חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

S&P אישררה את דירוג החוב של חברת החשמל עם תחזית שלילית

משרד האוצר יכול לנשום לרווחה: הודעתו הפומבית כי יעמיד ערבויות של 3 מיליארד שקל לטובת חברת החשמל העבירו את המסר הרצוי – S&P, סוכנות הדירוג העולמית, הודיעה הלילה כי היא משאירה את דירוג החוב של חברת החשמל על +BB. עם זאת הדגישה הסוכנות כי תכניס את החברה לרשימת המעקב עם השלכות שליליות.

לקבלת כל העדכונים, הדירוגים והניתוחים – עשו לנו לייק בפייסבוק

S&P ציינה כי חברת החשמל סובלת מלחץ תזרימי גובר בעקבות התייקרות עלויות הדלק והתייחסה כמו כן להצהרת ההמשלה כי תעמיד ערבויות נרחבות עבור חברת החשמל. "הממשלה עומדת כולה מאחורי חברת החשמל" אך מציינים גם שהפיקוח הממשלתי על מצב הנזילות של חברת החשמל היה לוקה בחסר.

בתוך כך הודיעה החברה כי תבדוק בתוך 90 יום אם הערבויות שהעמידה הממשלה אכן משפיעות על החוב של החברה וכמו כן תבדוק האם פיקוח הממשלה ייגבר ויתנהל בצורה נכונה.

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל | צילום: יוסי וייס

ביום שני האחרון הודיע משרד האוצר כי מצא פתרון מיידי למשבר החוב של חברת החשמל. מנכ"ל המשרד הודיע כי המדינה תעמיד ערבות מיידית של כמיליארד שקל לחברת החשמל. כמו כן הודיע דורון כהן כי בשנת 2013 יפעל האוצר להעמדת ערבות נוספת בסך של שני מילארד שקל, זאת במידת הצורך שעלול להיווצר כתוצאה ממשבר הדלקים.

כמו כן האוצר הבהיר לחברת החשמל כי נוכח משבר הדלקים והשינוי המהותי שהוא גוזר לגבי פעילות החברה, נדרשים העמקה וחידוד של מנגנוני הבקרה והפיקוח. לצורך כך, תוך ימים ספורים יועבר לחברה מכתב המציג באופן מפורט מנגנון להידוק הבקרה והדיווח של משרד האוצר על מצבה הפיננסי והתפעולי של החברה. בנוסף הוחלט כי אחת לחודש יערך דיון בנושא תזרים המזומנים של חברת החשמל, כאשר בדיונים אלו תעדכן החברה על מצבה ועל ההחלטות הנדרשות לעניין תמיכת המדינה והסיוע המתבקש מהמדינה.

החברה כותבת בד"וח שהיא מבססת את הדירוג בהינתן בכך שחברת החשמל בעלת תפקיד "חשוב מאוד" לכלכלת ישראל, לאור העובדה כי מדובר במונופול ללא עוררין השולט על דרכי
הפצה, הייצור וההולכה.

 

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן