רז הרשקו. "אני זה ג'ודו, וג'ודו זה אני". (משמאל: בלסינג אפריפה) | צלם: ניר סלקמן, ע.צלם: ראיסה ורביצקיה
רז הרשקו. "אני זה ג'ודו, וג'ודו זה אני". (משמאל: בלסינג אפריפה) | צלם: ניר סלקמן, ע.צלם: ראיסה ורביצקיה

נקודת המפנה, מספרת רז, הייתה ברגע שנכנסה לניתוח. "ב־2020 הייתי 'על הקשקש' מבחינת הקריטריון לאולימפיאדה, והייתי אמורה לטוס הרבה כדי להתחרות. נכנסנו לתקופת הסגרים, והיה קשה מאוד. כלום לא היה ידוע והרגשתי שאני מאבדת את עצמי, אבל צוות הנבחרת המשיך לתת לנו את הדרייב והרצון להמשיך", היא אומרת. "נפצעתי במרפק והוחלט שאני צריכה לעבור ניתוח. הייתי במצב לא טוב, וגם לא יכולתי להמשיך ולנסות.

שני, המאמן שלי, לקח אותי לשיחת ניעור, דרבן ואיפס אותי, ומהרגע שנכנסתי לניתוח הכל השתנה". תוצאות השיחה מדברות בעד עצמן – באולימפיאדת טוקיו 2020 זכתה במדליית ארד עם נבחרת ישראל, ושנה לאחר מכן זכתה בארבע מדליות בתחרויות מהסבב העולמי – מדליית זהב בגראנד סלאם אנטליה, מדליית זהב בגראנד סלאם פריז, מדליית ארד בגראנד סלאם באקו וארד בגראנד סלאם אבו דאבי. בשנה האחרונה זכתה בשתי מדליות זהב בגראנד סלאם מונגוליה ותל אביב, ודורגה במקום הראשון בעולם. "בתחרויות אחרי הניתוח ראו רז שונה, נוכחת וממוקדת יותר", היא מספרת. "היום אני שלמה יותר עם עצמי ונהנית מכל רגע".

היום מתכוננת רז לאולימפיאדת פריז 2024, ומספרת שמטרת העל שלה היא להפוך לאלופה אולימפית. "הג'ודו נתן לי ביטחון עצמי מטורף ותחושת אחריות. זה ספורט אישי – הכל תלוי בי. אני רוצה למצות את מלוא הפוטנציאל שלי, להמשיך להוות מודל לחיקוי לנערות ונערים ולהיות הכי טובה במה שאני עושה".

באותו נושא

דילוג לתוכן