Search
Close this search box.
Forbes Israel Logo
ביטקוין. עלייה של 120% בשנה וכמעט שווי שוק של 3 טריליון דולר. צילום: shutterstock
ביטקוין. עלייה של 120% בשנה וכמעט שווי שוק של 3 טריליון דולר. צילום: shutterstock

כל הנוצץ זהב: 2021 הייתה שנת השיא של המטבעות הקריפטוגרפיים

השנה החולפת הייתה שנת שגשוג למטבעות הדיגיטליים. את הטרנד הובילו הביטקוין התנודתי, האת'ריום הרב-תכליתי וה-NFT שהפך לטרנד רותח. אלה המדדים הבולטים וכך הם יתבטאו בשנה הקרובה

בשנה שבה שווי השוק של הקריפטו הגיע ל-3 טריליון דולר, ה-SEC (הרשות לניירות ערך של ארה"ב) אישר את תעודת סל הביטקוין הראשונה שלו וקדחת ה-NFT דחפה שרבוטים דיגיטליים לערכי מיליון דולר – הקריפטו סוף סוף נכנס למיינסטרים.

להלן שישה מדדים שהגדירו את הקריפטו בשנת 2021 ומה המשמעות שלהם לשנה הקרובה:

11%

החלק המשוער משווי השוק של זהב, שעומד על 11 טריליון דולר, אליו הגיע הביטקוין בשיא שלו ב-10 בנובמבר 2021. בתאריך זה, הביטקוין הגיע לשיא כל הזמנים של 68,721 דולר, המייצג עלייה של 120% בשנה וכמעט שווי שוק של 3 טריליון דולר. לפני שלוש שנים שווי השוק הכולל של ביטקוין הסתכם בכ-2.8% משווי הזהב. ובכל זאת, הביטקוין היה רחוק מנכס הקריפטו עם הביצועים הטובים ביותר בשנת 2021. Ethereum, פלטפורמה רב-תכליתית שיכולה לעבד כל סוג של עסקה, עלתה ב-443% מאז השנה שעברה, והיא אפילו עקפה מתחרים רבים כמו גם אסימונים פיננסים מבוזרים (DeFi) ואסימונים שאינם ניתנים לשינוי (NFT).

עם זאת, בעוד שנרטיב 'הזהב הדיגיטלי' של ביטקוין מצא קהל קליט, מכיוון שהזינוק שלו חפף עם רמות שיא של אינפלציה, הוא עדיין נסחר בפראות – מה שהופך אותו לפחות רלוונטי עבור מי שמחפש לישון טוב בלילה ברכישות הנכסים שלו. כשהבנק הפדרלי מחפש להאיץ את לוח הזמנים המתחדד שלו בתגובה לעליית המחירים של 6.8% בנובמבר, הגבוהה ביותר מזה 40 שנה, הביטקוין יצטרך למצוא הצעת ערך חדשה שאינה מסתמכת על הכסף הקל שיוצא מוושינגטון.

123.02

צריכת האנרגיה השנתית המשוערת של כורי ביטקוין, 123.02 טרה-וואט-שעה (TW/h), מדד לאנרגיה חשמלית. על פי מדד צריכת החשמל של ביטקוין של אוניברסיטת קיימברידג',שמתחזקת מודל המשמש למעקב אחר צריכת החשמל, זוהי בערך אותה כמות אנרגיה המשמשת את ארגנטינה, קולומביה, נורבגיה, שוודיה ואוקראינה בשנה נתונה. כשהביטקוין עלה השנה במחיר, קצב ה-Hash (כמות כוח המחשוב ברשת) גדל באופן דרמטי והציב מספר שיאים של כל הזמנים באביב. שיעור ה-Hash עבר ירידה משמעותית בעקבות המהלך של סין שעצר את תעשיית הכרייה במהלך הקיץ. עם זאת, הרשת השיגה את ההפסדים הללו והיא מוכנה לצמיחה נוספת. בנוסף, כורים מובילים מתכננים להוסיף מאות אלפי מכונות חדשות בשנת 2022, אז זו רק ההתחלה. טביעת הרגל הפחמנית של ביטקוין צפויה לגדול כאשר גורמי מפתח דוחים מעבר לחלופות ידידותיות יותר לאנרגיה עקב חששות לגבי אבטחה חלשה יותר או ריכוזיות של הרשת, שהם קריטיים להצעת הערך של ביטקוין. במקרים רבים, התגובה בתעשייה הייתה חיפוש אחר מקורות מתחדשים של חשמל או רכישת קיזוז פחמן.

233,276 דולר

המחיר ל-NFT מקולקציית Bored Ape Yacht Club (BAYC). נוסד ב-2017 ו-2021 בהתאמה, קופי CryptoPunks ו-Bed Ape Yacht Club הם אוספים של 'pfp', כלומר, המחזיקים אוהבים להציג את הפאנק או הקוף שלהם כתמונת הפרופיל או הדמות שלהם. אולי ראיתם את אחד מ-10,000 קופי ה-CryptoPunks או BAYC הזמינים כדמות טוויטר, סמל Gmail, תמונת פרופיל בפייסבוק, או אפילו כצילום ראש של LinkedIn. בעולם ה-NFT, "מחיר הרצפה" עבור NFT (אסימונים שאינם ניתנים לשינוי) הוא בדיוק מה שזה נשמע: המחיר הנמוך ביותר לרכישת נכסים מהסוג הזה. רוב המכירות של אחד האוספים הוותיקים והנערצים ביותר של CryptoPunks, עולות גם על המספר הזה. מחירי הרצפה, אולי אפילו יותר מהאמנית הדיגיטלית ביפל שמוכרת יצירת אמנות בסכום מדהים של 69 מיליון דולר, מגבשים את מה שהפך את שנת 2021 לשנה לוהטת לשוק ה-NFT.

10 סבבי הגיוס הגדולים בהיסטוריה של הקריפטו

כשנכנסים לשנת 2022, NFT צפוי להפוך למיינסטרים עוד יותר, שכן בורסות בולטות כמו Coinbase, FTX, Crypto.com ו-Blockchain.com משיקות פלטפורמות מסחר משלהן. עם זאת, הצלחה כוללת תדרוש גם מציאת דרכים להפוך אותם לנגישים יותר למשקיעים יומיומיים, המהווים 80% מכלל רוכשי ה-NFT, שאינם יכולים להרשות לעצמם הוצאות של שש, שבע או שמונה ספרות.

27 מיליארד דולר

הסכום הכולל שחברות קריפטו גייסו מקרנות הון סיכון בשנת 2021, יותר מ-10 השנים הקודמות ביחד. בנוסף, כמעט כל 10 סבבי ההשקעה הגדולים ביותר השנה, שהכניסו למעלה מ-6.3 מיליארד דולר, היו הגדולים ביותר בתעשייה אי פעם בזמן הסגירה. השניים הגדולים ביותר היו של ספקית שירותי הקריפטו NYDIG שגייסה מיליארד דולר החודש וסבב של 900 מיליון דולר מסדרה B, שבורסת הקריפטו FTX השלימה ביולי. ואז רק שלושה חודשים לאחר מכן, החברה גייסה 420,690,000 דולר נוספים, והעלתה את השווי שלה פי 20 מ-1.2 מיליארד דולר רק לפני שנה לסכום עתק של 25 מיליארד דולר – אולי אחת הדוגמאות הבולטות ביותר המשקפות את הצמיחה המטאורית של התעשייה ב-12 החודשים האחרונים. ההצלחה המהירה של FTX גם הפכה את סם בנקמן-פריד, המייסד בן ה-29, לאדם העשיר ביותר מתחת לגיל 30 בעולם, עם הון של 26.5 מיליארד דולר.

