חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

תומר יצקן

תומר יצקן | צלם: ניר סלקמן, ע.צלם: ראיסה ורביצקיה
תומר יצקן | צלם: ניר סלקמן, ע.צלם: ראיסה ורביצקיה
30, אקטיביסט ויזם

כשתומר יצקן נולד, הרופא בישר להוריו על מום בעמוד השדרה שלו שיגרום לו לנכות – "זו יכולה להיות צליעה קלה", נאמר להם, "או פיגור שכלי". תומר עבר את ניתוח עמוד השדרה הראשון בגיל שלושה שבועות, ומאז עוד 12 ניתוחים, אשפוזים וטיפולים שונים. המטרה של אלה הייתה להביא את מצבו הפיזי למיצוי המיטבי, ולוודא שחייו יהיו עצמאיים וקלים ככל האפשר.

“עם השנים גיליתי שהאתגר המנטלי משמעותי יותר. בחרתי לא לתת לנכות לנהל אותי ולהפסיק לרחם על עצמי", מספר תומר. כילד, הוא חיפש ענף ספורט בו יוכל לעסוק והחל לשחק כדורסל בכיסאות גלגלים. עם השנים הפך לשחקן מקצועי, וזכה בשלוש אליפויות ישראל כקפטן הקבוצה. בנוסף הוא שימש כקפטן הנבחרת הצעירה של ישראל, וייצג את המדינה באליפויות אירופה.

בזמן שלמד את התואר הראשון באוניברסיטת תל אביב הקים וניהל תא סטודנטים במימון ושיתוף ג'וינט ישראל, שסייע להנגשת הקמפוס לאנשים עם מוגבלויות שונות. לאחר סיום לימודיו הקים את "מכחול", מלכ"ר המיועד לליווי ולהעצמה אישית של ילדים ונוער עם מוגבלות בגילי 8־16, על ידי מודלים לחיקוי בדמותם של בוגרים עם מוגבלויות שהשתלבו בחברה.

תומר יצקן. "בחרתי לא לתת לנכות לנהל אותי ולהפסיק לרחם על עצמי". (מימין: ג'סטין חייט) | צלם: ניר סלקמן, ע.צלם: ראיסה ורביצקיה
תומר יצקן. "בחרתי לא לתת לנכות לנהל אותי ולהפסיק לרחם על עצמי". (מימין: ג'סטין חייט) | צלם: ניר סלקמן, ע.צלם: ראיסה ורביצקיה

"מכחול" העניקה ליווי לילדים בתקופת סגרי הקורונה, עבדה עם עיריות בכל הארץ וזכתה בפרס הארגון המצטיין בחינוך הלא פורמלי. לאחר כשלוש שנים, הקים תומר חברת סטארט־אפ של שידורי ספורט וגיימינג שפיתחה מוצר טכנולוגי, שידרה משחקים בכל העולם וזכתה במענק של רשות החדשנות.

היום נשוי תומר לחן וגר ברמת שרון. "אני מקווה להביא ילדים לעולם בו יוכלו לקבל הזדמנות אמיתית להגשים את עצמם בכל תחום שיבחרו. אני רוצה להמשיך להיות הקול של אנשים עם מוגבלויות במאבק לשיווין הזדמנויות מלא בחברה ולהמשיך להוות דוגמא אישית כיזם ומנהל בהייטק", הוא אומר.

באותו נושא

דילוג לתוכן