חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

ענבר לניר

ענבר לניר | צילום: ענת קובי
ענבר לניר | צילום: ענת קובי
גיל: 24 >> אלופת עולם בג'ודו

נראה שבגיל 24 הג׳ודוקא המצטיינת ענבר לניר נמצאת בדיוק במקום הנכון, בעמדת הזינוק שיכולה להקפיץ אותה היישר אל היכל התהילה של הספורט הישראלי. חצי שנה לפני אולימפיאדת פריז, לניר נחשבת כיום לאחת ההבטחות הגדולות של ישראל למדליה – והיא תייצג אותנו על הבמה הגדולה ביותר בספורט העולמי.

את 2023 סיימה בשיא. כאלופת העולם הנוכחית בקטגוריית משקל עד 78 ק"ג, מוקמה לניר בצמרת הג׳ודו העולמי כמדורגת מספר 1 בעולם. באליפות העולם שנערכה במאי אשתקד בקטאר, קטפה את מדליית הזהב בקטגוריית המשקל שלה והיתה לישראלית השלישית בהיסטוריה שזוכה בתואר העולמי הנחשב. ״כשזכיתי באליפות העולם – אני על הפודיום, מדליית זהב על הצוואר ו׳התקווה׳ ברקע על אדמת קטאר – זה היה רגע בלתי נתפס מבחינתי״, מתארת לניר את המאורע המרגש.

״באותה שנה זכיתי גם בטורניר המאסטרס היוקרתי שמשתתפות בו רק '32 הגדולות׳ מכל קטגוריה. ניצחתי בכל הקרבות שלי בטורניר הזה תוך פחות מדקה אחת. זה היה טורניר שדיברו עליו בכל עולם הג'ודו״, מספרת לניר על השנה המטורפת שעברה, שבמהלכה היתה לספורטאית היחידה בעולם, מהגברים ומהנשים, שזכתה בשתי התחרויות היוקרתיות ביותר בענף. ״במשך שנים היה תלוי לי על המקרר בבית פתק קטן שבו כל שמות ה׳טופ 10׳ של הדירוג העולמי. תמיד חלמתי על היום שבו גם אני אהיה ברשימה במקום ה־1 – מטרה שהשגתי השנה ואין גאה ממני על כך״.

אל עולם הג׳ודו נכנסה בגיל 6 במועדון שכונתי בעיר הולדתה יהוד, ועד שחגגה יום הולדת 13 כבר נבחרה לייצג את המדינה בנבחרת ישראל. מאז זכתה הג׳ודוקא המצטיינת בשלל מדליות ותארים: בגיל 19 זכתה במדליה הראשונה שלה באליפות אירופה עד גיל 23, כאשר כעבור שנה בלבד קטפה את מדליית הזהב באותה התחרות. בגיל 21 השתתפה באולימפיאדת טוקיו וזכתה יחד עם נבחרת הג׳ודו במדליית הארד הקבוצתית.

בשנים האחרונות מדורגת לניר באופן קבוע בעשירייה הראשונה בעולם, אשתקד זכתה כאמור באליפות העולם לבוגרים ובטורניר המאסטרס (אחד משלושת החשובים בעולם הג'ודו), ומאז היא מדורגת במקום הראשון בעולם. כיום היא מקדישה את כל זמנה ומרצה להכנות לקראת אולימפיאדת פריז.

״בתחילת המלחמה התמקדתי בהסברה ובתרומה, אם על ידי שיתוף תכנים ברשתות החברתיות, איסוף תרומות או ביקור פצועים וחיילים. אין ספק שמה שקורה מחלחל ומגיע גם לאולם האימונים ולתחרויות. אני מאוד מחוברת למה שקורה והבנתי שהתפקיד שלי הוא לייצג את המדינה בכבוד. זה מה שבשליטתי וזה מה שנותן לי עוד דלק ומוטיבציה לעבוד קשה ולהניף את הדגל הכי גבוה שאפשר, להסב גאווה ולהביא קצת חדשות טובות בתקופה המאתגרת הזו״.

באותו נושא

דילוג לתוכן