Search
Close this search box.
Forbes Israel Logo

השבוע ה-6 למלחמה: חמאס איבד שליטה על עזה, הסלמה בצפון

חיילים ישראלים בעזה | צילום: דובר צה"ל
חיילים ישראלים בעזה | צילום: דובר צה"ל
צה"ל עמוק בעזה. חמאס איבד שליטה בצפון הרצועה >> הלחימה בצפון מתעצמת. חיילים ואזרחים פצועים. חיזבאללה סופר יותר מ-70 הרוגים מתחילת המלחמה. >> חם גם בדרום: כטב״מ התפוצץ בבית ספר באילת. טיל בליסטי יורט על ידי מערכת החץ >> הפגנות ענק בלונדון ופריז. גל האנטישמיות גובר

בתוככי העיר עזה:  לאחר שבשבוע שעבר השלימו את כיתור עזה, כוחות חי״ר, הנדסה ושריון פועלים בימים האחרונים באינטנסיביות בתוככי העיר הגדולה ברצועה ומכתרים את מעוזי השלטון של חמאס. ביממה האחרונה כוחות יבשה רבים, בחיפוי כלי טיס וכוחות ימיים, העמיקו את פעולתם נגד מעוזים מרכזיים של חמאס בצפון הרצועה. מתחילת הפעילות הקרקעית צה״ל השתלט על 11 מוצבים של ארגון הטרור.

״החמאס איבד הלכה למעשה את השליטה בצפון הרצועה״, הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה מיוחדת לתקשורת שקיים (שבת) לצד שר הביטחון, יואב גלנט ויו״ר המחנה הממלכתי בני גנץ. ״כוחות צה״ל השלימו את כיתור עזה והם פועלים בלב העיר. הם חיסלו אלפי מחבלים, כולל מפקדים בכירים ורבי מרצחים שהיו בין אלה שהובילו את הטבח הנורא באותה שבת ארורה של ה-7 באוקטובר״, אמר נתניהו.

יותר מ-100 אלף אזרחי עזה עוזבים דרומה לאזורים בטוחים במהלך הימים האחרונים. צה״ל ממשיך להפציר באוכלוסייה האזרחית לנוע דרומה אל האזורים הבטוחים דרך המסדרונות ההומניטריים אותם הוא מאבטח. בתחילת השבוע (יום א׳) עדכן דובר צה"ל בערבית את תושבי צפון עזה כי צה״ל ייפתח לתנועה חופשית את המסדרונות ויקיים ״הפסקה טקטית של פעילות צבאית למטרות הומניטריות״.

הלחימה בחזית הצפונית ממשיכה להסלים. ששה אזרחים ישראליים נפצעו מירי נ״ט של חיזבאללה, אחד במצב אנוש. מטוסי קרב של צה"ל תקפו מספר מטרות של ארגון הטרור חיזבאללה בשטח לבנון בתגובה לירי. לכל אורך הימים האחרונים נמשכו ירי המרגמות, טילי הנ״ט וניסיונות החדירה מלבנון אל שטח ישראל. שני לוחמי צה״ל נפצעו בינוני וקשה מהירי. מל״טים של חיל האוויר הישראלי המסיירים באופן רצוף בגזרה האווירית הצפונית איתרו וחיסלו את חוליות המחבלים. לדברי חיזבאללה 71 מפעיליו נהרגו על ידי צה״ל מתחילת המלחמה. 6 חיילי צה״ל נהרגו מאז שארגון הטרור חיזבאללה הצטרף ללחימה בצפון. 

בשבוע האחרון נורו מטחי ירי כבדים של רקטות אל עבר יישובי הגליל ואזור חיפה – המטרופולין המאוכלס ביותר בצפון ישראל. צה״ל זיהה כ-50 שיגורים מלבנון בשני מטחי ירי כבדים. כל הרקטות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. ארגון חמאס בלבנון נטל אחריות לירי. כוחות צה"ל תקפו בתגובה בירי ארטילרי את מקור הירי, כמו גם תשתיות צבאיות, עמדות תצפית ומחסני נשק ותחמושת של ארגון הטרור חיזבאללה. ״אנחנו ערוכים בחזית הצפונית ופועלים שם באש תקיפה גם מהאוויר וגם מהקרקע״, אמר אמש (שבת) נתניהו. ״הזהרתי את חיזבאללה אל תעשו טעות ותיכנסו למלחמה. זו תהיה טעות חייכם. כניסה שלכם תחרוץ את גורלה של לבנון״.

מתקפות גם בגזרה הדרומית. כטב״מ התפוצץ בחצר בית ספר באילת שאוכלס באותה שעה בעשרות ילדים. מלבד נפגעי חרדה לא דווחו על פצועים או הרוגים בהתקפה. על פי תחקור צה״ל כלי הטיס שוגר מסוריה, טס בגובה נמוך מאוד דרומה לאורך ירדן וחדר לישראל מכיוון דרום. בתגובה תקף צה״ל בשטח סוריה את הארגון ששיגר את הכטב״מ, מיליציה פרו-איראנית. ״המשטר הסורי אחראי באופן מלא על כל פעולת טרור שמבוצעת משטחו. צה"ל יגיב באופן חמור לכל ניסיון לפגע בשטח מדינת ישראל״, מסר דובר צה״ל.

בתוך כך מיליציה פרו-איראנית נוספת, החות׳ים, שיגרו טיל קרקע-קרקע בעל ראש נפץ קרבי במשקל מאות קילוגרמים אל עבר העיר אילת. מערכת ההגנה הישראלית ״החץ 3״ יירטה בהצלחה את הטיל הבליסטי גבוה בתוך האטמוספרה.

הפגנת תמיכה למען ישראל בפריז | צילום: Shutterstock

הפגנות ענק בלונדון ופריז. גל האנטישמיות גובר

הפגנה פרו-פלסטינית המונית, בהשתתפות כ-300 אלף מפגינים, נערכה בשבת האחרונה במרכז לונדון. ההחלטה לערוך את ההפגנה דווקא ב״יום שביתת הנשק״ לציון 105 שנים לסיום מלחמת העולם הראשונה עוררה ויכוח ציבורי ופוליטי בבריטניה. עימותים קשים התפתחו בין המפגינים שקראו לטיהור פלסטין מיהודים – ״מהנהר ועד הים״ לבין תומכי ימין-קיצוני שקראו לעברם ״We want our country back״. כ-100 פעילי ימין נעצרו על ידי המשטרה.סואלה ברוורמן, שרת הפנים הבריטית, כינתה את ההפגנות הפרו-פלסטיניות "צעדות שנאה", קראה למשטרה לגלות ״אפס סובלנות כלפי גילויי אנטישמיות״ והאשימה אותה בהטיה פרו-פלסטינית על רקע ההפגנות האלימות.

מפגני תמיכה בישראל. כתגובה לגל האנטישמיות והמחאות האלימות נגד ישראל, מתקיימות ברחבי העולם, באמריקה הלטינית, אירופה וערים גדולות בארה״ב מפגני תמיכה בישראל.

בפריז צעדו רבבות בהפגנה נגד האנטישמיות. למעלה מ-100,000 בני אדם השתתפו בצעדה במחאה על הזינוק בתקריות אנטישמיות בצרפת. יותר מ-20 חברי ממשלת צרפת נכחו בהפגנה, בראשות ראש הממשלה אליזבת בורן ושרת החוץ קתרין קולונה, יחד עם נשיאי צרפת לשעבר פרנסואה הולנד וניקולא סרקוזי. בוושינגטון מתארגנים ארגונים יהודיים למפגן תמיכה ענק וצעדה המונית שתתקיים השבוע ב-14 לנובמבר. מארגני ההפגנה יקראו לשחרור מיידי של החטופים, מאבק עיקש ואמיתי באנטישמיות והצגת חזית מאוחדת חוצת מפלגות של תמיכה בישראל.

הזמנה להקרנה לסרט הזוועות המתעד את האירועים המזעזעים ב-7 באוקטובר | צילום: דובר צה"ל

פשע שנאה בלוס אנג׳לס. פול קסלר, יהודי בן 69 הותקף במהלך הפגנה, נחבל בראשו ומת. האירוע החמור התרחש במהלך הפגנה פרו פלסטינית שנערכה בעיר, מולה הפגינו במחאה מספר יהודים וישראלים. לדברי המשטרה המקומית, מפגין פרו-פלסטיני תקף את קסלר שנופף בדגל ישראל והכה אותו בראשו באמצעות מגפון. קסלר הובהל לבית החולים במצב קשה מאוד כשהוא סובל מפגיעת ראש חמורה ומאוחר יותר מת מפצעיו.

סרט אימה בהוליווד

נשיא מיקרוסופט מאשים את רוסיה בהפצת שקרים וקמפיין דיס-אינפורמציה. בראד סמית׳, המכהן כנשיא ענקית התוכנה הגלובלית מיקרוסופט מאז 2015 האשים בכנס טכנולוגי שנערך בפריז כי רוסיה מפיצה דיס-אינפורמציה בנוגע למלחמה במזרח התיכון.

חרף המלחמה, שיא בביקושים לסייבר הישראלי. בתוך פחות משבוע הודיעה ענקית הסייבר העולמית, פאלו אלטו נטוורקס על רכישת שתי חברות ישראליות בהיקף כולל של יותר ממיליארד דולר בעסקת מזומן. עסקה זו מצטרפת לגל של רכישות שנרשמו השנה בסייבר הישראלי בהיקף של מיליארדי דולרים.

הקרנה מטלטלת בהוליווד. סרט הזוועות של דובר צה"ל, 'Bearing Witness', המתעד את האירועים המזעזעים שהתרחשו באירועי ה-7 באוקטובר הוקרן השבוע לראשונה בפני בכירי הוליווד. סרט ההסברה, מכיל 47 דקות של תיעודים מחרידים מהטבח וכולל מראות גרפים קשים של הזוועות שעוללו מחבלי חמאס לתושבי הישובים והקיבוצים הישראליים, זקנים, נשים, ילדים ותינוקות. חלק גדול מהחומרים המתועדים מבוסס על הקלטות ממצלמות ה׳Go-Pro׳ של המחבלים עצמם אשר חוסלו או נתפסו על ידי כוחות הביטחון הישראליים. ההקרנה נערכה ב"מוזיאון הסובלנות" בלוס אנג'לס בנוכחות יותר ממאה אנשי תעשיית הבידור האמריקאית. חלק מהנוכחים לא יכלו לשאת את המחזות הקשים ועזבו מזועזעים לפני תום ההקרנה בשעה שמחוץ למוזיאון נערכות הפגנות בעד ונגד ישראל אשר התפתחו לכדי עימותים אלימים.

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן