Search
Close this search box.
Forbes Israel Logo
ג'ני ג'אסט. הצטרפה לאחרונה למועדון המיליארדרים של פורבס | צילום: Shutterstock
ג'ני ג'אסט. הצטרפה לאחרונה למועדון המיליארדרים של פורבס | צילום: Shutterstock

המיליארדרית האנונימית שעומדת מאחורי מיזמי הפינטק המובילים בעולם

אם חד הורית וסוחרת אופציות לשעבר - ג'ני ג'אסט מנהלת עסק של מיליארדי דולרים שמספק את טכנולוגיית המסחר מאחורי פלטפורמות מסחר פופולריות לנייד, ליועצים רובוטים ולבנקים מקוונים. כך היא עשתה את זה

"זה צריך להיות סרט", אומרת היזמית והמשקיעה הסדרתית ג'ני ג'אסט (Jenny Just) על העסקה הגדולה בקריירה שלה. סוחרת האופציות לשעבר, שהקימה או קנתה 15 עסקים ב-24 השנים האחרונות, מתכוננת להנפקה ראשונה, לאחר שהפכה חברת סליקה שכמעט פושטת רגל לחברת פינטק כבדת משקל המספקת טכנולוגיית מסחר ומשמורת קריפטו.

חברות פינטק, שכבר שיבשו את המוסדות הפיננסיים המסורתיים כשמגפת הקורונה פרצה, ראו את הצמיחה שלהם מואצת בתקופה זו. מהנפקות SPAC ועד סבבי הון סיכון גדולים, הערכות שווי של סטארט-אפים פופולריים כמו סוחר המניות הסלולרי eToro, יועץ הרובוט Betterment, חברת המימון האישי SoFi והבנק המקוון Ally Financial זינקו תחת שוק טכנולוגי לוהט.

הדבר היחיד שמשותף לכל החברות הללו: המסחר האחורי שלהן מנוהל על ידי Apex Fintech Solutions, שמתכננת לרכוב על הזנב שלהן לבכורה ציבורית מוצלחת משלה. החברה, בבעלות ג'אסט ובעלה מאט הולסייזר באמצעות חברת ההשקעות שלהם בשיקגו, Peak6, הודיעה בפברואר כי היא מתכננת להירשם בבורסת ניו יורק באמצעות מיזוג SPAC שצפוי להעריך את החברה ב-4.7 מיליארד דולר.

נכנסת למועדון המיליארדריות

העסקה מזניקה את ג'אסט לשורות המיליארדרים – ומכניסה את ג'אסט למועדון הנדיר של 23 נשים אמריקאיות בלבד שהן מיליארדריות שעשו את הונן בכוחות עצמן

בעוד ש-Peak6 עדיין מקווה שזה יסגר השנה, רשות ניירות ערך עדיין לא אישרה את העסקה, ושוק ה-SPACs התקרר במידה ניכרת. ה-SEC סירבה להגיב על העיכוב. גם אם היא תצא לפועל במחצית השווי שהוכרז, העסקה (בתוספת נכסים אחרים) מזניקה גם את ג'אסט וגם את הולסייזר לשורות המיליארדרים – ומכניסה את ג'אסט למועדון הנדיר של 23 נשים אמריקאיות בלבד שהן מיליארדריות שעשו את הונן בכוחות עצמן.

לא משנה מה יקרה, זו הייתה ריצה מדהימה עבור Apex. מאז רכישת החברה ב-2012, ג'אסט המציאה אותה מחדש כ"פינטק לפינטק", המניע את המסחר והטכנולוגיה עבור למעלה מ-200 לקוחות, מפלטפורמת המסחר הדיגיטלית Webull ועד למרקוס, זרוע הבנקאות וההשקעות המקוונת של גולדמן זאקס. (כאשר Robinhood התחילה, היא השתמשה גם ב-Apex, אך לבסוף בנתה פלטפורמה משלה).

כשג'אסט השתלטה על איפקס, המיקוד שלה היה לעצב מחדש את הפעילות שלה כדי שתוכל לשרת טוב יותר את OptionsHouse, פלטפורמת המסחר. זמן קצר לאחר הרכישה, בתוך כשנה, השילה ג'אסט שני שליש מהלקוחות המקוריים של החברה ומחצית מעובדיה.

ג'ני ג'אסט על שער פורבס. צילום: Guerin Blask for Forbes
ג'ני ג'אסט על שער פורבס ֻֻ| צילום: Guerin Blask for Forbes
17 מיליון לקוחות

הפרויקט הראשון של Apex היה שיפור הטכנולוגיה שמאחורי פתיחת חשבונות כדי להקל על לקוחות חדשים להצטרף ל-OptionsHouse. תהליך שבעבר נמשך ימים והצריך ניירת פיזית. "למען האמת, כשהתחלנו את זה לראשונה, זה היה כדי לשמור על עצמנו בחיים", אומרת ג'אסט על העסקה שלה לרכישת Apex. "הרמנו את הראש כעבור כמה שנים, והתברר שגם הרבה אנשים אחרים היו צריכים את הטכנולוגיה הזו".

עד 2015, שורה של חברות פינטק החלו להשתמש ב-Apex כשהן השיקו את הפלטפורמות המקוונות שלהן, כולל Robinhood, Wealthfront, Betterment ו-סטאש (Stash). Apex התרחבה גם להפעלת ניהול עושר דיגיטלי, ולאחר מכן הוסיפה מסחר במטבעות קריפטוגרפיים על ידי השקת Apex Crypto בשנת 2018. החברה, שניהלה מיליון חשבונות לקוחות כאשר נרכשה על ידי Peak6, מטפלת כעת ב-17 מיליון, כולל 1.6 מיליון חשבונות מסחר קריפטו. שירות הנאמנות שלה, המחזיק את נכסי לקוחותיו במשמורת, מנהל נכסים של למעלה מ-100 מיליארד דולר.

בינתיים, Peak6 עדיין מפעילה את עסקי הדגל שלה למסחר באופציות, למרות שג'אסט לא חושפת נתונים פיננסיים, והיא מחזיקה במניות הרוב בחברת הביטוח National Flood Services ובזכיינית הספורט האלקטרוני Evil Geniuses, שהוערכה לאחרונה ב-255 מיליון דולר לאחר השקעת מיעוט על ידי קבוצת Fosun שבסיסה בשנחאי.

ג'אסט "שברה את שיניה" כסוחרת אופציות באוקונור ושות' (O'Connor & Associates) בשיקגו; ההיכרות הראשונה שלה עם מועצת המסחר של שיקגו הגיעה באותו יום שבו בנק ההשקעות המפורסם דרקסל ברנהאם למברט (שם מייק מילקן עשה את שמו עם אג"ח זבל) הגיש בקשה לפשיטת רגל בפברואר 1990. "הם הורידו אותי לקומת המסחר, הושיבו אותי על מדרגה והשאירו אותי שם כל היום", נזכרת ג'אסט. לא היו שירותים לנשים בקרבת מקום ("זה הכל גברים באותו זמן", היא אומרת), אז היא דילגה בין טיולי שירותים וארוחת צהריים בזמן שהיא חיכתה כל היום.

סוחרת בתוך ים של סוחרים

"זו לא הפתעה רדיקלית שבחרתי להיות בתחום הנשלט על ידי גברים. כנראה שהייתי נכשלת, בכנות, בתעשייה שנשלטת לחלוטין על ידי נשים. לא הייתי מתחרה כמו שעשיתי – זה מה שידעתי. זה אזור הנוחות שלי"

בתור הילדה היחידה במשפחה של חמישה ילדים, להיות סוחרת בתוך ים של סוחרים גברים לא היה קשה עבור ג'אסט. "גדלתי עם ארבעה אחים", מסבירה ג'אסט, "אז זו לא הפתעה רדיקלית שבחרתי להיות בתחום הנשלט על ידי גברים. כנראה שהייתי נכשלת, בכנות, בתעשייה שנשלטת לחלוטין על ידי נשים. לא הייתי מתחרה כמו שעשיתי – זה מה שידעתי. זה אזור הנוחות שלי", היא מסבירה.

בוגרת אוניברסיטת מישיגן עלתה בסולם הדרגות באוקונור ושות' במהירות. באמצע שנות ה-20 לחייה, הוטל עליה לבנות עסק לא רשום למסחר באופציות עם עמיתה, מאט הולסייזר, לאחר שאוקונור נרכשה על ידי בנק סוויס (שמאוחר יותר התמזג עם UBS). כאשר בנק שוויצרי החליט לקחת את העסק הצומח לקונטיקט, ג'אסט והולסייזר עזבו את עבודתם כדי להישאר בשיקגו ולהקים חברה משלהם. באותה תקופה הייתה ג'אסט אם חד הורית לילד בן שנה, והייתה זקוקה לעסק שיוכל לספק הכנסה מידית, אז היא והולסייזר נכנסו למסחר באופציות. הצמד הקים את Peak6 Capital Management, חברת מסחר קניינית באופציות, ב-1997, עם הון ראשוני של 1.5 מיליון דולר משותפים באוקונור, חברים ובני משפחה. לא היה מקובל שיש אז בת זוג אישה, אומרת ג'אסט, אבל הקולגות הוותיקים בחרו להיות צוות. מערכת היחסים ביניהם הפכה בסופו של דבר לרומנטית; הולסייזר, שהוא שותף שווה ב-Peak6, וג'אסט נישאו ב-2003.

Peak 6 Capital Management הפכה להצלחה. "היה לנו קצת מזל במסחר וזה נתן לנו את ההזדמנות להשקיע מחדש בעצמנו", אומרת ג'אסט. חלק מההשקעות הללו – עסק לניקוי תרנגולות, גלגל ענק, שדה נפט – לא המריאו. אחרות הצליחו יותר. הם הזרימו חלק מרווחי המסחר לקרן גידור, ובנו אותה לחברה של כמעט 3 מיליארד דולר (נכסים) לפני שמכרו אותה ב-2014.

עתיד רווי אתגרים

עם התבגרות הפינטק, Apex עומדת בפני אתגרים חדשים. החברה מספקת שירותים מותאמים אישית (בק-אופיס) לסטארטאפים קטנים יותר, אבל ברגע שהסטארטאפים האלה הופכים גדולים, הם לפעמים בוחרים לפתח ולבנות יותר בעצמם על מנת לצמצם עלויות, אומר קווין היל, אנליסט בכיר ב-Argus Research. "אייפקס באמת מתמקדת בחברות קטנות יותר, חברות מתפתחות. האם החברות [בסופו של דבר] נהיות גדולות מספיק כדי 'לסיים'?", שואל היל, שהצביע על Robinhood, שניתקה את הקשר עם איפקס ב-2018 כדי להתחיל לסלוק את העסקאות שלה בעצמה. עד כה, מתוך 200 לקוחותיה, רק רובינהוד ויועץ הרובוט Wealthfront נטשו את Apex.

תחומים שבהם Apex בלטה – כמו מתן שירותי משמורת למטבעות קריפטוגרפיים – יראו תחרות גוברת בשנים הבאות, והתפשטות המסחר ללא עמלה מאלצת חברות לבחון היטב את כל העלויות שלהן. Apex רווחית, וזוכה לרווח נקי של 36 מיליון דולר על הכנסות של 146 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2021, בהשוואה לרווח נקי של 7 מיליון דולר על הכנסות של 73 מיליון דולר מהרבעון הראשון לפני שנה, אך הערכת השווי של 4.7 מיליארד דולר מעידה על יכולתה להמשיך לצמוח. "זה פשוט נראה כמו הערכת שווי מאוד מאוד גבוהה לחברה שנמצאת בתחום בו הרווחים מצטמצמים והוא תחרותי מאוד", אומר היל.

ג'אסט בטוחה ש-Apex יכולה לשמור על היתרון שלה כספקית פתרונות פינטק. "אנחנו כמעט כמו מיקור חוץ של טכנולוגיה; אני יכולה להיות שם ולעזור לך לעשות את הדבר הבא שאנחנו רוצים לעשות, בהקדם האפשרי", אומרת ג'אסט. היא הצביעה על הפיאסקו של רובינהוד בינואר, כאשר החברה נאלצה להגביל את המסחר במניות ממים מסוימות (כמו GameStop) בגלל נפח הקנייה הגדול והתנודתיות של השוק. רובינהוד הודתה כי ברוקראז' הסליקה הפנימי שלה, Robinhood Securities, לא יכלה לעמוד בדרישות ההפקדה של המסלקה שלה אילו אפשרה למסחר במניות המם להתקיים ללא הפוגה.

השפעה מגדרית

ב-2016 החלה ג'אסט בתוכנית מתמחים בשם "חווית מסחר לנשים" ב-Peak6 Capital Management. חברת המסחר באופציות החלה עם 7 נשים בתוכנית, והכשירה 40 נשים מאז הקמתה

"רובינהוד הוא מעצב מבריק, אבל כשהם החליטו לקחת על עצמם את עניין הסליקה, זה לא קשור רק לטכנולוגיה. זה על איך התעשייה עובדת. זה קשור לגופים הרגולטוריים, זה קשור לדרישות ההון הפיננסי", אומרת ג'אסט, שמייחסת את ההיסטוריה שלה במסחר באופציות לעבודה שלה בתעשיות תחת פיקוח רגולטורי גבוה.

כראש חברת טכנולוגיה ופיננסים, ג'אסט מודעת היטב לחוסר האיזון המגדרי שקיים במקום העבודה, אבל אפילו היא התקשתה בתחילה להכניס יותר נשים למשרד. ב-2016 היא החלה בתוכנית מתמחים בשם "חווית מסחר לנשים" ב-Peak6 Capital Management. חברת המסחר באופציות החלה עם 7 נשים בתוכנית, והכשירה 40 נשים מאז הקמתה. הפוקוס הוא הכנת נשים להרגיש נוח עם הקצאת סיכונים והון, ללא קשר אם הן בוחרות להישאר עם Peak6 או אפילו במסחר כקריירה.

"אני חושבת שזה קריטי שנשים יקבלו החלטות לגבי כסף. אם אתה יכול לקבל החלטות לגבי כסף במוצר אופציה, אתה יכול לקבל החלטות לגבי כסף בכל תעשייה לצד כל תפקיד ברמת C", אומרת ג'אסט. Peak6 הוסיפה גם התמחות בהנדסת תוכנה לנשים ב-2018 והתמחות במוצר לנשים השנה. כיום כמעט 35% מהסוחרים ב-Peak6 Capital Management הן נשים.

לא רק במשרד מנסה ג'אסט להשפיע. ביוני 2020, היא החליטה להשיק את Poker Power, שמטרתו ללמד מיליון נשים לשחק בטקסס הולדם. היא קיבלה בתחילה את הרעיון מבעלה, שחזר ממשחק טניס עם בתם שסיפרה על כך שהיא אומנם טובה מאוד בטניס, אבל היא צריכה להשתפר באסטרטגיה; הוא הציע שאולי תרצה ללמוד פוקר. "יותר ממאה מיליון אנשים בעולם משחקים פוקר; אחוזים בודדים מהם הן נשים", אומרת ג'אסט, שחושבת שהתוכנית היא כלי טוב להגיע לנשים צעירות יותר, בגיל תיכון, ולספק להן הזדמנות להשתתף במשחק גברי מסורתי.

"קריטי שנשים יקבלו החלטות לגבי כסף"

"זה חלק מהסיבה שבחרתי להתראיין ולדבר, כשמבחינה היסטורית לא נפתחתי הרבה. לא יכולה להיות בבעלותי חברה שמובלת על ידי נשים מבלי שאפתור את העניין הזה"

"זה באמת עוסק בהוראת הקצאת הון, אסטרטגיה, סיכונים ולתת לנשים את התרגול והזמן לבנות ביטחון בשולחן, כי שולחן הפוקר הוא כמו שולחן חדר הישיבות". עד כה, יותר מ-3,000 נערות ונשים עברו את התוכנית – המציעה שיעורים חינם בקהילה או שיעורים פרטיים של 55 דולר לשעה. הארגון שואף להגיע ל-10,000 תלמידות ב-20 מדינות עד סוף 2021.

"זה חלק מהסיבה שבחרתי להתראיין ולדבר, כשמבחינה היסטורית לא נפתחתי הרבה", אומרת ג'אסט על החלטתה לחלוק את סיפורה עם פורבס. "לא יכולה להיות בבעלותי חברה שמובלת על ידי נשים מבלי שאפתור את העניין הזה".

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן