Forbes Israel Logo

"חשוב לי להשקיע ביזמים ובסטארטאפים הישראליים, לעבוד עם החברות שאני מאמינה בהן ולקדם אותן ברמה הגלובלית"

שארין פישר דיברוב. צילום: שרון לוין
עם תום שירותה הצבאי ביחידת 8200 כיוונה שארין פישר-דיברוב לצאת לאזרחות לתפקיד שישלב בין לימוד על טכנולוגיות חדשות לבין ההזדמנויות שהן מייצרות - והצליחה בכך. פישר הצטרפה ל-Fort Ross Ventures כשותפה, שם היא מתמקדת בהובלת מהלכים להשקעות בחברות בשלבים מוקדמים והצמחתן בצורה נכונה ומהירה

שארין פישר-דיברוב, שותפה בקרן הון סיכון גלובלית Fort Ross Ventures

תפקידי עבר: ניהול האקסלרטור EISP של עמותת בוגרי 8200, עבודה בתחום ההון סיכון בעמק הסיליקון

חברות פורטפוליו: Explorium, Granulate, Deci AI

בגיל 33, שארין פישר דיברוב היא כבר שותפה בקרן הון סיכון גלובלית Fort Ross Ventures המנהלת כ-600 מיליון דולר. היא מובילה את השקעות הקרן בישראל בשלבי השקעה מוקדמים וגם בשלבי צמיחה, בחברות הפועלות בתחומי ה-AI/ML, סייבר, פינטק, ענן, בדגש על חברות Enterprise SaaS B2B שהינן מובילות בתחומן. בפרק זמן קצר יחסית, בנתה שארין פורטפוליו מרשים והשקיעה במספר חברות ישראליות צומחות ומבטיחות. בין השקעותיה ניתן למצוא את Explorium, אשר גייסה מעל 125 מיליון דולר ונבחרה על ידי פורבס כאחת מחדי הקרן הבאים בישראל, Granulate אשר גייסה כ-45 מיליון דולר ונרכשה לאחרונה על ידי אינטל ב-650 מיליון דולר, ו-Deci AI אשר גייסה כבר מעל 30 מיליון דולר.  

שארין, בוגרת רשימת פורבס 30 מתחת ל-30 (שנת 2017), הצטרפה כשותפה לקרן השנייה של Fort Ross Ventures שהוכרזה בתחילת 2020. "הכרתי את שותפיי בתקופה בה עבדתי בעמק הסיליקון על השקעות בסטארטאפים בשלבים מוקדמים ובשלבי צמיחה", היא מספרת. "כשבחנתי את הצעד הבא שלי הבנתי כי הצטרפותי לפורט רוס ונצ'רס תאפשר לי להשפיע על תזת ההשקעות, להוביל ולבצע השקעות בחברות ישראליות ולקבל פרספקטיבה יותר רחבה על השקעות, ורשת קשרים חזקה, דרך הפעילות של הצוות שלנו בסיליקון וואלי. למעשה זוהי הייתה הזדמנות עבורי, מאמינה גדולה ביזמים ובסטארטאפים הישראליים, לקדם את החברות שאני משקיעה בהן ברמה הגלובלית".

לתת ערך לחברות הפורטפוליו

שארין שירתה כ-8 שנים ביחידה 8200 והשתחררה בדרגת סרן לאחר שסיימה תפקיד משמעותי במטה הסייבר ושני תארים אקדמיים. משם הדרך לעבודה עם סטארטאפים הייתה ברורה, בתחילה כמנהלת האקסלרטור EISP של בוגרי יחידה 8200, שם ליוותה חברות רבות. "לאחר השירות קיבלתי הצעה שקשה לסרב לה מהבורד של האקסלרטור להצטרף כמנהלת התוכנית", היא מספרת, "בתוכנית ההאצה נפגשתי עם יותר מ-700 סטארטאפים בשנה, ועבדתי עם 12 סטארטאפים בכל מחזור. זה תפקיד שאיפשר לי לעבוד עם יזמים ויזמות רבים, ללמוד את האתגרים שכל סטארטאפ נתקל בו בשלבים המוקדמים, ובעיקר חידד את האינטואיציה שלי והיכולת לזהות צוותים חזקים שיכולים לבנות חברה יוצאת דופן".

עם סיום התפקיד באקסלרטור היא התחילה לעבוד לצד משקיע מנוסה, דן אבידע (משקיע וחבר דירקטוריון בסולאר אדג', סייסנס, דום9) בסיליקון ואלי. "הייתה לי את הזכות לעבוד עם דן במשך תקופה משמעותית בה הוא לימד אותי את רזי המקצוע של תחום ההון סיכון. הזדמנויות כאלה הן נדירות מאוד – בתקופה הזו קבלתי ניסיון בהשקעות ובעבודה עם סטארטאפים בשלבים שונים, ומעבר לזה, הבנתי איך משקיע טוב יכול לתת ערך משנה משחק לחברות הפורטפוליו".

ההצטרפות לפורט רוס ונצ'רס כשותפה הגיעה לאחר העבודה עם דן. "בזמן שהצטרפתי הפעילות התמקדה בהשקעות בסבבי B-C, השקעות שהן יותר מבוססות דאטה ומטריקות של צמיחה, דבר שאפשר לי להעמיק את הידע שלי בתחום ולרכוש עוד מיומנויות בניתוח של חברות בהן אני משקיעה", היא מספרת ומוסיפה כי "לאחר מספר חודשים בקרן דיברתי עם שלושת השותפים שלי ודחפתי להרחיב את האסטרטגיה שלנו להשקעות גם בשלבים מוקדמים יותר כדי לייצר עבור הקרן יתרון, וזאת בהתבסס על הניסיון ורשת הקשרים שבניתי לאורך השנים והנוכחות הפיזית שלנו בישראל. לשמחתי אישרנו את המהלך פה אחד. הכניסה המוקדמת מאפשרת לשלב כוחות עם צוותים חזקים ומאפשרת לנו להשקיע באותן חברות גם בסבבים מאוחרים יותר".

יותר הזדמנויות לנשים

"המציאות היום, בה יש המון כסף להשקעות בסטארטאפים, מצריכה מאיתנו להיות יצירתיים ופרו-אקטיביים כדי להיכנס לעסקאות הטובות. שום דבר לא בא בקלות, אני עובדת קשה כדי להשקיע בחברות מצוינות, ולאחר ההשקעה, עובדת איתן ועבורן", היא מוסיפה. "מערכות היחסים והאמון שאני בונה עם החברות מאפשרות לי לסייע להן בתהליכים אסטרטגיים ובמגוון צמתים חשובים בחיי החברה".  

בשאלה לכך שאין מספיק נשים בתעשיית ההון סיכון אומרת שארין כי "תחום ההון סיכון הוא תחום גברי ברובו, אך אני מאמינה שהמודעות שעלתה בקרב קרנות הון סיכון לערכן וחשיבותן של נשים בתחום, יחד עם הצלחתן של נשים משקיעות – מייצרים יותר הזדמנות לנשים שרוצות לעסוק בתחום הזה. כמובן שישנה עוד דרך לעשות".

עצתה לנשים שרוצות לעסוק בתחום: "בהשקעות חשובה התעוזה והיוזמה, שמירה על עקביות תוך למידה מתמדת, בעיקר לנוכח העליות והירידות המאפיינים את התחום. והעצה החשובה ביותר בעיניי היא השקעה במערכות היחסים עם יזמים ומשקיעים", היא אומרת ומוסיפה, "הון סיכון הוא תחום מאתגר אבל בהחלט שווה את זה. היכולת להוביל השקעות, לקחת סיכונים, ללכת אחר האינטואיציה שלך – מביאים לסיפוק ומשמעות לצד האתגר".


BrandVoice הוא מותג התוכן השיווקי של פורבס ישראל

הרשמה לניוזלטר

כתבות נוספות