יתרה מכך, התיאבון למיזם רק הולך וגדל. בחודש שעבר הכריזה חברת ההשקעות ממוקדת הקריפטו, Paradigm, על קרן סיכון של 2.5 מיליארד דולר, תוך שהיא מקצה את קרן הקריפטו השלישית בשווי 2.2 מיליארד דולר של אנדרסן-הורוביץ כקופה הגדולה ביותר מסוג זה.

12 מיליארד דולר

הון משוער שגויס בשנת 2021 כדי לבנות את המטאברס, שכבת מציאות מדומה לאינטרנט. המובילה הייתה Epic Games, שהשקיעה מוקדם יותר השנה מיליארד דולר כדי להבטיח שהמשחקים שלה לא יוחלפו על ידי מתחרים בקוד פתוח שנבנו על גבי בלוקצ'יין. לפי אתר נתוני ההון סיכון Crunchbase יותר מ-700 עסקאות הקשורות למטאברס נסגרו השנה בתחומים מגוונים כמו משחקים מקוונים ומציאות רבודה (כנראה שהייתה גם חפיפה מסוימת עם בלוקצ'יין). באפריל פורבס מכר את שער מגזין ה-NFT הראשון תמורת 333,333 דולר. העטיפה, שנקראה Masters of the Metaverse, תיארה את טיילר וקמרון וינקלבוס, שלימים גייסו 400 מיליון דולר כדי לבנות את בורסת המטבעות הקריפטוגרפיים שלהם, ולהשקיע במספר פרויקטים הקשורים למטאברס.

המטאברס הולך להיות אחד מהנושאים החמים ביותר בשנת 2022, מכיוון שהחיפוש למונח בגוגל עלה ב-1,000% בחודשיים האחרונים ואסימונים בולטים קשורים, כמו AXS, MANA ו-SAND, ראו צמיחת שיא. עם זאת, יהיה צורך לענות על שאלות אמיתיות כמו מתי המשתמשים יראו שימוש ואם המטאברס באמת צריך בלוקצ'יין. קיאנו ריבס הביע את רגשותיהם של קריפטופים רבים כאשר פייסבוק הכריזה על המיתוג מחדש שלה תחת השם Meta, ואמר בראיון ל-The Verge, "האם פשוט לא יתכן שמטאברס יהיה כמו שהמציאה פייסבוק".

חיפוש Metaverse זינק בסוף 2021 | Google Trends

88%

הזינוק בריבית הפתוחה (OI), כלומר כמות החוזים הלא מסודרים ב-CME, עומד על 88% עד כה, במהלך הרבעון הרביעי של השנה. למרות המשך ריצת השוורים של 2020 במהלך הרבעון הראשון של 2021, OI הפך לשלילי באביב כאשר המוסדות צמצמו חלק מההימורים שלהם. ההשקות של חוזים עתידיים על את'ריום ולאחר מכן חוזים עתידיים על מיקרו ביטקוין עשו מעט כדי להגביר את צמיחת ה-OI החדשה. תשעה חודשים לתוך 2021, קריפטו OI ירד ב-14%.

אבל אז הגיע הרבעון הרביעי של 2021. הזרז העיקרי היה אישור ה-SEC האמריקאי לתעודות סל עתידיות של ביטקוין, שנסחרו אך ורק ב-CME. שווי הדולר של חוזי הקריפטו העתידיים של CME הגיע ל-4.7 מיליארד דולר מדי יום באוקטובר 2021, נפח של 783% משנה לשנה, והפך את ה-CME באופן זמני לבורסת הקריפטו הגדולה בעולם. לאחר השקת שלוש תעודות סל הביטקוין, מדד הקריפטו OI של CME עלה ב-12% מהשיא שלו ב-2020, וערך הדולר של החוזים הללו צמח ב-351% ל-5 מיליארד דולר. עם המומנטום הזה, ה-CME רוכב גבוה אל 2022. עם זאת, הוא מצפה לנוף תחרותי צפוף בהרבה בשנת 2022, וחלק מהמיצוב ה"מונופוליסטי" שלו עלול להיפגע אם ה-SEC תאשר תעודת סל נקודתית בשנה הבאה.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן