חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

טיפ של מקצוענים: המשקיעים הגדולים בעולם מייעצים למשקיע המתחיל

סאם זל. "אני לא חושב שניגמל בקרוב מאנרגיית הפחמן" | צילום: Jeff Sciortino for Forbes
סאם זל. "אני לא חושב שניגמל בקרוב מאנרגיית הפחמן" | צילום: Jeff Sciortino for Forbes
איזו השקעה הייתה המוצלחת ביותר, מדוע מניות הטכנולוגיה הן חרב פיפיות ומהן עקרונות ההשקעה שליוו את חייו של המיליארדר סאם זל שהלך לעולמו לאחרונה • המשקיעים הגדולים בעולם מעניקים עצות מקצועיות למשקיע המתחיל

למעלה מ-105 שנים שפורבס מדווח על אנשי העסקים המבריקים בעולם ועל המשקיעים הגדולים ביותר. בשנת 1969 ערך מגזין פורבס לראשונה כתבת פרופיל על וורן באפט בתקופה שבה החברה שלו, באפט ושות', באומהה, הייתה רק בת 12. כבר אז היה לה שווי של 100 מיליון דולר ותשואה שנתית של 31%. בכתבה תיאר באפט את שוקי המניות כ"שותף עם מאניה-דפרסיה", והתעקש שמשקיעים לא קונים או מוכרים מניות בתנאי השוק, אלא ישקיעו רק כשהמחירים נוחים להם, בהתבסס על מחקר בסיסי.

עד כה בשנת 2023, התשואה של ״מר מאניה-דפרסיה״, כפי שנמדדה במדד S&P 500 לפחות, בוהקת בירוק עם תשואה חיובית של כמעט 16%, לאחר שנה עגומה במיוחד במהלכה ירד המדד ב-19%. המדד העיקרי של בורסת נאסד״ק זינק ב-31.7% במחצית הראשונה של 2023 – בעיקר לאור ההתרגשות מהבינה המלאכותית, ומהצלחתן של חברות מחלוצות הטכנולוגיה כמו Microsoft, Nvidia ו-Alphabet. הנאסד"ק, שבשנה שעברה צלל ב-33%, מסכם היום את המחצית הראשונה הטובה ביותר ב-30 השנים האחרונות.

יציבות או בהלה?

ומה צפוי לקראת המחצית השנייה של 2023? למרות העלאות הריבית של הבנק הפדרלי (הפד) ושאיפתו לצנן את הכלכלה במאמץ להוריד את האינפלציה – קצב הגידול של התמ"ג האמריקני עדיין חזק (הגיע ל-2% ברבעון הראשון של השנה) והאבטלה נמוכה יחסית. הבנקים הגדולים בארה"ב הציגו ביצועים טובים במהלך מבחני הקיצון האחרונים שערך הפד, ונראה שהבנקים האזוריים התייצבו. ובכל זאת, קשה עדיין להעריך כיצד דרישות ההון הגוברות ישפיעו בסופו של דבר על הנתונים הפיננסיים. כמו כן, אין לדעת מתי חששות בדבר קריסתו של בנק נוסף, מתודלקות על ידי היסטריה ברשתות החברתיות, יעוררו שוב פאניקה בשווקים.

את בניית תיק ההשקעות עדיף להשאיר לסוחרים מקצועיים. חשוב לנקוט גישה ארוכת טווח, שלה רקורד מוכח של הצלחה גדולה. בשנה שעברה הציג פורבס שירות ייעוץ השקעות חודשי חדש המופץ בדיוור חודשי בדוא"ל, Forbes Billionaire Investor, אשר לא רק עוקב אחר המניות האהובות על המשקיעים החכמים והמצליחים בעולם, אלא גם כולל ראיונות עומק עם קבוצת העילית הזו. הנה מבחר של עצות השקעה, בהתבסס על הראיונות האחרונים של הניוזלטר עם כמה מהמשקיעים הגדולים.


סאם זל

שווי נקי: 5.2 מיליארד דולר

מייסד, Equity Group Investments

"נזילות היא שם נרדף לערך". סאם זל | צילום: Jeff Sciortino for Forbes

עליונות הדולר

סאם זל, שהלך לעולמו השנה, שיתף זמן קצר לפני מותו: "הדאגה מספר אחת שיש לי היא אובדן הדולר כמטבע הרזרבה. אני לא חושב שמישהו באמת מבין איזה יתרון מדהים זה, לארצות הברית ולרמת החיים שלנו, שאנחנו למעשה מטבע הרזרבה העולמי, ושאנחנו יכולים להדפיס עוד ועוד דולרים. אבל כמו כל תרחיש, אם לוקחים את זה רחוק מדי עד לנקודה שבה אנשים מאבדים אמון בדולר כבמטבע רזרבה, אז תהיה לזה השפעה די משמעותית על הסביבה הכלכלית הכוללת".

דה-קרבוניזציה

"ממשל ביידן עשה כמעט כל שביכולתו כדי לנתק את התלות בדלקים מאובנים והוא פועל תחת מה שלדעתי היא הנחה שגויה שבתוך פרק זמן קצר יחסית, לא יהיו עוד מכוניות מונעות דלק עד 2035. אני פשוט לא מבין איך יש דרך שנוכל להיגמל מאנרגיית הפחמן במסגרת הזמן הזו. אני אפילו לא חושב שזה קרוב".

חשיבות הנזילות

"נזילות היא שם נרדף לערך. לכן אנו מעודדים את כל החברות שלנו לשמור על רמות גבוהות של נזילות. בסופו של דבר, כל תקופה של מיתון כלכלי הסתיימה באירוע נזילות או באתגר נזילות אמיתי”.


וורן באפט

שווי נקי: 112.5 מיליארד דולר

מנכ"ל ויו"ר, Berkshire Hathaway

באפט. "הבינה המלאכותית יכולה לשנות כל דבר בעולם חוץ מהאופן שבו בני אדם חושבים" | צילום: Shutterstock

הבינה המלאכותית

"היא יכולה לעשות דברים מדהימים. ביל גייטס הראה לי את הגרסה האחרונה. אולי לא האחרונה, אבל אחת שהוא חשב שאני יכול להתמודד איתה. התאכזבתי מכך שהיא לא הייתה יכולה לספר בדיחות. כשמוצר מסוים יכול לעשות כל מיני דברים, אני קצת מודאג כי אני יודע שלא נוכל להחזיר את הגלגל לאחור. אכן המצאנו, מסיבה טובה מאוד, את פצצת האטום במלחמת העולם השנייה, אבל האם היא טובה ל-200 השנים הבאות של העולם החופשי? אלברט איינשטיין אמר, אחרי המצאת פצצת האטום, שהיא שינתה הכל בעולם מלבד איך שבני אדם חושבים. הייתי אומר את אותו הדבר לגבי הבינה המלאכותית. היא יכולה לשנות כל דבר בעולם חוץ מהאופן שבו בני אדם חושבים ומתנהגים”.

הזדמנויות

"העולם משתנה אבל השינויים עצמם הם לא אלה שמעניקים לנו הזדמנויות. ההזדמנויות מגיעות מאנשים שעושים דברים מטופשים, והייתי אומר שב-58 השנים שאנחנו מנהלים את ברקשייר, חלה עלייה גדולה במספר האנשים שעושים דברים טיפשיים. הסיבה שהם עושים את זה במידה מסוימת היא בגלל שהרבה יותר קל לעשות כסף היום. אנשים שמיומנים בכך יכולים להקים 10 או 15 חברות ביטוח מטופשות בתוך עשר שנים, ולהתעשר מכך, בין אם העסק הצליח או לא".

דרושה אחדות

"אני חושב שהבעיה שלנו כעת היא הפלגנות. כשזה מגיע לפלגנות, אנחנו אפילו לא שומעים את הצד השני. אבל אם עדיין הייתה לי בחירה איפה ומתי להיוולד בעולם, היום הייתי רוצה להיוולד בארה"ב. אנו חיים בעולם טוב יותר ממה שהיה לנו אי פעם ואנחנו צריכים לחשוב במונחים של איך נפתור בעיות חשובות. עד כה, זה לא נראה מאוד מבטיח, אבל אני בטוח שגם אברהם לינקולן הסתכל על מה שקורה במלחמת האזרחים, וגם לו זה לא נראה מאוד מבטיח. האתגרים עצומים, אבל אני חושב שארה"ב מסוגלת לעשות דברים יוצאי דופן".


רון בארון

שווי נקי: 4.9 מיליארד דולר 

יו"ר ומנכ"ל, Baron Funds

מהשקעות ערך לצמיחה

"בתחילת הדרך השקעתי לפי הערך הכלכלי של העסק. החלטת ההשקעה נעשתה על בסיס מה שחשבתי שהעסק שווה, ובאיזו הנחה אוכל לרכוש את המניות שלו. קניתי המון מניות באופן הזה, וברוב המקרים השיטה עבדה מצוין. במקרים בהן היא לא עבדה – אלה היו פשוט השקעות נוראיות ולא יכולתי לצאת מהן. כך חלחלה אצלי ההבנה שזה לא רעיון טוב במיוחד. מה שהתברר כרעיון טוב הרבה יותר היה השקעה בעסקים מעולים עם יתרון תחרותי, פוטנציאל צמיחה ואנשים נהדרים שמנהלים אותם. הפוקוס מבחינתי עבר מצמיחה מבוססת על גידול ברווח למנייה לצמיחה מבוססת על גידול בהכנסות.

עצה למשקיעים צעירים

"אתם צריכים לאהוב את מה שאתם עושים, באמת לעבוד קשה ולשמור על המוניטין שלכם מעבר לכל דבר אחר. אני מתכוון לדרך שבה אתם פועלים כשאף אחד לא רואה מה אתם עושים. אתם צריכים לשאול את עצמכם, האם אני אהיה גאה?

"אחד האנשים שעזרו לי בתחילת הקריירה שלי היה היזם ג'יי פריצקר, שאמר לי פעם, 'רון, אם אתה צריך הסכם בכתב – אתה עושה עסקים עם האדם הלא נכון'. אתה צריך לחיות ולמות לפי המילה שלך. מה שאתה אומר שאתה הולך לעשות, אתה עושה. זה היה שיעור ממש גדול – לעמוד במילה שלך".

ההשקעה הטובה ביותר

"זאת תהיה מניית טסלה (TSLA) — ממנה הרווחנו הכי הרבה, ואני עדיין חושב שאנחנו הולכים להפיק את המרב בעתיד… בזמנו השקענו 380 מיליון דולר בין 2014 ל-2016, מה שהניב רווחים של מיליארדי דולרים ללקוחותינו לאורך השנים. אני חושב שאנחנו הולכים לקבל החזר של פי חמישה, שישה או שבעה על ההשקעה שלנו בעשר השנים הקרובות. לאחרונה גם השקענו ב-SpaceX".


דייוויד רובינשטיין

שווי נקי: 3.1 מיליארד דולר

מייסד משותף ויו"ר מועצת המנהלים, Carlyle Group

רובינשטיין. "המשותף למשקיעים הגדולים: הם לא נשרו מהתיכון" | צילום: Shutterstock

מתמטיקה וניהול מיקרו

"המשותף למשקיעים הגדולים: הם הגיעו ממשפחות צווארון כחול, ממעמד הביניים. הם די משכילים, לא נשרו מהתיכון ויש להם תפיסה די טובה במתמטיקה. יש להם סקרנות אינטלקטואלית עצומה. הם באמת אוהבים לקרוא כמה שהם יכולים, גם אם זה לא קשור לתחום שהם משקיעים בו. הם אוהבים לקבל את ההחלטה הסופית, לא רוצים להאציל סמכויות וכשהם מקבלים החלטה גרועה – הם משלימים עם זה ועוברים לדבר הבא".

טיפ למשקיעים מתחילים

"הדבר הכי חשוב הוא להעמיק את הידיעות בתחומי ההשקעה שלכם. חשוב לקרוא, לדעת למה אתם נכנסים ופשוט להיות מציאותיים בציפיות שלכם לגבי התשואה המבוקשת. הטעות הכי גדולה שאנשים עושים בהשקעות היא שהם מוכרים כשהשווקים יורדים, וקונים כשהשווקים עולים".


ליאון קופרמן

שווי נקי: 2.5 מיליארד דולר

מייסד, Omega Advisors

השקעת ערך

"תמיד הייתי מוכוון ערך. אני אוהב לקבל יותר עבור הכסף שלי. ראיתי שמניות טכנולוגיה הן חרב פיפיות, כשהחידוש של מישהו הוא התיישנות של האחר, אז מעולם לא הבנתי למה לשלם מכפילים גבוהים עבור עסקים עם אורך חיים קצר. מטא היא דוגמה מושלמת לכך, כשנראה ש-TikTok משתלטת על השוק שלהם".

עצות לצעירים

"העצה הכי חשובה שאני נותן לצעירים היא שהדרך היחידה להצליח היא לעשות את מה שאתה אוהב ולאהוב את מה שאתה עושה. אני עובד 80 שעות עבודה בשבוע, אבל אף פעם לא הסתכלתי על זה כעל עבודה. נהניתי ממה שעשיתי".


מריו גאבלי

שווי נקי: 1.6 מיליארד דולר

מנכ"ל, Gamco Investors

גישה מעשית למחקר השקעות

"העצה שלי היא לקחת דוח שנתי ופשוט להתעמק בו, לחקור אותו לעומק. חשוב מכך, כשעוקבים אחרי תעשייה, חייבים להיכנס ולקרוא את כל המגזינים המסחריים, ללכת לכל הכנסים, לראות חמש, שש חברות… מכל אלה מקבלים מנגנון משוב".

עצה לצעירים

"משקיע חדש בן 20, שגדל על 'פורטנייט', אוהב לקבל רווחים בטווח הקצר. אני מציע להם – חשבו על הטווח הארוך. זהו הרעיון של פריסת ערך על פני פרק זמן ממושך. יש לי טיפ שאני משתמש בו כשאני נותן הרצאות באוניברסיטה על איך להפוך למיליארדר – וזה לשתות קפה אחד פחות ביום, ולקחת את הכסף הזה ולהשקיע אותו. בשבוע חוסכים 35 דולר בשבוע, ואז מגדילים את זה ב-4, 6, 8, 10% במהלך 40 השנים הבאות".


גלן דובין

שווי נקי: 2.8 מיליארד דולר

מייסד, דובין ושות'

גלן דובין | צילום: Flickr ,Psmckiernan

רוכבים על ההצלחה

"אני מחפש אסטרטגיה, אזור או סגנון השקעות, עם מומנטום חיובי. זה יכול להיות שוק חדש, זה יכול להיות מוצר חדש, דברים שיכולים להביא לשינוי קיצוני במחזור ההשקעות. "השלב הבא הוא לצאת ולזהות כישרונות, בין אם זה מנהל תיקים, סוחר או אנליסט – תלוי כמובן באסטרטגיה ובעסק שאתם בונים. "אם אתם מחברים את שני הדברים האלה יחד – משהו עם מומנטום חיובי בנוסף לציד כישרונות – ההסתברות להצלחה עולה בצורה משמעותית".

חשיבות הניסיון

"הרבה אנשים מנהלים כסף היום רק בסביבה נוחה, כשהריבית נמוכה. אבל עכשיו אנחנו בתקופה של מדיניות מוניטרית מרסנת במהלכה קפצה הריבית מ-0% ל-5% בזמן קצר יחסית. זה יוצר הרבה סדקים במערכת. אם אין לכם ניסיון בניהול השקעות כשהריבית מזנקת, אתם בנחיתות ממשית”.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן