חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

ראש השב"כ בחאן יונס: ״זו מלחמת פירים"

הרמטכ"ל הלוי (משמאל) וראש השב"כ בר | צילום: דובר צה"ל
הרמטכ"ל הלוי (משמאל) וראש השב"כ בר | צילום: דובר צה"ל
הרמטכ״ל רב אלוף הרצי הלוי וראש השב״כ רונן בר קיימו אמש הערכת מצב בדרום הרצועה. במקביל צה״ל מעמיק את האחיזה באיזור הדרומי, כשצפון הרצועה קרוב להכרעה. השבוע ה-10 למלחמה

עצימות הלחימה הולכת ומתגברת כשכוחות צה״ל מתקרבים להכרעה בצפון ובדרום הרצועה. בשבוע האחרון הותקפו כ-1,000 תשתיות טרור של חמאס מהאוויר, מהים ומהיבשה, כשבמקביל אוגדת הקומנדו של צה"ל פתחו בהתקפה משולבת על מרחב חאן יונס בדרום עזה, כשכוחות צבא נוספים מכת‏רים את המרחב ולוחמי הקומנדו מבצעים פשיטות ונלחמים במחבלים של החמאס.

אמש (ב׳) קיימו הרמטכ״ל, הרצי הלוי וראש השב״כ, רונן בר, הערכת מצב יחד עם מפקד פיקוד הדרום, מפקד אוגדה 98 ומח״ט הקומנדו. ״אנחנו מעמיקים גם את ההישג בצפון הרצועה, גם את הכניסה בדרום הרצועה, וגם מעמיקים לתוך האדמה״, הכריז הרמטכ״ל הלוי בהערכת המצב שקיים עם יתר ראשי מערכת הביטחון עמוק בתוככי עזה, בעיר חאן יונס. ״כל המקומות האלה, כל ההעמקות האלה, מאוד חשובות לטובת ההישג. הקצב של הכניסה ומהלך הכניסה הוא מרשים מאוד, גם במונחים היסטוריים״, אמר הרמטכ״ל.

ראש השב״כ המשיך: ״אני שמח לפגוש פה ברחובות של חאן יונס גם רכזים וגם לוחמים שלנו שעובדים איתכם ביחד. דברים שאנחנו מפענחים ומגיעים לפה – מצילים חיים, מביאים פירים, מביאים מפקדים וככה שוברים את האויב. זו מלחמת פירים. המלחמה הזאת צריכה להיות גם רחבה, כדי למוטט את התשתיות המבצעיות והשלטוניות, אבל גם מאוד מאוד ממוקדת, בשביל להגיע לאזרחים שלנו ולהוציא אותם. אין כוח שיכול לעמוד מול השילוב הזה״.

בתוך כך כוחות מיוחדים של צה"ל ממשיכים לפעול בימים אלו בלב העיר חאן יונס, העיר השנייה בגודלה ברצועת עזה, בה על פי ההערכות מסתתרת ההנהגת הצבאית והפוליטית של ארגון הטרור חמאס, כולל יחיא סינוואר עצמו מנהיג חמאס, אחד האחראים הישירים למתקפת הטרור של ה-7 באוקטובר, במהלכה נרצחו יותר מ-1,200 בני אדם ונחטפו יותר מ-240 אנשים, ביניהם נשים וילדים.

״אמרתי שכוחותינו יכולים להגיע לכל מקום ברצועת עזה. עכשיו הם מכתרים את ביתו של סינוואר, מסר ראש הממשלה נתניהו בהצהרה לתקשורת בשבוע שעבר ,״ אז ביתו איננו מבצרו, והוא יכול לברוח, אבל זאת רק שאלה של זמן עד שנשיג אותו״, הכריז נתניהו. ״סינוואר לא נמצא מעל האדמה, הוא נמצא מתחת לאדמה. התפקיד שלנו זה להגיע אליו ולהרוג אותו״, מסר דובר צה״ל תא"ל דניאל הגרי בהמשך לדבריו של נתניהו לתקשורת.

כוחות צה״ל קרובים להשתלטות מלאה על כל שטחה הצפוני של רצועת עזה. במקביל ללחימה בדרום הרצועה, כוחות צה"ל ממשיכים להעמיק את התמרון בצפון הרצועה, שתי אוגדות צבאיות מתמקדות בלחימה במרחבי ג'באליה ובשג'אעייה – שני מעוזי חמאס האחרונים באזור, כשמאות החשודים כמחבלי חמאס הסגירו עצמם לידי כוחות הביטחון. בימים האחרונים השתלט צה״ל על ׳כיכר פלסטין׳ במרכז עזה – אחד ממעוזי חמאס ומסמלי השלטון החשובים ביותר בעזה, בה בחרו ראשי הארגון לקיים את טקסי שחרור החטופים רק לפני שבועיים כהצגת כוח ושליטה בעיר.

מחבלי חמאס שהבסגירו את עצמם | צילום: דובר צה"ל

״פרצנו את קווי ההגנה. אנחנו נמצאים בשלב העצים של הלחימה הקרקעית, פועלים בלב מרכזי הכובד של החמאס, בדרום ובצפון במקביל,  עדכן דובר צה״ל, ״כוחותינו ימשיכו להעמיק את ההישג בג'באליה, שג'אעייה ובמרחב חאן יונס, ליבת הטרור של החמאס״.

חיזבאללה ממשיך בפעילות ההתקפית על הגבול למרות מחירים כבדים. בימים האחרונים נטל ארגון הטרור השיעי-לבנוני אחריות על עשרות תקיפות, שיגורי רקטות, טילי נ״ט וכתבט״מים תוקפים. מספר חוליות מחבלים חוסלו מהאוויר על ידי כלי טיס בלתי מאויש בשעה שניסו לחצות את גדר הגבול לישראל. חקלאי ישראלי בן 54 נהרג מפגיעה ישירה של טיל נ״ט ששיגרו מחבלי חיזבאללה. ארבעה חיילים ישראליים נפצעו גם כן מירי נ״ט ופגיעות כתבט״מים. צה״ל הגיב על פעולות אלו בגל של תקיפות אינטנסיביות שנמשכו לכל אורך סוף השבוע האחרון. מטוסי קרב ומסוקי קרב תקפו שורת מטרות של חיזבאללה בשטח לבנון, ביניהן מפקדות מבצעיות, עמדות שיגור מהן בוצע ירי לכיוון ישראל, מחסני תחמושת ועמדות תצפית ששימשו את ארגון הטרור. מתחילת המלחמה הודיע ארגון חיזבאללה על 98 פעילים משורותיו שנהרגו, עם זאת על פי ההערכות המספר גבוה יותר.

הסלמה חמורה בים האדום. סדרה של תקיפות על נתיבי סחר בינלאומיים מצד החות׳ים. בינתיים ללא תגובה. מנהיגי המיליציה השיעית-תימנית איימו בשבת כי מעתה יתקפו כל אוניית סחר שתעשה את דרכה לישראל, ללא קשר לשיוכה הלאומי. בשבוע החולף תקפו החות׳ים באמצעות שיגור טילים בליסטיים שלוש ספינות מסחר בינלאומיות שנפגעו מהירי.

בנוסף הותקפו ספינות מלחמה אמריקניות, ה-USS Carney וה-USS Mason, באמצעות כתט״מים תוקפים אשר יורטו על ידי אנשי הצוות. בראשון, שני כטב״מים ששוגרו מתימן יורטו על ידי ספינת מלחמה צרפתית ששייטה בים האדום, כך על פי הודעת חיל הים הצרפתי.

למרות ההתקפות חסרות התקדים של החות׳ים על יעדים אסטרטגיים, על פי דיווח שפורסם ב׳פוליטיקו׳, בוושינגטון מעדיפים כעת שלא ליזום תקיפות נגד המיליציה הפרו-איראנית, מחשש שזו תגרור להסלמה אזורית – ממנה יפגעו בעיקר סעודיה ואיחוד האמירויות. על ישראל, אשר הכריזה כי לא תשב בחיבוק ידים נוכח המתקפות המסלימות של החות׳ים בהכוונת איראן, מופעלים לחצים כבדים מצד ממשל ביידן שלא להגיב – כך על פי פרסום בוול סטריט ג׳ורנל.

בעולם

בעולם ממשיכים להיחשף להיקף מעשי האונס המזוויעים שביצעו מחבלי החמאס במתקפת הטרור של ה-7 באוקטובר. כלי תקשורת מובילים ברחבי העולם מסקרים בשבוע האחרון בהרחבה את עדויות ניצולי האירועים המחרידים. על רקע השתיקה המתמשכת של ארגוני נשים בינלאומיים, בהם גם ארגון האו"ם לקידום והעצמת נשים, נערך במטה הארגון בניו יורק אירוע מיוחד. במהלך האירוע נחשפו הנוכחים – שגרירים, ראשי ארגוני נשים ובכירים בארגון – לממצאי חקירה ועדויות מצמררות, בין השאר של ניצולות מהטבח ממסיבת הטבע אשר העידו על היקף וחומרת פשעי האלימות המינית המחרידים שהתרחשו. 

שריל סנדברג, לשעבר סמנכ"לית התפעול של מטא, אשר האשימה את ארגוני הנשים הבינלאומיים על שתיקתם ותיארה את התעלמותם כ״שתיקה מחרישת אוזניים״ קראה להם להתעורר: ״אנחנו כאן כדי להגיד שאונס לא יכול להיות חלק ממלחמה. השתיקה סביב פשעי המלחמה האלה – מסוכנת. העולם צריך להחליט למי להאמין – לדובר חמאס שאמר שאונס הוא אסור אף שקרה, או לנשים? שהגוף שלהן מספר איך הן העבירו את הדקות האחרונות שלהן בחיים״.

במהלך אירוע התרמה שהתקיים בבוסטון התייחס הנשיא ג׳ו ביידן להצטברות העדויות והראיות בשבועות האחרונים על מעשי הברבריות האלימה שביצעו מחבלי חמאס אותם תיאר כ״אכזריות בלתי נתפסת״. "היה לנו מידע בימים הראשונים לאחר 7 באוקטובר שחמאס ביצע אונס כדי להטיל אימה על נשים ונערות", אמר הנשיא ביידן. "דיווחים על נשים שנאנסו, שוב ושוב – וגופותיהן הושחתו בעודן בחיים. גופות נשים שחוללו. מחבלים שגרמו כאב וסבל לנשים וילדות – ואז רצחו אותן. זה מזעזע". ״העולם אינו יכול להתעלם מכך. על כולם – ממשלות, ארגונים בינ״ל, חברה אזרחית ותאגידים עסקיים, לגנות בתוקף את מעשי האלימות המינית שביצעו מחבלי חמאס הברבריים הללו באופן ברור וללא יוצא מן הכלל״, תקף הנשיא.

נשיאת אוניברסיטת פנסילבניה ליז מגיל בשימוע בקונגרס

התבטאויות מקוממות של ראשי האוניברסיטאות היוקרתיות מעוררות סערה. על רקע הזינוק בגילויי האנטישמיות, ההסתה הפרועה והקריאות לאלימות שתועדה בשבועות האחרונים בהפגנות שהתרחשו ברחבי הקמפוסים של אוניברסיטאות מובילות בארה״ב, נקראו ראשי המוסדות האקדמאיים לשימוע מיוחד בקונגרס. בשימוע התבקשו נשיאת MIT סאלי קורנבלות', נשיאת הרווארד קלודין גיי ונשיאת פנסילבניה ליז מגיל להבהיר האם קריאה לרצח העם היהודי מפרה את הקוד האתי של מוסדותיהן אך אלו התחמקו מגינוי ישיר וטענו כי "זה תלוי בהקשר".

ההתבטאויות המתחמקות עוררו סערה רבה וקריאות לפיטוריהן המיידים של השלושה. ע״פ דיווח ברויטרס יותר מ-70 מחוקקים אמריקנים דרשו ממועצות המנהלים של אוניברסיטת הרווארד, אוניברסיטת פנסילבניה והמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) להדיח את נשיאות המוסדות – או להסתכן בביצוע "מעשה של שיתוף בעמדה האנטישמית שלהן". בשבת, בעקבות גל הביקורת והלחץ הציבורי הודיעה נשיאת אוניברסיטת פנסילבניה ליז מגיל על התפטרותה.

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן