חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

סטיב פורבס בטור מיוחד: איראן היא סכנה ברורה ומיידית כפי שלא היתה מעולם

הרמטכ"ל, רא"ל הרצי הלוי, מקיים הערכת מצב מבצעית באוגדת עזה | צילום: דובר צה"ל
הרמטכ"ל, רא"ל הרצי הלוי, מקיים הערכת מצב מבצעית באוגדת עזה | צילום: דובר צה"ל
כמה תובנות חשובות בעקבות המתקפה הרצחנית של חמאס: ״הסיבה העיקרית של ההתקפה - הנורמליזציה עם סעודיה״; "ישראל ויתרה על עזה לפני כמעט 20 שנה כמחוות שלום. אנחנו רואים למה הובילה המחווה הזו"; ״עלינו לבנות מחדש את כוחנו בארה"ב. עשינו את זה בעבר, ומה שקרה בישראל מזכיר לנו שאנחנו חייבים לעשות זאת שוב. אם רוצים עולם חופשי, אמריקה צריכה להוביל"

העולם החופשי נדהם בעקבות מתקפת הפתע והפלישה הטרוריסטית המאסיבית של חמאס לישראל – האכזריות, המעשים הברבריים, החטיפות – כל אלו רק מדגישים את טבעו האמיתי של האויב.

יש כאן כמה לקחים חשובים לישראל: איך בכלל מערכות המודיעין שלהם לא ראו את זה מגיע? זה מזכיר את מתקפת הפתע של מצרים וסוריה נגד ישראל ב-1973 ואת הכישלון של המודיעין הישראלי במלחמת לבנון ב-2006.

"אנחנו רואים למה הובילה מחוות השלום הישראלית". פלשתינים מעלים באש טנק צה"לי | צילום: Shutterstock
פלשתינים מעלים באש טנק צה"לי | צילום: Shutterstock

"הם ויתרו על עזה, נסוגו מהרצועה לפני כמעט 20 שנה כמחוות שלום – ויתור על אדמה בתקווה לקבל שלום בתמורה. אנחנו רואים למה הובילה מחוות השלום הזו"

שאלות אלו יישאלו ויענו במהרה. בינתיים הישראלים צריכים לענות מייד על כמה מהשאלות הכי חשובות. הם לא רק יצטרכו להחזיר את השליטה בישובים שכבש חמאס, אלא גם לקבל החלטה אם לכבוש מחדש את עזה.

הם ויתרו על עזה, נסוגו מהרצועה לפני כמעט 20 שנה כמחוות שלום – ויתור על אדמה בתקווה לקבל שלום בתמורה. אנחנו רואים למה הובילה מחוות השלום הזו.

כמו כן, כעת ישראל תצטרך להתמודד עם התקפות בגבול הצפוני ובגדה המערבית, כך שלבטח הלחימה הזו תימשך ימים אם לא שבועות.

עולם מסוכן

למה מתקפת הפתע הזו קרתה? בגלל הסכם הנורמליזציה עם סעודיה. איראן נחרדה מכך שישראל וסעודיה עומדות להגיע להסכם, כולל כינון יחסים דיפלומטיים בין שתי המדינות.

פריצת הדרך יוצאת דופן הזו, נוצרה בעיקר בגלל חששות משותפים של מדינות האזור מהאיום שמהווה איראן בפניהן. ההסכם, כך נראה לעת עתה, יונח בצד עד להשלמת המבצע הישראלי בעזה. אבל בהחלט, הסכנה שמציבה איראן במזרח התיכון כיום ברורה ומיידית כפי שלא הייתה מעולם.

יש לקחים גם עבורנו, האמריקנים. אנחנו חייבים להוציא את הפוליטיקה מסוכנות הביון שלנו, שהפכה למעורבת בפוליטיקה הפנימית – סוכנויות כמו ה-CIA לא אמורות לעשות שום דבר בפוליטיקה הפנימית.

עלינו לבנות מחדש את הצבא שלנו בדחיפות. אנחנו חיים בעולם מאוד מסוכן. אנחנו לא יכולים לקחת את השלום כמובן מאליו.

לסיכום,  בטווח הקצר, אנחנו צריכים לעזור לישראלים, במודיעין שימושי שאפשר לחלוק, בתחמושת, נשק וסיוע צבאי, גם בסיוע הומניטרי עבור הנפגעים והפצועים הרבים.

לטווח ארוך יותר – עלינו להבין שאנחנו חיים בעולם שבו אם אנחנו רוצים עולם חופשי, אמריקה צריכה להוביל, והדרך היחידה שבה אמריקה יכולה להוביל ביעילות היא רק מתוך עוצמה. עלינו לבנות מחדש את כוחנו. עשינו את זה בעבר, ומה שקרה בישראל מזכיר לנו שאנחנו חייבים לעשות זאת שוב.

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן