Search
Close this search box.
Forbes Israel Logo

לא חייבים אוסקר: מי השחקנים המרוויחים של השנה

צילומים: Shutterstock
צילומים: Shutterstock
"מרגו רובי תקבל תמלוגים על ברבי לכל חייה", אבל אדם סנדלר היה הכוכב המרוויח הגדול ביותר בהוליווד בשנת 2023. כך נראות ההכנסות של הסנדמן ושאר הכוכבים הגדולים

ההיסטוריה של הוליווד תזכור את 2023 כשנת הברבינהיימר. מאז שחרורם באותו יום בחודש יולי, ברבי ואופנהיימר שלטו בקופות, בפרסים, ובאינספור מאמרים ודעות. בטקס האוסקר ביום ראשון, אופנהיימר צפוי לזכות ברוב הקטגוריות הגדולות, כולל השחקן הטוב ביותר (קיליאן מרפי), שחקן המשנה הטוב ביותר (רוברט דאוני ג'וניור), הבמאי הטוב ביותר (כריסטופר נולאן), והסרט הטוב ביותר.

אבל גם עם שני הלהיטים הללו – ברבי שהכניסה 1.4 מיליארד דולר בעולם ואופנהיימר שהיה קרוב למיליארד דולר – עדיין נותר מקום לסרטים ושחקנים נוספים. אם דו"ח הצפיות השנתי של נטפליקס אומר משהו, מתברר שרבים ברחבי העולם בילו זמן אסטרונומי בצפייה בסרטים של אדם סנדלר.

500 מיליון שעות בחצי שנה

מאז שחתם על עסקת ארבעה סרטים ראשונה בשווי 250 מיליון דולר עם החברה ב-2014, כיכב סנדלר בן ה-57 בשמונה סרטים עבור נטפליקס והפיק כמה נוספים דרך חברת ההפקה שלו Happy Madison. רוב קטלוג הקומדיות שלו משודר כעת בפלטפורמה. במחצית הראשונה של 2023 בלבד, מנויי נטפליקס בילו יותר מ-500 מיליון שעות בצפייה בסרטים של סנדלר.

או כפי שהסביר טד סרנדוס, מנכ"ל משותף של נטפליקס, כאשר חידש את שיתוף הפעולה ב-2020, "אין דבר כזה יותר מדי סנדלר". בהתאם לכך, תיגמלה נטפליקס את הקומיקאי הפורה לא רק באחד החוזים הרווחיים ביותר בתעשיית הבידור, אלא גם בחופש יצירתי כמעט בלתי מוגבל.

שלושת סרטיו של סנדלר ב-2023 כללו את "תעלומת רצח 2" עם ג'ניפר אניסטון (המדורגת במקום השישי השנה), שצולם בפריז ובהוואי. הוא גם שחרר את "את מה-זה לא מוזמנת לבת המצווה שלי" בכיכובם של אשתו ובנותיו, ואת סרט האנימציה "ליאו". יחד עם 44 מופעי סטנד-אפ ברחבי המדינה, סנדלר הרוויח כ-73 מיליון דולר בשנה שעברה (לאחר תשלום עמלות לסוכן, מנהל ועורך דין שלו). זה מספיק כדי להפוך אותו לשחקן המרוויח ביותר של 2023 בפער די גדול.

בסך הכל, 10 הכוכבים המרוויחים ביותר הרוויחו יחד 449 מיליון דולר ב-2023. הם מגיעים כמעט באופן בלעדי מסרטים, ולא מהטלוויזיה, בין היתר בגלל שביתות הכותבים והשחקנים שהשביתו את הוליווד למחצית השנה ועיכבו (או קיצרו) כמה עונות טלוויזיה. בנוסף, בניגוד לכוכבי הטלוויזיה, יכולים כוכבי הסרטים לדרוש עד 20 מיליון דולר מראש עבור סרט בודד בתוספת אחוז מרווחיו.

צעירה אחת – והרבה מבוגרים

בטווח הארוך, משחק בסרט מצליח נותר כרטיס הזהב של הוליווד. בניגוד לנטפליקס, המשלמת לשחקנים תשלום פרמיה מראש ורוכשת את ההשתתפות ברווחים שלהם למשך השנתיים הבאות, סרט קולנוע מצליח יכול להמשיך להניב רווחים לנצח. כלומר לשחקנים עם השתתפות ברווחים אין תקרה לסכום שהם יכולים להרוויח בסופו של דבר.

כך למשל, מרגו רובי וראיין גוסלינג, כוכבי ברבי, מדורגים במקומות ה-2 וה-4 בהתאמה בעשיריית השנה, על סמך הערכת ההכנסות שלהם מהקופות, ממכירת סרטים און-דימנד  וחלון הסטרימינג הראשון של הסרט. "אני בטוח שמרגו רובי תקבל צ'קים על ברבי כל חייה", אומר סוכן שחקנים.

הצלחתה של רובי היא יוצאת דופן. בגיל 33 היא האדם הצעיר ביותר ברשימת השחקנים המרוויחים ביותר בעשור, כאשר הגיל הממוצע של תשעת האחרים הוא יותר מ-52. שחקנים מבוגרים נהנים מעשורים של תמלוגים מהצלחות קודמות – כמו אניסטון עם "חברים" – וגם כיוון ששכר הוליוודי נקבע על פי תקדים, כלומר השכר של כוכבים גדולים אמור לעלות יחסית לעסקה הקודמת שלהם.

מבט בסרטים הצפויים לצאת השנה מעיד על כך שדירוג 2024 של השחקנים המרוויחים ביותר ייראה שונה מאוד. לרוב הסרטים לוקח שנים להתפתח, כך שבזמן שרובי, טום קרוז (מס' 3 השנה), ולאונרדו דיקפריו (מס' 7) יוצאים למיזמים הבאים שלהם, רשימת ההפצה של 2024 בקולנוע תכלול את וויל סמית ב"בחורים רעים 4", אדי מרפי ב"השוטר מבוורלי הילס: אקסל פולי'" וראיין ריינולדס ב"דדפול 3". כמה מחברי הצוות הצעיר המרשים של "חולית 2" מככבים בעוד כמה סרטים בשנה הקרובה, כולל זנדאיה, אוסטין באטלר ואניה טיילור-ג'וי. בנוסף, תוכניות טלוויזיה מצליחות כמו "ילוסטון ו"הדוב" יכניסו כוכבים לתמהיל ההכנסות.

מעבר לשכר הגבוה, הכוכבים המרוויחים של השנה מחזיקים בכוח רב יותר בתעשייה,  בעיקר היכולת לנהל משא ומתן על תנאי עסקה טובים יותר בפרויקט הבא שלהם. בענף שבו התשלום יכול לעלות או לרדת על סמך תפקיד אחד, רשימה זו מייצגת תמונת מצב של מי שיש לו את ההשפעה הגדולה ביותר בהוליווד ב-2024.

הסנדלרים – אדם, סדי וג'קי | צילום: Shutterstock

1. אדם סנדלר • 73 מיליון דולר (97 מיליון דולר ברוטו)

בשלושת החודשים הראשונים לאחר שחרור הסרט "תעלומת רצח 2" בנטפליקס, דיווחו בחברה שהוא נצפה במשך 173 מיליון שעות ברחבי העולם והגיע לעשירייה הראשונה ב-90 מדינות שונות. הסרט היה חלק משנה עמוסה מאוד עבור הסנדמן, שערך יותר מ-40 מופעי סטנד-אפ ב-2023 לצד שלושה פרויקטים בנטפליקס.

עלה על כל הציפיות. מרגו רובי וריאן גוסלינג בבכורה העולמית של "ברבי" בבלוס אנג'לס | צילום: Shutterstock
עלה על כל הציפיות. מרגו רובי וריאן גוסלינג בבכורה העולמית של "ברבי" בבלוס אנג'לס | צילום: Shutterstock

2. מרגו רובי • 59 מיליון דולר (78 מיליון דולר ברוטו)

תופעת התרבות ברבי המריאה ביולי שעבר ולמעשה מעולם לא האטה. הסרט הכניס 1.45 מיליארד דולר בקופות ברחבי העולם וסכומים לא ידועים נוספים ברישוי ושותפויות. כמפיקת הסרט והכוכבת שלו גרפה רובי כ-12.5% מהכנסותיו, שלפי הערכת פורבס יהיו יותר מ-60 מיליון דולר. חברת ההפקה שלה LuckyChap עמדה גם מאחורי הסאטירה המדוברת של השנה שעברה "סולטברן", ובפברואר חתמה רובי על עסקה בלעדית חדשה עם אולפני וורנר, האולפן שמאחורי ברבי.

הרוויח יותר ממיליארד דולר מעשרות סרטים במהלך הקריירה שלו. טום קרוז בסרט "אהבה בשחקים: מארוויק"
קרוז ב"אהבה בשחקים: מאווריק"

3. טום קרוז • 45 מיליון דולר (53 מיליון דולר ברוטו)

כוכב האקשן בן ה-61 בכמה מובנים יכול להרשות לעצמו מה שאחרים לא יכולים. לא רק בענייני פעלולים. קרוז הוא אחד האחרונים, אם לא האחרון ממש, מכוכבי הקולנוע שעדיין יכול לדרוש את העסקה הנחשקת של "הכנסה ברוטו מהדולר הראשון", כלומר הוא מקבל אחוז מההכנסות בקופות ומהכנסות אחרות החל מיום השחרור, עוד לפני שהאולפן מחזיר את הכסף שלו. ב-2023, הוא גרף רווחים מהסרט האחרון של "משימה בלתי אפשרית" והמשיך לקבל רווחים על הגרסה החדשה של "אהבה בשחקים: מאווריק" שיצא ב-2022. ונראה שהאולפנים עדיין רוצים לעשות עסקים עם קרוז. בינואר הוא חתם על עסקת פיתוח חדשה עם אולפני וורנר.

ברבי וקן בכיכובם של מרגו רובי וריאן גוסלינג | באדיבות טוליפ אנטרטיימנט
רובי וגוסלינג ב"ברבי" | באדיבות טוליפ אנטרטיימנט

4. ראיין גוסלינג • 43 מיליון דולר (50 מיליון דולר ברוטו)

הוא אולי רק 'קן', אבל תפקיד המשנה בסרט הגדול ביותר של השנה היה מספיק טוב למועמדות לאוסקר ולאחד הצ'קים הגדולים ביותר בקריירה של גוסלינג בן ה-43. כבונוס, הבלדה שלו מהסרט, "I'm Just Ken", זכתה ליותר מ-100 מיליון האזנות בספוטיפיי.

מאט דיימון ואשתו לוסיאנה ברוסו

5. מאט דיימון • 43 מיליון דולר (50 מיליון דולר ברוטו) 

רבים בהוליווד מעודדים את ההצלחה של חברת ההפקה Artists Equity של אפלק ודיימון, בהתחשב בהבטחתה לעזור לאנשי צוות ולכישרונות לחלוק ברווחי סרטים. הפרויקט הראשון שלהם "אייר" – בכיכובו של דיימון ובבימויו של אפלק – נמכר לאמזון לפני שבכלל נכנס להפקה תמורת כ-130 מיליון דולר. סכום זה היה גבוה בהרבה מתקציב הסרט, מה שהבטיח שיהיה מספיק כסף להפצה. בנוסף, השחקן בן ה-53 לקח משכורת של 4 מיליון דולר בלבד עבור תפקיד המשנה שלו ב"אופנהיימר", הרבה מתחת לשכרו הרגיל, בתמורה לחתיכה קטנה מהרווחים המשמעותיים של הסרט.

"קיבלנו תגובות כל כך מדהימות מהלקוחות שלנו, וזה מה שהכי מספק" ג'ניפר אניסטון | צילום: LolaVie
ג'ניפר אניסטון. תמלוגי "חברים" לנצח | צילום: LolaVie

6. ג'ניפר אניסטון • 42 מיליון דולר (56 מיליון דולר ברוטו)

תמלוגי "חברים" מבטיחים שאניסטון תיזכר לעד כרייצ'ל גרין לא תצטרך "ללכת ולהשיג אחד מהדברים האלה שנקראים עבודה" לעולם – ובכל זאת השחקנית בת ה-54 ממשיכה לככב גם בטלוויזיה וגם בסרטים. אניסטון מרוויחה כביכול עד שני מיליון דולר על משחק והפקה בפועל של כל פרק של "The Morning Show" ב-AppleTV, והופיעה לצד אדם סנדלר ב"תעלומת רצח 2" בנטפליקס, כל זאת תוך כדי קידום מותגים כמו Uber Eats, Pvolve Fitness, Vital Proteins, וליין טיפוח השיער שלה LolaVie.

ליאונרדו דיקפריו. תורם ידוע לארגונים ירוקים | צילום: Shutterstock
ליאונרדו דיקפריו. מסתדר יפה | צילום: Shutterstock

7. לאונרדו דיקפריו • 41 מיליון דולר (48 מיליון דולר ברוטו) 

זוכה האוסקר בן ה-49 אולי ספג התעלמות מצד האקדמיה על הופעתו ב"רוצחי פרח הירח", אבל בסך הכל הוא מסתדר יפה מאוד. תפקידו במיזם האפי של מרטין סקורסזה כלל משכורת נכבדה וכן רכישת זכויות ההשתתפות ברווחי הקופות שלו ברגע שהסרט יעלה ל-AppleTV.

ג'ייסון סטיית'ם. בדרך לעוד להיט קולנועי | צילום: Shutterstock

8. ג'ייסון סטיית'ם • 41 מיליון דולר (48 מיליון דולר ברוטו)

סטיית'ם עושה קריירה ממהלומות כבר 20 שנה, וכוח ההשתכרות של השחקן בן ה-56 מעולם לא היה גבוה יותר. ב-2023 הוא כיכב בשלוש סדרות סרטים גדולות: "מהיר ועצבני 10", "אימה במצולות 2" ו-"בלתי נשכחים 4" – בתוספת מתח הריגול של גאי ריצ'י "מבצע פורצ'ן: תרגיל מלחמה". וכעת הוא הכוכב בסרט הכי מכניס של 2024, "הכוורן".

בן אפלק. שיתוף פועלה עם דיימון | צילום: Shutterstock

9. בן אפלק • 38 מיליון דולר (45 מיליון דולר)

כשהוא לא עסוק במכירת סופגניות ובפרסום להקת הבנים החדשה שלו בפרסומות לדאנקן, אפלק משמש כמנכ"ל חברת ההפקה החדשה Artists Equity (כשמאט דיימון הוא מנהל היצירה הראשי). הבמאי בן ה-51 ביים ושיחק ב"אייר", שהכניס 90 מיליון דולר בקופות לפני שעבר ל-Amazon Prime Video.

דנזל וושינגטון. סיבה להצלחה | צילום: Shutterstock

10. דנזל וושינגטון • 24 מיליון דולר (28 מיליון דולר ברוטו)

טום קרוז אינו כוכב הקולנוע היחיד בשנות ה-60 לחייו שהצלחת סרט תלויה רק בו. ההמשך השלישי בסדרת "נקודת שיוויון" יצא ב-2023, כששלושת הסרטים הכניסו בקופות יותר מ-190 מיליון דולר רק מסיבה אחת: דנזל וושינגטון. בנוסף, קטלוג הסרטים העשיר של וושינגטון, שזכה פעמיים באוסקר, נמשך על פני 40 שנה ומניב זרם יציב של מזומנים בכל שנה עבור השחקן בן ה-69.

כך בדקנו כמה השחקנים הרוויחו

ההערכות חושבו באמצעות ראיונות עם סוכנים, עורכי דין, מנהלים ומומחי תעשייה, וכן ממקורות נתונים כמו IMDBPro ו-Polestar. המספרים מייצגים הכנסות לפני מס לשנת 2023, בניכוי דמי ייצוג – 10% לסוכנים, 10% למנהלים ו-5% לעורכי דין, על פי התקן בתעשייה, למרות שלא כל השחקנים משתמשים בכל השלושה. 

השכר מיוחס לפרויקטים בשנה בה הם יצאו, למרות שלעתים קרובות שכר מראש משולם כשהסרט מצולם, לעיתים שנים קודם לכן, והשתתפות ברווחים משולמת לעתים קרובות כמה שנים מאוחר יותר.

בנוסף, הדירוג כולל רק הכנסות הקשורות לבידור – משחק, הפקה, בימוי, או צורות אחרות של הופעה (כמו סטנד-אפ). מיזמים יזמיים שאינם קשורים לבידור, כמו מותגי יופי או משקאות, לא נספרו.

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן